Baikal Team

Υπάρχει η θεωρία του καθαρού και ξερού όπλου, που λειτουργεί κυρίως σε περιοχές με ξηρό κλήμα και πολύ σκόνη. Υπάρχει η θεωρία του καθαρού όπλου, λαδωμένο εξωτερικά και καλά σκουπισμενου, απλά να υπάρχει ένα φιλμ λιπαντικού και μια σταγόνα λάδι στις επιφάνειες που υπάρχει τριβή. Το σημαντικότερο όλων είναι, το όπλο να είναι καθαρό. Όποιος ασχολείται με το όπλο του δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Τσοκ κολλημένο ή όπλο σκουριασμένο, σημαίνει ότι ο κάτοχος είναι οπαδός της τρίτης θεωρίας ( ααεεε.... σίδερα είναι τι α πάθουν)
 
Το γρασο επειδή είναι πιο κολλώδες κρατάει το τσοκ καλύτερα από το λάδι.
Ποτέ δεν βάζω τίποτα γρασσοειδές Κώστα, καθάρισμα τσοκ και εσωτερικών σπειρωμάτων με οδοντόβουρτσα και 1 σταγόνα λάδι στο σπείρωμα ... αν ξεσφίξει θα το σφίξω ξανά με το extended ;)
Αυτοί που τους κόλλησε απλά δεν έκαναν συντηρηση
Εννοείται ...
 
Η απολίπανση-καθαρισμός με σπρέι είναι λιγάκι ακριβός

https://www.kalkantzakos.com/Product/5349/crud-buster-polymer-safe,-katharistiko-apolipantiko-g96

Νομίζω κάτι παρόμοιο χρησιμοποιεί ο Θαλής.

@kollias Κώστα να πάρουμε και ένα τέτοιο ? :)
Έχω πάρει αυτό αλλά δε το πολυχρησιμοποιω.
https://www.skroutz.gr/s/18364069/Bison-Cleaner-Spray-Σπρέι-Γράσου-400ml.html
 
Υπάρχει η θεωρία του καθαρού και ξερού όπλου, που λειτουργεί κυρίως σε περιοχές με ξηρό κλήμα και πολύ σκόνη. Υπάρχει η θεωρία του καθαρού όπλου, λαδωμένο εξωτερικά και καλά σκουπισμενου, απλά να υπάρχει ένα φιλμ λιπαντικού και μια σταγόνα λάδι στις επιφάνειες που υπάρχει τριβή. Το σημαντικότερο όλων είναι, το όπλο να είναι καθαρό. Όποιος ασχολείται με το όπλο του δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Τσοκ κολλημένο ή όπλο σκουριασμένο, σημαίνει ότι ο κάτοχος είναι οπαδός της τρίτης θεωρίας ( ααεεε.... σίδερα είναι τι α πάθουν)
Εγώ είμαι της δεύτερης θεωρίας. Υπάρχει και το άλλο που λέει ότι μεταξύ ενός αλαδωτου και ενός τίγκα στο λάδι, προτιμάς το πρώτο.
 
Η απολίπανση-καθαρισμός με σπρέι είναι λιγάκι ακριβός

https://www.kalkantzakos.com/Product/5349/crud-buster-polymer-safe,-katharistiko-apolipantiko-g96

Νομίζω κάτι παρόμοιο χρησιμοποιεί ο Θαλής.

@kollias Κώστα να πάρουμε και ένα τέτοιο ? :)
Ναι. Μηχανισμούς σκανδάλης και κλείστρο με αυτό το σπρέι.
Επίσης και λίγο στην κάννη μετά τον καθαρισμό της με λάδια ακριβώς για να φύγουν τα λάδια.
 
Παναγιώτη όπλο μπορεί να το σκουπίσω (=λιπάνω) μόνο εξωτερικά αλλά
1. αν έχω ρίξει έστω και 1 τουφεκιά το τσοκ θα βγει, θα καθαριστεί, θα λιπανθεί και θα τοποθετηθεί χωρίς να σφιχτεί.
2. αν δεν έχω ρίξει, απλά θα το χαλαρώσω.

Αυτό κάνω εγώ ...
Εγώ μόνο τα χαλαρώνω και καθάρισμα όποτε καθαρίσω τη κάννη.
 
Όλα είναι αναλόγως τι κυνήγια και που τα κάνετε! Αν είναι κοντά στη θάλασσα τα κυνήγια σας πρέπει να είναι λαδωμένο οπωσδήποτε, και μόνο με λάδι τα σπειρώματα του τσοκ δεν κρατιούνται χωρίς οξείδωση, αν κυνηγάς καθημερινά σε τέτοιες συνθήκες με την υγρασία και κρύα σε βάλτο άστο μόνο με γράσο γίνεται η δουλειά στα τσοκ
 
Όλα είναι αναλόγως τι κυνήγια και που τα κάνετε! Αν είναι κοντά στη θάλασσα τα κυνήγια σας πρέπει να είναι λαδωμένο οπωσδήποτε, και μόνο με λάδι τα σπειρώματα του τσοκ δεν κρατιούνται χωρίς οξείδωση, αν κυνηγάς καθημερινά σε τέτοιες συνθήκες με την υγρασία και κρύα σε βάλτο άστο μόνο με γράσο γίνεται η δουλειά στα τσοκ
Εγώ που κυνηγώ πάπιες κοντά στην θάλασσα πρόβλημα δεν είχα ποτέ με το λάδι. Και είμαι της απόψεις ένα καθάρισμα καλό στο όπλο μια μετά βάζω δυο σταγόνες λάδι και περνάω όλο το όπλο να μείνει ελα πολύ λεπτό φιλμ. Χρόνια που κυνηγώ σε δύσκολες συνθήκες ακόμη και -18 δεν είχα ποτέ εμπλοκές. ( εκτος την fabarm)
 
Εγώ που κυνηγώ πάπιες κοντά στην θάλασσα πρόβλημα δεν είχα ποτέ με το λάδι. Και είμαι της απόψεις ένα καθάρισμα καλό στο όπλο μια μετά βάζω δυο σταγόνες λάδι και περνάω όλο το όπλο να μείνει ελα πολύ λεπτό φιλμ. Χρόνια που κυνηγώ σε δύσκολες συνθήκες ακόμη και -18 δεν είχα ποτέ εμπλοκές. ( εκτος την fabarm)
Καθε μερα ;;
 
Καθε μερα ;;
Όχι μετά το τέλος του κυνηγιού βάζω σε ένα πανακι δυο σταγόνες λάδι και περνάω απέξω την κάνη και την βάση και ότι άλλο μεταλλικό υπάρχει χαλαρώνω το τσοκ λίγο και το αποθηκεύω αυτο το κάνω όταν κυνηγώ καθημερινά και δεν έχει βραχεί το όπλο. Όταν βρέχεται το κρεμώ ανάποδα για ώρα να τρέξουν τα νερά και μόλις στεγνώσει το καθαρίζω παντού.
 
Η συντηρηση του οπλου εχει καποια στανταρ που ειναι η αφαιρεση των καταλοιπων απο την καννη (πυρίτιδα, πλαστικό και μολυβδωσεις), καθαρισμα απο οτιδηποτε σε βαση κλειστρο και μπασκουλα για τα δικανα, και σωστη λίπανση και αποθηκευση. Αυτα τα κανει ο οποιοσδηποτε. Δε χρειαζονται εξειδικευμενες γνωσεις. Απο κει και περα ο καθενας εχει τη μεθοδο του και τα υλικα που χρησιμοποιεί. Παντως απο την πολυ συντηρηση δεν επαθε κανενα οπλο τιποτα, αλλα απο την ελλιπη και τη λαθος θα παθει σιγουρα.
 
Υπάρχει και το άλλο που λέει ότι μεταξύ ενός αλαδωτου και ενός τίγκα στο λάδι, προτιμάς το πρώτο.
Προσωπικά δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την θεωρεία καλύτερα να είναι τίγκα στο λάδι πάρα εντελώς αλαδωτο. Η βρωμιά και η καπνά από την πυρίτιδα θα πάει στο όπλο είτε είναι λαδωμένο είτε είναι αλαδωτο. Οπότε καλύτερα να είναι λαδωμένο φουλ ώστε να υπάρχει επαρκής λίπανση (μαζί και με βρωμιά αν θέλετε) παρά να υπάρχει μόνο βρωμιά και να μην υπάρχει καθόλου λίπανση. Η φθορά στην δεύτερη περίπτωση θα είναι πολύ μεγαλύτερη. Η θεωρεία ότι το λάδι μαζεύει βρωμιά και καπνά για μένα δεν ισχύει.Απλα σας φαίνεται ότι έχει περισσότερη βρωμιά όταν το καθαρίζετε γιατί μαζί με την βρωμιά σκουπίζετε και το λάδι . Αλλα που βρέθηκε αυτή η βρωμιά στο λάδι; Αν δεν υπήρχε λάδι που θα πήγαινε αυτή η βρωμιά; Προφανώς στο ίδιο σημείο που πηγαίνει και όταν είναι λαδωμένο το οπλο. Οπότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και χειρότερο.

Προσωπικά το λαδωνω λίγο παραπάνω από ότι χρειάζεται για να είμαι σίγουρος ότι έχει επαρκή λίπανση και το καθαρίζω και το λαδωνω μετά από κάθε έξοδο ώστε να είναι πάντα λαδωμένο και καθαρό. Σε συνδιασμό ότι έχω μόνο δικαννα και αδράνειας και όχι αερίων που γίνεται π@@τ@@α από τα αέρια τα όπλα μου είναι πάντα καθαρά και επαρκής λαδωμένα.
 
Last edited:
Και μιας και είμαστε στο θέμα του Baikal συγκεκριμένα τα baikal όπλα που έχω επειδή έχω διαπιστώσει ότι είναι επιρρεπείς στην σκουριά μετά από κάθε έξοδο καθαρίζω και ξαναλαδωνω όλες τις μεταλλικές επιφάνειες εξωτερικά του όπλου που έρχονται σε επαφή με το χέρι μου γιατί ιδρώνω πολύ και αν το αφήσω για 2-3 μέρες αλαδωτο φοβάμαι ότι θα σκουριάσει.
 
Όλα χρειάζονται μέτρο και ο κάθε ένας ας κάνει όπως νομίζει αφού δεν έχει πρόβλημα πάντως στο τελείωμα κάθε κυνηγιού το να ξεσφυγγεις το τσοκ και στο ξεκίνημα απλά να το σφίγγεις κάτι που εφαρμόζω χρόνια ακούμεα και σε εξωτερικά τσοκ είναι μια ωραία συνήθεια που μόνο κερδισμένος βγαίνεις . Τη πολύ λάδωμα που λέει παραπάνω ο φίλος ας ρίξεις φυσίγγια μάπα να μην έχεις καλές καύσεις και θα δεις τη λάσπη που θα μαζέψεις μετά από μέσα όταν έχεις πολλά λάδια πρόβλημα θα πάθεις χωρίς λάδια δε παθαίνεις τίποτα και εξαλου να ξερεται τα κυνηγετικά εκτός από όπου έχει σπείρωμα και τριβή που χρειάζεται ελαχιστοτατο λάδι δεν χρειάζονται λάδια η λίπανση είναι συγκεκριμένη και με μέτρο η καλύτερη προστασία για να μην πληρώνεις βαφές είναι το καλό λαδάκι και το σκούπισμα εξωτερικά για το χρώμα παρά το λάδωμα εσωτερικά .Και ένα βασικό που το λέω και στους φίλους μου μέγα λάθος και το κάνουν όλοι οι κυνηγοί το όπλο έχει πάπια και κοντάκι για να τα κρατάς από κει αποφεύγεται το. Άγγιγμα οπουδήποτε αλλού σε μεταλλική επιφάνεια εννοώ οι περισσότεροι τα πιάνουν από όπου να ναι μέγα λάθος είναι ένα κακό συνήθειο κυριολεκτικά παρατηρώ που το έχουν όλοι.
 
Έχω παρατηρήσει μόνο στα αφτερ τσοκ ότι με τις τουφεκιές ξεσφιγγουν κάτι που τα έσω -εξω εύκολα ελέγχεις και σφίγγεις χωρίς να αδειάσεις το όπλο.Η λύση του να βάλεις γράσο έχει και τα αρνητικά της.Καποιοι υποστηρίζουν μόνο στις βόλτες με αρνητικό να περάσουν λίγα αέρια και να το κάνουν πιο ρευστό σαν λάσπη .Άλλοι βάζουν σε όλο το μήκος που μπαίνει στη κάννη ,αυτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί βιδωνωντας θα ξεχειλίσει στη κάννη εσωτερικά , επικίνδυνο κατά την τουφεκιά αν δεν το καθαρίσεις με βέργα ,το ίδιο μπορείς να πάθεις αν τελικά ξεσφιξει και το ξανασφιξεις ,η αν χρειαστεί να αλλάξεις τσοκ.Με το γράσο λερώνονται θήκες τσοκ εσωτερικά ,κάννες, χέρια κατά το κυνήγι .Γι'αυτό ψηφίζω λαδακι και σφίξιμο πριν το κυνήγι και λύσιμο μισή -μια στροφή στο τέλος της ημέρας.
 
Τη πολύ λάδωμα που λέει παραπάνω ο φίλος ας ρίξεις φυσίγγια μάπα να μην έχεις καλές καύσεις και θα δεις τη λάσπη που θα μαζέψεις μετά από μέσα όταν έχεις πολλά λάδια πρόβλημα θα πάθεις χωρίς λάδια δε παθαίνεις τίποτα και εξαλου να ξερεται τα κυνηγετικά εκτός από όπου έχει σπείρωμα και τριβή που χρειάζεται ελαχιστοτατο λάδι δεν χρειάζονται λάδια η λίπανση είναι συγκεκριμένη και με μέτρο η καλύτερη προστασία για να μην πληρώνεις βαφές είναι το καλό λαδάκι και το σκούπισμα εξωτερικά για το χρώμα παρά το λάδωμα εσωτερικά
Όταν ρίξεις μάπα φυσίγγια η βρωμιά που θα βγάλουν που θα πάει; Θα πάει στους σιδηροδρομους και στο κλείστρο με αποτέλεσμα να αυξηθεί η τριβή στις επαφές κατά την κίνηση των κινούμενων μερών του όπλου. Όταν είναι καλά λαδωμένο θα δημιουργηθεί αυτή η λάσπη που λες αλλά ακόμη και έτσι η τριβή είναι μικρότερη γιατί δεν είναι σκέτη βρωμιά και δεν είναι εντελώς στεγνό το όπλο. Το λάδι σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι είναι πιο βρώμικο το όπλο λόγο αυτής της λάσπης αλλά και αλλαδωτο να το είχες η ίδια βρωμιά θα είχε δημιουργηθεί από την χρήση και την ίδια βρωμιά θα έπρεπε να καθαρίσεις. Απλά με το λάδι δεν μένει τελείως στεγνό και οι τριβές είναι μικρότερες άρα προστατεύεται καλύτερα το όπλο.

Είναι αυτό που λένε ότι καλύτερα να υπάρχει λίπανση έστω και με βρώμικο λάδι πάρα να μην υπάρχει καθόλου λίπανση. Αν όμως η βρωμιά είναι τόσο πολύ τοτε χρειάζεται καθάρισμα το όπλο ότι και να λέμε.
 
Όταν ρίξεις μάπα φυσίγγια η βρωμιά που θα βγάλουν που θα πάει; Θα πάει στους σιδηροδρομους και στο κλείστρο με αποτέλεσμα να αυξηθεί η τριβή στις επαφές κατά την κίνηση των κινούμενων μερών του όπλου. Όταν είναι καλά λαδωμένο θα δημιουργηθεί αυτή η λάσπη που λες αλλά ακόμη και έτσι η τριβή είναι μικρότερη γιατί δεν είναι σκέτη βρωμιά και δεν είναι εντελώς στεγνό το όπλο. Το λάδι σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι είναι πιο βρώμικο το όπλο λόγο αυτής της λάσπης αλλά και αλλαδωτο να το είχες η ίδια βρωμιά θα είχε δημιουργηθεί από την χρήση και την ίδια βρωμιά θα έπρεπε να καθαρίσεις. Απλά με το λάδι δεν μένει τελείως στεγνό και οι τριβές είναι μικρότερες άρα προστατεύεται καλύτερα το όπλο.

Είναι αυτό που λένε ότι καλύτερα να υπάρχει λίπανση έστω και με βρώμικο λάδι πάρα να μην υπάρχει καθόλου λίπανση. Αν όμως η βρωμιά είναι τόσο πολύ τοτε χρειάζεται καθάρισμα το όπλο ότι και να λέμε.
Μανώλη αυτό που φοβούνται πολλοι ειναι οτι το λαδι μαζι με την καπνα και τη σκονη λειτουργούν σαν γυαλόχαρτο.
Δε μας ενδιαφερει αφου συντηρουμε τα οπλα μας, αλλα κουβεντα να γινεται
 
Back
Top