Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ενα φρεντο εσπρεσσο μετριο ντεκαφεϊνε, με καστανη ζαχαρη,γαλα σογιας, τριμμενο παγο στο μεσαιο τριφτιρι, σιροπι καραμελας, σκονη κανελλας, στον πατο δροσερος, στην μεση κρυουλης και στον αφρο παγωμενος...
Ότι θέλει ο πελάτης , αφού πληρώνει!!!
 
ενα φρεντο εσπρεσσο μετριο ντεκαφεϊνε, με καστανη ζαχαρη,γαλα σογιας, τριμμενο παγο στο μεσαιο τριφτιρι, σιροπι καραμελας, σκονη κανελλας, στον πατο δροσερος, στην μεση κρυουλης και στον αφρο παγωμενος...

Και μενα ο ''καημος'' μου ειναι που δεν με αφησε ο αερας να κανω δοκιμες.....big smile.
 
Καλημερα και απο εδω παλλικαρια !!!
Εχω καποιες αποριες και οποιος φιλος και συναδελφος ξερει...και μπορει ας μου απαντησει !!!

Εχουμε ενα οπλο με 18,3 αυλο...και κωνο απειραχτο...δεν ξερω τι κωνο εχει...και μας βγαζει αυτες
τις τουφεκιες στα 30 και στα 35 μετρα με 3*αστρα μαμα τσοκ....και οχι φουλ τσοκ !!!

Και η απορια μου ειναι η εξης. Τι περισσοτερο θα μου δωσει ο φτιαγμενος κωνος ???
Και αν μου δωσει ''αυτο το παραπανω'' ...τι να το κανω ???

View attachment 52449

View attachment 52450

View attachment 52451

View attachment 52452

View attachment 52453

Και οπως βλεπετε...οι δοκιμες ειναι απο τα 32 εως τα 48 γραμμαρια ..και σε ψιλα σκαγια και
σε χοντρα !!!
Ριξτε και μια στις ταχυτητες....και παλι ρωταω....Τι παραπανω θα μου δωσει ο φτιαγμενος
κωνος ???
Μπορούμε να δούμε μια φωτό εσωτερικά την κάννη από την μεριά της θαλάμης ,και λίγο λοξά;


Κάτι γίνεται εδώ πέρα...
 
Μπορούμε να δούμε μια φωτό εσωτερικά την κάννη από την μεριά της θαλάμης ,και λίγο λοξά;


Κάτι γίνεται εδώ πέρα...

Ναι ...μπορω να πω του Δημητρη να φερει το οπλο και να βγαλω φωτο την καννη...

Με το ''κατι γινεται εδω περα'' τι υπονοεις ???
 
Ναι ...μπορω να πω του Δημητρη να φερει το οπλο και να βγαλω φωτο την καννη...

Με το ''κατι γινεται εδω περα'' τι υπονοεις ???
Μου φαίνεται ότι έχε οι γίνει επέμβαση στην κάννη.
Μια φωτογραφία αν είναι εύκολο , θα μας έλυνε την απορία
 
Και εγω ''μαζι σου'' Μανωλη !!! Συμφωνω στα οσα λες...
Εισαι σιγουρος ομως οτι αυτος που πουλαει το ''πειραγμενο'' οπλο θα στο πει ???
Θελει ολοκληρη διαδικασια η αγορα μεταχ/νου ωστε να δεις εαν αυτο που θα αγορασεις ειναι οκ !!!
Αυτό ακριβώς για αυτό και δεν αγοράζω μεταχειρισμένο όπλο παρόλο που πιθανόν να υπάρχουν πάρα πολύ καλές ευκαιρίες. Αλλά είναι πράγματα στο όπλο που δεν μπορείς να τα ελέγξεις αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία και αν δεν είσαι καλος γνώστης.
 
Μου φαίνεται ότι έχε οι γίνει επέμβαση στην κάννη.
Μια φωτογραφία αν είναι εύκολο , θα μας έλυνε την απορία

Προσεξε τι εγραψα ποιο πανω....πριν τις φωτο των δοκιμων...και πριν τις αναβασω ανεβασω !!!

Και η αλλη καννη τα ιδια αποτελεσματα εδωσε....

Λες να ειναι και οι δυο με επεμβαση ???

εικόνα_Viber_2022-04-28_11-06-53-388.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-20_12-25-42-072.jpg
 
Προσεξε τι εγραψα ποιο πανω....πριν τις φωτο των δοκιμων...και πριν τις αναβασω ανεβασω !!!

Και η αλλη καννη τα ιδια αποτελεσματα εδωσε....

Λες να ειναι και οι δυο με επεμβαση ???

View attachment 52462

View attachment 52463

Εμένα δεν μου φαίνεται ίδια, η δεύτερη φώτο, δείχνει μεγαλύτερη συγκέντρωση στο κεντρο
 
Ο rob roberts όπως και η briley που πειράζουν σε εισαγωγικά τις μπενελες δίνουν πιστοποίηση γιατί ο κώνος δοκιμάζεται.τωρα άλλοι δε ξέρω τι κανουν αλλά πειραγμενους αετούς super sport και cordoba όλο το πακέτο που παίρνεις απ' αυτούς θα το πληρώσεις από 3 Χιλ δολλάρια και πάνω
Ο Roberts αν του δώσεις μοντέλο όπλου και τον ρωτήσεις για το πόσο μπορεί να αυξήσει την συγκέντρωση δεν θα απαντήσει.
Κάντο ... εγώ το έχω κάνει.

Η Briley λέει αυτό
https://www.brileygunsmithing.com/c-886-shotgun-lengthen-forcing-cones.aspx
How far can we lengthen your forcing cone? That depends on your shotgun. Each is unique but a better pattern is almost always certain.
Αυτό το almost (=σχεδόν) γιατί να το βάλουν άραγε ???

Κανένας από τους 2 δεν δίνει πιστοποίηση.
Να τι λέει ο άνθρωπος

Να τι κάνει στα Performance shop

Αφου σας αρέσει πολύ ο Roberts πάρτε μερικά video ... προσέξτε ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ, συγκεντρώσεις και ΦΥΣΙΓΓΙΑ που χρησιμοποιεί.

 
Μπορεί ο κώνος όπως λέτε να βελτιώνει την τουφεκιά. Εγώ δεν μπορώ να το κρίνω αυτό αλλά σας πιστεύω. Η ένσταση μου και αυτό που επιμένω να λέω είναι ότι αν θέλεις όπλο με μεγαλύτερο κώνο πάρε από μαμα ένα που να έχει σχεδιαστεί μελετηθεί και δοκιμαστεί από το εργοστάσιο ώστε να έχει περάσει και από τράπεζα δοκιμής και να έχει πιστοποιηθεί η ασφάλεια του όπλου. Αυτό λόγο συνολικής σχεδίασης της κάννης σίγουρα θα συνεργάζεται καλύτερα και με τα τσοκ και τον αυλό και θα υπάρχει μια μελέτη για όλα αυτά που θα δίνουν μια καλή και ασφαλή καννη.

Μην πειράζετε εσεις τα όπλα. Από τέτοια επέμβαση χάνεται η μεταπωλητικη αξία, χάνεται η εγγύηση από τον κατασκευαστή, παίρνετε ρίσκο για το αν βελτιωθεί η όχι η τουφεκιά , χαλάτε την χρωμιοση της κάννης και το σημαντικότερο από όλα με την αφαίρεση του μετάλλου σε αυτό το σημείο της κάννης την αδυνατίζετε περισσότερο με ότι συνεπάγεται αυτό για την ασφάλεια σας. Μπορεί και να μην συμβεί ποτέ τίποτα αλλά ποιος μπορεί να σας το εγγυηθεί; Αξίζει να πάρετε ένα τόσο μεγάλο ρίσκο με συνέπεια την ίδια την σωματική σας ακεραιότητα για να πετύχετε μια πολύ μικρή βελτίωση που το πιθανότερο να μην σας προσφέρει τίποτα κυνηγιετικα; Ποιος σας το εγγυάται ότι θα είναι 100% ασφαλή το όπλο σας μετά από μια τέτοια επέμβαση από την στιγμή που δεν ξαναπερναει από τεστ δοκιμών;
 
Μπορεί ο κώνος όπως λέτε να βελτιώνει την τουφεκιά. Εγώ δεν μπορώ να το κρίνω αυτό αλλά σας πιστεύω. Η ένσταση μου και αυτό που επιμένω να λέω είναι ότι αν θέλεις όπλο με μεγαλύτερο κώνο πάρε από μαμα ένα που να έχει σχεδιαστεί μελετηθεί και δοκιμαστεί από το εργοστάσιο ώστε να έχει περάσει και από τράπεζα δοκιμής και να έχει πιστοποιηθεί η ασφάλεια του όπλου. Αυτό λόγο συνολικής σχεδίασης της κάννης σίγουρα θα συνεργάζεται καλύτερα και με τα τσοκ και τον αυλό και θα υπάρχει μια μελέτη για όλα αυτά που θα δίνουν μια καλή και ασφαλή καννη.

Μην πειράζετε εσεις τα όπλα. Από τέτοια επέμβαση χάνεται η μεταπωλητικη αξία, χάνεται η εγγύηση από τον κατασκευαστή, παίρνετε ρίσκο για το αν βελτιωθεί η όχι η τουφεκιά , χαλάτε την χρωμιοση της κάννης και το σημαντικότερο από όλα με την αφαίρεση του μετάλλου σε αυτό το σημείο της κάννης την αδυνατίζετε περισσότερο με ότι συνεπάγεται αυτό για την ασφάλεια σας. Μπορεί και να μην συμβεί ποτέ τίποτα αλλά ποιος μπορεί να σας το εγγυηθεί; Αξίζει να πάρετε ένα τόσο μεγάλο ρίσκο με συνέπεια την ίδια την σωματική σας ακεραιότητα για να πετύχετε μια πολύ μικρή βελτίωση που το πιθανότερο να μην σας προσφέρει τίποτα κυνηγιετικα; Ποιος σας το εγγυάται ότι θα είναι 100% ασφαλή το όπλο σας μετά από μια τέτοια επέμβαση από την στιγμή που δεν ξαναπερναει από τεστ δοκιμών;
Σωστό κατά ένα μέρος είναι αυτό που λες αλλά σκέψου ότι δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια.εγω π.χ δε θέλω να πάρω Μπερέτα η brow και θέλω κάτι άλλο.αυτο το άλλο θέλω να το φτιάξω όπως νομίζω και μπορώ.το ρίσκο είναι αποκλειστικά δικό μου κι αν τη φάω την έφαγα.ξαναλεω ότι δεν είμαι υπέρ αλλά δε μπορώ ν αγνοήσω αυτούς που έχουν δει βελτιωσεις
 
Μπορεί ο κώνος όπως λέτε να βελτιώνει την τουφεκιά. Εγώ δεν μπορώ να το κρίνω αυτό αλλά σας πιστεύω. Η ένσταση μου και αυτό που επιμένω να λέω είναι ότι αν θέλεις όπλο με μεγαλύτερο κώνο πάρε από μαμα ένα που να έχει σχεδιαστεί μελετηθεί και δοκιμαστεί από το εργοστάσιο ώστε να έχει περάσει και από τράπεζα δοκιμής και να έχει πιστοποιηθεί η ασφάλεια του όπλου. Αυτό λόγο συνολικής σχεδίασης της κάννης σίγουρα θα συνεργάζεται καλύτερα και με τα τσοκ και τον αυλό και θα υπάρχει μια μελέτη για όλα αυτά που θα δίνουν μια καλή και ασφαλή καννη.

Μην πειράζετε εσεις τα όπλα. Από τέτοια επέμβαση χάνεται η μεταπωλητικη αξία, χάνεται η εγγύηση από τον κατασκευαστή, παίρνετε ρίσκο για το αν βελτιωθεί η όχι η τουφεκιά , χαλάτε την χρωμιοση της κάννης και το σημαντικότερο από όλα με την αφαίρεση του μετάλλου σε αυτό το σημείο της κάννης την αδυνατίζετε περισσότερο με ότι συνεπάγεται αυτό για την ασφάλεια σας. Μπορεί και να μην συμβεί ποτέ τίποτα αλλά ποιος μπορεί να σας το εγγυηθεί; Αξίζει να πάρετε ένα τόσο μεγάλο ρίσκο με συνέπεια την ίδια την σωματική σας ακεραιότητα για να πετύχετε μια πολύ μικρή βελτίωση που το πιθανότερο να μην σας προσφέρει τίποτα κυνηγιετικα; Ποιος σας το εγγυάται ότι θα είναι 100% ασφαλή το όπλο σας μετά από μια τέτοια επέμβαση από την στιγμή που δεν ξαναπερναει από τεστ δοκιμών;
Έχεις δίκιο που λες να πάρεις άλλο όπλο που να έχει εργοστασιακό κώνο....... Εγώ αυτό έκανα πούλησα τη μπενελι και αγόρασα μια Μπερέτα και το αποτέλεσμα με δικαίωσε..... Υπάρχουν όμως άνθρωποι που δεν θέλουν να αλλάξουν όπλο,η εταιρεία ο καθένας για τους δικούς του λόγους και καταφεύγουν σε αυτή την εργασία στον κώνο του όπλου τους γιατί είναι μια προσιτή και οικονομική λύση και πολύ δοκιμασμένη....... Όσο για την ασφάλεια του όπλου μετά την επέμβαση νομίζω ότι δεν πρέπει καν να το συζητάμε τη στιγμή που τα εν λειτουργία όπλα με διαμορφωμένο σε οπλουργο κώνο είναι πάρα πολλά ,χωρίς να έχουμε ακούσει προβλήματα.......
 
Προσεξε τι εγραψα ποιο πανω....πριν τις φωτο των δοκιμων...και πριν τις αναβασω ανεβασω !!!

Και η αλλη καννη τα ιδια αποτελεσματα εδωσε....

Λες να ειναι και οι δυο με επεμβαση ???

View attachment 52462

View attachment 52463
Δεν μου φαίνονται ίδιες σε αποτύπωση.
Σε συγκέντρωση είναι σχεδόν ίδιες πάντως.

Πάντως ,Φιλος μου πήρε κάννη 81cm με σταθερή συσφιξη 11,2/10. Ο αυλός ειναι 18,32 και πήγε κατευθείαν για κώνο. Με μετρημένο το πριν και το μετά σε νουμερο σκαγιών απο ν.9 ως ν.2 ειδε μια βελτίωση κατά μ.ο στο 7,5% . Στα ψιλά 10% στα χοντρά 5%.
Εκανε και porting το οποίο εξαφανισε την αναπήδηση στομίου και το όποιο λάκτισμα.
Τώρα θέλει να φρεναρει τον συγκεντρωτήρα γιατί τον βλέπει να σκάει στον πίνακα στα 40μ με μεγάλη δύναμη. Θα απευθυνθεί σε μηχανουργό γιατί οι κλασικοί οπλουργοί αδυνατούν λόγω εξοπλισμού να του το κάνουν και θα δημιουργήσει στο στόμιο της κάννης μια σταθερή διάταξη οπών τυπου kikcs.
Ούτε εγώ έχω κάνει καποια επέμβαση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την απαξίωση που βλέπω προς τέτοιες επεμβάσεις .
Συμφωνω ότι καποιος μπορεί να φοβάται για λόγους ασφαλείας εφόσον δεν γίνεται ξανά έλεγχος.
Αυτό το +7.5 % αν συνδυαστεί με ένα ωραιο φυσίγγιο θα γίνει 10%.Σε ένα τσίχλοφυσιγγο σημαίνει+40-50 επιπλέον σκάγια. Δε θα το έλεγα μικρή διαφορά.
Ειναι πως το βλέπει ο καθένας άλλος θέλει να δοκιμάζει φυσίγγια με το φουλ στα 35μ και άλλος στα 40 με το 5/10
 
Δεν μου φαίνονται ίδιες σε αποτύπωση.
Σε συγκέντρωση είναι σχεδόν ίδιες πάντως.

Πάντως ,Φιλος μου πήρε κάννη 81cm με σταθερή συσφιξη 11,2/10. Ο αυλός ειναι 18,32 και πήγε κατευθείαν για κώνο. Με μετρημένο το πριν και το μετά σε νουμερο σκαγιών απο ν.9 ως ν.2 ειδε μια βελτίωση κατά μ.ο στο 7,5% . Στα ψιλά 10% στα χοντρά 5%.
Εκανε και porting το οποίο εξαφανισε την αναπήδηση στομίου και το όποιο λάκτισμα.
Τώρα θέλει να φρεναρει τον συγκεντρωτήρα γιατί τον βλέπει να σκάει στον πίνακα στα 40μ με μεγάλη δύναμη. Θα απευθυνθεί σε μηχανουργό γιατί οι κλασικοί οπλουργοί αδυνατούν λόγω εξοπλισμού να του το κάνουν και θα δημιουργήσει στο στόμιο της κάννης μια σταθερή διάταξη οπών τυπου kikcs.
Ούτε εγώ έχω κάνει καποια επέμβαση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την απαξίωση που βλέπω προς τέτοιες επεμβάσεις .
Συμφωνω ότι καποιος μπορεί να φοβάται για λόγους ασφαλείας εφόσον δεν γίνεται ξανά έλεγχος.
Αυτό το +7.5 % αν συνδυαστεί με ένα ωραιο φυσίγγιο θα γίνει 10%.Σε ένα τσίχλοφυσιγγο σημαίνει+40-50 επιπλέον σκάγια. Δε θα το έλεγα μικρή διαφορά.
Ειναι πως το βλέπει ο καθένας άλλος θέλει να δοκιμάζει φυσίγγια με το φουλ στα 35μ και άλλος στα 40 με το 5/10
Γνωρίζεις άτομα με όπλα εγνωσμένης αξίας πού να έχουν πειράξει τους κώνους ;
Εγώ γνωρίζω περί τα 20 άτομα .
Αλλά με την διαφορά ότι τα 19 αφορούν όπλα της σειράς ,φθηνά δηλαδή μέχρι 900 ευρώ όπλα .
Το μοναδικό ακριβό όπλο που γνωρίζω ότι έκανε επιμήκυνση αφορά όπλο 12.000 ευρώ το οποίο
όμως ο κάτοχος του δέν πλήρωσε μία καθότι ήταν επιχορήγηση απο την εταιρεία (σκοπευτής )
Τώρα όσο αφορά την βελτίωση ούτε ο ίδιος καλά -καλά κατάλαβε για να πεί καί σ'εμάς .
 
Προσεξε τι εγραψα ποιο πανω....πριν τις φωτο των δοκιμων...και πριν τις αναβασω ανεβασω !!!

Και η αλλη καννη τα ιδια αποτελεσματα εδωσε....

Λες να ειναι και οι δυο με επεμβαση ???

View attachment 52462

View attachment 52463
μια διευκρινιση ...η πρωτη φωτο απο την καννη crio μπορει να μην ειναι Power bore...η rafaello deluxe δεν ειναι καννη, αλλα διαφορετικο μοντελο της benelli....οι απλες ραφαελλο χωρις power bore εχουν γυρω στα 1800 ευρω....η ραφαελο deluxe power bore κοστιζει 2270 περιπου...επομενως η διαφορα που φαινεται στις 2 φωτο, πιθανον να οφειλεται στο γεγονος οτι η πρωτη καννη ειναι απλα crio και η 2η crio power bore

https://www.tsianikas.gr/el/kinigi/benelli-raffaello-deluxe-power-bore-c12.html
https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=1222
 
Ψάξε για ποσοστά συγκέντρωσης με μολύβι με όποια browning ή winchester θες στο internet.
Δεν είδα κάποιο άπιαστο.
Στο 80% πάνω κάτω παίζουν σε καλά εμπορικά.

Ακόμα μια φορά ... το σακούλι γεμίζει με σωστό φυσίγγι και όταν τουφεκάμε σωστά.
Όλα τα άλλα είναι για να λέμε.

Τέτοια διαβάζουν οι νέοι και τουφεκάνε τις φάσσες στα 100μ με τα "κωνιωμένα" όπλα τους και με φυσίγγι των 7 ευρώ την 25άδα ... αχαχα
Συμφωνώ. Και σε στενό αυλό δεν το λέω για τη συγκέντρωση ( που μπορεί με περισσότερα σκάγια δραστικά και μη αλλοιωμένα να αυξηθεί κατά τι) αλλά πιο πολύ για μείωση αισθητής ανάκρουσης.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top