Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιατι ειρωνευεστε κατι που δεν εχετε δοκιμασει; δηλαδη ολοι αυτοι που εχουν κανει κωνο και μιλανε για βελτιωση ψεματα λενε?

Και συγκεντρωση δινει πανω αλλα και δυναμη, με αποτελεσμα να εχεις πιο μακρινες τουφεκιες, οποιος βεβαια δεν γουσταρει δεν κανει, αλλα η ειρωνεια δεν νομιζω οτι ειναι σωστος τροπος αντιμετωπισης του θεματος.
Τα γραφω με τερμα καλη διαθεση και δεν εχω καμια ορεξη για παρεξηγησεις ;)
 
Γιατι ειρωνευεστε κατι που δεν εχετε δοκιμασει; δηλαδη ολοι αυτοι που εχουν κανει κωνο και μιλανε για βελτιωση ψεματα λενε?

Και συγκεντρωση δινει πανω αλλα και δυναμη, με αποτελεσμα να εχεις πιο μακρινες τουφεκιες, οποιος βεβαια δεν γουσταρει δεν κανει, αλλα η ειρωνεια δεν νομιζω οτι ειναι σωστος τροπος αντιμετωπισης του θεματος.
Τα γραφω με τερμα καλη διαθεση και δεν εχω καμια ορεξη για παρεξηγησεις ;)
Άλεξ δεν είναι ειρωνεία ,εγώ προσωπικά είμαι κατά οποιαδήποτε επέμβασης που δεν θα μπορώ να γυρισω στην αρχική κατάσταση.Χανεις μέρος της εσωτερικής χρώμιωσης το οποίο το θεωρω βασική προϋπόθεση επιλογής όπλου.Η διαμόρφωση κώνου αν πάρουμε ότι είναι ασφαλής αφήνει περιθώρια για ένα μελλοντικό ρεκτιφιε σε περίπτωση οξυδωσης; Αυτά είναι απορίες από άνθρωπο που δεν αλλάζει συνέχεια όπλα.
 
Άλεξ δεν είναι ειρωνεία ,εγώ προσωπικά είμαι κατά οποιαδήποτε επέμβασης που δεν θα μπορώ να γυρισω στην αρχική κατάσταση.Χανεις μέρος της εσωτερικής χρώμιωσης το οποίο το θεωρω βασική προϋπόθεση επιλογής όπλου.Η διαμόρφωση κώνου αν πάρουμε ότι είναι ασφαλής αφήνει περιθώρια για ένα μελλοντικό ρεκτιφιε σε περίπτωση οξυδωσης; Αυτά είναι απορίες από άνθρωπο που δεν αλλάζει συνέχεια όπλα.
Το να εισαι κατα ειναι 100% σεβαστο και επιλογη σου για τους λογους που γραφεις, αποτελεσμα εχει ο κωνος ειναι σιγουρο, τωρα στο θεμα οξειδωσης δεν ξερω να σου απαντησω, θεωρω ομως οτι δεν θα υπαρχει τετοιο θεμα εφοσον καθαριζεις την καννη.
Δεν εχω ακουσει απο κανεναν να εχει οξειδωθει το σημειο του κωνου, ουτε σε φιλους που πανε βαλτο και τρωνε μεγαλο ζορι τα οπλα εκει απο τις υγρασιες.
Το δικο μου οπλο εχει πολυ μεγαλο κωνο απ το εργοστασιο και δεν χρειαζεται κατι, αν ομως αργοτερα παρω καποιο αλλο θα ειμαι προθυμος να του κανω κωνο.
 
Το να εισαι κατα ειναι 100% σεβαστο και επιλογη σου για τους λογους που γραφεις, αποτελεσμα εχει ο κωνος ειναι σιγουρο, τωρα στο θεμα οξειδωσης δεν ξερω να σου απαντησω, θεωρω ομως οτι δεν θα υπαρχει τετοιο θεμα εφοσον καθαριζεις την καννη.
Δεν εχω ακουσει απο κανεναν να εχει οξειδωθει το σημειο του κωνου, ουτε σε φιλους που πανε βαλτο και τρωνε μεγαλο ζορι τα οπλα εκει απο τις υγρασιες.
Το δικο μου οπλο εχει πολυ μεγαλο κωνο απ το εργοστασιο και δεν χρειαζεται κατι, αν ομως αργοτερα παρω καποιο αλλο θα ειμαι προθυμος να του κανω κωνο.
Μα αυτό λέμε όποιος θέλει μεγάλο κώνο γιατί δεν αγοράζει έτοιμο ;Αν κάνεις κώνο εκ των υστέρων θα πρέπει να αντιμετωπίζεις το όπλο σαν αχρωμιωτο.Αχρωμιωτο όπλο ουτε να μου το χαρίσεις ,δεν θα με βάλει σε καλούπι το όπλο εγώ θα το βάλω αλλιώς δρόμο.
 
Μα αυτό λέμε όποιος θέλει μεγάλο κώνο γιατί δεν αγοράζει έτοιμο ;Αν κάνεις κώνο εκ των υστέρων θα πρέπει να αντιμετωπίζεις το όπλο σαν αχρωμιωτο.Αχρωμιωτο όπλο ουτε να μου το χαρίσεις ,δεν θα με βάλει σε καλούπι το όπλο εγώ θα το βάλω αλλιώς δρόμο.
Δεν ειναι το ιδιο με το αχρωμιωτο, βασικα πιστευω καμια σχεση το ενα με το αλλο, αν ρωτησεις ατομα με μπενελι που εχουν κωνο, οπως καθαριζαν πριν το οπλο ετσι το καθαριζουν και μετα τον κωνο.
Μια στο τοσο δηλαδη χωρις προβλημα.
 
Δεν ειναι το ιδιο με το αχρωμιωτο, βασικα πιστευω καμια σχεση το ενα με το αλλο, αν ρωτησεις ατομα με μπενελι που εχουν κωνο, οπως καθαριζαν πριν το οπλο ετσι το καθαριζουν και μετα τον κωνο.
Μια στο τοσο δηλαδη χωρις προβλημα.
Εγώ καθαρίζω κάθε 300-400φυσιγγια αν δεν με πιάσει βροχή, αυτά είναι 7-10 έξοδοι και σε πληροφορω οτι οι πάνω από 10 χρόνια benelli μου είναι σε άψογη κατάσταση χωρίς σκουριές παρά τα σημεία με γυμνό μέταλλο από τούμπες.Αυτο είναι για εμένα η φροντίδα που πρέπει να έχει ένα όπλο.
 
Δεν ειναι το ιδιο με το αχρωμιωτο, βασικα πιστευω καμια σχεση το ενα με το αλλο, αν ρωτησεις ατομα με μπενελι που εχουν κωνο, οπως καθαριζαν πριν το οπλο ετσι το καθαριζουν και μετα τον κωνο.
Μια στο τοσο δηλαδη χωρις προβλημα.
Είναι πολύ οι λόγοι που κάποιοι από εμάς είμαστε κατά της επέμβασης στο κωνο προσαρμογής. Πέρα από ότι αφαιρεί το χρώμιο της κάννης αφαιρείς και μέταλλο και αδυνατίζεις την καννη σε ένα πολύ σημαντικό σημείο το οποίο δέχεται πάρα πολλές πιέσεις κατά την τουφεκιά. Το όπλο μετά από τέτοια επέμβαση πρέπει οπωσδήποτε να περάσει ξανά από τράπεζα δοκιμής για να διασφαλιστεί ότι είναι ασφαλές. Κάτι που στην Ελλάδα δεν γίνεται σε σχέση με άλλες χώρες όπως Αγγλία που ξανά σφραγίζεται το όπλο. Οπότε αυτομάτως χάνει όλη την μεταπωλητικη του αξία αφού πλέον δεν μπορεί κανένας να εγγυηθεί ότι το όπλο είναι ασφαλές στις πιέσεις που είχε δοκιμαστεί από το εργοστάσιο. Προσωπικά δεν θα αγόραζα με τίποτα ένα τέτοιο οπλο χωρίς να ξανάπερασει από τράπεζα δοκιμών. Αν θεωρείς ότι αξίζει όλα αυτά τα ρίσκα για να πάρεις στην καλύτερη ένα 5-10% παραπάνω συγκέντρωση ενω μπορείς να το πάρεις από διαφορετικο φυσιγγι η ακόμη πιο απλά αλλάζοντας τσοκ σε πιο σφικτό τότε πάω πάσο. Αλλά ακόμη και αυτό το 5-10% να πάρεις στην καλύτερη περίπτωση που δεν είναι σίγουρο στο κυνήγι το πιθανότερο να μην δεις κάποια διαφορά στην καρπωση θηραμάτων.
 
Είναι πολύ οι λόγοι που κάποιοι από εμάς είμαστε κατά της επέμβασης στο κωνο προσαρμογής. Πέρα από ότι αφαιρεί το χρώμιο της κάννης αφαιρείς και μέταλλο και αδυνατίζεις την καννη σε ένα πολύ σημαντικό σημείο το οποίο δέχεται πάρα πολλές πιέσεις κατά την τουφεκιά. Το όπλο μετά από τέτοια επέμβαση πρέπει οπωσδήποτε να περάσει ξανά από τράπεζα δοκιμής για να διασφαλιστεί ότι είναι ασφαλές. Κάτι που στην Ελλάδα δεν γίνεται σε σχέση με άλλες χώρες όπως Αγγλία που ξανά σφραγίζεται το όπλο. Οπότε αυτομάτως χάνει όλη την μεταπωλητικη του αξία αφού πλέον δεν μπορεί κανένας να εγγυηθεί ότι το όπλο είναι ασφαλές στις πιέσεις που είχε δοκιμαστεί από το εργοστάσιο. Προσωπικά δεν θα αγόραζα με τίποτα ένα τέτοιο οπλο χωρίς να ξανάπερασει από τράπεζα δοκιμών. Αν θεωρείς ότι αξίζει όλα αυτά τα ρίσκα για να πάρεις στην καλύτερη ένα 5-10% παραπάνω συγκέντρωση ενω μπορείς να το πάρεις από διαφορετικο φυσιγγι η ακόμη πιο απλά αλλάζοντας τσοκ σε πιο σφικτό τότε πάω πάσο. Αλλά ακόμη και αυτό το 5-10% να πάρεις στην καλύτερη περίπτωση που δεν είναι σίγουρο στο κυνήγι το πιθανότερο να μην δεις κάποια διαφορά στην καρπωση θηραμάτων.


Και εγω ''μαζι σου'' Μανωλη !!! Συμφωνω στα οσα λες...
Εισαι σιγουρος ομως οτι αυτος που πουλαει το ''πειραγμενο'' οπλο θα στο πει ???
Θελει ολοκληρη διαδικασια η αγορα μεταχ/νου ωστε να δεις εαν αυτο που θα αγορασεις ειναι οκ !!!
 
Στα πραγματικα 10 μετρα...κανενα τσοκ και κανενα φυσιγγιο εμπορικο δεν σε ''καλυπτει''...
Ισως το bell brain...να εχει λιγο καλυτερη αποδοση απο τον κυλινδρο....σε εμπορικο φυσιγγιο.
Επειδη εχω κανει δοκιμες με το συγκεκριμενο τσοκ...στα 15 μετρα και μετα αρχιζουν οι αισθητες
διαφορες στο bell brain - και στον κυλινδρο...
Παλικαρια τα 10 πραγματικα μετρα...ειναι πολυ μικρη αποσταση....για το οποιο τσοκ και φυσιγγιο!!
Για να βγαλεις πραγματικο διασπορας για 10 μετρα...και εννοω 100 εκατοστα ( 1 μετρο ) ανοιγμα τουφεκιας πρεπει να ιδρωσει ο κωλος σου...και να κανεις αρκετες δοκιμες...!!!
Μακαρι και υπαρχει στο εμποριο τετοιο φυσιγγιο....και πολυ θα ηθελα εαν το εχει ριξει καποιος συναδελφος
η φιλος...να μου πει ποιο ειναι!!!

ΟΙ Δοκιμες στα 15 μετρα με κυλινδρο....και bell brain ..

View attachment 52408

View attachment 52409
Οι δοκιμες....με το ιδιο σεταπ....
Νίκο...αρκετά χρόνια πριν, είχαν κυκλοφορήσει κάτι φυσιγγια διασποράς.. δεν θυμάμαι μάρκα... τα οποία ήταν σαν φακές.... με πολλά σκάγια να πηγαίνουν ανεξέλεγκτα....και επικίνδυνα όταν συνειδητοποίησα πως πάνε....τότε βέβαια που μυαλό για δοκιμές....τα γνώριζες?
 
Είναι πολύ οι λόγοι που κάποιοι από εμάς είμαστε κατά της επέμβασης στο κωνο προσαρμογής. Πέρα από ότι αφαιρεί το χρώμιο της κάννης αφαιρείς και μέταλλο και αδυνατίζεις την καννη σε ένα πολύ σημαντικό σημείο το οποίο δέχεται πάρα πολλές πιέσεις κατά την τουφεκιά. Το όπλο μετά από τέτοια επέμβαση πρέπει οπωσδήποτε να περάσει ξανά από τράπεζα δοκιμής για να διασφαλιστεί ότι είναι ασφαλές. Κάτι που στην Ελλάδα δεν γίνεται σε σχέση με άλλες χώρες όπως Αγγλία που ξανά σφραγίζεται το όπλο. Οπότε αυτομάτως χάνει όλη την μεταπωλητικη του αξία αφού πλέον δεν μπορεί κανένας να εγγυηθεί ότι το όπλο είναι ασφαλές στις πιέσεις που είχε δοκιμαστεί από το εργοστάσιο. Προσωπικά δεν θα αγόραζα με τίποτα ένα τέτοιο οπλο χωρίς να ξανάπερασει από τράπεζα δοκιμών. Αν θεωρείς ότι αξίζει όλα αυτά τα ρίσκα για να πάρεις στην καλύτερη ένα 5-10% παραπάνω συγκέντρωση ενω μπορείς να το πάρεις από διαφορετικο φυσιγγι η ακόμη πιο απλά αλλάζοντας τσοκ σε πιο σφικτό τότε πάω πάσο. Αλλά ακόμη και αυτό το 5-10% να πάρεις στην καλύτερη περίπτωση που δεν είναι σίγουρο στο κυνήγι το πιθανότερο να μην δεις κάποια διαφορά στην καρπωση θηραμάτων.
Έχω δει τουφεκιές με επιμήκυνση κώνου εργοστασιακά κ με συμβατικό 1.2-2 εκ.καααααμια διαφορά‼️η μικρή διαφορά ήταν υπέρ του συμβατικού‼️
Όλη η φάση ...το καύσιμο....‼️
 
Και εγω ''μαζι σου'' Μανωλη !!! Συμφωνω στα οσα λες...
Εισαι σιγουρος ομως οτι αυτος που πουλαει το ''πειραγμενο'' οπλο θα στο πει ???
Θελει ολοκληρη διαδικασια η αγορα μεταχ/νου ωστε να δεις εαν αυτο που θα αγορασεις ειναι οκ !!!
Άλλοι ίσως....πιθανότατα όχι‼️κ άλλοι κατηγορηματικά όχι‼️
Σαν να πας να πουλήσεις πτανα για παρθένα‼️
 
Νίκο...αρκετά χρόνια πριν, είχαν κυκλοφορήσει κάτι φυσιγγια διασποράς.. δεν θυμάμαι μάρκα... τα οποία ήταν σαν φακές.... με πολλά σκάγια να πηγαίνουν ανεξέλεγκτα....και επικίνδυνα όταν συνειδητοποίησα πως πάνε....τότε βέβαια που μυαλό για δοκιμές....τα γνώριζες?

Ναι Γιαννη μου !!! Και τα γνωριζω....και ειχα φτιαξει τετοια στο παρελθον....Δεν τα ξανα εστησα...ειναι
πολυ επικινδυνα...και τα εβαλα στην ακρη...
Οταν λεω διασπορας στα 10 πραγματικα μετρα...δεν εννοω φυσιγγια με σκαγια φακες...
Στρογγυλα σκαγια....και ''ελεγχομενη'' διασπορα....χωρις επικινδυνα ακροσκαγα φιλε μου !!!
 
Σχετικά με τον κώνο. Προσωπικά δεν θα έκανα τέτοια επέμβαση στο όπλο μου αλλά περί ορέξεως....
Να σημειώσω όμως ότι όπως έχει συζητηθεί και εδώ η browning πχ έβγαζε κάποια την maxus με κώνο μεγαλύτερο γύρω στους 6 πόντους και κάποια στιγμή το ξαναγύρισε στους 3 πόντους που και αυτό θεωρείται κώνος μεγαλύτερος σε σχέση με τα παλαιότερα μοντέλα. Κάτι είδε ίσως...
Νομίζω δεν είναι ο κώνος μόνο. Είναι ο συνολικός συνδυασμός από τη θαλάμη μέχρι και το τσόκ. Επιπλέον κάποια στιγμή ο Κυπρίδημος έχει γράψει, ότι για μιά κάποια βελτίωση της τουφεκιάς αρκεί το γυάλισμα του κώνου, δεν χρειάζεται επιμήκυνση.
 
Γιατι ειρωνευεστε κατι που δεν εχετε δοκιμασει; δηλαδη ολοι αυτοι που εχουν κανει κωνο και μιλανε για βελτιωση ψεματα λενε?
Όχι, απλά δεν λένε όλη την αλήθεια ...

Εγώ θέλω να δω το εξής από κάποιον που σκέφτεται να κάνει κώνο:

Ρίχνει 3 φυσίγγια με εργοστασιακό full σε νούμερα #2 #4 #6 στα 36,5m
Ρίχνει 2 φυσίγγια με εργοστασιακό κύλινδρο ή IC σε νούμερα #7 #9 στα 30m

Κάνει τον μακρύτερο κώνο που υπάρχει

Ρίχνει 3 φυσίγγια με εργοστασιακό full σε νούμερα #2 #4 #6 στα 36,5m
Ρίχνει 2 φυσίγγια με εργοστασιακό κύλινδρο ή IC σε νούμερα #7 #9 στα 30m

Ποστάρει τα αποτελέσματα και λύνονται όλες οι απορίες.

Ότι δοκιμή έχω δει μέχρι τώρα είναι με mod.
Τι να το κάνω το +10% στο mod ?
Τι να το κάνω το mod που ρίχνει full και το full που ρίχνει πάλι full ?

Προσωπικά περιμένω να δω όπλο, φυσίγγι, τσοκ που βαράει 80% προ κώνου και 90+% μετά κώνου με το ίδιο φυσίγγι και το ίδιο τσοκ.
Εκεί μιλάμε ...
 
Ο κώνος λειτουργεί καλύτερα όταν υπάρχει στενός αυλός τα όπλα με διερυμενους δεν χρειάζονται μεγάλους κώνους ήδη η γωνιά κώνου λόγο μεγάλου αυλού είναι μικρότερη και έχεις καλύτερη μετάβαση και λιγότερες παραμορφώσεις θα βοηθήσει εξίσου και στον διευρυμένο μόνο αν ρίχνεις πολλά γρ .Το μηκος του κώνου βοηθάει πάντα και ο μακρύτερος για όπλα του ίδιου αυλού βγάζει καλύτερες κατανομές πιο ομοιόμορφες και μικρότερη ανάκρουση , βέβαια αν είναι εργοστασιακός ακόμη καλύτερα αλλά και μετέπειτα να γίνει ούτε θέμα σκουριάς τίθεται ούτε αλοιωση της χρωμιωση ούτε ασφαλείας με το τελευταίο να αποδυκνειεται με τα χρόνια διότι έχουν γίνει πολλές δεκάδες τέτοιες μετατροπές χωρίς πρόβλημα και από καταξιωμένους οπλουργους.Τωρα είναι δικαιωμα του καθενός να πιστεύει και να πράττει όπως θέλει .Και όσο για πιστοποίηση εκ νέου μετά κώνου μη τρελεναιστε γιατί τα αμερικανικά δεν παίρνουν καν από τράπεζα δοκιμών όπως και τα τουρκικά και διάφορα άλλα που παίρνουν σε άλλη χώρα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top