Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Προσπαθησα με πένσα να το στρίψω μήπως είναι βιδωτο αλλά δεν κατάφερα κάτι. Ηταν και λίγο χοντρή η πένσα και δε βολευε όποτε μπορεί να έφταιγε αυτό.

Η τρύπα δε με νοιάζει αν υπάρχει, απλά έχω συνηθίσει με τις άλλες καραμπίνες που δεν έχουν μεσαίο σκόπευτρο και δεν μου πολυ αρεσει. Όχι ότι με χαλάει αλλα αν βγαίνει και μετά γίνεται να ξαναμπεί έχει καλώς αλλιώς μένει ως έχει.
Μπορεις να βαλεις και στις υπολοιπες!!
 
Παιδια τα φώτα σας.
Γίνεται να βγει το μεσαίο σκόπευτρο(αυτό το μεταλλικό που βρίσκεται στη μέση της ρίγας) από crio? Και αν ναι είναι εύκολο και πως;
Σε κάποια όπλα είναι βιδωτό κ σε κάποια πρεσαριστό... Δεν θυμάμαι στην δικιά σου τι είναι να σου πω την αλήθεια... Αρκετοί δάσκαλοι σκοποβολής συνιστούν την αφαίρεση της για να μην τραβάει ασυναίσθητα την προσοχή, από εκεί κ πέρα κάποιοι λένε ότι τους ενοχλεί, άλλοι δεν ασχολούνται καθόλου οπότε μάλλον το βάρος πέφτει και στο χρήστη... θεωρούνται πολύ βολικές σε όσους ασχολούνται με το σταθερό στόχο γιατί υπάρχει ένα επιπλέον"τσεκαρισμα" , η σε αθλήματα που ο σκοπευτής ξεκινά επωμισμενος..Αν είναι βιδωτη πιαστη με ένα μικρό πενσακι κ ξεβιδωσε το, δες αν σε βολεύει κ κανονίζεις, είναι πολύ απλό... Αν είναι πρεσαριστη θέλει μικρή λίμα να την φας μέχρι να έρθει ευθεία.... Εύκολο είναι κ αυτό αλλά θέλει πολύ μεγαλύτερη προσοχή κ φυσικά δεν έχει επιστροφή στην προηγούμενη κατάσταση...
 
Last edited:
Προσπαθησα με πένσα να το στρίψω μήπως είναι βιδωτο αλλά δεν κατάφερα κάτι. Ηταν και λίγο χοντρή η πένσα και δε βολευε όποτε μπορεί να έφταιγε αυτό.

Η τρύπα δε με νοιάζει αν υπάρχει, απλά έχω συνηθίσει με τις άλλες καραμπίνες που δεν έχουν μεσαίο σκόπευτρο και δεν μου πολυ αρεσει. Όχι ότι με χαλάει αλλα αν βγαίνει και μετά γίνεται να ξαναμπεί έχει καλώς αλλιώς μένει ως έχει.
Άστη όπως είναι, ... δεν ενοχλεί και δεν την βλέπεις στην σκόπευση.

Μόνο σε χαρτιά είναι (σχετικά) χρήσιμη όπως είπε ο Άλεξ.
Σημαδεύεις έτσι ...

Το κέντρο της τουφεκιάς στα 18.3μ από το στόμιο πρέπει να είναι
  • Μέχρι 5 cm αριστερά ή δεξιά από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 12,7 cm πάνω από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 5 cm κάτω από το σημείο σκόπευσης
Καλύτερα όμως να τουφεκίσεις με full στα 14μ και να τα ανάγεις στα 18.3μ για να δεις αν το όπλο είναι εντός προδιαγραφών.
1656139483768.png


1656139544655.png
 
Last edited:
Μπορεις να βαλεις και στις υπολοιπες!!
Μπααα άστο καλύτερα, αφού με έχουν βολέψει υπερβολικά όπως είναι οι αλλες.

Σε κάποια όπλα είναι βιδωτό κ σε κάποια πρεσαριστό... Δεν θυμάμαι στην δικιά σου τι είναι να σου πω την αλήθεια... Αρκετοί δάσκαλοι σκοποβολής συνιστούν την αφαίρεση της για να μην τραβάει ασυναίσθητα την προσοχή, από εκεί κ πέρα κάποιοι λένε ότι τους ενοχλεί, άλλοι δεν ασχολούνται καθόλου οπότε μάλλον το βάρος πέφτει και στο χρήστη... θεωρούνται πολύ βολικές σε όσους ασχολούνται με το σταθερό στόχο γιατί υπάρχει ένα επιπλέον"τσεκαρισμα" , η σε αθλήματα που ο σκοπευτής ξεκινά επωμισμενος..Αν είναι βιδωτη πιαστη με ένα μικρό πενσακι κ ξεβιδωσε το, δες αν σε βολεύει κ κανονίζεις, είναι πολύ απλό... Αν είναι πρεσαριστη θέλει μικρή λίμα να την φας μέχρι να έρθει ευθεία.... Εύκολο είναι κ αυτό αλλά θέλει πολύ μεγαλύτερη προσοχή κ φυσικά δεν έχει επιστροφή στην προηγούμενη κατάσταση...
Ευχαριστω πολύ Άρη!
Άστη όπως είναι, ... δεν ενοχλεί και δεν την βλέπεις στην σκόπευση.

Μόνο σε χαρτιά είναι (σχετικά) χρήσιμη όπως είπε ο Άλεξ.
Σημαδεύεις έτσι ...

Το κέντρο της τουφεκιάς στα 18.3μ από το στόμιο πρέπει να είναι
  • Μέχρι 5 cm αριστερά ή δεξιά από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 12,7 cm πάνω από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 5 cm κάτω από το σημείο σκόπευσης
Καλύτερα όμως να τουφεκίσεις με full στα 14μ και να τα ανάγεις στα 18.3μ για να δεις αν το όπλο είναι εντός προδιαγραφών.
View attachment 50528


View attachment 50529
Θα δοκιμάσω άλλη μια φορά με μικρή πενσούλα και αν δω ότι δεν ξεβιδωνει και είναι πρεσαρίστη όπως λέει ο Αρησ θα το αφήσω έτσι όπως είναι.
Αυτο το τεστακι το έχω αποθηκεύσει από άλλη φορά που το είχες ανεβάσει και θέλω να το κάνω με όλα τα όπλα που έχω:)
 
Άστη όπως είναι, ... δεν ενοχλεί και δεν την βλέπεις στην σκόπευση.

Μόνο σε χαρτιά είναι (σχετικά) χρήσιμη όπως είπε ο Άλεξ.
Σημαδεύεις έτσι ...

Το κέντρο της τουφεκιάς στα 18.3μ από το στόμιο πρέπει να είναι
  • Μέχρι 5 cm αριστερά ή δεξιά από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 12,7 cm πάνω από το σημείο σκόπευσης
  • Μέχρι 5 cm κάτω από το σημείο σκόπευσης
Καλύτερα όμως να τουφεκίσεις με full στα 14μ και να τα ανάγεις στα 18.3μ για να δεις αν το όπλο είναι εντός προδιαγραφών.
View attachment 50528


View attachment 50529
και ειπα να μη μιλησω ...αρχισε παλι...φτου ...το φελεκιμ.............front, back, rear ....αιντε βγαλε ακρη..θα παιρνουμε χαρτι και μολυβι Γιαννο στο βνο να σχεδιαζουμε πως θα τφεκαμι...
 
Δεν ξέρω εάν είναι το σωστό topic για να γράψω, αλλά το γράφω λόγω Benelli Team. Επειδή μου έκατσε σώνει και καλά να πάρω έσω έξω για την καινούργια μου καραμπίνα Rafaello deluxe power bore, τι προτείνετε από τα παρακάτω!. BRAIN ή EVO? GEMINI ή τα δικά της που φοράει η SPORT? Και εν τέλει ότι πρόταση έχει κάποιος αφού πρώτα θα τα έχει χρησιμοποιήσει! (Φυσικά τα EVO δεν μπορεί αφού ακόμη δεν ξέρουμε και εάν τα έχει αγοράσει κάποιος).
 
Δεν ξέρω εάν είναι το σωστό topic για να γράψω, αλλά το γράφω λόγω Benelli Team. Επειδή μου έκατσε σώνει και καλά να πάρω έσω έξω για την καινούργια μου καραμπίνα Rafaello deluxe power bore, τι προτείνετε από τα παρακάτω!. BRAIN ή EVO? GEMINI ή τα δικά της που φοράει η SPORT? Και εν τέλει ότι πρόταση έχει κάποιος αφού πρώτα θα τα έχει χρησιμοποιήσει! (Φυσικά τα EVO δεν μπορεί αφού ακόμη δεν ξέρουμε και εάν τα έχει αγοράσει κάποιος).
Ότι κ να πάρεις ,μπορεί να σου κάτσει μπορεί κ να μην‼️
 
Δεν ξέρω εάν είναι το σωστό topic για να γράψω, αλλά το γράφω λόγω Benelli Team. Επειδή μου έκατσε σώνει και καλά να πάρω έσω έξω για την καινούργια μου καραμπίνα Rafaello deluxe power bore, τι προτείνετε από τα παρακάτω!. BRAIN ή EVO? GEMINI ή τα δικά της που φοράει η SPORT? Και εν τέλει ότι πρόταση έχει κάποιος αφού πρώτα θα τα έχει χρησιμοποιήσει! (Φυσικά τα EVO δεν μπορεί αφού ακόμη δεν ξέρουμε και εάν τα έχει αγοράσει κάποιος).
Μην νομίζεις ότι θα δεις τεράστιες διαφορές.
Τα brain evo είναι σε προσφορά τώρα.
Εγώ gemini έχω και briley.
Καμιά διαφορά με τα εργοστασιακά δεν είδα σε όσες δοκιμές έκανα.

Μόνη χρησιμότητα το βίδωμα με το χέρι.
 
Μην νομίζεις ότι θα δεις τεράστιες διαφορές.
Τα brain evo είναι σε προσφορά τώρα.
Εγώ gemini έχω και briley.
Καμιά διαφορά με τα εργοστασιακά δεν είδα σε όσες δοκιμές έκανα.

Μόνη χρησιμότητα το βίδωμα με το χέρι.
Ωραία σε ευχαριστώ, το BELL ή το αντίστοιχο στο EVO που κάνει τώρα με την προσφορά τα μισά χρήματα, θα κάνουν την διαφορά με τα ***** άστρα?
 
Δεν ξέρω εάν είναι το σωστό topic για να γράψω, αλλά το γράφω λόγω Benelli Team. Επειδή μου έκατσε σώνει και καλά να πάρω έσω έξω για την καινούργια μου καραμπίνα Rafaello deluxe power bore, τι προτείνετε από τα παρακάτω!. BRAIN ή EVO? GEMINI ή τα δικά της που φοράει η SPORT? Και εν τέλει ότι πρόταση έχει κάποιος αφού πρώτα θα τα έχει χρησιμοποιήσει! (Φυσικά τα EVO δεν μπορεί αφού ακόμη δεν ξέρουμε και εάν τα έχει αγοράσει κάποιος).
τα σπορτ αν ειναι αυτα με τα κοκκινα γραμματα εχουν 98 ευρω το ενα....σχεδον διπλα λεφτα απο gemini
 
Δεν ξέρω εάν είναι το σωστό topic για να γράψω, αλλά το γράφω λόγω Benelli Team. Επειδή μου έκατσε σώνει και καλά να πάρω έσω έξω για την καινούργια μου καραμπίνα Rafaello deluxe power bore, τι προτείνετε από τα παρακάτω!. BRAIN ή EVO? GEMINI ή τα δικά της που φοράει η SPORT? Και εν τέλει ότι πρόταση έχει κάποιος αφού πρώτα θα τα έχει χρησιμοποιήσει! (Φυσικά τα EVO δεν μπορεί αφού ακόμη δεν ξέρουμε και εάν τα έχει αγοράσει κάποιος).
Brain ,όλα τα άλλα είναι ίδια φιλοσοφία τεχνολογία με τα μαμά .Τα οποία 4και3 τα θεωρώ μια χαρά.
 
Μπααα άστο καλύτερα, αφού με έχουν βολέψει υπερβολικά όπως είναι οι αλλες.


Ευχαριστω πολύ Άρη!

Θα δοκιμάσω άλλη μια φορά με μικρή πενσούλα και αν δω ότι δεν ξεβιδωνει και είναι πρεσαρίστη όπως λέει ο Αρησ θα το αφήσω έτσι όπως είναι.
Αυτο το τεστακι το έχω αποθηκεύσει από άλλη φορά που το είχες ανεβάσει και θέλω να το κάνω με όλα τα όπλα που έχω:)
Επειδή συνήθως σε αυτά τα σημεία μπαίνει locktite...... ζέστανε το λίγο με ένα θερμοπιστολο ή πιστολάκι μαλλιών.....θα ξεβιδωθει ποιο εύκολα ζεστό....
 
Χαχα δε με πολύ ενοχλεί, πραγματι σε κινούμενο στόχο συνηθως δεν το βλέπεις απλώς ήθελα να δω, αν γίνεται να βγει χωρις βία, μήπως και ήταν καλύτερα. Είναι να μην σου μπει η ιδέα στο μυαλό χαχα.
Αν εστιαζεις εντονα στον στοχο ουτε ακιδα καταλαβαινεις ουτε τιποτα.
Προσπαθησε να κοιτας το θηραμα στα ¨ματια¨που λεει ο λογος!
Εγω στην ES100 και στο Verney Carron εχω βγαλει την οπτικη ινα...
Δεν ξερω, δεν εχω καταλαβει αν τις εχω πανω αν με επηρεαζουν υποσυνειδητα...
 
Εγω στην ES100 και στο Verney Carron εχω βγαλει την οπτικη ινα...
Δεν ξερω, δεν εχω καταλαβει αν τις εχω πανω αν με επηρεαζουν υποσυνειδητα...
παναγιωτη και εγω αυτο ελεγα με ενα φιλο μου προχθες..δεν θελω οπτικη ινα...θελω την μπιλιτσα μπροστα...σε μακρινες τουφεκιες μου κρυβει το θηραμα...ισως δημιουργω και εγω αυτη την εντυπωση αλλα δεν τη θελω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top