Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ωραία αυτή η κουβέντα αλλά τα 24& 28 γρ.. δεν είναι για ολλους παίδες προπαντός σε περιοχές πολύ δύσκολες κλιματικά γεμάτες υγρασια σιγουρα θα @@@@@ εκτός και είναι φωρτομενα… και πάλη δύσκολο… εγώ για αυτό δεν μπαινω σε αυτό το τριπάκι να τα δοκιμάσο. Αν πάλη έχεις οπλο που στα βαράει δοκιμασμένα οκ είσαι κολο@@@@… για πολλά χρόνια έχω κατασταλάξει 33 for all.. και ευτηχως έχω βγει ασπροπρόσωπος πολλες φορες για αυτήν την επιλογή μου
 
Το καλύτερο φυσίγγι 31.679 γρ νουμ 8.676 και πυρίτιδα 1.6472 με ΚΑΧ 12.879 και τελικό κλείσιμο στα 56.782 .Φυσίγγι που γαμαει και δέρνει όπως το μαλακά που το γεμίζει ,τουφεκιά και συχωριο ,10 φυσίγγια 11 τσίχλες η μία δώρο λιποθυμάει για συμπαράσταση στις άλλες 10 .
 
Οχι Παναγιωτη δεν ειναι....
Βασικά δεν είχα αμφιβολία πανω σε αυτο διότι τα σκάγια που περιεχονται είναι αρκετά για την τσίχλα, λχ lambro κίτρινο skeet ν9,5 μέτρησα αν θυμάμαι καλά γυρω στα 520 σκάγια...
Με λίγα λόγια δεν έχει σημασία το βάρος της γομωσης αλλά το ποσα σκάγια περιεχονται σε αυτη πραγμα το οποίο καθορίζεται από την διάμετρο του σκαγιου...
Ακουει κάποιος που ρίχνει αποκλειστικα 32γρ ν8 για 24γρ ν9,5 και νομίζει πως δεν τον φτανουν, όμως συμβαίνει το αντίθετο.....


Η αμφιβολία μου ήταν άλλη σε αυτό το φυσιγγι...
Νόμιζα ότι θα έχει μειωμένη φονική ισχυ κ ιδιαίτερα σε μακρινές βολές, δλδ θα ήταν αδυναμο,ασχέτως που το δισκάκι είχε την δυναμη να το κάνει ψίχες.....
Οχι μονο διαψεύστηκα αλλά κ εντυπωσιάστηκα, τόσο σε περπατητο όσο κ στα μπασιματα...

Και φαντάσου ότι έχω ρίξει μόλις δυο κουτιά από αυτά για να καταλάβω οτι δεν μειονεκτούν καθολου σε σχέση με τα "βαρύτερα" τσιχλοφυσιγγα..
Ένα lambro κίτρινο skeet, και ένα series 2
9,5αρια...


Και είναι αλλη φάση να ρίχνεις με cal.12 χωρίς να καταλαβαίνεις λάκτισμα κ να βλέπεις να πεφτει το θήραμα...
Kαι ειδικά σε όσους πιστευουν ότι το λάκτισμα σημαίνει.. θανατηφόρα τουφεκιά...
Α ρε Τασάρα ψυχάρα! Ό,τι λες το λες αληθινά και μέσα από την ψυχή σου αντίθετα αν θες να ρίχνεις νομίζω 30-32!!
.RESPECT..shake hands.
 
Α ρε Τασάρα ψυχάρα! Ό,τι λες το λες αληθινά και μέσα από την ψυχή σου αντίθετα αν θες να ρίχνεις νομίζω 30-32!!
.RESPECT..shake hands.

Σωστά νομίζεις, στον δικό μου τον.. εγκέφαλο έχει "ριζωσει" το φυσιγγι των 32γρ για την τσίχλα κ δυσκολευομαι τόσο να το αποβάλλω όσο κ να το αποχωριστω......
Κ νομίζω πως ήταν κ θα παραμεινει το κλασσικό τσιχλοφυσιγγο για πολλους κυνηγούς κ για τους φυσιγγοκατασκευαστές...........

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω ρίξει η δεν ρίχνω κ 30γρ...
Η ότι δεν έχω χρησιμοποιείση παλαιοτερα κ κατά καιρους κ 34γρ....

Ταυτόχρονα λέω κ τι έχω δει κυνηγώντας με 24 κ 28γρ, κ τα προτεινω ανεπιφυλακτα σε όποιον θέλει να τα δοκιμάσει.....
 
Σωστά νομίζεις, στον δικό μου τον.. εγκέφαλο έχει "ριζωσει" το φυσιγγι των 32γρ για την τσίχλα κ δυσκολευομαι τόσο να το αποβάλλω όσο κ να το αποχωριστω......
Κ νομίζω πως ήταν κ θα παραμεινει το κλασσικό τσιχλοφυσιγγο για πολλους κυνηγούς κ για τους φυσιγγοκατασκευαστές...........

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω ρίξει η δεν ρίχνω κ 30γρ...
Η ότι δεν έχω χρησιμοποιείση παλαιοτερα κ κατά καιρους κ 34γρ....

Ταυτόχρονα λέω κ τι έχω δει κυνηγώντας με 24 κ 28γρ, κ τα προτεινω ανεπιφυλακτα σε όποιον θέλει να τα δοκιμάσει.....
Απλώς πάλι υπάρχουν όπως σε όλα τα φυσίγγια διαφορες από 24 σε 24 ,δεν πάνε όλα με υγρασία η με πολύ κρύο, θέλει ψάξιμο, μην πάρει κανένας άνθρωπος και βρίζει, συνήθως τα περισσότερα με καλούς καιρούς και σωστο τσοκ είναι άριστα.
 
Από RM και όχι από εκεί που λες αλλά από παρδαλάκη είχα ρίξει τα APE RM 28GR NO9,5 ΘΆΝΑΤΟΣ! View attachment 48915
Επιβεβαιώνω και εγώ για τα συγκεκριμένα ape sporting ότι είναι πολύ καλά τουλάχιστον στο σκοπευτήριο. Σε τι τιμές τα βρίσκετε?
 
Επιβεβαιώνω και εγώ για τα συγκεκριμένα ape sporting ότι είναι πολύ καλά τουλάχιστον στο σκοπευτήριο. Σε τι τιμές τα βρίσκετε?
Δεν τα έχω ξαναβρει από τότε απλά μόνο κάτι παραλλαγές της ιδιας της RM σε αυτά τα γραμμάρια.Στα 5,5€ αγορασμένα τότε.Τώρα αν τα βρεις σίγουρα 6-6,5€.
Ρίξε μια φωνή αν βρεθούν αυτά τα συγκεκριμένα και όχι άλλο της RM.
 
θέλει ψάξιμο, μην πάρει κανένας άνθρωπος και βρίζει
Βεβαίως κ θέλει ψάξιμο, όπως κ κάθε φυσιγγι ανεξαρτήτως βάρους σκαγιων....
Και Remington να προτείνεις το βρίσιμο δεν το γλιτώνεις..
Την "μάρκα" που του ταιριάζει ας την βρει ο καθένας μονος του....

Μπορεί να ακουγεται κάπως..βαρυ το τελευταίο αλλά αυτή είναι η πραγματικοτητα..........
 
Καλησπέρα ομάδα !! Φετος στα περπατητα του Ιανουαρίου -Φεβρουαρίου δοκιμάσαμε με την παρέα πολλά διαφορετικά φυσίγγια και τη διαφορά για μένα την έκανε το formula 206 ! Σε θερμοκρασίες από 0-15 βαθμούς όλα τα πουλιά ξερα χωρίς αίμα και ξεπουπουλιασματα. Πριν κάνω λοιπόν αγορα ενός αποθέματος για τη νέα σεζόν θα ηθελα τις γνώμες σας αν και εφόσον το έχετε δουλέψει ! Να προσθέσω ότι κυνηγάω με δίκαννο 4 *και 3* και ότι το δοκίμασα σε μέρες με πολύ υγρασία .
 
Καλησπέρα ομάδα !! Φετος στα περπατητα του Ιανουαρίου -Φεβρουαρίου δοκιμάσαμε με την παρέα πολλά διαφορετικά φυσίγγια και τη διαφορά για μένα την έκανε το formula 206 ! Σε θερμοκρασίες από 0-15 βαθμούς όλα τα πουλιά ξερα χωρίς αίμα και ξεπουπουλιασματα. Πριν κάνω λοιπόν αγορα ενός αποθέματος για τη νέα σεζόν θα ηθελα τις γνώμες σας αν και εφόσον το έχετε δουλέψει ! Να προσθέσω ότι κυνηγάω με δίκαννο 4 *και 3* και ότι το δοκίμασα σε μέρες με πολύ υγρασία .
Έχεις αργήσει να παραγγείλεις ήδη!
 
Καλησπέρα ομάδα !! Φετος στα περπατητα του Ιανουαρίου -Φεβρουαρίου δοκιμάσαμε με την παρέα πολλά διαφορετικά φυσίγγια και τη διαφορά για μένα την έκανε το formula 206 ! Σε θερμοκρασίες από 0-15 βαθμούς όλα τα πουλιά ξερα χωρίς αίμα και ξεπουπουλιασματα. Πριν κάνω λοιπόν αγορα ενός αποθέματος για τη νέα σεζόν θα ηθελα τις γνώμες σας αν και εφόσον το έχετε δουλέψει ! Να προσθέσω ότι κυνηγάω με δίκαννο 4 *και 3* και ότι το δοκίμασα σε μέρες με πολύ υγρασία .
Τα 32 η τα 33γρ?
 
Καλησπέρα ομάδα !! Φετος στα περπατητα του Ιανουαρίου -Φεβρουαρίου δοκιμάσαμε με την παρέα πολλά διαφορετικά φυσίγγια και τη διαφορά για μένα την έκανε το formula 206 ! Σε θερμοκρασίες από 0-15 βαθμούς όλα τα πουλιά ξερα χωρίς αίμα και ξεπουπουλιασματα. Πριν κάνω λοιπόν αγορα ενός αποθέματος για τη νέα σεζόν θα ηθελα τις γνώμες σας αν και εφόσον το έχετε δουλέψει ! Να προσθέσω ότι κυνηγάω με δίκαννο 4 *και 3* και ότι το δοκίμασα σε μέρες με πολύ υγρασία .
Πολύ ψαγμένο τσοκαρισμα στο δικανο, το αγαπημένο μου...
 
Καλησπέρα ομάδα !! Φετος στα περπατητα του Ιανουαρίου -Φεβρουαρίου δοκιμάσαμε με την παρέα πολλά διαφορετικά φυσίγγια και τη διαφορά για μένα την έκανε το formula 206 ! Σε θερμοκρασίες από 0-15 βαθμούς όλα τα πουλιά ξερα χωρίς αίμα και ξεπουπουλιασματα. Πριν κάνω λοιπόν αγορα ενός αποθέματος για τη νέα σεζόν θα ηθελα τις γνώμες σας αν και εφόσον το έχετε δουλέψει ! Να προσθέσω ότι κυνηγάω με δίκαννο 4 *και 3* και ότι το δοκίμασα σε μέρες με πολύ υγρασία .

Εφόσον το βρήκες καλό, η εν παση περιπτωση σου ταίριαξε ανάμεσα σε άλλα φυσίγγια, τι σε διαφέρει η γνωμη των άλλων πριν προβεις σε αγορά?

Αν βρεθεί ένας κ σου πει τα καλυτερα κ άλλοι δέκα πουν τα χειρότερα, δεν θα τα αγοράσεις??

Τα 32 η τα 33γρ?
Τις προαλλες μου εδωσε ενας φιλος λίγα 32γρ, και Ζώτος κοκκινο 33γρ, για το δευτερο θα πεσει σουγιας να δουμε τι θα δουμε........
 
Πολύ ψαγμένο τσοκαρισμα στο δικανο, το αγαπημένο
Εφόσον το βρήκες καλό, η εν παση περιπτωση σου ταίριαξε ανάμεσα σε άλλα φυσίγγια, τι σε διαφέρει η γνωμη των άλλων πριν προβεις σε αγορά?
Χ
Αν βρεθεί ένας κ σου πει τα καλυτερα κ άλλοι δέκα πουν τα χειρότερα, δεν θα τα αγοράσεις??


Τις προαλλες μου εδωσε ενας φιλος λίγα 32γρ, και Ζώτος κοκκινο 33γρ, για το δευτερο θα πεσει σουγιας να δουμε τι θα δουμε........
Η αγορά θα γίνει σίγουρα από την στιγμή που με βόλεψε όπως πολύ σωστά λες . Θα ήθελα πιο πολύ από περιέργεια να δω και άλλες απόψεις και ενδεχομένως κάποιος να τα δούλεψε σε διαφορετικές συνθήκες και να έχει σχηματίσει άλλη άποψη

Πέρδικα ή τσίχλα το τσοκαρισμα πάντα αυτό !
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top