Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε καραμπίνα πρωτο δεύτερο νο7-8-9 ό,τι βολεύει τον καθένα και τον τόπο καρτεριού και 3ο νο6-7.Την κάνεις δίκαννο και ρίχνεις στις τσίχλες και δεν χαλάς και πολλά φυσέκια.
Βάλε της και 2 σκανδαλες να μην μπερδευεσαι!
 
Παιδιά για τσίχλα, δίκανο,18,4και τσοκ 1*3* τι προτείνετε?
Για περπατητο περισσότερο
3 astra η 8η 9 και στην φουλ διασπορας ν9 με συγκεντρωτηρα ποτηρι με σταυρο μεσα,[οχι ελικα]δηλ,πχ,τα διασπορας του lambro η δορκας.
 
Εννοώ ότι πρέπει να υπολογίζεις διαρκώς ποιο είναι 1ο, 2ο, 3ο
.very funny.
Χαρά στο κουράγιο σου ...
Ότι πιάσει το χέρι.
Τα έχω ξεπεράσει αυτά τα προβλήματα από τότε που ο μικρός μου γεμίζει τις αρμάθες στο σπίτι.
Το μόνο που του έχω απαγορεύσει είναι να ακουμπάει αυτή για τα γουρούνια.
Οι άλλες 2 πουτάνα όλα αχαχαχα

.yelling.
Δεν έχεις άδικο όμως όταν πας με πολλά φυσίγγια.
 
Εντάξει άμα είσαι συγκεντρωμένος δεν έχεις θέμα.Εξάλλου δεν κάνει και ΤΑ περάσματα ώστε να χάσουμε τον μπούσουλα, μπορεί να μείνουν και ως έχουν και να βαράμε τα κουνούπια...
Φίλε συντοπίτη, πηγαίνοντας για τσιχλοκότσυφα η περίπτωση (στα μέρη μας) να βγει στα ξεκούδουνα η φάσσα δεν είναι και τακτικό. Στις δέκα εξόδους μία. Άρα έστω ότι είσαι γεμισμένος (κατά τα 2/3) τσιχλοφύσιγγα. Και σου σκάει το φάντομ. Τι θα κάνεις; Αναγκαστικά το πολυβόλο να βγει το 7άρι στη τρίτη. Και η η φάσσα 15 μέτρα μακρύτερα. Αυτά εννοούσα πριν.
Η δικαννάρα άλλο. Την οποία όμως αναγκάστηκα να περιορίσω πολύ γιατί πλέον μου πέφτει βαριά (3450 gr).
Έτσι χρησιμοποιώ τη καραμπίνα (ακριβώς 1/2 κιλό λιγότερο) με τα όποια συγκριτικά μειονεκτήματά της.
 
Θυμάμαι μου έλεγε ένας παππούς, στην τσίχλα δύσκολα σήκωναν τουφέκι. Και για κυνήγι οποίος είχε στη διάθεσή του μια ζώνη γεμάτη ήταν από τους προνομιούχους.
Αχ! Το ίδιο πάει να γίνει και τώρα, όχι όμως από τη πληθώρα των "ευγενών" θηραμάτων, αλλά γιατί για να γεμίσεις μιά ζώνη θα θέλεις ένα νεφρό...
 
Verney Carron.. 2750gr, 2 τσοκ, 2 σκανδάλες...
24-28 gr φυσίγγια...
Τέλος...
Πολύ σωστή σκέψη. Την έχω κάνει και πήγα και στον Παπαδάκη (που τα φέρνει). Αλλά τα έχω ήδη, τα δουλεύω ακόμη με επιτυχία και μεγάλωσα πια και δεν είμαι τώρα για αντικαταστάσεις. Έτσι και όσο πάει....
 
Εντάξει το 28 και 10αρια αλλά 24;;πολύ αυστηρό, θα πέσει πίκρα αν δεν είσαι σούπερ κεντροτουφεκαω.
Οχι Παναγιωτη δεν ειναι....
Βασικά δεν είχα αμφιβολία πανω σε αυτο διότι τα σκάγια που περιεχονται είναι αρκετά για την τσίχλα, λχ lambro κίτρινο skeet ν9,5 μέτρησα αν θυμάμαι καλά γυρω στα 520 σκάγια...
Με λίγα λόγια δεν έχει σημασία το βάρος της γομωσης αλλά το ποσα σκάγια περιεχονται σε αυτη πραγμα το οποίο καθορίζεται από την διάμετρο του σκαγιου...
Ακουει κάποιος που ρίχνει αποκλειστικα 32γρ ν8 για 24γρ ν9,5 και νομίζει πως δεν τον φτανουν, όμως συμβαίνει το αντίθετο.....


Η αμφιβολία μου ήταν άλλη σε αυτό το φυσιγγι...
Νόμιζα ότι θα έχει μειωμένη φονική ισχυ κ ιδιαίτερα σε μακρινές βολές, δλδ θα ήταν αδυναμο,ασχέτως που το δισκάκι είχε την δυναμη να το κάνει ψίχες.....
Οχι μονο διαψεύστηκα αλλά κ εντυπωσιάστηκα, τόσο σε περπατητο όσο κ στα μπασιματα...

Και φαντάσου ότι έχω ρίξει μόλις δυο κουτιά από αυτά για να καταλάβω οτι δεν μειονεκτούν καθολου σε σχέση με τα "βαρύτερα" τσιχλοφυσιγγα..
Ένα lambro κίτρινο skeet, και ένα series 2
9,5αρια...


Και είναι αλλη φάση να ρίχνεις με cal.12 χωρίς να καταλαβαίνεις λάκτισμα κ να βλέπεις να πεφτει το θήραμα...
Kαι ειδικά σε όσους πιστευουν ότι το λάκτισμα σημαίνει.. θανατηφόρα τουφεκιά...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top