Οι κήποι μας..

Φιλε πράγματι είναι δροσιστικες!! Πλέον όμως μπορείς να βρεις τα ιδια σκευάσματα από άλλες εταιρείες με ακριβώς τις ίδιες συνθέσεις στο μισό της τιμής.. Σίγουρα σε κανέναν δεν αρέσει να πληρώνει κερατιάτικα!
Δεν μιλω για το οικονομικο...
Αλλα πραγματα εχω στο μυαλο μου, αλλα αστο να παει....
 
Kαι εμείς σήμερα βάλαμε μερικά υπαίθρια ζαρζαβατικά στα ορεινά, δίπλα στην πατάτα που μόλις αρχίζει να σκάει...
1652557054832.png
1652557001335.png
Και με βροχή σε όλο το δρόμο φτάσαμε Μεσσηνία...
1652557222996.png
Το πείραμα με τις φουντουκιές σε πιο πεδινά και ζεστά μέρη προχωρά πολύ καλά...
1652557276015.png
1652557369359.png
Επίσης τα κεντρώματα που έγιναν και έδειξα το Μ. Σάββατο https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Οι-κήποι-μας.240/post-712902
ελέγχθηκαν και πάνε πολύ καλά




Σε μερικά η συγκόλληση είναι τόσο καλή που τα φύλλα που δεν κόπηκαν δεν ξεράθηκαν και σε ένα συνέχισε η ανάπτυξη από τα φύλλα αυτά... Μεν πέρσι κάτι τέτοιο είχε επιτευχθεί σε 14 μέρες από το κέντρωμα https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Οι-κήποι-μας.240/post-590246, ενώ φέτος ο πολύ πιο κρύος καιρός τα έχει φέρει στο ίδιο σημείο 21 μέρες μετά... Μάλιστα δεν θα τα ξεσκεπάσω ακόμα για να πετάξουν ακόμα καλύτερα και να προστατευτούν από τον αλλοπρόσαλλο καιρό...
 
Εμεις παντα με σπαγκο, σφικτα και στρωτα τυλιγμενο και με το ματι ελευθερο να αναπνεει.
Δώσε εικόνα να καταλάβουμε και μεις οι μαθητευόμενοι.

ΥΓ: τελικά το φόρουμ είναι καλύτερο και από τον Πάπυρο Λαρούς (τι θυμήθηκα τώρα!)
 
Δώσε εικόνα να καταλάβουμε και μεις οι μαθητευόμενοι.
Όταν ξεκίνησα Πιτσιρικάς να μαθαίνω να μπολιαζω τεσσερα πράγματα ήταν δεδομένα.
1) Να έχουν χυμούς τα δεντρακια...
2) Να δεθουν με φυσικό σπαγκο - για να αναπνέουν - στρωτά, όμορφα...
Το μάτι εννοείται ελεύθερο..
3) Να βάλεις Πηλο στις πληγές...
4) Και να έχεις παρακολουθήσει τον καιρό ώστε να αποφύγεις τυχόν βροχές την πρώτη εβδομαδα που εμβολιασες...

Να χρησιμοποιησεις συνθετικά, κλπ ούτε σαν σκέψη δεν υπήρχε...
IMG_20220515_091856.jpg
IMG_20220515_092712.jpg

IMG_20220515_093441.jpg

IMG_20220515_093141.jpg
 
Last edited:
Θελω μια ´´γνωσή´´ που δεν μπορεσα να αποκτησω και δεν βρισκω πιο ηλικιωμενα ατομα να μου μεταβιβασουν
Ειναι σχετικα με τον πηλο που εφτιαχναν για τους παραδοσιακους ξυλοφουρνους
Ειναι καποιο μελος που γνωριζει;
Τι ειδος χωμα χρησιμοποιουσαν;
Μονο χωμα και νερο η εμπαινε καποιο αλλο προσθετο;
Δεν μιλω για το σφραγισμα του στομιου του φορνου αλλα για τον πηλο στην κατασκευη του
Καποιοι εκανα την επαλοιψη μονο εξωτερικα στο κεραμιδι
Αλλοι παλι και εσωτερικα
Ο πηλος αυτος ψηνοταν και γινοταν τονπροστατευτικο υλικο που κρατουσε αριστα την θρερμοκρασια ηταν δηλαδη πυριμαχος
Αν γνωριζει καποιος λεπτομεριες και εχει την καλοσυνη ας μοιραστει αυτη την πολυτιμη γνωση!
Ευχαριστω!
 
Έχω φτιάξει φούρνο με τις οδηγίες ηλικιωμένου μάστορα.
Με πηλό και σπασμένα κεραμίδια.
Έγινε πολύ καλός και τον χρησιμοποιούσε η γειτονιά για περίπου 15 χρόνια...
Μετά είχαμε την φαεινή ιδέα να τον γκρεμίσουμε για να αδειάσει ο χώρος εκεί....
Μπορώ να σε βοηθήσω αν θες.
 
Έχω φτιάξει φούρνο με τις οδηγίες ηλικιωμένου μάστορα.
Με πηλό και σπασμένα κεραμίδια.
Έγινε πολύ καλός και τον χρησιμοποιούσε η γειτονιά για περίπου 15 χρόνια...
Μετά είχαμε την φαεινή ιδέα να τον γκρεμίσουμε για να αδειάσει ο χώρος εκεί....
Μπορώ να σε βοηθήσω αν θες.
Σε ευχαριστω Παναγιωτη!!!
Πες αν θελεις για τον πηλο φιλε!
 
Αμπελοχωμα ( απο αυτο φτιαχνουν και τουβλα, κεραμιδια κλπ...) μονο με νερο.
Στο πρωτο καψιμο του φουρνου ο πηλος ψηνεται και γινετε ενα...

Αν μονο αυτο ειναι η απορια σου, νομιζω θα το φτιαξεις ευκολα.
Αν οχι, μη πειραματιστεις, να σου δειξω με σκιτσα πως τον δομεις βημα βημα..
 
Όταν ξεκίνησα Πιτσιρικάς να μαθαίνω να μπολιαζω τεσσερα πράγματα ήταν δεδομένα.
1) Να έχουν χυμούς τα δεντρακια...
2) Να δεθουν με φυσικό σπαγκο - για να αναπνέουν - στρωτά, όμορφα...
Το μάτι εννοείται ελεύθερο..
3) Να βάλεις Πηλο στις πληγές...
4) Και να έχεις παρακολουθήσει τον καιρό ώστε να αποφύγεις τυχόν βροχές την πρώτη εβδομαδα που εμβολιασες...

Να χρησιμοποιησεις συνθετικά, κλπ ούτε σαν σκέψη δεν υπήρχε...
View attachment 48527
View attachment 48525

View attachment 48526

View attachment 48528
Παναγιώτη, σ' ευχαριστώ πολύ!
 
...
Μετά είχαμε την φαεινή ιδέα να τον γκρεμίσουμε για να αδειάσει ο χώρος εκεί....
...
και οι δικοί μου την ίδια βλακεία κάνανε την δεκαετία του '90, 80χρόνων φούρνο τον γκρέμισε μιά θειά μου για να περνά ο γείτονας με το αυτοκίνητο, ο οποίος είχε δικαίωμα να περνα με τον γαϊδαρο, αλλοιως την απειλούσε πως θα την καρφώσει στη πολεοδομία για έναν λαθρο-καμπινέ! Τελικά αγόρασα το κονάκι του γείτονα και γκρέμισα την χέστρα. Τώρα σκέφτομαι να ξαναφτιάξω τον φούρνο, με παραδοσιακό τρόπο, οπότε περιμένω και εγω τις συμβουλές σου / τις συμβουλές σας.
 
Εδώ βλέπουμε τον κλασσικό, το μ@**** τον Έλληνα που έλεγε και μια ψυχή...

Πριν λίγες μέρες μάζεψε ο προκομενο όλα τα κλαριά που κλαδέψε την ανοιξη και μέσα στην αντιπυρική περίοδο δεν τα εκαψε στο χωράφι του ούτε στον αγροτικό δρόμο που μας χωριζει, αλλά στην άκρη του δικού μου χωράφιου κάτω από τα δικα μου δέντρα και μου έκαψε 6 ελιές πάνω στο ανθος συν 20 μέτρα λαστιχο...

IMG_20220515_090658.jpgIMG_20220515_092934.jpgIMG_20220515_090648.jpg

Τηλεφωνακι σε αρμόδιες αρχές, (διεύθυνση Γεωργίας κτλ), εκτίμηση ζημιάς από γεωπόνο (για την απώλεια φυτικου κεφαλαίου, αποκατάστασης ζημιών και εισοδήματος ελαιολάδου για τα επόμενα χρόνια) και μαζί με διαφορά πρόστιμα για παραβάσεις νομοθεσιας η λυπητερή στο σπίτι. ..

Τώρα έρχεται και μου κλαίγεται ότι θα τα βρίσκαμε αν του το έλεγα και γιατί το έκανα, και δεν φαινόταν τόση ζημιά. .. Υπάρχει η ατυχία, η μικρή αβλεψία ακόμα και η κακιά στιγμή, την θρασυτατη και κουτόπονηρή ασέβεια δεν τη δέχομαι με τίποτα...

Μην τους λυπάστε καθόλου, όταν δεν ενοχλείς και σε ενοχλεί και είναι και πονηρός, μόνο έτσι βάζει μυαλό ο άλλος... Του είπα αν ξανακοιταξει προς το χωράφι μου, δεν θα τον φτάσουν να πουλήσει όλα αυτά που έχει και θα αλλάξει και χωριό...
 
Εμενα μια φορα μου πεταγε ο γειτονας -με τροπο - τα σκουπιδια του απο το χωραφι του, στο δικο μου...
Τι εκανε? Οτι σκουπιδι ειχε , σακουλες, κουτια, καρτελες απο φυτα, τα ντανιαζε στα συνορα μας και επειδη το δικο μου χωραφι ειναι μια κλιμακα πιο χαμηλο επεφταν σε μενα!
Στην αρχη, ειπα να δωσω τοπο στην οργη....τα μαζεψα και τα εκαψα μαζι με τα κλαρια μου.
Την δευτερη φορα ομως τα αφησα να γινουν πολλα, τα φορτωσα στο τρειλερ, παω στην αυλη του σπιτιου του και τα αδειαζω...
Ηρεμοτατος ¨Τα πραγματα σου΄ .big smile.
Αλλαξε 15 χρωματα...
 
...

Μην τους λυπάστε καθόλου, όταν δεν ενοχλείς και σε ενοχλεί και είναι και πονηρός, μόνο έτσι βάζει μυαλό ο άλλος...

Οπως το 'πες: Μην τους λυπάστε καθόλου, ιδιαίτερα τους κουτοπόνηρους που όλα τα ρίχνουν στην κακιά στιγμή.

... Του είπα αν ξανακοιταξει προς το χωράφι μου, δεν θα τον φτάσουν να πουλήσει όλα αυτά που έχει και θα αλλάξει και χωριό...
Ετσι συνάπτονται οι φιλικές σχέσεις.RESPECT.
 
Back
Top