Πλαγιόκαννο

.shake hands.:)... συμφωνώ ...αλλά άμα θες πας τη μπαικάλα , στο Φουστάνο του και στο κάνει από έτσι - έτσι...

View attachment 45152

και από έτσι..

View attachment 45153

έτσι..

View attachment 45154

Υ.Γ ...και πάλι πιο φθηνά θα σου ρθει!...αφού θες σιλουέτα - πιρουέτα!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Ναι μεν αλλά.Οταν με 1000-1200 βρίσκεις 686,687,525 αστέρια και απείραχτα.
 
Ναι μεν αλλά.Οταν με 1000-1200 βρίσκεις 686,687,525 αστέρια και απείραχτα.

Σωστός ο Παναγιώτης! Πολλές βολές (=φορές), ο "κόσμος των μεταχειρισμένων" λειόκαννων κρύβει πραγματικά "κελεπούρια"...!!!
Γι' αυτό αξίζει μια ματιά, για όποιον ενδιαφέρεται για μια καλή, "ψαγμένη" αγορά λειόκαννου...
 
Last edited:
Λοιπόν μάγκες, κοιτάχτε τα ξύλα από το πλαγιοδικαννάκι (Armitalia di Lucchini του 1961) το οποίο θα αποκτήσω σε λίγο καιρό πώς ήτανε πριν την ανακαίνιση/επαναβαφή τους:
View attachment 45449View attachment 45450View attachment 45451
Με το καλό Νικόλα!!! Είσαι δικαννάκιας και αυτό βγαίνεις προς τα έξω και σε παραδέχομαι!
 
Για δοσε πληροφοριες.υληκα και τροπο??.shake hands.τελια δουλεια
Γιάννη, το δικαννάκι αυτό το παίρνω από τον Χρήστο τον Χατζιώτη (www.gunandknifeclassics.gr). Είναι κατασκευής 1961, αλλά σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Του είπα ότι θα ήθελα να ανακαινισθούνε/επαναβαφθούνε τα ξύλινα μέρη του και μού είπε ότι έχει δικόν του άνθρωπο και συνεργάτη του για τέτοιες ακριβώς (ξυλο)δουλειές... Δεν μού αποκάλυψε την ταυτότητά του (ούτε εγώ επέμεινα καθόλου για κάτι τέτοιο από διακριτικότητα)... Πήρε περίπου 35-40 μέρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία... Το μόνο που μού είπε είναι ότι εφαρμόζεται κυρίως η βαφή με γομαλάκα (είναι γαλλικής προέλευσης βαφή - ο διεθνής όρος της είναι "Shellac Finish"), αλλά αρχικώς, "παίζει λίγη μπαλίτσα" και το λινέλαιο...
Η γομαλάκα χρησιμοποιείται ευρέως και για την βαφή ξύλινων επίπλων/επιφανειών, αλλά και σε χειροποίητα ξύλινα όργανα, όπως μπουζούκια, κιθάρες, βιολιά, βιόλες, βιολοντσέλα, κοντραμπάσα κι άλλα...
 
Ναι μεν αλλά.Οταν με 1000-1200 βρίσκεις 686,687,525 αστέρια και απείραχτα.
Παναγιωτη μιας και εχω δει οτι εχεις cz mallard για πες εντυπωσεις μιας και το εχω βαλει στην εξισωση και αυτο μαζι με baikal για αγορα απο αξιοπιστια ζυγισμα λακτισμα γενικα αν εισαι ευχαριστημενος!!
 
Παναγιωτη μιας και εχω δει οτι εχεις cz mallard για πες εντυπωσεις μιας και το εχω βαλει στην εξισωση και αυτο μαζι με baikal για αγορα απο αξιοπιστια ζυγισμα λακτισμα γενικα αν εισαι ευχαριστημενος!!
Το έχω από κλήρωση του συλλόγου ,κοπή πίτας 2015 .Έχω ρίξει 300 φυσίγγια περίπου rc32(λόγο κατοχής και άλλων όπλων) , δείχνει καλή κατασκευή , στιβαρό,με λειανσεις παντού ,καλές επαφές κλείδωμα τύπου Browning, ωραία ξύλα με βερνίκι,αορτηριουχους να το ρίχνεις στη πλάτη, γιατί είναι 3350 και το δικό μου 3400 λόγο μηχανισμού κοντακιου,Ο χειρισμός του εύκολος και το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι είμαι αριστερόχειρας και αυτό ήταν 4 εκατοστά δεξί.Οταν πήγα να το πάρω από τον Καλκατζακο μου είχε φυλάξει ένα που είχε κάτι σημάδια στη βάση, λέγοντας ότι θα φύγουν με λάδι και τρίψιμο.Του λέω δεν μου δίνεις κάποιο άλλο και μου έφερε δύο να διαλέξω .Σε ερώτηση τι γίνεται από ανταλλακτικά ,μου είπε ότι υπάρχουν τα πάντα και ότι χρειάζομουν , ότι συνεργάζεται με τον Χρηστακο τον οπλουργο.Εχει τρία χρόνια εγγύηση ,αλλά να ξέρεις ότι το παντρεύεσαι, πουλιόταν ένα στο car 200 ευρώ ,εδώ και Baikal να πάρεις αν δεν σου κάτσει ,στη μισή τιμή θα το δώσεις.Στην Αμερική που ρίχνουν και πολλά φυσίγγια στο σκοπευτήριο έχει καλές κριτικές.Απο παρουσίαση στο έθνος κυνήγι του Νικήτα Κυπριδημου ,δεν ξέρω αν μου επιτρέπετε να βάλω όλο το άρθρο.IMG_20220329_085627.jpg
 
Last edited:
Ναι παιδιά, μια χαρά είναι το ανωτέρω τούρκικο αλληλεπίθετο! Για τα λεφτά του δηλαδή, μια χαρά είναι! Καλό το value for money που διαθέτει... Έχει αποδείξει την αντοχή του και την αξιοπιστία του στα σκοπευτήρια των ΗΠΑ, αλλά και στη Μ. Βρετανία... Αν μη τι άλλο, συγκριτικώς με τα Baikal, έχει αρκετά καλύτερα φινιρίσματα και πιο όμορφη σιλουέτα/αισθητική...

Βέβαια, κατά τη γνώμη μου, εάν κάποιος ψάχνει για καινούργιο αλληλεπίθετο (πέραν από την αγορά των μεταχειρισμένων) με σχετικά οικονομική/προσιτή τιμή, πολύ καλές επιλογές είναι και τα ισπανικά Lanber...! Σαφώς ανώτερα από τα τούρκικα και στην αξιοπιστία και στην αντοχή και στα φινιρίσματα...! Και από τα Baikal είναι σαφώς ανώτερα τα Lanber...! Άριστο value for money...!

Ακόμη, υπάρχουν και μερικά αλληλεπίθετα βάσης, σχετικά προσιτά ως προς τις τιμές τους, από την Franchi, τη Marocchi, τη Fausti, τη Fabarm και άλλες ενδεχομένως... τα οποία είναι εφάμιλλα (αν όχι λίγο καλύτερα) και από τα προαναφερθέντα Lanber...!

Aλλά στην αγορά των μεταχειρισμένων, δύναται ο ενδιαφερόμενος να εύρει με τα ίδια λεφτά ακόμη και πραγματικά... "κελεπούρια"...!!
 
Last edited:
Ε βρε Νικολαε μου θα διαφωνησω εν μερη

Πολυ καλα τα λανμπερ αλλα δεν μπορεις να λες οτι φαμπραμ φαουστι μαροκκι ειναι λιγο καλυτερα τους

Υπαρχει κατ εμενα μεγαλη διαφορα μεταξυ τους
Και σε εφαρμογες και σε υλικα

Σαφως ειναι υπερτιμιμενα καποια δεν το συζητω!
 
Ε βρε Νικολαε μου θα διαφωνησω εν μερη

Πολυ καλα τα λανμπερ αλλα δεν μπορεις να λες οτι φαμπραμ φαουστι μαροκκι ειναι λιγο καλυτερα τους

Υπαρχει κατ εμενα μεγαλη διαφορα μεταξυ τους
Και σε εφαρμογες και σε υλικα

Σαφως ειναι υπερτιμιμενα καποια δεν το συζητω!
Το πρόβλημα με τα φαμπαρμ ,φαουστι, μαροκι είναι ότι από μεταπώληση, στο πάτωμα και στα αζητητα.
 
Το πρόβλημα με τα φαμπαρμ ,φαουστι, μαροκι είναι ότι από μεταπώληση, στο πάτωμα και στα αζητητα.
Ακριβως διοτι ειναι υπερτιμημενα ειδικα καποια μοντελα και οταν πας σε μεταχ σε πολυ κοντινη τιμη περνεις ανωτερα οπλα απο αυτα που συνεχιζουν να κρατανε αξια
Πχ ενα 687 που καποιος (συνηθως) παρασυρμενος απο το μαρκετιγκ εχει βαλει προς πωληση ειναι πανω κατω στα 900 ευρω
Το ιδιο και ενα φαμπαρμ πολυ νεοτερης κατασκευης
Η επιλογη εξαρταται απο τον ενδιαφερομενο και το τι ζητα απο το οπλο
Αλλη κατασκευη αλλη εποχη κατασκευης αλλα χερακτηριστικα και αλλη ποιοτητα
( οχι κατ αναγκη κακη ποιοτητα αλλα η παροδος του χρονου εχει αλλαξει πολλα στην ποιοτητα των υλικων και της κατασκευης σε ενα οπλο)
 
Ναι παιδιά, μια χαρά είναι το ανωτέρω τούρκικο αλληλεπίθετο! Για τα λεφτά του δηλαδή, μια χαρά είναι! Καλό το value for money που διαθέτει... Έχει αποδείξει την αντοχή του και την αξιοπιστία του στα σκοπευτήρια των ΗΠΑ, αλλά και στη Μ. Βρετανία... Αν μη τι άλλο, συγκριτικώς με τα Baikal, έχει αρκετά καλύτερα φινιρίσματα και πιο όμορφη σιλουέτα/αισθητική...

Βέβαια, κατά τη γνώμη μου, εάν κάποιος ψάχνει για καινούργιο αλληλεπίθετο (πέραν από την αγορά των μεταχειρισμένων) με σχετικά οικονομική/προσιτή τιμή, πολύ καλές επιλογές είναι και τα ισπανικά Lanber...! Σαφώς ανώτερα από τα τούρκικα και στην αξιοπιστία και στην αντοχή και στα φινιρίσματα...! Και από τα Baikal είναι σαφώς ανώτερα τα Lanber...! Άριστο value for money...!

Ακόμη, υπάρχουν και μερικά αλληλεπίθετα βάσης, σχετικά προσιτά ως προς τις τιμές τους, από την Franchi, τη Marocchi, τη Fausti, τη Fabarm και άλλες ενδεχομένως... τα οποία είναι εφάμιλλα (αν όχι λίγο καλύτερα) και από τα προαναφερθέντα Lanber...!

Aλλά στην αγορά των μεταχειρισμένων, δύναται ο ενδιαφερόμενος να εύρει με τα ίδια λεφτά ακόμη και πραγματικά... "κελεπούρια"...!!
Να συμπληρώσω ότι , το cz mallard με κέρδισε με την χρήση γι'αυτό και του έριξα τουλάχιστον την μισή αξία του επιπλέον.Αν δεν το κέρδιζα ,μάλλον δεν θα το αγόραζα λόγο που είμαι αριστερόχειρας , αλλά και των αντιλήψεων που έχουμε λίγο πολύ όλοι μας .Εγώ τις αριστερές μπενελες μου δεν τις αλλάζω με τίποτε , αλλά και το cz mallard θα το ευχαριστηθω στο έπακρο.Βγαζει και ωραίες τουφεκιές!!
 
Last edited:
Το πρόβλημα με τα φαμπαρμ ,φαουστι, μαροκι είναι ότι από μεταπώληση, στο πάτωμα και στα αζητητα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά πολλές φορές σημαίνει ότι δεν ξέρουμε να εκτιμούμε όπλα εδώ στην Ελλάδα όπως και πολλά άλλα πράγματα Κοιτάξτε 15ετιας bmw, mercedes ,audi και , Saab, Volvo πολύ καλύτερα τα δεύτερα και πολύ φθηνότερα άρα τι συμπέρασμα βγάζεις μάλλον ότι ο Έλληνας αγοράζει με αλλά κριτήρια από από αυτά που πρέπει αυτό γίνεται και σε πολλά όπλα.
 
Back
Top