Maxus 2 vs Benelli Be diamond

Ενα όπλο που κάνει κεραμική ο κυρ Μήτσος χωρίς εγγύηση κώνο σε cnc της γειτονιάς σε κάννη που δεν έπρεπε να γίνει κώνος γιατι τα μετάλα και οι κάννες που γίνεται ο κώνος έχουν άλλες προδιαγραφές και για όπλα που βγήκαν πριν 10-15 χρόνια όπως πχ xlr που βγήκε το 2008 . Η xlr έχει 1300 και η νέα maxus του 22' με όλα τα καλούδια 1650. Η Μπενελλι που έχει και τα τοπ υλικά συν την BEST καννη και είναι υπέρμο...ρα 2050. Ότι πληρώνεις παίρνεις.
Επίσης εντελώς άτοπη η συζήτηση/σύγκριση μεταχειρισμένου όπλου με καινούργιο. Πάντα Μήλα με μήλα συγκρίνεις.
Αν πιστευεις ότι η beneli έχει top κανη επειδή είναι best βαφή ,κριο ,άι 2050 ,Θα σου απαντήσω ότι οι μεγαλύτεροι απατεώνες στο πλανήτη είναι οι Ιταλοί απλά έχουν κάτι ακαταμάχητο ίσως πιο δυνατό από την απατεώνια το ντιζαιντ που σου τραβάει σα μαγνήτης το ματι και ξέρεις αυτό το μάτι τι κάνει είναι σαν το τρίχα μου - - - υ καράβι σέρνει .Έχοντας αγοράσει και πληρώσει μερικές μπενελι απλά πενταμορφες απροβληματιστο αλλά το τοπ κανη και ότι είναι καλύτερη η κανη επειδή είναι πολλά bar από πού το συμπαιρανες δηλ ενός μπαικαλ η κανη που δεν έχει σπάσει σε εξονυχιστικές καταστροφικές δοκιμές κανών τι είναι .Στο θέμα που γράφουμε αν ήμουν ανάμεσα στις δύο παραπάνω και έδινα τα λεφτά μου στη μπενελι θα τα δινα αλλά καθαρά για θέμα αξιοπιστίας όχι κάνης ούτε βαφής ούτε καλύτερων υλικών 2350 ςς που πωλούνται τώρα είχα 2 και τα πέλματα είχαν διαλύσει από την πρώτη διετία και κάναν 90€ το ένα αλλά ήταν όμορφα τα δύο τσοκ είχαν ξεφλουδίσει από την μια και κάνουν τα μαμίσια νομίζω 100€+ το κάθε ένα αλλά ήταν μακριά και όμορφα.
 
Αν πιστευεις ότι η beneli έχει top κανη επειδή είναι best βαφή ,κριο ,άι 2050 ,Θα σου απαντήσω ότι οι μεγαλύτεροι απατεώνες στο πλανήτη είναι οι Ιταλοί απλά έχουν κάτι ακαταμάχητο ίσως πιο δυνατό από την απατεώνια το ντιζαιντ που σου τραβάει σα μαγνήτης το ματι και ξέρεις αυτό το μάτι τι κάνει είναι σαν το τρίχα μου - - - υ καράβι σέρνει .Έχοντας αγοράσει και πληρώσει μερικές μπενελι απλά πενταμορφες απροβληματιστο αλλά το τοπ κανη και ότι είναι καλύτερη η κανη επειδή είναι πολλά bar από πού το συμπαιρανες δηλ ενός μπαικαλ η κανη που δεν έχει σπάσει σε εξονυχιστικές καταστροφικές δοκιμές κανών τι είναι .Στο θέμα που γράφουμε αν ήμουν ανάμεσα στις δύο παραπάνω και έδινα τα λεφτά μου στη μπενελι θα τα δινα αλλά καθαρά για θέμα αξιοπιστίας όχι κάνης ούτε βαφής ούτε καλύτερων υλικών 2350 ςς που πωλούνται τώρα είχα 2 και τα πέλματα είχαν διαλύσει από την πρώτη διετία και κάναν 90€ το ένα αλλά ήταν όμορφα τα δύο τσοκ είχαν ξεφλουδίσει από την μια και κάνουν τα μαμίσια νομίζω 100€+ το κάθε ένα αλλά ήταν μακριά και όμορφα.
Αυτό που λέω απλά είναι ότι και το design και η ποιότητα πληρώνονται. Τώρα για την κάννη δεν σου λέω ότι βλητικα είναι ανώτερη. Ίσως υπάρχουν καλύτερες και φθηνότερες πχ Remington. Όμως δεν συγκρίνω ρε φίλε την βαφή BEST με 25 χρόνια εγγύηση που υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια και όχι μόνο σε όπλα με τη βαφή του κυρ Μήτσου. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
 
Αυτό που λέω απλά είναι ότι και το design και η ποιότητα πληρώνονται. Τώρα για την κάννη δεν σου λέω ότι βλητικα είναι ανώτερη. Ίσως υπάρχουν καλύτερες και φθηνότερες πχ Remington. Όμως δεν συγκρίνω ρε φίλε την βαφή BEST με 25 χρόνια εγγύηση που υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια και όχι μόνο σε όπλα με τη βαφή του κυρ Μήτσου. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
Σε αυτό συμφωνώ η εργοστασιακή βαφή τέτοιου είδους είναι τοπ αφού υπάρχει και εγγύηση από πίσω.
 
Αυτό που λέω απλά είναι ότι και το design και η ποιότητα πληρώνονται. Τώρα για την κάννη δεν σου λέω ότι βλητικα είναι ανώτερη. Ίσως υπάρχουν καλύτερες και φθηνότερες πχ Remington. Όμως δεν συγκρίνω ρε φίλε την βαφή BEST με 25 χρόνια εγγύηση που υπάρχει εδώ και κάποια χρόνια και όχι μόνο σε όπλα με τη βαφή του κυρ Μήτσου. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
Αντρεα παρε τη μπενελα. Θα σου μεινει ο καημος
 
Παιδιά το καινούριο είναι καινούριο. Δεν συγκρίνεται κατα την άποψη μου ένα συγχρονο ποιοτικό όπλο με όπλα 25 ετιας απλά ανακαινισμένα. Εντάξει τα 2 χιλιάρικα ειναι πολλά για αυτογεμές, αλλά αν κάποιος τα διαθέτει καλά θα κάνει να αγοράσει αυτο που του αρέσει.
 
Πωλητής σε μεγάλο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη μου είπε ότι η black eagle 3 η καινούργια (μάγκνουμ) έχει την κανη της m2...
Μήπως νόμιζε ότι τον ρωτουσες για παπούτσια και σου είπε έχουν την ίδια σόλα.
 
Μην ξεχνάτε ότι κάποιοι μένουμε επαρχία και δεν έχουμε πάρε δώσε με οπλουργούς ούτε έχουμε δει δουλειές τους και φυσικά δεν σημαίνει ότι όταν ένας οπλουργός κάνει μια σωστή δουλειά σήμερα θα την κάνει και αύριο.
Επίσης είναι και ο χρόνος που πρέπει να αφιερώσεις που ο καθένας μας τον αξιολογεί διαφορετικά.
Στο κάτω κάτω μια φορά ζούμε, αγοράζουμε ότι γουστάρουμε και αν δεν μας κάνει το πουλάμε και ξαναγοράζουμε.
Απλά πράγματα.
Να καθήσω να ασχοληθώ με ένα παλιό όπλο που δεν ξέρω τι έχει ρίξει και τι προβλήματα έχει, εγώ δεν το κάνω.
Στο σκοπευτήριο κάποια στιγμή ένας έριχνε με ένα όπλο που ήθελε να αγοράσει ... Αν δεν κάνω λάθος beretta σούπερ ποζέ.
2 φορές δεν πέταξε τα φυσίγγια, .... εεε ναι το κάνει κάποιες φορές αλλά θα στο φτιάξει κατ ευθείαν ο Χ οπλουργός ... χέσε με ρε φίλε με το χρέπι που θα σε πληρώσω για να τρέχω εγώ ...
 
Μην ξεχνάτε ότι κάποιοι μένουμε επαρχία και δεν έχουμε πάρε δώσε με οπλουργούς ούτε έχουμε δει δουλειές τους και φυσικά δεν σημαίνει ότι όταν ένας οπλουργός κάνει μια σωστή δουλειά σήμερα θα την κάνει και αύριο.
Επίσης είναι και ο χρόνος που πρέπει να αφιερώσεις που ο καθένας μας τον αξιολογεί διαφορετικά.
Στο κάτω κάτω μια φορά ζούμε, αγοράζουμε ότι γουστάρουμε και αν δεν μας κάνει το πουλάμε και ξαναγοράζουμε.
Απλά πράγματα.
Να καθήσω να ασχοληθώ με ένα παλιό όπλο που δεν ξέρω τι έχει ρίξει και τι προβλήματα έχει, εγώ δεν το κάνω.
Στο σκοπευτήριο κάποια στιγμή ένας έριχνε με ένα όπλο που ήθελε να αγοράσει ... Αν δεν κάνω λάθος beretta σούπερ ποζέ.
2 φορές δεν πέταξε τα φυσίγγια, .... εεε ναι το κάνει κάποιες φορές αλλά θα στο φτιάξει κατ ευθείαν ο Χ οπλουργός ... χέσε με ρε φίλε με το χρέπι που θα σε πληρώσω για να τρέχω εγώ ...
Όπως το είπες! Μια φορά ζούμε κι όσο ζήσουμε θα πρέπει για να στερηθούμε πράγματα που γουστάρουμε να υπάρχει σοβαρός λόγος. Εχω 'πετάξει'-με τη λογική άλλων- λεφτά σε όπλα αυτοκινητα κλπ... Δεν μετάνιωσα ποτέ καθώς τα ευχαριστήθηκα. Όταν θα σταματήσω να τα ποθώ, μάλλον θα εχω γεράσει!
 
Γνώμη μου ότι η Benelli τα αξίζει τα 400 ευρω παραπάνω. Τουλάχιστον η Best έχει και αυτή την βαφή με 20-25 χρόνια εγγύηση καθώς και 10 χρόνια το υπόλοιπο όπλο που ούτε καθάρισμα εξωτερικά θέλει ούτε σκουριάζει ούτε γρατζουνιέται άσχετα ότι και πάλι θα την καθαρίζεις αν είσαι ψείρας όπως εγώ. Αυτό από μόνο του κάτι λέει. Με Benelli θα ξεχάσεις τι θα πει καθάρισμα και βλάβη καθώς και εμπλοκή. Τουλάχιστον αυτή ειναι η εμπειρία μου με βάση την sl80 από το 1984 που έχουμε στην οικογένεια. Και με βάση αυτή την εμπειρία εμένα πέρα από το αίσθημα, κυρίως η λογική μου λέει Benelli. Αν μου περισεύανε τα 2100 πραγματικά και εγώ αυτό το όπλο έχω σταμπάρει σε αυτογεμή.
Αυτό με το 20-25 χρόνια τα έχουμε ακούσει πολλές φορές και οταν έβγαλαν πρόβλημα η αντιπρόσωποι θα σου βρουν απίστευτες δικαιολογίες για να μην το καλύψουν. Και κάθησε και διάβασε τα ψιλά γράμματα να δεις τα 25 χρόνια για να ισχύουν τι πρέπει να κάνεις
 
Δεν καθορίζεται η τελική τιμή ενός προϊόντος μόνο από το στενός εννοουμενο κόστος παραγωγής. Είναι ένα κομμάτι της εξίσωσης. Στο Be diamond πχ Πληρώνεις την καλύτερη λειτουργία και τα υλικά που και αυτά είναι μέρος του κόστους για ένα όπλο φτιαγμένο στην Ιταλία και όχι Τουρκία όπως πχ η Breda. Με quality control Ιταλίας της μεγαλύτερης όπλο βιομηχανίας. Πληρώνεις την εγγύηση 10 ετών για το συγκεκριμένο όπλο όπως και 25 χρονια για την κάννη και σαφώς πληρώνεις για το R&D της εταιρείας που προφανώς θα στο περάσει στη τιμή για ένα όπλο λειτουργικά και αισθητικά άψογο με ανώτερα υλικα. Αυτά πληρώνεις κυρίως. Δεν πληρώνεις μονο τον μετρικό τόνο σίδερο και το κόψιμο στον τορνο.
Πραγματικά τώρα πιστεύεις ότι έχει καλύτερα υλικά από μια απλή; Εδώ σεξ έχουν τα συλλεκτικά πέρα από τα ξύλα που είναι ανώτερα και τα σκαλίσματα τα μέταλλα είμαι τα ίδια. Και εγώ σου λέω οτι πλην την βάση και την κάνη ότι άλλο έχει το όπλο σου επάνω είναι τουρκικό εφόσον δεν γράφει χώρα κατασκευής μπορεί να γίνεται οπουδήποτε
 
Πραγματικά τώρα πιστεύεις ότι έχει καλύτερα υλικά από μια απλή; Εδώ σεξ έχουν τα συλλεκτικά πέρα από τα ξύλα που είναι ανώτερα και τα σκαλίσματα τα μέταλλα είμαι τα ίδια. Και εγώ σου λέω οτι πλην την βάση και την κάνη ότι άλλο έχει το όπλο σου επάνω είναι τουρκικό εφόσον δεν γράφει χώρα κατασκευής μπορεί να γίνεται οπουδήποτε
Από ποια απλή?
 
Και εγώ σου λέω οτι πλην την βάση και την κάνη ότι άλλο έχει το όπλο σου επάνω είναι τουρκικό
Και εγώ λέω ότι είναι ειδική παραγγελία από εξωγήινους.

Πριν βιαστείς να απαντήσεις, πριν λίγο καιρό κάποιοι έλεγαν ότι η κάνη και η βάση κατασκευάζονται στην Τουρκία και μάλιστα είχαν αποδείξεις με τιμολόγια.
Μάλλον άλλαξαν γνώμη ... αποδείξεις δεν υπήρχαν.
Τώρα έχετε πιάσει τα περιφερειακά.
Λοιπόν τα περιφερειακά κατασκευάζονται στον Άλφα του Κενταύρου και μάλιστα έχω στην κατοχή μου τιμολόγια από εξωγήινους.
Διαστημική τεχνολογία, γι αυτό δεν χαλάνε.
.my man. .sarcastic.

https://www.newsbomb.gr/kosmos/stor...arxei-exogiini-zoi-sto-alfa-toy-kentayroy-vid
 
Last edited:
Back
Top