Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μι
Θα μπω και εγω στον πειρασμο....δυστυχως υπαρχει το εξης παραλογο.....υπαρχουν ανθρωποι που προσφερουν αφιλοκερδως γνωσεις, δοκιμες, θεωριες κλπ χωρις να κρυβουν συνταγες ...και υπαρχουν και καποιοι που βαζουν ενα μονο χαρτονι χωρις να λενε κατι ή δεν βαζουν τιποτα ποτε και κανουν επιθεση......και ορθα η διαχειριση εχει παρεμβει! Ναι ο "θειος" εχει πειραχτει απο τις προσβολες και την αναιτια επιθεση! Τους μακακες που καθισαν μπροστα μου δεν καταλαβαινω.....τι να πω ρε παιδια!!! Ολος ο τοπος αδειος εδω σφηνωσανε.....
Alex Καλημέρα καλά να περάσεις και προσοχή στην επιστροφή. Κάποια πράγματα με ξεπερνούν (δεν αναφέρομαι στα δικά σου σχόλια) γιατί δυστυχώς εξαιτίας ότι δεν έχουμε απέναντι μας κατά πρόσωπο τον συνομιλητή μας γράφουμε απαξιωτικά λόγια και τον προσβάλουμε. Εδώ μέσα πρέπει να είμαστε μια οικογένεια για να ξεχνάμε τα προβλήματα της καθημερινότητας, εχω ξαναγράψει ότι βγάζω άδεια 39 χρόνια και εχω μάθει πράγματα που ούτε καν τα φανταζόμουν. Άλλο αυτό και άλλο να ξεφτιλίζουμε τον οποιονδήποτε με αυτά που γράφουμε με αφορμή ότι δήθεν μας έθιξε τις γνώσεις μας , άλλωστε η προσφορά του καθενός φαίνεται και κρίνεται .........
 
Μι

Alex Καλημέρα καλά να περάσεις και προσοχή στην επιστροφή. Κάποια πράγματα με ξεπερνούν (δεν αναφέρομαι στα δικά σου σχόλια) γιατί δυστυχώς εξαιτίας ότι δεν έχουμε απέναντι μας κατά πρόσωπο τον συνομιλητή μας γράφουμε απαξιωτικά λόγια και τον προσβάλουμε. Εδώ μέσα πρέπει να είμαστε μια οικογένεια για να ξεχνάμε τα προβλήματα της καθημερινότητας, εχω ξαναγράψει ότι βγάζω άδεια 39 χρόνια και εχω μάθει πράγματα που ούτε καν τα φανταζόμουν. Άλλο αυτό και άλλο να ξεφτιλίζουμε τον οποιονδήποτε με αυτά που γράφουμε με αφορμή ότι δήθεν μας έθιξε τις γνώσεις μας , άλλωστε η προσφορά του καθενός φαίνεται και κρίνεται .........
+1000:)

Νομίζω ο Δημήτρης με την 40χρονη "πείρα" του τα είπε ολα!

Το πνεύμα του H.L αυτό υπαγορεύει...

Εδώ δεν κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων , ούτε ψάχνουμε να βρούμε "ποιος την έχει μεγαλύτερη!!!"(συγνώμη για την φρασεολογία από όλους!).

Καλές προθέσεις, ΤΑΚΤ προς το συνομιλητή, ΟΡΙΑ ευπρέπειας, 'κανα βηματάκι ΠΙΣΩ αν κάποιος δείχνει ότι ενοχλείτε με κάτι, ΣΕΒΑΣΜΟ στην άποψη του καθενός, ΟΛΟΙ κατι προσφέρουν, και ΟΛΟΙ κατι κερδίζουν στο ΤΕΛΟΣ!!!:)

Υ.Γ:
και μένει και μια ΓΛΥΚΙΑ αίσθηση στο ΝΟΥ και στην ΚΑΡΔΙΑ που είναι ίσως το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!!!.love.
 
Last edited:
Καλημέρα με χιονόστρωση μέχρι τη θάλασσα, μία μέρα καθίσαμε και θα μείνουμε μέσα.hair.
Εδω έχει 5-6 πόντους αλλά πάει το τουφεκιδι συνεφφο στο Καθενιωτικο. Αν δεν κάνει άλλο θα βγω το απογευμα γιατί μετά μας βλέπω στα πιτ για μέρες και μερουλες.....
 
+1000:)

Νομίζω ο Δημήτρης με την 40χρονη "πείρα" του τα είπε ολα!

Το πνεύμα του H.L αυτό υπαγορεύει...

Εδώ δεν κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων , ούτε ψάχνουμε να βρούμε "ποιος την έχει μεγαλύτερη!!!"(συγνώμη για την φρασεολογία από όλους!).

Καλές προθέσεις, ΤΑΚΤ προς το συνομιλητή, ΟΡΙΑ ευπρέπειας, 'κανα βηματάκι ΠΙΣΩ αν κάποιος δείχνει ότι ενοχλείτε με κάτι, ΣΕΒΑΣΜΟ στην άποψη του καθενός, ΟΛΟΙ κατι προσφέρουν, και ΟΛΟΙ κατι κερδίζουν στο ΤΕΛΟΣ!!!:)

Υ.Γ:
και μένει και μια ΓΛΥΚΙΑ αίσθηση στο ΝΟΥ και στην ΚΑΡΔΙΑ που είναι ίσως το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!!!.love.
Είναι αυτό που γράφω " η δύναμη του πληκτρολογίου¨¨δεν φανταζόμουν ποτέ το μακρινό 1979 ( σαν δόκιμος μηχανής το επάγγελμα αυτό που σπούδασα) στα ίδια νερά που ταξιδεύεις τώρα και εσύ οτι θα έχω ένα τόσο μεγάλο δίαυλο επικοινωνίας. Ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου σας εύχομαι καλά ταξίδια Ο Άγιος μας να σας προστατεύει και να οδηγεί το σκάφος σας σε ασφαλές λιμάνια......
 
με πήρε μόλις φίλος να μου πει οτι έχει αρκετά τσιχλάκια Μεσόγεια να βγω απογευματινό,, με ακούει πελάτης ο οποίος δεν ξέρει ότι κυνηγάω

- κυνηγάς ;
- όχι του λέω,απλά με πήρε ο φίλος να μου πει τι έχει κάνει
- εγώ κυνηγούσα λαγό μου λέει, έχω μια winchester χραπα χρούπα από αμερική μου την είχαν φέρει,κόβει του λαγού τα πόδια στα 100 μέτρα ,,τι 100 και παραπάνω μη σου πω μου λέει !
- 100 μέτρα δεν είναι πολλά του λέω ; δεν έχω εμπειρία στις αποστάσεις αλλά πολλά μου ακούγονται
- όχι μου λέει δεν είναι πολλά !

αν του έλεγα ότι κυνηγάω θα έπεφταν τα μέτρα άραγε ;
 
με πήρε μόλις φίλος να μου πει οτι έχει αρκετά τσιχλάκια Μεσόγεια να βγω απογευματινό,, με ακούει πελάτης ο οποίος δεν ξέρει ότι κυνηγάω

- κυνηγάς ;
- όχι του λέω,απλά με πήρε ο φίλος να μου πει τι έχει κάνει
- εγώ κυνηγούσα λαγό μου λέει, έχω μια winchester χραπα χρούπα από αμερική μου την είχαν φέρει,κόβει του λαγού τα πόδια στα 100 μέτρα ,,τι 100 και παραπάνω μη σου πω μου λέει !
- 100 μέτρα δεν είναι πολλά του λέω ; δεν έχω εμπειρία στις αποστάσεις αλλά πολλά μου ακούγονται
- όχι μου λέει δεν είναι πολλά !

αν του έλεγα ότι κυνηγάω θα έπεφταν τα μέτρα άραγε ;
...κατακόρυφα!, χμ, ναι , ξέρεις...περιστασιακός, amateur....sarcastic.

Υ.Γ: αν δεν πέφτανε...ξέρεις... εγωισμός "ζέπελιν"...υπάρχουν και αυτοί...και "την κάνουμε με ελαφρά"!.sarcastic.
 
ελπιζω μεχρι το μεσημερι να το λιωσει μπας και περπατησουμε, εδω η γανουδιτσα αρχιζει να λιωνει εκοψε να ριχνει το τρυποχιονο
Θα το φάει, θα κάνει μετά για κυνήγι! Πήγαινε από εκεί που έσκαγαν τα τρυγονάκια μπας και σηκώσεις καμιά βελουδομάτα! ;):cool:
 
Last edited:
Καλημέρα από Θεσσαλονίκη.
Λιακάδα με κρύο όμως και αρκετό αέρα.
Βοριάς
Άκουγα τον αερα το πρωί και δεν το τόλμησα.

Μετά το μεσημεριανό όμως θα την κάνω την γύρα μου.
Καλή βόλτα σε όλους.
Σε όσους χιονίζει ελπίζω να είναι για καλο και για χαρά και όχι να φέρει προβλήματα.
 
με πήρε μόλις φίλος να μου πει οτι έχει αρκετά τσιχλάκια Μεσόγεια να βγω απογευματινό,, με ακούει πελάτης ο οποίος δεν ξέρει ότι κυνηγάω

- κυνηγάς ;
- όχι του λέω,απλά με πήρε ο φίλος να μου πει τι έχει κάνει
- εγώ κυνηγούσα λαγό μου λέει, έχω μια winchester χραπα χρούπα από αμερική μου την είχαν φέρει,κόβει του λαγού τα πόδια στα 100 μέτρα ,,τι 100 και παραπάνω μη σου πω μου λέει !
- 100 μέτρα δεν είναι πολλά του λέω ; δεν έχω εμπειρία στις αποστάσεις αλλά πολλά μου ακούγονται
- όχι μου λέει δεν είναι πολλά !

αν του έλεγα ότι κυνηγάω θα έπεφταν τα μέτρα άραγε ;
Αυτός θα είναι σαν τον άλλον στη Θεσσαλονίκη πριν πολλά χρονια. Μας είχα ζαλίσει ότι με μια stoeger που είχε πάρει τότε έκοβε τα πουλιά στα 50 μέτρα με ****. Μια μέρα που περπαταγαμε πηγαίνοντας στην σχολή του λεω ρε Μήτσο όταν περνάει η τσιχλα στην κορυφή της πολυκατοικίας ( οκταοροφη ) με ***** εσύ πρέπει να την κανεις χαρτοπολεμο. Τι λες ρε μου λέει εκεί είναι πανω απο 60 μετρα.........
 
Θα το φάει, θα κάνει μετά για κυνήγι! Πήγαινε από εκεί που έσκαγαν τα τρυγονάκια μπας και σηκώσεις καμιά βελουδομάτα! ;):cool:
Πήρα τηλ το Βαγγελακη μου λεει πηγαινετε κανονικα, δεν εχει βγει αποφαση απαγορευσης, ισχυει το κλασικο οχι στις χιονοσκεπεις εκτασεις και σε μια αποσταση (δε θυμαμαι τωρα καλα, καμια 250αρια μετρα) απο αυτες.
Μετα το τηλ βγηκα μια βολτα καμια ωρα τωρα, εκει που πηγα ειδα πολλα κοτσυφια και πολυ λιγες τσιχλες, δεν τουφεκισα πολλα πουλια ομως, γτ εψαχνα οπως ειπες για τιποτα πιο εκλεκτο, τελικα εναν κηρομυτη και μια τσιχλα.
Αμα εχω ορεξη θα ξαναβγω καλυτερα το απογευμα, παντως προβληματιστηκα με τις τσιχλες που ηταν λιγοστες, ενω κοτσυφια παρα πολλα αλλα ηταν πονηρεμενα, δεν ξερω ποσες μερες εχουν που εμφανιστηκαν, γτ ειχα να βγω επακριβως 2 εβδομαδες.
 
Πήρα τηλ το Βαγγελακη μου λεει πηγαινετε κανονικα, δεν εχει βγει αποφαση απαγορευσης, ισχυει το κλασικο οχι στις χιονοσκεπεις εκτασεις και σε μια αποσταση (δε θυμαμαι τωρα καλα, καμια 250αρια μετρα) απο αυτες.
Μετα το τηλ βγηκα μια βολτα καμια ωρα τωρα, εκει που πηγα ειδα πολλα κοτσυφια και πολυ λιγες τσιχλες, δεν τουφεκισα πολλα πουλια ομως, γτ εψαχνα οπως ειπες για τιποτα πιο εκλεκτο, τελικα εναν κηρομυτη και μια τσιχλα.
Αμα εχω ορεξη θα ξαναβγω καλυτερα το απογευμα, παντως προβληματιστηκα με τις τσιχλες που ηταν λιγοστες, ενω κοτσυφια παρα πολλα αλλα ηταν πονηρεμενα, δεν ξερω ποσες μερες εχουν που εμφανιστηκαν, γτ ειχα να βγω επακριβως 2 εβδομαδες.
Κλασσική περίπτωση με αυτό τον καιρο Βασίλη να είναι πιο πολλά τα κοτσύφια από τις τσιχλες. Τι χιονοσκεπεις? Εδώ πιο πάνω πέφτουν τουφεκιές ακομα. Δεν λέω ότι μας έχωσε το χιόνι αλλά 5-6 πόντους το έχει παντου. Σε ένα τρίωρο θα επιχειρήσω και εγώ. Και στο Προκοπι μου είπαν είχε στρωμένο παντου και είχε αρκετό κόσμο και δεν τους ενόχλησε κανεις.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top