Λαγός

3 φορές με 4 φορές μάξιμουμ το χρόνο. Από Γενάρη μέχρι Αύγουστο. Στις 42 μέρες γεννάει η λαγινα
Σε καρτέρι τσίχλας σήμερα καθώς έφτανα σηκώθηκε ένα γεράκι από το έδαφος και κάτι έπεσε από τα πόδια του…Όταν πήγα κοντά αντίκρισα ένα μικρό λαγουδάκι φρέσκο το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνούσε τα 200-300 γραμμάρια…Μου έκανε εντύπωση για αυτό και το ερώτημα μου…Ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Σε καρτέρι τσίχλας σήμερα καθώς έφτανα σηκώθηκε ένα γεράκι από το έδαφος και κάτι έπεσε από τα πόδια του…Όταν πήγα κοντά αντίκρισα ένα μικρό λαγουδάκι φρέσκο το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνούσε τα 200-300 γραμμάρια…Μου έκανε εντύπωση για αυτό και το ερώτημα μου…Ευχαριστώ για την απάντηση!
Νίκο με την αφορμή...
Το τι ζημιά κάνουνε τα αρπακτικά , ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ!!!
Στο νησί οι κουρούνες είναι ΧΙΛΙΑΔΕΣ!!! Πέρδικα - Κουνέλι τα ρημάζουνε!!!
Να μην πω ότι οι αγριόγατες πάνε "ποδαροκάρτερο" κανονικό!!!!ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!!
Και σου λένε οι οικολόγοι- φιλόζωοι τα δικά τους...:mad: ( αμολάνε στο βουνό τα γατάκια να γίνουν "τίγρεις" των ορέων!!!!)
ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΟΥΦΕΚΑΝΕ ON SIGHT!!!
ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ!!!!
 
3 φορές με 4 φορές μάξιμουμ το χρόνο. Από Γενάρη μέχρι Αύγουστο. Στις 42 μέρες γεννάει η λαγινα
Σε καρτέρι τσίχλας σήμερα καθώς έφτανα σηκώθηκε ένα γεράκι από το έδαφος και κάτι έπεσε από τα πόδια του…Όταν πήγα κοντά αντίκρισα ένα μικρό λαγουδάκι φρέσκο το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνούσε τα 200-300 γραμμάρια…Μου έκανε εντύπωση για αυτό και το ερώτημα μου…Ευχαριστώ για την απάντηση!
Κρίμα φίλε το λαγουδάκι...Καλά τα λέει ο Σταμάτης αλλά και κατά την διάρκεια του κυνηγίου έχει χτυπήθει γκαστρωμένος λαγός...γαλάριος...
 
Από 15/9 μέχρι και 10/1 που είναι και η άδεια του, δεν έχω πιάσει ΠΟΤΈ θηλυκιά να μην έχει τίποτα στην κοιλιά της... Όλες κάτι έχουν....
Μικρά, μεγαλύτερα, μεγάλα, η έστω γάλα...
Πρώτη φορά ακούω ότι γεννάει από Γενάρη μέχρι Αύγουστο όπως λέει ο φίλος ο Σταμάτης!
Εγώ ξέρω ότι γεννάει όλο τον χρόνο παιδιά! Θηλάζει τα μικρά και είναι ήδη έγκυος!
 
Από 15/9 μέχρι και 10/1 που είναι και η άδεια του, δεν έχω πιάσει ΠΟΤΈ θηλυκιά να μην έχει τίποτα στην κοιλιά της... Όλες κάτι έχουν....
Μικρά, μεγαλύτερα, μεγάλα, η έστω γάλα...
Πρώτη φορά ακούω ότι γεννάει από Γενάρη μέχρι Αύγουστο όπως λέει ο φίλος ο Σταμάτης!
Εγώ ξέρω ότι γεννάει όλο τον χρόνο παιδιά! Θηλάζει τα μικρά και είναι ήδη έγκυος!
Θηλαζει μικρα, ειναι γκαστρωμενη και ταυτοχρονα πηδιεται για να γονιμοποιησει ωαρια στη δευτερη μητρα.
Το μοναδικο ζωο στο κοσμο που το κανει αυτο.
 
Από 15/9 μέχρι και 10/1 που είναι και η άδεια του, δεν έχω πιάσει ΠΟΤΈ θηλυκιά να μην έχει τίποτα στην κοιλιά της... Όλες κάτι έχουν....
Μικρά, μεγαλύτερα, μεγάλα, η έστω γάλα...
Πρώτη φορά ακούω ότι γεννάει από Γενάρη μέχρι Αύγουστο όπως λέει ο φίλος ο Σταμάτης!
Εγώ ξέρω ότι γεννάει όλο τον χρόνο παιδιά! Θηλάζει τα μικρά και είναι ήδη έγκυος!
Στα νότια λόγω καιρού γεννάνε όλο το χρόνο Μύρο έχεις δίκιο. Πάνω που κυνηγάει ο Σταμάτης μπορεί να σταματάνε το ζευγάρωμα για ένα διάστημα τον χειμώνα. Και τέλη Οκτωβρίου βρήκα μικρό λαγουδάκι και αρχές Γενάρη έπιασε φίλος θυληκια και είχε 2 μεσα.
Σαν τα κουνέλια κι αυτοί....
 
Θηλαζει μικρα, ειναι γκαστρωμενη και ταυτοχρονα πηδιεται για να γονιμοποιησει ωαρια στη δευτερη μητρα.
Το μοναδικο ζωο στο κοσμο που το κανει αυτο.
Παλιοπουτανες δηλαδη .big smile. γιαυτο μενουν παντα λαγοι;)
 
Θηλαζει μικρα, ειναι γκαστρωμενη και ταυτοχρονα πηδιεται για να γονιμοποιησει ωαρια στη δευτερη μητρα.
Το μοναδικο ζωο στο κοσμο που το κανει αυτο.
Υπαρχει αλλο ενα
Νομιζω ειναι το καγκουρο αλλα δεν ειμαι σιγουρος , καλυτερα να επιβεβαιωθει
Καπου το χα διαβασει
 
Και ο Μυρος εχει δικαιο και ο Σταματης
Ο λαγος ειναι πολυ αγχωδες ζωο
Κατατρεγμενο
Γιαυτο και τον προικησε ετσι η φυση
Οσο πιο καλο το περιβαλλον σε καιρικες συνθηκες και οσο πιο ηρεμος απο πιεση απο θηρευτες τοσο πιο καρπερος ειναι
 
Στα νότια λόγω καιρού γεννάνε όλο το χρόνο Μύρο έχεις δίκιο. Πάνω που κυνηγάει ο Σταμάτης μπορεί να σταματάνε το ζευγάρωμα για ένα διάστημα τον χειμώνα. Και τέλη Οκτωβρίου βρήκα μικρό λαγουδάκι και αρχές Γενάρη έπιασε φίλος θυληκια και είχε 2 μεσα.
Σαν τα κουνέλια κι αυτοί....
Ανάλογα το φαϊ που βρίσκει!!.στους καμπους και γενικά κοντά στους οικισμους γεννανε όλο το χρόνο..στα πιο ψηλά από τελη Δεκέμβρη και μετά χωρίς να είναι απόλυτο αυτό..την τελευταία μέρα φέτος χτυπησα ένα που είχε μέσα ένα σαν καρυδι όπως έτυχε πριν χρόνια στην έναρξη βρηκα 2 μικρά της μέρας...για βουνό μιλαω.
 
το κυνηγι του λαγου τελοςςςςς οτι πηραμε πηραμεεεε,,τωρα κατι μαγκακια και γνωστους που βλεπω με τα οπλα στα χεριααα και το παιζουνε στο γουρουνολαγοοοοο να τα ξεχασουνεεε η μα κακεςςς .hair.
Ευχήσου να μην παρει παραταση το αγριογουρουνο γτ θα συνεχιστει η μαλακεια τους
 
Back
Top