Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Την έχω με εσωτερικά με μουφα.
Έχω κ το πιο απλό μοντέλο
Η extra έκδοση είχε καλύτερα ξύλα, χρυσή σκανδάλη, ασφάλεια, cut off, χρωμιομενη γλωσσα κ γενικά φαίνεται ότι είναι καλύτερης ποιότητας σε μερικά σημεία.
70αρες θαλάμες κ τα δύο.
Το ωραίο είναι ότι τα έχω προσέξει πολύ κ είναι σαν καινούρια.
Η σπέσιαλ έχει ρίξει πολύ λίγα φυσιγγια
Ίσως λιγότερα από 500 ( δεν κάνει το χαρακτηριστικό κούνημα στην πάπια)
Η απλή έχει ρίξει 2 βαπόρια φυσιγγια και πολλά βαρεια ( rws semi, biturbo k supercaccia χωρίς το παραμικρό θέμα.
Η EXTRA έχει αντοχή στον μηχανισμό +150 πιέσεις από την απλή.
το ελάττωμα της είναι το βάψιμο την κάννης.
μετά από κάθε κυνήγι την σκούπιζα και την λάδωνα μέσα έξω, παρόλα αυτά μου σκούριασε εξωτερικά η κάννη.

και εγώ λόγω δουλειάς δεν είχα χρόνο για κυνήγι. να έχει ρίξει συνολικά 1500 φυσίγγια, ζήτημα είναι.

η κάννη είναι κομμένη στα 61cm και δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά με εξωτερικό τσοκ της benelli 3*.

με το 3* κόβει πολύ ψηλά και φέτος που δοκίμασα Νο10 σκάγια έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό ( ως παλιός οπαδός των χοντρών σκαγίων) .
 
Ψάξε στην BERETTA μήπως έχει το SK SKEET που είναι πιο ανοιχτό από 5αρι το κόκκινο νομίζω
Κώστα καλησπέρα!. Θυμάσαι τις προάλλες που έψαχνα να μάθω το SK-SKEET τι σύσφιξη έχει?. Λοιπόν η απάντηση του κ. Κυπρίδημου (και τον ευχαριστώ πολύ) είναι αυτή!. http://oplognosia.com/?p=12916
 
Κώστα καλησπέρα!. Θυμάσαι τις προάλλες που έψαχνα να μάθω το SK-SKEET τι σύσφιξη έχει?. Λοιπόν η απάντηση του κ. Κυπρίδημου (και τον ευχαριστώ πολύ) είναι αυτή!. http://oplognosia.com/?p=12916
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω το αντίθετο αλλιώς στην Beretta είναι πολύ χαζοί να βγάλουν δύο τσοκ στον αυλό του όπλου

Μπερδεύτηκε σίγουρα την φωτό και το 18.60 που γράφει το τσοκ ,ίσως να μην είδε την λίστα με τα τσοκ πως το ένα σκητ είναι το ευρωπαϊκό και το άλλο το αμερικανικό πιο σφιχτό απο κύλινδρο
 
Κώστα καλησπέρα!. Θυμάσαι τις προάλλες που έψαχνα να μάθω το SK-SKEET τι σύσφιξη έχει?. Λοιπόν η απάντηση του κ. Κυπρίδημου (και τον ευχαριστώ πολύ) είναι αυτή!. http://oplognosia.com/?p=12916
Η απάντηση του κυπριδημου είναι με βάση τι κατανοεί από αυτό που βλέπει το 18.6 .Δεν έχω ασχοληθεί με τα τσοκ της Μπερέτα αλλά υπάρχει περίπτωση το 18.6 που γράφει να σημαίνει ότι προορίζεται για κανη με 18.6 αυλό και όχι τη σύσφιξη του τσοκ ,όπως γράφουν και τα τζεμινι για τι αυλό προορίζονται .Αυτά τα τσοκ δεν αναγράφουν συνήθως την δική τους σύσφιξη ,τα τσοκ που αναγράφουν συνήθως την σύσφιξη τους εκτός από τα μαμίσια με τα αστέρια ή τις γραμμές ,την αναγράφουν σε ιντζες όταν αναγράφεται με νούμερα.
 
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω το αντίθετο αλλιώς στην Beretta είναι πολύ χαζοί να βγάλουν δύο τσοκ στον αυλό του όπλου

Μπερδεύτηκε σίγουρα την φωτό και το 18.60 που γράφει το τσοκ ,ίσως να μην είδε την λίστα με τα τσοκ πως το ένα σκητ είναι το ευρωπαϊκό και το άλλο το αμερικανικό πιο σφιχτό απο κύλινδρο
Ακριβώς όπως τα λέει ο Παύλος είναι !!! Από τότε που άρχισα να ασχολούμαι και να πηγαίνω σκοπευτήριο, παρόλο που δεν είχα ποτέ Beretta, ξέρω ότι το Skeet τσοκ της Beretta ήταν αρνητικής σύσφιξης, δηλ. πιο ανοιχτό από τον αυλό. τόσο στα mobil όσο και μετά στα optima κλπ. Πόσο πιο ανοιχτό δεν ξέρω.
Το Skeet USA το έβγαλε για τους αμερικάνους, για να ακολουθήσει την πρακτική των αμερικάνων κατασκευαστών αφτερμάρκετ τσοκ, που τα διαβαθμίζουν ανά 0,005 της ίντσας, και έτσι αυτό έχει σύσφιξη 0,005" δηλ. 0,125mm στενότερο από τον αυλό. Γι'αυτό και το ονομάζει Skeet USA, για να ξεχωρίζει από το άλλο.
Αλλά και μετρώντας το στόμιο, ακόμη και με ένα απλό παχύμετρο, μπορούμε νομίζω να καταλάβουμε για ποιο από τα δυο πρόκειται...
 
Η απάντηση του κυπριδημου είναι με βάση τι κατανοεί από αυτό που βλέπει το 18.6 .Δεν έχω ασχοληθεί με τα τσοκ της Μπερέτα αλλά υπάρχει περίπτωση το 18.6 που γράφει να σημαίνει ότι προορίζεται για κανη με 18.6 αυλό και όχι τη σύσφιξη του τσοκ ,όπως γράφουν και τα τζεμινι για τι αυλό προορίζονται .Αυτά τα τσοκ δεν αναγράφουν συνήθως την δική τους σύσφιξη ,τα τσοκ που αναγράφουν συνήθως την σύσφιξη τους εκτός από τα μαμίσια με τα αστέρια ή τις γραμμές ,την αναγράφουν σε ιντζες όταν αναγράφεται με νούμερα.
Έτσι είναι πήρα τώρα ένα μπερετα και γράφει 18,6 και ic
 
Κώστα καλησπέρα!. Θυμάσαι τις προάλλες που έψαχνα να μάθω το SK-SKEET τι σύσφιξη έχει?. Λοιπόν η απάντηση του κ. Κυπρίδημου (και τον ευχαριστώ πολύ) είναι αυτή!. http://oplognosia.com/?p=12916
Έχει μπερδευτεί με το τσοκ της φώτο που λέει 18.6.
Σίγουρα το τσοκακι σου έχει αρνητική συσφιξη.
Μέτρησε κ θα δεις
 
Άρη καλορίζικο. Πάρε το 3αρι μαμμα και θα ρίχνεις παντού στο καρτέρι πίστεψε με . Το 4αρι για περπατητα και είσαι οκ. Οι Optima έχουν πολύ καλά τσοκ
Σε ευχαριστω πολυ!! με μια προχειρη πρωτη εντυπωση μου φανηκε οτι θα χρειαστω το μαμα 3αρι αλλα για την ωρα δεν ειμαι σιγουρος

Σημερα στο 1ο κυνηγι οι περισσοτερες τσιχλες εστριβαν 50 μετρα πριν απο εμενα, γνωριζουν κατι για τα beretta και στριβουν;; :p
 
Κώστα καλησπέρα!. Θυμάσαι τις προάλλες που έψαχνα να μάθω το SK-SKEET τι σύσφιξη έχει?. Λοιπόν η απάντηση του κ. Κυπρίδημου (και τον ευχαριστώ πολύ) είναι αυτή!. http://oplognosia.com/?p=12916
Μανώλη καλημέρα. Χωρίς καν να διαβάσω την απάντηση,σου λέω ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά. Χαρτονακι, ένα πεντάρι, ένα skeeet SK, στα 20 μέτρα ντουφεκια και κρίνει ς μόνος σου. Η ακόμα απλούστερη λύση το παχυμετρο.
 
Σε ευχαριστω πολυ!! με μια προχειρη πρωτη εντυπωση μου φανηκε οτι θα χρειαστω το μαμα 3αρι αλλα για την ωρα δεν ειμαι σιγουρος

Σημερα στο 1ο κυνηγι οι περισσοτερες τσιχλες εστριβαν 50 μετρα πριν απο εμενα, γνωριζουν κατι για τα beretta και στριβουν;; :p
Όταν θα βάλεις επάνω φουλ θα περνάνε στα 15 η στα 70 τις έχεις για μαλακισμένες
 
Όταν θα βάλεις επάνω φουλ θα περνάνε στα 15 η στα 70 τις έχεις για μαλακισμένες
Που να το ήξερα να πάρω δίκαννο με άσσο και κύλινδρο χαχα

Πέρα απ την πλάκα ενώ πάω συστηματικά εκεί δεν μου έχει ξανατυχει τόσο έντονα!! Είχε κρύο με βορρά και ήταν αγριεμένες..
Ελπίζω να μην έφταιγε η ασημί βάση!!
 
Απο σημερα μελος στο Beretta team με την 391 teknys. Η χαρα μου για το νεο μου αποκτημα, τεραστια!! :D

Εχω μια ερωτηση και θελω τα φωτα σας!!
Την πηρα μονο με το 4αρι τσοκ μιας και τα αλλα δεν υπηρχαν και σκεφτομαι οτι θα χρειαστω και ενα πιο κλειστο.
Παντα με εντυπωσιαζαν σαν ιδεα αλλα και απ τα γραφομενα σας τα τσοκ φρενου, αξιζει να το προτιμησω η να παρω ενα
2 αστρα π.χ. της Beretta
Καλορίζικη, να τη χαρεις!
Δεν ξέρω τι κυνήγια κάνεις αλλά το 4*αρι της είναι φοβερό, για μένα το καλυτερο και σκοτώνει και μακρυά ανάλογα το φυσίγγι.
Παλικάρια που έχουν αυτές τις κάννες φοράνε το anaconda mid range και ξεχνάνε τα υπόλοιπα!!!
 
Καλορίζικη, να τη χαρεις!
Δεν ξέρω τι κυνήγια κάνεις αλλά το 4*αρι της είναι φοβερό, για μένα το καλυτερο και σκοτώνει και μακρυά ανάλογα το φυσίγγι.
Παλικάρια που έχουν αυτές τις κάννες φοράνε το anaconda mid range και ξεχνάνε τα υπόλοιπα!!!
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Τσίχλες κυνηγάω και για το 70% με καλύπτει το 4αρι..
Γενικά θα ήθελα να βρω ένα τσοκ που να το βιδωσω μια φορά και να το βγάζω μόνο για καθάρισμα!!
Ομως για το 30% των κυνηγιων μου δεν με πειράζει αν είναι λίγο πιο δύσκολο κοντά αρκεί να ξέρω μεχρι τα 40 με 45 μέτρα ότι θα είναι 100% δικό μου λάθος αν η τσίχλα δεν πέσει...
Εχθές έριξα σε μια τσιχλα στα 40 ίσως και παραπάνω μέτρα και είδα σαν ενα μικρό χτύπημα στο στήθος της σαν να την χτυπάει ένα σκάγι ένα πραγμα, μάζεψε στιγμιαία τα φτερά της και έφυγε
Αν είχα 3αρι π.χ. θα έλεγα στο εαυτό μου έριξα λίγο λάθος ενώ τώρα είχα και μια αμφιβολία για το τσοκ..
Πολύ ενδιαφέρον μου ακούγεται το anaconda!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top