Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιάννη καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους μας. Εμπλοκή στο δεύτερο φυσίγγι η δεν έσκαγε το πρώτο ?
Ευχαριστώ επίσης με υγεία .Εμπλοκή ποτέ στο πρώτο στο δεύτερο συνήθως .Το πιο πιθανόν ήταν να υπήρχε θέμα με το πιστόνι κάτι .Το είχα ακούσει εκείνη την εποχή ότι είχε συμβεί και σε άλλον και την έστειλε αντιπροσωπεία και φτιάχθηκε απλά εγώ εκνευρίζομαι με τις εμπλοκές ιδίως σε καθαρό όπλο χωρίς σπάσιμο κάπου ούτε εμφανές πρόβλημα για δεν ήταν συνεχόμενες οι εμπλοκές ,Αλλά έγιναν σταδιακά με τρία διαφορετικά φυσίγγι κιόλας .Και επειδή αυτά έριχνα ήταν με 32αρι diana,32αρι mperial. Και 32αρι silver άρα δεν μπορούσα να ρίξω ευθύνη σε φυσίγγι ελαττωματικό κάλυκα κτλ .Ήταν καθαρά θέμα λειτουργίας μηχανισμού όπλου.
 
Το 616 το απορρίπτεις τελείως ?


Και βεβαια οχι.....Ο Στελιος με ''ξερει''....και επιασε το νοημα των δοκιμων μου...
Ξεκινησα απο χαμηλα.... Οπως ειδες Στεφανε εγραψα ''αυτα για την ωρα''.....Εχω ετοιμα γεμισμενα...
Οταν τα ριξω θα σας τα παρουσιασω....'' Παιζουν'' και άλλα βυσματα , δοσολογιες , καψουλια φιλε!!!
 
Θα χρησιμοποιήσω αυτές τις δοκιμές S4 του κ.Νίκου για να σχολιάσω αυτούς που πλειοδότησαν -αν είναι δυνατόν ,ούτε οικολόγοι νάτανε - να κλείσει αυτό το topic .
Αυτές οι δοκιμές είτε κρίνονται ικανοποιητικές είτε όχι ΔΙΔΟΥΝ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΕΙΚΟΝΑΣ σ'όλους για να αλλάξουν ή να χρησιμοποιήσουν ως είναι ή να αυτοσχεδιάσουν για τα 32 γρ της S4 .
Προσωπικά την κρίνω λίγο αδύνατη αλλάυτό είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει .
Ποιό είναι το πρωτεύον !!!
Ότι όσοι πρότειναν ή πλειοδότησαν να κλείσει το topic ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑΝ ΠΟΤΕ ΔΟΚΙΜΗ ή ψέλλισαν με πόνο καρδιάς
12/65.40 cx2000 C7 1.60 X30 N.9 Z2M 21 60.00 ρέλι .............
H
12/70 MB32 CX2000 1.75 X33 6*
ως ν'αφορούσαν κωδικούς πυρηνικών όπλων υψίστης ασφαλείας !!!
Γιατί να κλείσει το topic ? Είμαστε μεγάλα παιδιά υποχρέωσε κανείς για κάτι κανέναν .Οποίος δε μπορεί να μην διαβάζει και όποιος δεν ξέρει να μην πράττει.Ειναι τόσο απλό.
 
Συνεχεια με S4 στο 1,50χ32...

View attachment 39759View attachment 39760View attachment 39761View attachment 39762

Αυτα για την ''ωρα''.....
Τελικα, για μια ακομη φορα, βλεπουμε πως η Ν.S εχει δωσει "γκαζια' στο 686...αρα μηπως πρωκειτε τελικα, για μεσης προς δυνατης ισχυος καψουλη κ οχι καθαρα μεσης ισχυος;;; ;) μολις 4m/s διαφορα κ ασυμαντη θα ελεγα.
 
Καλησπέρα!

Αν και δεν γεμίζω σε Cal.12, τα παρακάτω από Κυπριακό σαιτ(υπ' οψιν έχουν και ζέστες αυτοί εκεί κάτω...):

"Η S.4 είναι μια άριστη (διβασική) πυρίτιδα , ίσως συγκαταλέγεται ανάμεσα στις 4~5 κορυφαίες κυνηγετικές πυρίτιδες της Ευρώπης.
Δεν προτιμάει καιρούς αλλα σωστά κλεισίματα και ορθολογισμένα γεμίσματα φυσιγγίων.
Αποδίδει σε βάρη απο 28 γρ σε ψιλα σκάγια έως και 34 γρ σε χονδρά νούμερα σκαγιών.
Προσωπική εκτίμηση χωρίς να αποκλείω οποιαδήποτε άλλη άποψη, έιναι το φυσίγγι που σκοπευεται να γεμίσετε με την S.4 να μην είναι ζορισμένο και υπερβολικά ρελιάσμένο.
Αποδίδει καλύτερα σε κάλυκα 67 χιλ και σε βάρη 30~31 γρ.
Οπως και η ξαδέλφη της η Sipe και λόγω υψηλού ποσοστού νιτρογλυκερίνης είναι αρκετά "νευρική" και δεν συγχωρει στριμώγματα και ζορίσματα διότι δίνει φτωχές συγκεντρώσεις και ανεβασμένα bar.
Ενδεικνυόμενα προσωπικά setup....
1. 12/67,50, {688},{1,35~1,40 X 30 No09/10}
2. 12/69,00, {686},{1,40~1,45 X 32 No08/09}
3. 12/69,00, {688},{1,55~1,60 Χ 28 Νο07/08} με ταχύτητες άνω των 440 μ/δ (πρόκειτε για full κόντρα δόση) και πιέσεις περί τα 680~700 bar.Συνιστάται σε εξαιρετικές περιπτώσεις ψύχους και υγρασίας."

Νομίζω ότι με βάση το 2. το 1,45 Χ 32 σε 65αρι κάλυκα, ρέλι με τζαμάκι είναι καλό...και "μαλακό"...

Και το πινακάκι που δουλεύω(εγώ) πάνω - κάτω έτσι λέει...

View attachment 39765
Ασε την κυπρο αυτοι εχουν σχεδον τροπικο κλιμα , το πυνακακι που δουλευεις εχει μονο για 12/70 δοσολογιες ,εγω την δουλευω καιρο και σε ρελι με 1,45 ειναι πολυ αδυναμο φυσιγγι ,οχι οτι δεν θα σκοτωσει αλλα μπορει και πολυ καλητερα η s4
 
Δημήτρη μου εσείς ξέρετε καλυτέρα, σίγουρα...(το εννοώ δεν ειρωνεύομαι, μη με παρεξηγείς, προς Θεού!)

Σίγουρα πάει και πολύ καλυτέρα...

Νομίζω ότι 65αρι ρέλι=70αρι αστέρι , όσον αφορά τις δοσολογίες...


Ο Νίκος έβγαλε 364 μ/δλ με τη γόμωση αυτή...το πινακάκι λέει 380 μ/δλ / 580 bar...(προφανώς δοκιμασμένο στους 20 C)

Έστω ότι είναι 365 μ/δλ / 580 bar στους 20 C ( δεν ξερω τι θερμοκρασία τα δοκίμασε ο Νίκος, αλλά χειμώνας είναι...)

Από τα λίγα που ξέρω κάθε 10 C άνοδο της θερμοκρασίας έχουμε +70/80 bar / +7/8 μ/δλ...

Στους 30 C δηλαδή θα πάει 580+80= ~ 660 bar και ~ 370 μ/δλ , ασφαλέστατο φυσιγγάκι και θα κάνει και δουλίτσα...

Αυτό όταν το σκεπτικό μου...

Καλό πρωί να έχουμε!
 
Δημήτρη μου εσείς ξέρετε καλυτέρα, σίγουρα...(το εννοώ δεν ειρωνεύομαι, μη με παρεξηγείς, προς Θεού!)

Σίγουρα πάει και πολύ καλυτέρα...

Νομίζω ότι 65αρι ρέλι=70αρι αστέρι , όσον αφορά τις δοσολογίες...


Ο Νίκος έβγαλε 364 μ/δλ με τη γόμωση αυτή...το πινακάκι λέει 380 μ/δλ / 580 bar...(προφανώς δοκιμασμένο στους 20 C)

Έστω ότι είναι 365 μ/δλ / 580 bar στους 20 C ( δεν ξερω τι θερμοκρασία τα δοκίμασε ο Νίκος, αλλά χειμώνας είναι...)

Από τα λίγα που ξέρω κάθε 10 C άνοδο της θερμοκρασίας έχουμε +70/80 bar / +7/8 μ/δλ...

Στους 30 C δηλαδή θα πάει 580+80= ~ 660 bar και ~ 370 μ/δλ , ασφαλέστατο φυσιγγάκι και θα κάνει και δουλίτσα...

Αυτό όταν το σκεπτικό μου...

Καλό πρωί να έχουμε!
αν ειναι να εχουμε 660 μπαρ και 370 μ/δ το χασαμε το παιχνιδι,!!! δεν ειναι ετσι οπως τα λες το 1,6χ34 με 686 6* εχει ~410 μ/δ το καλοκαιρι και~407-8 μ/δ το χειμωνα οποτε δεν εχουμε τοσο μεγαλη πτωση που λες στις πιο χαμηλες θερμοκρασιες !!ενα που δουλευω στις μπεκατσες με διασπορεα θωδη 1,55χ34 /686/12/67,στα 62 βγαζει 390 μ/δ τωρα τον χειμωνα και ειναι ενα ασφαλεστατο φυσιγγακι ,εχω ριξει πααααρα πολλα ,και δεν νομιζω να ειναι πανω απο 650 μπαρ ,το ταμπελακι που εχεις το εχει και ο χατζιωτης στο βιβλιο του αρα ειναι πολυ παλιο, καλυτερα να συμβουλευεσαι το σαιτ του gualandi ειναι πιο αξιοπιστο !
 
Εσυ εισαι ο πρωτος φιλαρακι, εγω δεν κραζω κανενα οπλο γιατι δεν μου πεφτει λογος...ουτε και κομπλεξ εχω με τα οπλα.
Με οτι γουσταρει ο καθενας πορευεται, το αν ριχνουν καλα οι αμερικανες ασε να το ξερουν αυτοι που τις εχουν ;)
Στο τι ειμαι πρωτος? Και δευτερον λες να μη ξερουν αυτοι που τις κανουν ???
 
αν ειναι να εχουμε 660 μπαρ και 370 μ/δ το χασαμε το παιχνιδι,!!! δεν ειναι ετσι οπως τα λες το 1,6χ34 με 686 6* εχει ~410 μ/δ το καλοκαιρι και~407-8 μ/δ το χειμωνα οποτε δεν εχουμε τοσο μεγαλη πτωση που λες στις πιο χαμηλες θερμοκρασιες !!ενα που δουλευω στις μπεκατσες με διασπορεα θωδη 1,55χ34 /686/12/67,στα 62 βγαζει 390 μ/δ τωρα τον χειμωνα και ειναι ενα ασφαλεστατο φυσιγγακι ,εχω ριξει πααααρα πολλα ,και δεν νομιζω να ειναι πανω απο 650 μπαρ ,το ταμπελακι που εχεις το εχει και ο χατζιωτης στο βιβλιο του αρα ειναι πολυ παλιο, καλυτερα να συμβουλευεσαι το σαιτ του gualandi ειναι πιο αξιοπιστο !
Δημήτρη Καλημέρα!

Βλέπω λοιπόν...

1.Στο το σαιτ του gualandi, μέγιστη δοσολογία 12/70 , 615/CX1000, 1,50 X 33/34, αστεροειδές με πλαστικό συγκεντρωτήρα. Αυτό νομίζω ορθολογικά μεταφράζεται 1,45(καλοκαιρινό)/1,50(χειμωνιάτικο) Χ 33(ψιλά σκάγια)/34(χονδρά σκάγια), έτσι τουλάχιστον συστήνει ο κος Gualandi να μεταφράζουμε τις ταμπέλες...

1,60 Χ 34 νομίζω γίνεται χειμωνιάτικη δοσολογία, και πάλι με 12/70, 615/CX1000, στρογγυλό ρέλι με χαρτάκι και συγκεντρωτήρα, με χονδρά σκάγια (Νο 6 και πάνω), σύμφωνα με το σαιτ...

2.Εγω λογάριασα(!) (περίπου) 660 bar στους 30 βαθμούς. Νομίζω είναι καλά.


3.Τωρα για τις ταχύτητες , εγώ προσωπικά, πάλι με πινακάκια πάω....sarcastic.

Πίνακας 2..jpg


Βλέπω λοιπόν ότι με σκάγια Νο 8 και 365 μ/δλ, ένα μεσαίου μεγέθους πτερωτό το παίρνω μέχρι τα 28 μετρά περίπου...

Τώρα και πάλι, γούστα είναι αυτά και ο καθένας κάνει αυτό που θέλει...συζήτηση κάνουμε...


Καλό υπόλοιπο της μέρας να έχουμε!
 

Attachments

  • tabpolv_2013_eng.pdf
    567,9 KB · Προβολές: 8
Last edited:
Εγω αφηνω ανοιχτη προσκληση μεχρι της 20 φλεβαρη οπιος θελει ας ερθει να παμε να το δω με τα ματια μου τα 80+ σκωτοματα στη φασσα και απο 5αρι και κατω νουμερο σκαγιων δε θα βαλετε ομως
Τόλη Καλημέρα!

80 μέτρα! Το λέμε όλοι αλλά...Είναι ενα 25όροφο κτίριο. Μπορεί να σκοτώνουν κάποια όπλα + φυσίγγια εκεί... αλλά ποιος σημαδεύει...Εγώ προσωπικά ...του Καραγκιόζη ο γάμος!!!.sarcastic.

Υ.Γ:

pyrgos_apollon.jpg
Πύργος Απόλλων - 80 μέτρα Το ιδίου ύψους με το Atrina κτίριο αποτελεί την υψηλότερη οικιστική κατασκευή στην χώρα. Διαθέτει 25 ορόφους και μία ιδιομορφία. Στον ουρανοξύστη, της οδού Λουίζης Ριανκούρ, που ολοκληρώθηκε το 1973, στα ασανσέρ του δεν θα βρεις μπουτόν για τον 13ο όροφο. Οι κατασκευαστές του το είχαν για γρουσουζιά.
 
Δε θα ψαχνουμε φιλε στον ουρανο φασσες και να λεμε οχι ηταν οχι δεν ηταν μπενελλι εχουμε και τα κουμασια γεματα φασσες ειναι καθοτι τραυματιζουμε πολλες οπως ειναι γνωστο οποτε μια μεζουρα και ενα κλαδι θελουμε α!!! και τους φαρμακιδες
 
Παιδια ουτε κοντρες ουτε κακιες θελω οπιος θελει ας ερθει φιλοι ειμαστε ολοι απο μεριας μου! Διαφωνιες θα υπαρχουνε παντα βλητικες αποδειξεις θελω και μετα ειναι δεν ειναι οπως τα λενε το τσιπουρο θα το κερασω με συνοδια μαγγαλιου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top