Ata Arms Team

Ποιό άλλο είναι τόσο πιστή αντιγραφή beretta 686 ρε παιδιά?
Τα έχετε δεί από κοντά?
Και ναί.Κάποια αδρανείας είναι μαιμού benelli.Οχι όλα.
Και η recta μαιμού 1100 και 870 κυκλοφόρησε.
Αν είναι καλές αντιγραφές ή όχι είναι άλλο θέμα.
Μην ξεχνάμε ότι ανήκει στον όμιλο και αυτοί δεν έχουν πρόβλημα , η Beretta κατά καιρούς προσπάθησε να βγάλει φτηνότερα δίκανα, αλλά ο κόσμος δεν τα αποδέχτηκε . Ίσως αυτή η πολιτική είναι καλύτερη , προϊόν υπό την σκέπη της Beretta για τους οικονομικά αδύνατους, χωρίς κόστος στην φήμη της.
 
Θα μπορούσαν να πούν:
Σύγκριση beretta με μαιμού beretta...
Έχω και εγώ ένα μαϊμού Beretta...
IMG_20220106_110657.jpg

Και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό...
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι είναι αυτό που κάνει κάποιον να βγαίνει σχεδόν καθημερινά και να μας λέει πόσο τρομερό τουφέκι έχει και σε τι καταπληκτική τιμή το πήρε....
Είναι σαν να προσπαθεί να επιβεβαιωσει την επιλογή του....
Υπάρχουν άτομα που έχουν οπλαρες, τα οποία δεν βγαίνουν συνεχώς να μας λένε τι φοβερο όπλο έχουν.... μάλλον τους αρκεί που το έχουν και δεν χρειάζονται επιβεβαίωση....
Κουβέντα κάνουμε, απόψεις λέμε, σεβαστές πρέπει να γίνονται.
 
Έχω και εγώ ένα μαϊμού Beretta...
View attachment 39268

Και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό...
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι είναι αυτό που κάνει κάποιον να βγαίνει σχεδόν καθημερινά και να μας λέει πόσο τρομερό τουφέκι έχει και σε τι καταπληκτική τιμή το πήρε....
Είναι σαν να προσπαθεί να επιβεβαιωσει την επιλογή του....
Υπάρχουν άτομα που έχουν οπλαρες, τα οποία δεν βγαίνουν συνεχώς να μας λένε τι φοβερο όπλο έχουν.... μάλλον τους αρκεί που το έχουν και δεν χρειάζονται επιβεβαίωση....
Κουβέντα κάνουμε, απόψεις λέμε, σεβαστές πρέπει να γίνονται.
Αυτο είναι Beretta και ας κατασκευάζεται στην Ισπανία.
 
Έχω και εγώ ένα μαϊμού Beretta...
View attachment 39268

Και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό...
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι είναι αυτό που κάνει κάποιον να βγαίνει σχεδόν καθημερινά και να μας λέει πόσο τρομερό τουφέκι έχει και σε τι καταπληκτική τιμή το πήρε....
Είναι σαν να προσπαθεί να επιβεβαιωσει την επιλογή του....
Υπάρχουν άτομα που έχουν οπλαρες, τα οποία δεν βγαίνουν συνεχώς να μας λένε τι φοβερο όπλο έχουν.... μάλλον τους αρκεί που το έχουν και δεν χρειάζονται επιβεβαίωση....
Κουβέντα κάνουμε, απόψεις λέμε, σεβαστές πρέπει να γίνονται.
Εχει σφραγιδες ομως.:)

Αυτο είναι Beretta και ας κατασκευάζεται στην Ισπανία.
Καποιος απο δω θυμαμαι ειχε ενα θεμα με τη bellmonte του και η beretta δεν το αναγνωριζε ως beretta
 
Κατ ευφημισμόν, οκ. Μαιμου ομως θα ηταν αν πουλιόταν ως beretta. Στα οπλα νομιζω δεν υπαρχουν πια καινοτομιες. Κατι που δουλευει αντιγραφεται εφοσον δεν ειναι πατενταρισμενο ή εχει ληξει η πατεντα του ή έχει δωσει αδεια ο αρχικος κατασκευαστης.
Ακριβως ετσι!
 
Παραδειγμα και το πιστολι 1911
Το 1911 δεν ηταν ποτε πατενταρισμενο αν θυμαμαι καλα. Οποια εταιρεια ηθελε το κατασκευαζε λογω ελλειψης αποθεματος στον πολεμο.
Remington, Springfield και Union Switch επισης το κατασκευαζαν για τις αναγκες της εποχης.
Μπορει να κανω και λαθος αλλα καπως ετσι ηταν η ιστορια του.
 
Last edited:
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
Το θέμα, για μένα, δεν είναι αν είναι αντίγραφο, ή μοιάζει με το beretta, το browning ή το benelli, αν μοιράζονται εξαρτήματα ή ότι άλλο σιδερικό, αν φτιάχνεται στην Ισπανία, τη Τσεχία τη Τουρκία, ή όπου αλλού, αλλά αν από μόνο του είναι ΑΣΦΑΛΕΣ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και ΝΤΟΥΦΕΚΑΕΙ ΚΑΛΑ.
 
Μιλάμε ολοι για αξιοπιστία 200 χρόνων κάνουμε αγορές με βάση αυτό, και εννιά στους δέκα πουλάμε τα όπλα πριν κλείσουν δεκαετία γιατί κάτι άλλο μας μπήκε στο μυαλό.30 χρόνια που κυνηγώ ανελλιπώς έχω δει εκατοντάδες αξιόπιστα όπλα δεκαετιών και μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού όπλα ζημιαρικα.Δωστε βάση εάν το όπλο έρχεται πάνω σας βρείτε τα φυσίγγια που πάει και αφήστε τα περί αξιοπιστίας.Εβγαλαν κάποτε τις Αλμαρ που ήταν για τα σκουπίδια ,όπως ήταν και τα Σκόντα που τα έλεγαν σκουντα τα χιουνται κλπ.Ειτε το θέλουμε είτε όχι οι γείτονες έχουν κάνει άλματα ,προσωπικά δεν θα αγοράσω ποτέ τούρκικο ,αλλά εάν έπρεπε να έχω ένα όπλο και να διαλέξω ανάμεσα σε αυτό η κάποιο ρώσικο η κάποιο βραζιλιάνικο θα διάλεγα το τούρκικο πολύ απλά γιατί είναι κλάσεις μπροστά.
 
Ενα βιντεο που βρηκα για to weatherby orion που ειναι ιδιο με το ata sp. Του τυπου τριβεται η πατουρα του παφυλα στον καθρεφτη στην κατω καννη.

Κοιταξα το δικο μου οπλο και στην κατω καννη στο κατω μερος εχει ενα φαλτσο. Έχει δικιο ο τυπος
 
Back
Top