Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μας εχει καρφωθεί στο μυαλό ότι όλα τα φυσίγγια είναι μάπα, οπότε αυτόματα ψάχνουμε τα περισσότερα γραμμάρια.
Για εμενα είναι θέμα συνήθειας κ καλής ψυχολογίας στο κυνηγι.....

Εχω πει πως αν κ εχω δει πολυυ ωραία πραγματα από φυσιγγια 24-28γρ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα καθιερωσω σαν αποκλειστικα τσιχλοφυσιγγα.......

30γρ..ίσως! Αλλά με τα 32γρ νιώθω θεός!

Μπορεί αυτό κ με τον τροπο που το λέω να ακουγεται παράξενο σε ολους, όμως είναι περα για περα αληθινό! Πιστέψτε το......

Και αν κάτσετε κ το σκεφτειτε παρομοιες καταστάσεις συμβαίνουν κ σε αλλά πραγματα εκτός κυνηγίου...
 
Για εμενα είναι θέμα συνήθειας κ καλής ψυχολογίας στο κυνηγι.....

Εχω πει πως αν κ εχω δει πολυυ ωραία πραγματα από φυσιγγια 24-28γρ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα καθιερωσω σαν αποκλειστικα τσιχλοφυσιγγα.......

30γρ..ίσως! Αλλά με τα 32γρ νιώθω θεός!

Μπορεί αυτό κ με τον τροπο που το λέω να ακουγεται παράξενο σε ολους, όμως είναι περα για περα αληθινό! Πιστέψτε το......

Και αν κάτσετε κ το σκεφτειτε παρομοιες καταστάσεις συμβαίνουν κ σε αλλά πραγματα εκτός κυνηγίου...
Βρε και εγώ 32 χρησιμοποιώ πάντα αλλά φέτος και τα 28 κένταυρος και ρουμελιώτης μια χαρά πήγαν.
 
Με το δικαννάκι πολύ ευχαρίστως θα έριχνα 28 αρι. Δοκίμασα όμως στις τσίχλες 3 διαφορετικούς τύπους 28 αρια. Τα 2 δε μου πολυάρεσαν το 1 μου άρεσε αρκετά. Ομως αυτό που μου άρεσε, κλωτσαγε πιο πολύ απο τα 32 αρια που έριχνα οπότε ποιό το νόημα να τα ρίχνω; Για να το παίξω 'αθλητής' με λίγα γραμμάρια; Αφού είχαν 20 λεπτά διαφορά με τα αλλα που έριχνα.Χεστηκε η φοράδα στ'αλώνι...
 
Βρε και εγώ 32 χρησιμοποιώ πάντα αλλά φέτος και τα 28 κένταυρος και ρουμελιώτης μια χαρά πήγαν.

Παροτι είδες να πηγαινουν μια χαρά κ να μην μειονεκτούν σε σχέση με τα 32γρ(που ενδεχομένως να ειναι κ συνήθεια ετών) θα σου είναι ευκολο πιστευεις να τα αφήσεις μονομιάς στην άκρη κ να κυνηγάς μόνο με 28γρ?

Εκει θελω να καταλήξω.....
Για κάποιους μπορεί να ειναι ευκολο, για κάποιους άλλους αρκετα δυσκολο κ να γυρίσουν πίσω....
Η συνήθεια, το μυαλό, η ψυχολογία, η σιγουρια, όπως θες πεστο πολλες φορες μας κάνει ενώ βλέπουμε τις επιτυχίες να τις "αρνούμαστε"..............
 
Με το δικαννάκι πολύ ευχαρίστως θα έριχνα 28 αρι. Δοκίμασα όμως στις τσίχλες 3 διαφορετικούς τύπους 28 αρια. Τα 2 δε μου πολυάρεσαν το 1 μου άρεσε αρκετά. Ομως αυτό που μου άρεσε, κλωτσαγε πιο πολύ απο τα 32 αρια που έριχνα οπότε ποιό το νόημα να τα ρίχνω; Για να το παίξω 'αθλητής' με λίγα γραμμάρια; Αφού είχαν 20 λεπτά διαφορά με τα αλλα που έριχνα.Χεστηκε η φοράδα στ'αλώνι...
Ποιο 28άρι σε κλώτσαγε ποιό πολύ από 32άρι?
 
Ποιο 28άρι σε κλώτσαγε ποιό πολύ από 32άρι?

Ποιο 28άρι σε κλώτσαγε ποιό πολύ από 32άρι?
Το alectoris extra light 28, αριστο σαν απόδοση αλλά το ενιωθα πιο πολύ απ το classic 32 lambro που εριχνα πάντα. Οχι ανυπόφορο κλώτσημα αλλα για 28 αρι τσιμπημένο.
 
Παροτι είδες να πηγαινουν μια χαρά κ να μην μειονεκτούν σε σχέση με τα 32γρ(που ενδεχομένως να ειναι κ συνήθεια ετών) θα σου είναι ευκολο πιστευεις να τα αφήσεις μονομιάς στην άκρη κ να κυνηγάς μόνο με 28γρ?

Εκει θελω να καταλήξω.....
Για κάποιους μπορεί να ειναι ευκολο, για κάποιους άλλους αρκετα δυσκολο κ να γυρίσουν πίσω....
Η συνήθεια, το μυαλό, η ψυχολογία, η σιγουρια, όπως θες πεστο πολλες φορες μας κάνει ενώ βλέπουμε τις επιτυχίες να τις "αρνούμαστε"..............
Δεν έχεις άδικο.
Η ψυχολογία παίζει ρόλο.
Η συνήθεια επίσης.
Αν κάτι όμως δουλεύει δεν έχω θέμα να το ξαναπάρω.
 
Παροτι είδες να πηγαινουν μια χαρά κ να μην μειονεκτούν σε σχέση με τα 32γρ(που ενδεχομένως να ειναι κ συνήθεια ετών) θα σου είναι ευκολο πιστευεις να τα αφήσεις μονομιάς στην άκρη κ να κυνηγάς μόνο με 28γρ?

Εκει θελω να καταλήξω.....
Για κάποιους μπορεί να ειναι ευκολο, για κάποιους άλλους αρκετα δυσκολο κ να γυρίσουν πίσω....
Η συνήθεια, το μυαλό, η ψυχολογία, η σιγουρια, όπως θες πεστο πολλες φορες μας κάνει ενώ βλέπουμε τις επιτυχίες να τις "αρνούμαστε"..............
Τα 28 για τσίχλα μπορώ να τα ρίχνω όλη μου την ζωή. Στα 24 νιώθω να πέφτει το stopping power μου και στο cal 20 και στο 12
28γρ μέχρι να σβήσει ο ήλιος!.yel.
 
Το μόνο κακό είναι που πρεπει να έχεις στο γιλέκο σου ένα μπουκαλι νερό, πλαστικα ποτηρια,και depon αναβράζον ταχείας δράσης χαχαχα......

Επεφταν οι τσιχλουλες,η έβρισκαν τα κενά? .yel.

Ούτε καν Τάσο. Τι ντεπον και κουραφεξαλα? Δηλαδή άμα ρίξεις 2 κουτιά φυσίγγια 42γρ στα παπιά σε πιάνει πονοκέφαλος? Εμένα προσωπικά δεν με έχει πιάσει ποτέ. Όσο για τις τσίχλες μια χαρά έπεφταν και δεν χαλάσαμε και καμιά, εννοώ να διαλυθεί.
 
Άσε και λιγοστεύουν και με πιάνει κατάθλιψη...Δεν θέλω να πιάσω τα 30-32άρια... .yel.
Να μου στέλνεις να τα πιανω εγώ.... .yel.

Ούτε καν Τάσο. Τι ντεπον και κουραφεξαλα? Δηλαδή άμα ρίξεις 2 κουτιά φυσίγγια 42γρ στα παπιά σε πιάνει πονοκέφαλος? Εμένα προσωπικά δεν με έχει πιάσει ποτέ.
Εμένα κάποιες φορές με έχει πιασει
κ είναι διαπιστωμενο ότι οι ήχοι της τουφεκιάς καποτε διμηουργουν πονοκεφαλο, ίσως κ σε συνδυασμό με την ενταση του κυνηγιου.....


Aπόσπασμα από kinigesia gr... .

Δεν σηκώνει αμφισβήτηση ότι ο κρότος της τουφεκιάς είναι ιδιαίτερα βλαβερός για την ακοή: ο πυροβολισμός παράγει ένταση ήχου 130 με 140 ντεσιμπέλ, περίπου, και ο οποιοσδήποτε ήχος πάνω από τα 85 ντεσιμπέλ θεωρείται βλαπτικός. Για να καταλάβετε την τάξη μεγέθους σημειώνω ότι, κάθε δέκα μονάδες ντεσιμπέλ αφορούν διπλασιασμό της έντασης (δηλαδή, ένας ήχος 90 ντεσιμπέλ, είναι… διπλάσιας έντασης από έναν ήχο 80 ντεσιμπέλ!).

Τα 130 ντεσιμπέλ μίας τουφεκιάς, αν και πολύ μικρής διάρκειας, μεταφέρουν τεράστια ποσοστά ενέργειας στα αυτιά του κυνηγού, και κατ’ επέκταση πονοκεφάλους.
 
J&B
Light 31gr, Commando 32gr για τσίχλα
Εντυπώσεις, γνώμες
Εριξα ενα κουτι commandos (με τον 12αρι παφυλα) σε τσιχλοκοτσιφα τον νοεμβριο σε νο8. Δεν με ενθουσιασε να σου πω την αληθεια, ειχα πολλα ζωντανα. Παρα πολυ καπνα στην καννη επισης που ουτε με διασπορας δεν ειχα τοσο.
 
Ούτε καν Τάσο. Τι ντεπον και κουραφεξαλα? Δηλαδή άμα ρίξεις 2 κουτιά φυσίγγια 42γρ στα παπιά σε πιάνει πονοκέφαλος? Εμένα προσωπικά δεν με έχει πιάσει ποτέ. Όσο για τις τσίχλες μια χαρά έπεφταν και δεν χαλάσαμε και καμιά, εννοώ να διαλυθεί.
Αμα σου δώσω 3 φυσίγγια Δ.Υ να τα ρίξεις τριπλέτα καρφωτη θα κάνεις να πεις το Θ μια εβδομάδα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top