Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
....Πλάκα στην πλάκα.....

Ξέρετε κ πόσα φυσίγγια 36+γρ με χοντρά σκάγια έχουν ριχτεί έπειτα από ξεσκαρτάρισμα συναδέλφων........

Η δεν τους αρεσαν για το θηραμα που τα πηραν...
Η τα εχουν χρόνια κ θεωρουν ότι "παλιωσαν"
Η έχει "πικες" σκουριας το μέταλλο...

Από το να πεταξουν, τα ρίχνουν σε τσίχλες.........
 
....Πλάκα στην πλάκα.....

Ξέρετε κ πόσα φυσίγγια 36+γρ με χοντρά σκάγια έχουν ριχτεί έπειτα από ξεσκαρτάρισμα συναδέλφων........

Η δεν τους αρεσαν για το θηραμα που τα πηραν...
Η τα εχουν χρόνια κ θεωρουν ότι "παλιωσαν"
Η έχει "πικες" σκουριας το μέταλλο...

Από το να πεταξουν, τα ρίχνουν σε τσίχλες.........
Τις προάλλες στο καρτέρι που περνάνε ψηλά τα πουλιά μέχρι τέλους βρήκα 34γρ c7 perfecta και νέο βελόξ ίδιο νούμερο και κανά 2 c7 νο8 και 9....Ο φίλος νόμιζε ότι με πολλά γραμμάρια και σκάγια θα τις ρίξει...Και με αυτό το καλοκαίρι...
 
....Πλάκα στην πλάκα.....

Ξέρετε κ πόσα φυσίγγια 36+γρ με χοντρά σκάγια έχουν ριχτεί έπειτα από ξεσκαρτάρισμα συναδέλφων........

Η δεν τους αρεσαν για το θηραμα που τα πηραν...
Η τα εχουν χρόνια κ θεωρουν ότι "παλιωσαν"
Η έχει "πικες" σκουριας το μέταλλο...

Από το να πεταξουν, τα ρίχνουν σε τσίχλες.........
Και μετα έσπασε το κλειστρο ο σιδηρόδρομος και εφταιγε το μοντελο η εταιρεια κτλ προσοχη παιδια σε αυτα τα φυσιγγια.
 
....Πλάκα στην πλάκα.....

Ξέρετε κ πόσα φυσίγγια 36+γρ με χοντρά σκάγια έχουν ριχτεί έπειτα από ξεσκαρτάρισμα συναδέλφων........

Η δεν τους αρεσαν για το θηραμα που τα πηραν...
Η τα εχουν χρόνια κ θεωρουν ότι "παλιωσαν"
Η έχει "πικες" σκουριας το μέταλλο...

Από το να πεταξουν, τα ρίχνουν σε τσίχλες.........

Είχα ρίξει με τον πατέρα μου μια τσάντα χοντρά νούμερα που δεν μας έκαναν για πουθενά. Οπότε τα ρίξαμε στις τσίχλες. Πχ είχαμε 6ρια σκάγια που δεν επρόκειτο να τα ρίξουμε πουθενά. Τα 6αρια από όταν πηγαίναμε για περδικα. Για περδικα δεν πρόκειται να ξαναπάμε ποτέ οπότε μας ήταν άχρηστα. Κάτι αλλά 5αρια θυμάμαι επίσης. Κι από γραμμάρια ? Ότι μπορείς να φανταστείς. Από 34 μέχρι 42
 
Τις προάλλες στο καρτέρι που περνάνε ψηλά τα πουλιά μέχρι τέλους βρήκα 34γρ c7 perfecta και νέο βελόξ ίδιο νούμερο και κανά 2 c7 νο8 και 9....Ο φίλος νόμιζε ότι με πολλά γραμμάρια και σκάγια θα τις ρίξει...Και με αυτό το καλοκαίρι...
Το έχω ξαναπει Χρήστο...

Ποτε τα τσιχλοφυσιγγα μου δεν ήταν σε αυτά τα γραμμαρια.....

Αλλά από καιρό σε καιρό όποιο φυσίγγι 33-34γρ μου εκανε "κλικ" στο ράφι δεν του έλεγα oχι.....

Ουτε κ το θεωρώ κακο να κυνηγάει κανείς τσίχλα με αυτές τις γομωσεις εφόσον τις έχει συνηθίσει κ δεν μπορεί η δεν θέλει να τις αλλάξει.......
Και μετα έσπασε το κλειστρο ο σιδηρόδρομος και εφταιγε το μοντελο η εταιρεια κτλ προσοχη παιδια σε αυτα τα φυσιγγια.
Πίτερ δεν είπαμε να είναι σάπια...επιφανειακες "βουλίτσες" οξειδωσης.....
Τίποτα δεν παθαινουν τα όπλα.....
 
Είχα ρίξει με τον πατέρα μου μια τσάντα χοντρά νούμερα που δεν μας έκαναν για πουθενά. Οπότε τα ρίξαμε στις τσίχλες. Πχ είχαμε 6ρια σκάγια που δεν επρόκειτο να τα ρίξουμε πουθενά. Τα 6αρια από όταν πηγαίναμε για περδικα. Για περδικα δεν πρόκειται να ξαναπάμε ποτέ οπότε μας ήταν άχρηστα. Κάτι αλλά 5αρια θυμάμαι επίσης. Κι από γραμμάρια ? Ότι μπορείς να φανταστείς. Από 34 μέχρι 42
Το μόνο κακό είναι που πρεπει να έχεις στο γιλέκο σου ένα μπουκαλι νερό, πλαστικα ποτηρια,και depon αναβράζον ταχείας δράσης χαχαχα......

Επεφταν οι τσιχλουλες,η έβρισκαν τα κενά? .yel.
 
Το μόνο κακό είναι που πρεπει να έχεις στο γιλέκο σου ένα μπουκαλι νερό, πλαστικα ποτηρια,και depon αναβράζον ταχείας δράσης χαχαχα......

Επεφταν οι τσιχλουλες,η έβρισκαν τα κενά? .yel.
Μπα ... Μόνο ωτοασπίδες σε ξεσκαρτάρισμα .,.
 
Μπα ... Μόνο ωτοασπίδες σε ξεσκαρτάρισμα .,.
Το θέμα είναι ποιος φοράει ωτοασπίδες για να τις φορέσει κ εκει.......

Σε λίγα χρόνια οι ωρλ θα κάνουν χρυσές δουλειές....

ΥΓ DrV τέτοιο κλάδο έπρεπε να ακολουθήσεις μπας κ μας σώσεις από την κουφαμαρα χαχαχα
 
Υπερβολή συνάδελφε, εγώ με Κόνδορα 36γρ κάνω κηδείες.
Γιατί να ανέβω στα 56γρ, να μολύνω και τσάμπα τη φύση με μολύβι.yel.
Δεν έχω βάλει ποτέ στο όπλο μου άλλο φυσίγγι από τα ιμπεριαλ 36αρια, απλά τα αναπολεί ένα φιλαράκι
 
Το θέμα είναι ποιος φοράει ωτοασπίδες για να τις φορέσει κ εκει.......

Σε λίγα χρόνια οι ωρλ θα κάνουν χρυσές δουλειές....

ΥΓ DrV τέτοιο κλάδο έπρεπε να ακολουθήσεις μπας κ μας σώσεις από την κουφαμαρα χαχαχα
Για τσίχλες εγώ και ο μικρός ...
Αν όχι τα κοχύλια, τα βύσματα απαραίτητα.
Είναι μόνιμα στο αυτοκίνητο.
Προσέξτε τα αυτιά σας ...
 
Πρίν κάποια χρόνια το velox 33 ήταν ένα νορμάλ φυσίγγι για τσίχλες. Τώρα πια η μόδα επιτάσσει να κυνηγάμε με 24 γρ κ.ο.κ. Οπως τη βρίσκει ο καθένας παιδιά, σε λίγο θα ντρεπόμαστε να χρησιμοποιήσουμε ακόμα και τα 32 γρ στην τσίχλα...
 
Πρίν κάποια χρόνια το velox 33 ήταν ένα νορμάλ φυσίγγι για τσίχλες. Τώρα πια η μόδα επιτάσσει να κυνηγάμε με 24 γρ κ.ο.κ. Οπως τη βρίσκει ο καθένας παιδιά, σε λίγο θα ντρεπόμαστε να χρησιμοποιήσουμε ακόμα και τα 32 γρ στην τσίχλα...
Δεν θα ντρεπόμαστε, δεν θα μπορούμε να τα πληρώνουμε.
 
Δεν θα ντρεπόμαστε, δεν θα μπορούμε να τα πληρώνουμε.
Σωστό αυτό, για μένα πάντως ένα φυσίγγι 32αρι είναι νορμάλ για τσίχλα. Κάποιοι μπορεί να το βρίσκουν και υπερβολή, αλλά άν τους έδινες ίδια τιμή το 28 αρι και το 32 δεν νομιζω να προτιμούσαν το 28...
 
Πρίν κάποια χρόνια το velox 33 ήταν ένα νορμάλ φυσίγγι για τσίχλες. Τώρα πια η μόδα επιτάσσει να κυνηγάμε με 24 γρ κ.ο.κ.
Σωστότατος...

Οπως τη βρίσκει ο καθένας παιδιά
Καρφάκι δεν μου καιγεται......
Ας ρίχνει κ χειροβομβίδες ο άλλος......

σε λίγο θα ντρεπόμαστε να χρησιμοποιήσουμε ακόμα και τα 32 γρ στην τσίχλα...
Μεγάλη αλήθεια ξεστόμισες Αναστάσιε....
Και να μην σου πω ότι σιγα-σιγα έχει αρχίσει να φαίνεται κ αυτο............
 
Σωστό αυτό, για μένα πάντως ένα φυσίγγι 32αρι είναι νορμάλ για τσίχλα. Κάποιοι μπορεί να το βρίσκουν και υπερβολή, αλλά άν τους έδινες ίδια τιμή το 28 αρι και το 32 δεν νομιζω να προτιμούσαν το 28...
Αν έχεις την κατανομή και ταχύτητα που θες στην απόσταση που τα θες τα γραμμάρια δεν παίζουν ρόλο.
Και τα 28 σκοτώνουν και τα 32.
Και ακόμη λιγότερα.
 
Αν έχεις την κατανομή και ταχύτητα που θες στην απόσταση που τα θες τα γραμμάρια δεν παίζουν ρόλο.
Και τα 28 σκοτώνουν και τα 32.
Και ακόμη λιγότερα.
Γι αυτο λέω όπως τη βρίσκει ο καθένας. Εγώ δεν είπα οτι δεν σκοτώνουν τα 28. Εγω εννοώ να μην κράζουμε-δαιμονοποιούμε αυτούς που ριχνουν τα 32 κ.ο.κ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top