BRAIN Chokes - Βλητικές δοκιμές

Φιλε βλεπεις ενα ''απλο'' διασπορας....Διασπορας υπαρχουν αμετρητα στησιματα.... Ο ελικας θωδη...
μπορει να δωσει Απιστευτα αποτελεσματα ειδικοτερα σε δυο νουμερα σκαγιων!!! Επισεις ο αναποδος
διασπορεας θελει κλειστα τσοκ....αυτος ειναι και ο λογος που το BL δεν εδωσε αυτο που περιμενα....
δλδ δεν δουλεψε οπως δουλευει σε αλλα βυσματα....

Τωρα οπως εγραψα και ποιο πανω.....τα 8 και 10 μετρα τα ξεχναμε....Σε αυτα τα μετρα δεν ''παιζουμε'' με
τσοκ.....εκει το φυσιγγιο θα κανει την διαφορα.....με οτι τσοκ και να βαλεις....
Και οταν λεω διασπορας 8-10 μετρων....εννοω να εχει ανοιγμα 76-80 εκατοστων ...και το φυσιγγιο τα 15 μετρα....
και στα 17-18 να εχει ''πεθανει''...
Και λεω για ολοστρογγυλα σκαγια....ουτε οβαλ ...ουτε φακες....ουτε τετραγωνα....χωρις αυτο να σημαινει
οτι δεν κινδυνευει ο σκυλος σου εαν ριξεις χαμηλα....
Ειναι εφικτο να γινει ενα τετοιο φυσιγγιο....ο προβληματισμος ειναι....στο κατα ποσον ειναι χρησιμο!!! ;)
Αναμφίβολα έτσι‼️ όπως καταλαβαίνω κ την "υπέροχη"του μπελ στην τότε δοκιμή σου, με την υπέροχη ισοκατανομή‼️Που για έναν ιδιογομωτη ‼️ κ μόνο ,με το ανάλογο φυσιγγι, να έχει την δυνατότητα για το κοντά μακριά‼️με τα εμπορικά σίγουρα δεν την εχει
 
Φιλε βλεπεις ενα ''απλο'' διασπορας....Διασπορας υπαρχουν αμετρητα στησιματα.... Ο ελικας θωδη...
μπορει να δωσει Απιστευτα αποτελεσματα ειδικοτερα σε δυο νουμερα σκαγιων!!! Επισεις ο αναποδος
διασπορεας θελει κλειστα τσοκ....αυτος ειναι και ο λογος που το BL δεν εδωσε αυτο που περιμενα....
δλδ δεν δουλεψε οπως δουλευει σε αλλα βυσματα....

Τωρα οπως εγραψα και ποιο πανω.....τα 8 και 10 μετρα τα ξεχναμε....Σε αυτα τα μετρα δεν ''παιζουμε'' με
τσοκ.....εκει το φυσιγγιο θα κανει την διαφορα.....με οτι τσοκ και να βαλεις....
Και οταν λεω διασπορας 8-10 μετρων....εννοω να εχει ανοιγμα 76-80 εκατοστων ...και το φυσιγγιο τα 15 μετρα....
και στα 17-18 να εχει ''πεθανει''...
Και λεω για ολοστρογγυλα σκαγια....ουτε οβαλ ...ουτε φακες....ουτε τετραγωνα....χωρις αυτο να σημαινει
οτι δεν κινδυνευει ο σκυλος σου εαν ριξεις χαμηλα....
Ειναι εφικτο να γινει ενα τετοιο φυσιγγιο....ο προβληματισμος ειναι....στο κατα ποσον ειναι χρησιμο!!! ;)
Νίκο αυτό το να δουλέψει το φυσίγγι από 8 μέτρα Μέχρι 20 το πολύ το χω ξαναπεί το έκανε το ανάστροφο τσοκ που είχα χειροποίητο που ξεκινούσε 18.4και έφτανε 19.2 κωνικό με παράλληλο στο τέλος συνολικό μήκος τσοκ 12cm και το έκανε με φυσίγγι 32γρ με κλασικό συγκεντρωτηρα όχι διασπορεα δεν δουλεύει κανένας δαδοορεας σε τόσο ανοιχτά τσοκ .Δεν ξέρω για το bel λίγο ιδιόμορφης σχεδίασης αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι έχει φτιαχτεί για να βαλει διασποράς φυσίγγι.
 
Δεν είναι εύκολο να φτιάξεις φυσίγγι να ανοίγει από τα 8/10 μετρα .Ένα που είχα φτιάξει χρησιμοποιώντας δύο διαφορετικές τάπες με ταλαιπωρία και κύλινδρο 62 εκ στην 302 έκανε στα 10 μέτρα 70 εκ άνοιγμα 31 γρ με ς4 μπαρούτι .Πράγμα που το είχα από πιο κοντά με το ανάστροφο τσοκ και κλασικό φυσίγγι 32αρι 9αρακι και δεν παιδευομουν κιόλας να κόβω και να ράβω τάπες .
 
Αναμφίβολα έτσι‼️ όπως καταλαβαίνω κ την "υπέροχη"του μπελ στην τότε δοκιμή σου, με την υπέροχη ισοκατανομή‼️Που για έναν ιδιογομωτη ‼️ κ μόνο ,με το ανάλογο φυσιγγι, να έχει την δυνατότητα για το κοντά μακριά‼️με τα εμπορικά σίγουρα δεν την εχει
Άμα φτικάς πάνου στο πλι δεν σι φταιν' τα τσιοκ.
Αμα φτικάς τον αέρα, τότε φταιν' τα πάντα.

Όταν πήγα στον Πυργετό είχα το LM βιδωμένο.
Φυσίγγια Lambro 2.

Ένα πιάτο έβγαινε από τα 5 μ και έφευγε ευθεία μπροστά. Δεν νομίζω ότι έχασα κάποιο. Ένα άλλο, το πιο μακρινό, το έσπασα αρκετές φορές αλλά όχι πάντα.
Βάλε μπροστά, το μυστικό.

Αλλά ένα .sex hard. γρήγορο αριστερό, σε πολύ νορμάλ απόσταση, ζήτημα να το χτύπησα 1 φορά :)

Ωραία τα τσοκ, αλλά ακόμα καλύτερα όταν είσαι κέντρο.
Έριξα και με ένα Blaser !!!
Θεόστραβο για εμένα.
 
Άμα φτικάς πάνου στο πλι δεν σι φταιν' τα τσιοκ.
Αμα φτικάς τον αέρα, τότε φταιν' τα πάντα.

Όταν πήγα στον Πυργετό είχα το LM βιδωμένο.
Φυσίγγια Lambro 2.

Ένα πιάτο έβγαινε από τα 5 μ και έφευγε ευθεία μπροστά. Δεν νομίζω ότι έχασα κάποιο. Ένα άλλο, το πιο μακρινό, το έσπασα αρκετές φορές αλλά όχι πάντα.

Αλλά ένα .sex hard. γρήγορο αριστερό, σε πολύ νορμάλ απόσταση, ζήτημα να το χτύπησα 1 φορά :)

Ωραία τα τσοκ, αλλά ακόμα καλύτερα όταν είσαι κέντρο.
Έριξα και με ένα Blaser !!!
Θεόστραβο για εμένα.
Ftikas❓dunno that word‼️
 
Σε δοκιμές που κάναμε σήμερα Με τον φίλο και συμφορουμιτη που κυνηγήσαμε παρέα, με ανοιχτό τσοκ μαμμα και after market,,από 10 μέτρα (έτσι για την αλητεία) και 25 μέτρα δεν είδαμε κάτι ιδιαίτερο πού να μας κάνει εντύπωση. Ίσα ίσα πού τα μαμά είχαν καλύτερη αποτύπωση. Τώρα θα μου πείτε δισδιάστατη εικόνα......κλπ.....κλπ..... Λοιπόν η άποψη η δική μου, στα όσα χρόνια ασχολούμαι με το κυνήγι και τα τσοκ και ότι άλλο συνεπάγεται αυτή η ενασχόληση, είναι ότι τα after market τσοκ υπό προϋποθέσεις μάλιστα θα σου δώσουν το πολύ ένα τρία τοίς εκατό κάτι καλύτερο. Απλά είναι γλυκιά αρωστια η τσοκιτιδα όπως επίσης και το διαρκές ψάξιμο ..........
 
Κωστα, εχω παρει το Bell εδω πολλα χρονια.
Ουτε στον πινακα το δοκιμασα ουτε τιποτα...
Απο το πρωτο κυνηγι η διαφορα με τα μαμα τσοκ ηταν εμφανης!
Ανεβηκε η καρπωση και με πουλια κοντινα αθικτα!.
Αν υποθεσουμε οτι αυτο εγινε μονο και μονο λογω ψυχολογιας (τα πολυ κοντινα αθικτα σιγουρα δεν ειναι) ακομα και ετσι, μονο συγχαρητηρια μπορω να δωσω στον ΕΛΛΗΝΑ κατασκευαστη!
 
Προς Νίκο Π

- Η πώτη δοκιμή με τα φυσίγγια του φίλου μου του Δημήτρη STOKAS δείχνει απλά πόσο πολύ ανώτερα είναι τα φυσίγγια των επαγγελματιών σε σχέση με των ερασιτεχνών αλλά .... δεν έχει κάποια σχέση με το thread BRAIN Chokes!

1) "Επισεις ο αναποδος διασπορεας θελει κλειστα τσοκ....αυτος ειναι και ο λογος που το BL δεν εδωσε αυτο που περιμενα....
δλδ δεν δουλεψε οπως δουλευει σε αλλα βυσματα....
Τωρα οπως εγραψα και ποιο πανω.....τα 8 και 10 μετρα τα ξεχναμε....Σε αυτα τα μετρα δεν ''παιζουμε'' με
τσοκ.....εκει το φυσιγγιο θα κανει την διαφορα.....με οτι τσοκ και να βαλεις....
"

Το BELL ανοίγει την τουφεκιά ΕΜΦΑΝΏΣ πιό γρήγορα σε ΟΛΕΣ τις συγκρίσεις και χωρίς πυκνό κέντρο (στα 10 μέτρα με Θώδη θα πρέπει και πάλι να εξομεοιωθεί πρώτα το μέγεθος της φωτογραφίας για να φανεί έντονα η διαφορά) και αυτή είναι και η δουλειά του, ο προορισμός του. Ειδικά με ανάποδο διασπορέα που λες ότι δεν δούλεψε στα 10 μέτρα, το BELL ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΠΛΑΣΙΆΖΕΙ την (κακής π[οιότητας και αυτή) τουφεκιά του κυλίνδρου. Για να καταλάβω, εσύ δηλαδή τι άλλο περίμενες να δώσει; Και μετά λες ότι "τα 8 και τα 10 μέτρα τα ξεχνάμε" βασισμένος όμως στο δικό σου φυσίγγι και μόνο!! Εδώ να σου πω πως με κάποια απλά φυσίγγια εμπορίου έχουν παραχθεί από κατόχους του BELL εξαιρετικής ποιότητας τουφεκιές με αποτελεσματική επιφάνεια 65 + εκ στα 10 μέτρα, μερικές έχουν αναρτηθεί και εδώ! (σελ 9). Όπως έχω ξαναπέι, το super car θέλει και....super καύσιμο για να αποδώσει αυτά που μπορεί, ναι, με πετρέλαιο θέρμανσης ούτε εμπρός δεν θα πάρει.

2) Μάλλον θα πρέπει να προσέχουμε λίγο κατά τη διεξαγωγή των δοκιμών μας
πχ στα 15 μέτρα με κύλινδρο και αποκεντρωτήρα τα σκάγια είναι ....πόσα;;; Χωρίς καν μέτρημα και με το μάτι μοιάζει να είναι λιγότερα από τα μισά της επόμενης τουφεκιάς.

3) Δοκιμές του αρνητικής σύσφιγξης BELL με ανάποδο διασπορέα στα 20 μέτρα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, σημαίνει απλά ότι δεν ξέρεις τί είναι αυτό το τσοκ. Γιατί όχι και στα 30 μέτρα; Και μετά να το συγκρίνεις και με το απολύτως αντίθετο άκρο, το full, είναι σαν να συγκρίνεις φρούτα με ρουλεμάν. Καμία επαφή με τα βλητικά ζητούμενα!

Εν κατακλείδι, μεγάλος αριθμός δοκιμών γομώσεων χωρίς αναλυτική εξαγωγή συμπερασμάτων για μελλοντική βελτίωση δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό, η ποιότητα των τουφεκιών μας μόνο τυχαία θα βελτιωθεί και δεν θα είναι και επαναλήψιμη.

Το να μην ξέρουμε να "διαβάσουμε" - "μεταφράσουμε" τις τουφεκιές που βλέπουμε δεν σημαίνει ότι αυτά που συμβαίνουν δεν....συμβαίνουν.
Ούτε το να έχουμε δει πολλές τουφεκιές σημαίνει ότι ξέρουμε, ότι μας κάνει έμπειρους. Είναι σαν την οδήγηση, πολλοί οδηγούν για δεκαετίες και εξακολουθούν να οδηγούν σαν κακοί αρχάριοι.

Προς Johnny brow

Πάμε και στα 20 μέτρα.....
Ελικας Θώδη κ μαμά τσοκ
Την πιό blown up τουφεκιά διάλεξες και εσύ! Με φορά αποτύπωσης από πάνω αριστερά προς τα κάτω δεξιά (σύγκρινε άξονα στις 135 μοίρες και τον κάθετό του άξονα στις 45 μοίρες, ο πρώτος είναι σχεδόν 50% μεγαλύτερος από τον δεύτερο) και ανομοιόμορφη κατανομή, τι να πω;

ΓΕΝΙΚΑ
Προσπαθώ να είμαι ευγενικός κάνοντας κριτική σε πράγματα που δεν μου αρέσουν καθώς θεωρώ απαράδεκτο και να προσβάλω οποιονδήποτε άνθρωπο μέσω του έργου του. Αυτό όμως δεν ισχύει από όσο βλέπω και προς εμένα από κάποιους άλλους καθώς δέχομαι κριτική και μάλιστα από αστοιχείωτους "γνώστες" και χωρίς ούτε καν τα βασικά υποστηρικτικά στοιχεία - επιχειρήματα.


Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά στις τελευταίες σελίδες διαισθάνομαι κάποια υφέρπουσα ένταση, κάποια διάθεση για έντονη αντιπαράθεση και στείρα επιμονή σε θέσεις που αρκεί να είναι αντίθετες με τις δικές μου και ας μην υποστηρίζονται και από τα στοιχεία.
Ίσως μερικοί να θέλουν να αποδείξουν πως ¨ξέρουν καλύτερα από τον Σωτηρόπουλο" Δεν διεκδικώ το αλάθητο, ίσα - ίσα που η κριτική έιναι για μένα πολύτιμη για την εξέλιξη των προϊόντων μου (θεωρώ πως όλοι οι κάτοχοι BRAIN κάνουν διαρκώς long term field test για λογαριασμό μου και μάλιστα δωρεάν!) όμως προτίθεμαι να κάνω διάλογο μόνο εάν είναι καλοπροαίρετος και επωφελής πχ σχετικά με απορίες μελών γύρω από τα BRAIN (που αυτός είναι και ο λόγος συμμετοχής μου). Αλλιώς αποχωρώ από το forum και αφήνω το πεδίο ελεύθιερο σε ότι άλλο.

- Η ημιμάθεια και δη σε συνδυασμό με επιμονή σε υφάκι αφορισμού είναι άσχημος συνδυασμός και δεν οφείλω να τον ανέχομαι.
- Ακύρωση με ιδεοληπτικές δηλώσεις της εφεύρεσης των BRAIN που σταθερά κατακτά τον Κόσμο του λειόκαννου είναι αδύνατη, αποτελέι απλά κομπλεξική, βλακώδη και μη εφικτή επιθυμία.
- Κάποτε κάποιοι υπονόησαν ότι συμμετείχα στο forum για διαφημιστικά οφέλη. Αποχώρησα άμεσα για περίπου ένα χρόνο.

Στο χέρι σας είναι, εγώ κλέβω χρόνο από τη δουλειά μου για να επικοινωνώ με τους φίλους - μέλη του forum. Αν οι "ξέρεις ποιός είμαι εγώ' και οι "εμένα θα ακούς" πλειοψηφήσουν...θα αποχωρήσω ξανά "λόγω φόρτου εργασίας" ευχόμενος καλή συνέχεια.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
Κωστα, εχω παρει το Bell εδω πολλα χρονια.
Ουτε στον πινακα το δοκιμασα ουτε τιποτα...
Απο το πρωτο κυνηγι η διαφορα με τα μαμα τσοκ ηταν εμφανης!
Ανεβηκε η καρπωση και με πουλια κοντινα αθικτα!.
Αν υποθεσουμε οτι αυτο εγινε μονο και μονο λογω ψυχολογιας (τα πολυ κοντινα αθικτα σιγουρα δεν ειναι) ακομα και ετσι, μονο συγχαρητηρια μπορω να δωσω στον ΕΛΛΗΝΑ κατασκευαστη!
Φίλε μου καλέ δεν απαξιώνω το bell. Ίσα ίσα. Έχω καί bell και LR. Και έχω δηλώσει αρκετές φορές ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
 
Εγώ φίλε Χρήστο δεν έχω καταλάβει γιατί δοκιμαζεται το bel με φυσίγγι διασποράς όταν έχει φτιαχτεί για να κάνει την σωστή ομοιόμορφη διασπορά από 10 μέχρι 30 μέτρα .Είναι μια παρατήρηση που την θέτω σε όλους δηλ χρησιμοποιεί κανείς διασποράς φυσίγγι με κύλινδρο του όπλου και περιμένει σωστή ντουφέκια η να πετυχαίνεις αν δουλέψει αν δουλέψει ξαναλέω τους δίπλα .οι διασπορεις φτιάχνονται για να δουλεύουν με τσοκαρισματα όχι με κυλίνδρους και bel /η ανάστροφα τσοκ .Η μικρή μου πείρα ως ιδιογομωτης μερικά χρόνια και ως κυνηγός πάνω από 30 με τρέλα να ντουφεκαω πολύ κοντά αυτό μου χει δείξει .Ο κύλινδρος με διασποράς μου χει δείξει δύο τουφεκισμενα μου σκυλιά σε ορτύκια από άλλους και να τους φεύγει και το ορτύκι ευτυχώς έζησαν τα σκυλιά .Κλείνω δοκιμές μπορούμε να κάνουμε όπως θέλουμε αλλά συμπεράσματα συγκεκριμένα για το bel νομίζω μόνο με φυσίγγι με συγκεντρωτηρα άντε τάπα το πολύ όχι διασπορεα ταπεινή μου άποψη .
 
όταν έχει φτιαχτεί για να κάνει την σωστή ομοιόμορφη διασπορά από 10 μέχρι 30 μέτρα .
Γιαννη καλησπερα...Σημερα στις δοκιμες σε χαρτονι που ανεφερε ο Κωστας, το bell με 32γραμμ νο9 Silver Κενταυρος, ειχε πιο "σφιχτη" κατανομη απο το μαμα στα 10 μετρα και μεγαλα κενα στα 25 μετρα...
Στο κυνηγι παίρνω πουλια με το μπελ αλλα αναγκαζομαι να το "φορτωνω" σκαγια, δηλαδη να κυνηγω με 32γραμμαρια νο9 και πάνω...
Αυτα που αναφέρω ειναι προσωπικες αποψεις/διαπιστωσεις, τις οποίες δεν με ενδιαφέρει να τις "αποδειξω" σε κανεναν..οπως εκανα εγω πηρα ενα μπελ και ειδα αυτα που ήθελα να δω, ετσι προτεινω να το κανει και όποιος "ψηνεται/τρωγεται" να το δοκιμασει ....
 
Φίλε μου καλέ δεν απαξιώνω το bell. Ίσα ίσα. Έχω καί bell και LR. Και έχω δηλώσει αρκετές φορές ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Καλησπερα φίλε. Έχω bell και TM με LR είσαι ευτυχισμένος;σκέφτομαι να το αγορασω;δεν παιζω πολυ μακριά. Έχει διαφορά μεγάλη με το TM
Σε ευχαριστώ
 
Γιαννη καλησπερα...Σημερα στις δοκιμες σε χαρτονι που ανεφερε ο Κωστας, το bell με 32γραμμ νο9 Silver Κενταυρος, ειχε πιο "σφιχτη" κατανομη απο το μαμα στα 10 μετρα και μεγαλα κενα στα 25 μετρα...
Στο κυνηγι παίρνω πουλια με το μπελ αλλα αναγκαζομαι να το "φορτωνω" σκαγια, δηλαδη να κυνηγω με 32γραμμαρια νο9 και πάνω...
Αυτα που αναφέρω ειναι προσωπικες αποψεις/διαπιστωσεις, τις οποίες δεν με ενδιαφέρει να τις "αποδειξω" σε κανεναν..οπως εκανα εγω πηρα ενα μπελ και ειδα αυτα που ήθελα να δω, ετσι προτεινω να το κανει και όποιος "ψηνεται/τρωγεται" να το δοκιμασει ....
Κατανοητό θέλει πιο πολλά γρ αλλά όχι φυσίγγι διασποράς αυτό λέω
 
Καλησπερα φίλε. Έχω bell και TM με LR είσαι ευτυχισμένος;σκέφτομαι να το αγορασω;δεν παιζω πολυ μακριά. Έχει διαφορά μεγάλη με το TM
Σε ευχαριστώ
Καλημέρα Πάνο και καλή χρονιά σε τι σπείρωμα θέλεις το LR; Το τσοκάκι είναι πολύ καλό.
 
Παμε κα στα 20 μετρα.....Αυτην την φορα....ο Αναποδος αποκεντρωτηρας με ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ μαμα ....και το BL .


View attachment 38972View attachment 38975View attachment 38976View attachment 38977

Αυτα για σημερα παλικαρια.....Υγεια και θηραματα να εχουμε....και φυσιγγια θα φτιαξουμε....

Τις επομενες ημερες....θα ανεβασω δοκιμες...με δυο Νουμερα σκαγιων....που εχουν ενδιαφερον....
καθως και τα υπερ διασπορας.... για απο 8 εως 15 μετρα.
Καλοπροαίρετα θα πω ότι σε αυτές τις δοκιμές κάτι δεν πάει καλά με τον αριθμό των σκαγίων. Δεδομένο ότι ειναι όλα με 34 gr γόμωση νο9 πως γίνεται σε κάποιες από αυτές να υπάρχουν 450 σκάγια σύνολο ενώ σε κάποιες άλλες μόλις 220;;;;; Που πήγαν τα υπόλοιπα σκάγια κ. Νίκο. Από ότι φαίνεται βάση των κατανομών δεν έχουν φύγει περιφεριακά εκτός χαρτονιού. Οπότε κάτι παίζει στα φυσίγγια.

Όπως και να έχει ακόμη και με αυτά τα φυσίγγια τα οποία ειναι διασποράς και δεν δουλεύουν καλά με ανοιχτά τσοκς και πάλι φαίνεται ότι το Bell κάνει την δουλειά που έχει κατασκευαστεί και πρέπει να κάνει παρόλο που ο συνδιασμός του με τα διασποράς φυσίγγια δεν φαίνεται να έχει καλά αποτελέσματα σε όλες τις περιπτώσεις που είναι απολύτως φυσιολογικό και αποδεκτό.

Όπως και να έχει όπως είπα κάτι παίζει με τα σκάγια οπότε δεν μπορουν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα με τις παραπάνω δοκιμές μιας και δεν φαίνεται να είναι ίδια η γόμωση σε όλες τις δοκιμές.
 
Και μετά να το συγκρίνεις και με το απολύτως αντίθετο άκρο, το full, είναι σαν να συγκρίνεις φρούτα με ρουλεμάν. Καμία επαφή με τα βλητικά ζητούμενα
Σε αυτό οφειλω να συμφωνήσω, καθως ουτε εγω καταλαβα γτ μπαινουμε σε διαδικασια συγκρισης δυο ακρων? Ψιλο-αστοχο το κρίνω, και ασκοπο...
 
Back
Top