Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σε όλους....θέλω να αγοράσω μερικά φυσίγγια έτσι για να υπάρχουν......μπορείτε να προτείνεται
α)μονοβολα
β)δράμια για αγριόχοιρους και
γ)φυσίγγια για αυτοάμυνα?????τι νούμερο τσοκ πρέπει να χρησιμοποιήσω ή δεν παίζει κάποιο ρόλο??????σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
"ετσι για να υπαρχουν " να παρεις πενταδα. Θα τα πεταξεις μετα απο δεκα χρονια.
Μονοβολο rotwaill breneke 31,5 γρ 70mm (ειναι δεκαδα)
9βολα 00 remington express 70mm
με οτι τσοκ θελεις
για αυτοαμυνα τα ιδια με κυλινδρο. Το προβλημα με αυτα ειναι οτι μπορει να σκοτωσεις και κανενα γειτονα , πυροβολωντας εισβολεα, (γι αυτο υπαρχουν εξειδικευμενα στο usa ) , αλλα ολο και σε κατι θα σου φταινε και οι γειτονες .my man.
 
Εχει δοκιμασει καποιος φιλος.....φυσιγγιο με ΑΤΣΑΛΙΝΑ ΒΟΛΙΑ ???
Και ΑΝ ναι.....με τι διαμετρο βολια....και σε τι ποσοτητα βολιδων ??? ( 15-18-20........ ΒΟΛΙΑ )
Επισεις....τι βαρος γομωσης ειχαν τα βολια ???

ΥΓ. Υπαρχουν εμπορικα φυσιγγια με ατσαλινα βολια....γνωριζει καποιος φιλος ????
 
Εχει δοκιμασει καποιος φιλος.....φυσιγγιο με ΑΤΣΑΛΙΝΑ ΒΟΛΙΑ ???
Και ΑΝ ναι.....με τι διαμετρο βολια....και σε τι ποσοτητα βολιδων ??? ( 15-18-20........ ΒΟΛΙΑ )
Επισεις....τι βαρος γομωσης ειχαν τα βολια ???

ΥΓ. Υπαρχουν εμπορικα φυσιγγια με ατσαλινα βολια....γνωριζει καποιος φιλος ????
Δε νομίζω να υπάρχουν δραμια ατσάλινα.. Προφανείς ο λόγος. Αν υπάρχουν κ δε το γνωρίζω θα πέσω πραγματικά απ τα σύννεφα.. Εδώ σκάγια ρίχνουμε ατσάλινα πανβ σε δέντρα και εξοστρακιζοντε όχι δραμια. Θα γίνεται του σφυρίγματος. Όταν είχα ρηξει ατσάλινο μονοβολο μου κόπηκαν τα πόδια.. Από τότε μόνο μολύβι
 
"ετσι για να υπαρχουν " να παρεις πενταδα. Θα τα πεταξεις μετα απο δεκα χρονια.
Μονοβολο rotwaill breneke 31,5 γρ 70mm (ειναι δεκαδα)
9βολα 00 remington express 70mm
με οτι τσοκ θελεις
για αυτοαμυνα τα ιδια με κυλινδρο. Το προβλημα με αυτα ειναι οτι μπορει να σκοτωσεις και κανενα γειτονα , πυροβολωντας εισβολεα, (γι αυτο υπαρχουν εξειδικευμενα στο usa ) , αλλα ολο και σε κατι θα σου φταινε και οι γειτονες
Κατάλαβα φίλε σ ευχαριστώ...ευτυχώς οι γείτονες είναι μια χαρά άνθρωποι και γλιτώνω και τα φυσίγγια....είναι και ακριβά τα άτιμα....:)
 
Δε νομίζω να υπάρχουν δραμια ατσάλινα.. Προφανείς ο λόγος. Αν υπάρχουν κ δε το γνωρίζω θα πέσω πραγματικά απ τα σύννεφα.. Εδώ σκάγια ρίχνουμε ατσάλινα πανβ σε δέντρα και εξοστρακιζοντε όχι δραμια. Θα γίνεται του σφυρίγματος. Όταν είχα ρηξει ατσάλινο μονοβολο μου κόπηκαν τα πόδια.. Από τότε μόνο μολύβι

Σε ευχαριστω για την απαντηση....Ναι οντως εξοστρακιζονται....θελουν μεγαλη προσοχη...
Αναρωτιεμαι .....οταν απαγορευτει εντελως το μολυβι....τοτε τι θα γινει ???
Θα σκοτωνουμε ο ενας τον αλλον....και δεν λεω για το γουρουνι....γενικοτερα στο κυνηγι....ακομα
και αυτο της τσιχλας....
Αυτο τα ''μεγαλα μυαλα'' το εχουν σκεφτει ???
 
Εχει δοκιμασει καποιος φιλος.....φυσιγγιο με ΑΤΣΑΛΙΝΑ ΒΟΛΙΑ ???
Και ΑΝ ναι.....με τι διαμετρο βολια....και σε τι ποσοτητα βολιδων ??? ( 15-18-20........ ΒΟΛΙΑ )
Επισεις....τι βαρος γομωσης ειχαν τα βολια ???

ΥΓ. Υπαρχουν εμπορικα φυσιγγια με ατσαλινα βολια....γνωριζει καποιος φιλος ????
Μην κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. :)
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν.

Θα φτιάξουν φυσίγγια με στραγάλια Νίκο, όταν απαγορευτεί το μολύβι και εμείς θα ξεκινήσουμε το ψάρεμα :)
 
Μην κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. :)
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν.

Θα φτιάξουν φυσίγγια με στραγάλια Νίκο, όταν απαγορευτεί το μολύβι και εμείς θα ξεκινήσουμε το ψάρεμα :)

Θα το κανω φιλαρα μου.....ΕΤΣΙ για το γαμωτο.....Εχω κλεισει κατι 15βολα με διαμετρο βολιδας 7,5 χιλιοστα.
Δεν ξερω τι ταχυτητες θα παρω....ουτε την συγκεντρωση....ΤΙΠΟΤΑ δεν ξερω....και θελω να δω τι θα
δωσουν.....Κραταω πολυ μικρο καλαθι....αλλα εαν δεν δοκιμασω...δεν θα μαθω...
Εχω κανει το κουμαντο μου ....για εξοστρακισμο....πισω απο τον στοχο θα εχει χωμα... ;)
 
Θα το κανω φιλαρα μου.....ΕΤΣΙ για το γαμωτο.....Εχω κλεισει κατι 15βολα με διαμετρο βολιδας 7,5 χιλιοστα.
Δεν ξερω τι ταχυτητες θα παρω....ουτε την συγκεντρωση....ΤΙΠΟΤΑ δεν ξερω....και θελω να δω τι θα
δωσουν.....Κραταω πολυ μικρο καλαθι....αλλα εαν δεν δοκιμασω...δεν θα μαθω...
Εχω κανει το κουμαντο μου ....για εξοστρακισμο....πισω απο τον στοχο θα εχει χωμα... ;)
Το πρόβλημα δεν είναι ο εξοστρακισμός ... είναι η κάνη, το κλείστρο και τα δάχτυλα !!!!!!!!!!!!!!!
ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ....
 
Το πρόβλημα δεν είναι ο εξοστρακισμός ... είναι η κάνη, το κλείστρο και τα δάχτυλα !!!!!!!!!!!!!!!
ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ....

Μαλλον.....για ''καστανά'' με περασες φιλαρα!!!
Αλλα ξερεις δεν ειμαι εγωιστης και οτι ακουω και το μικρο παιδι....
Για πες μου....ποιοι ειναι οι ''ειδικοι'' ???
 
Μαλλον.....για ''καστανά'' με περασες φιλαρα!!!
Αλλα ξερεις δεν ειμαι εγωιστης και οτι ακουω και το μικρο παιδι....
Για πες μου....ποιοι ειναι οι ''ειδικοι'' ???
Λάθος έκφραση.
Να πάρεις γνώμες ήθελα να πω.
Τουλάχιστον ρίξε με κύλινδρο.
Που τα βρήκες τα βόλια ;;; Ρουλμάν έκοψες ;;; :)
 
Λάθος έκφραση.
Να πάρεις γνώμες ήθελα να πω.
Τουλάχιστον ρίξε με κύλινδρο.
Που τα βρήκες τα βόλια ;;; Ρουλμάν έκοψες ;;; :)

Δεν χρειαστηκε να κοψω ρουλεμαν....Ειχα μπιλιες απο ρουλεμαν απο το συνεργειο....πουλανε στο
εμποριο οτι διαμετρο θελεις.
Εγω ειχα αυτες με 7,5 χιλιοστα διαμετρο....και εστησα δυο φυσιγγια.
Με κυλινδρο θα ριξω.... ;)
 
Δεν χρειαστηκε να κοψω ρουλεμαν....Ειχα μπιλιες απο ρουλεμαν απο το συνεργειο....πουλανε στο
εμποριο οτι διαμετρο θελεις.
Εγω ειχα αυτες με 7,5 χιλιοστα διαμετρο....και εστησα δυο φυσιγγια.
Με κυλινδρο θα ριξω.... ;)
Έχει ξαναγίνει
 
Δεν χρειαστηκε να κοψω ρουλεμαν....Ειχα μπιλιες απο ρουλεμαν απο το συνεργειο....πουλανε στο
εμποριο οτι διαμετρο θελεις.
Εγω ειχα αυτες με 7,5 χιλιοστα διαμετρο....και εστησα δυο φυσιγγια.
Με κυλινδρο θα ριξω.... ;)
η θεωρεια λεει οτι θα εχεις απο καθε μπιλια, την ενεργεια που θα ειχε μολυβι ΙΔΙΟΥ βαρους. Μικροτερης διαμετρου φυσικα. Στο στησιμο ειναι το προβλημα (και η τεχνη σου), γιατι θα χρειαστεις μαλλον μεγαλο 3΄΄ καλυκα. Η απωλεια λογω αυξησης διαμετρου (αντισταση αερα ) υπαρχει αλλα πρακτικα ειναι ασημαντη-στα σκαγια ειναι σχεδον μηδενικη .
 
η θεωρεια λεει οτι θα εχεις απο καθε μπιλια, την ενεργεια που θα ειχε μολυβι ΙΔΙΟΥ βαρους. Μικροτερης διαμετρου φυσικα. Στο στησιμο ειναι το προβλημα (και η τεχνη σου), γιατι θα χρειαστεις μαλλον μεγαλο 3΄΄ καλυκα. Η απωλεια λογω αυξησης διαμετρου (αντισταση αερα ) υπαρχει αλλα πρακτικα ειναι ασημαντη-στα σκαγια ειναι σχεδον μηδενικη .
Κωστη μου...ξερεις οτι εγω δεν εχω ''κρυφά''.....
Λοιπον στησιμο με διβασικη λογω χαμηλου ογκου.....βυσμα steel 32- 15 βολια ανα τριαδες...ολα μεσα
στο βυσμα...σε καλυκα 12/70 σε αστεροειδες κλεισιμο.
Το βαρος των βολιδων ''αστειο'' μολις 26 γραμμαρια....το ποση πυριτιδα εβαλα δεν λεω....Εαν δεν
σιγουρευτω οτι σεταπ ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ,,,,,,Δεν το δινω...
Θα ''ρωτησω''......θα τα ριξω....και θα σας πω....
Ειμαι περιεργος....να δω ταχυτητες λογω βαρους....και συγκεντρωση λογω steel.!!! :)

ΥΓ. Τι θα ''σκοτωνει'' αυτο το ''πραγμα΄΄ δεν ξερω φιλε.... :D
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση....Ναι οντως εξοστρακιζονται....θελουν μεγαλη προσοχη...
Αναρωτιεμαι .....οταν απαγορευτει εντελως το μολυβι....τοτε τι θα γινει ???
Θα σκοτωνουμε ο ενας τον αλλον....και δεν λεω για το γουρουνι....γενικοτερα στο κυνηγι....ακομα
και αυτο της τσιχλας....
Αυτο τα ''μεγαλα μυαλα'' το εχουν σκεφτει ???
Σιγουρα υπάρχουν κ άλλα οικολογικά υλικά πέραν του ατσαλιου για κατασκευή σκαγιων και δραμιων.. Κάτι θα βρεθεί και φυσικά εκτίναξη τιμών.
 
Κωστη μου...ξερεις οτι εγω δεν εχω ''κρυφά''.....
Λοιπον στησιμο με διβασικη λογω χαμηλου ογκου.....βυσμα steel 32- 15 βολια ανα τριαδες...ολα μεσα
στο βυσμα...σε καλυκα 12/70 σε αστεροειδες κλεισιμο.
Το βαρος των βολιδων ''αστειο'' μολις 26 γραμμαρια....το ποση πυριτιδα εβαλα δεν λεω....Εαν δεν
σιγουρευτω οτι σεταπ ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ,,,,,,Δεν το δινω...
Θα ''ρωτησω''......θα τα ριξω....και θα σας πω....
Ειμαι περιεργος....να δω ταχυτητες λογω βαρους....και συγκεντρωση λογω steel.!!! :)

ΥΓ. Τι θα ''σκοτωνει'' αυτο το ''πραγμα΄΄ δε ξερω φιλε.... :D
Νίκο, υποθέτω tecna, αν ναι σε πίνακα δοκιμών με ατσάλινα κατά μέσο όρο με 1,75 σε 12/70 αστέρι 58,0mm ανεβάζει 850 bar και 430m/ s.
 
Παιδιά έχω δει πολλές 9 αρές να γυρίζουν πίσω όταν χτυπάνε στα μέταλλα και φυσικά καταλήγουν στα αναχώματα δεξιά και αριστερά και ειναι με μολυβδινο πύρινα. Αφήστε τα βόλια και τα μονόβολα από ατσάλι να πάνε στην ευχή του Θεού. Μια χαρά γίνεται η δουλειά με τα μολύβδινα.
 
Κωστη μου...ξερεις οτι εγω δεν εχω ''κρυφά''.....
Λοιπον στησιμο με διβασικη λογω χαμηλου ογκου.....βυσμα steel 32- 15 βολια ανα τριαδες...ολα μεσα
στο βυσμα...σε καλυκα 12/70 σε αστεροειδες κλεισιμο.
Το βαρος των βολιδων ''αστειο'' μολις 26 γραμμαρια....το ποση πυριτιδα εβαλα δεν λεω....Εαν δεν
σιγουρευτω οτι σεταπ ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ,,,,,,Δεν το δινω...
Θα ''ρωτησω''......θα τα ριξω....και θα σας πω....
Ειμαι περιεργος....να δω ταχυτητες λογω βαρους....και συγκεντρωση λογω steel.!!! :)

ΥΓ. Τι θα ''σκοτωνει'' αυτο το ''πραγμα΄΄ δεν ξερω φιλε.... :D
μολυβι
  • To No 3 Buck με διάμετρο 6.35mm και βάρος 1,56 gr.
  • To No 2 Βuck με διάμετρο 6.86mm και βάρος 1,95gr.
  • To No 1 Buck με διάμετρο 7.62mm και βάρος 2,62gr.
26/15= 1,73 ,,,, με διαμετρο κοντα στο 1 buck , εχεις βαρος βολιδας μεταξυ 2 και 3 buck = 2,5 buck
σκοτωνει ανετα ελαφια , τσακαλια, λυγκες, λυκους , γουρουνια στην αμερικη , μεχρι 35-40 μ

Δεν ξερω αν η tecna θα σε αφησει να τη χαιδεψεις εκει χαμηλα ... Α1 ισως ;
 
μολυβι
  • To No 3 Buck με διάμετρο 6.35mm και βάρος 1,56 gr.
  • To No 2 Βuck με διάμετρο 6.86mm και βάρος 1,95gr.
  • To No 1 Buck με διάμετρο 7.62mm και βάρος 2,62gr.
26/15= 1,73 ,,,, με διαμετρο κοντα στο 1 buck , εχεις βαρος βολιδας μεταξυ 2 και 3 buck = 2,5 buck
σκοτωνει ανετα ελαφια , τσακαλια, λυγκες, λυκους , γουρουνια στην αμερικη , μεχρι 35-40 μ

Δεν ξερω αν η tecna θα σε αφησει να τη χαιδεψεις εκει χαμηλα ... Α1 ισως ;

Γιατι .....η SIPE ή η S4 σε ''χαλαει'' ???? :D
Αυτα που μου εβαλες...και μπραβο...και χιλια ευχαριστω ....ειναι τα μονα που δεν εχω...και δεν ηξερα
ουτε διαμετρο ουτε βαρος φιλε!!!
Να εισαι καλα!!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top