BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα.Χρησιμοποιώ 30 χρόνια σε Βreda Αltair, Beretta Urica,και επι του παρόντος σε Benelli M2 comfort TC αποκλειστικά κύλινδρο για γενικό κυνήγι τσίχλας (καρτέρι-περπατητό).Θα ήθελα τις γνώμες σας για την χρησιμότητα αγοράς και αντικατάστασής του από το Brain choke BELL,καθώς και τις απόψεις σας για τα εκτιμώμενα τυχόν πλεονεκτήματα-μειονεκτήματά του σε σχέση με τον εργοστασιακό τσοκ κύλινδρο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις τυχόν απόψεις σας.
Αν έχεις άυλο 18.3-18.4 πα ρε το bell και θα τρίβεις τα μάτια σ ειδικά με 32 33γρ 9αρια 10αρια...
 
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση στο ερώτημα μου.Σημαντικό στοιχείο αυτό.Πιστεύω στα <<Ανοιχτά >> Τσοκς σε κάθε περίπτωση...διορθώνουν τα λάθη μου ..τα σκοπευτικά..Αν to bell λειτουργεί σαν 4αρι...στο δραστικό βεληνεκές του σε σχέση με το μαμίσιο κυλίνδρο θα ήταν το ιδανικό για μένα..Ευχαριστώ και πάλι.
Το μονο σίγουρο Βαγγέλη είναι ότι θα σου δώσει και πουλιά που δεν θα είσαι εντελώς πάνω. Γενικά αν κυνηγάς σε κομμάτια που τα πουλιά βγαίνουν-περνάνε κοντά και το κατέχεις το αντικείμενό το bell σκουπιζει. Βάλε 9αρια η ακόμα και 10αρια....
 
Αν έχεις άυλο 18.3-18.4 πα ρε το bell και θα τρίβεις τα μάτια σ ειδικά με 32 33γρ 9αρια 10αρια...
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου..18,4 αυλός και 9αρια MB 32 χρησιμοποιώ από την στιγμή που σταμάτησε η παραγωγή του ΠΥΡΚΑΛ (μαύρο).Μάλλον θα επισκεφτώ από κοντά και τον Κο Σωτηρόπουλο για να ενημερωθώ για το BELL..
 
Το μονο σίγουρο Βαγγέλη είναι ότι θα σου δώσει και πουλιά που δεν θα είσαι εντελώς πάνω. Γενικά αν κυνηγάς σε κομμάτια που τα πουλιά βγαίνουν-περνάνε κοντά και το κατέχεις το αντικείμενό το bell σκουπιζει. Βάλε 9αρια η ακόμα και 10αρια....
Δημήτρη δεν το <<κατέχω>> κατά την γνώμη μου, παρά τα τόσα χρόνια..Λίγες οι ευκαιρίες πια για απόδραση και λιγότερα τα θηράματα ...Δεν είναι όπως παλιά... Αθηναίος γαρ...Θέλω μόνο να <<παίρνω >> τις θεωρητικά <<σίγουρες>> βολές σε τσίχλες μέχρι 30-35 μέτρα το μέγιστο και να μην ασχολούμαι πια με τσοκ ,φυσίγγια κλπ...Ευχαριστώ και πάλι.
 
Καλησπέρα.Χρησιμοποιώ 30 χρόνια σε Βreda Αltair, Beretta Urica,και επι του παρόντος σε Benelli M2 comfort TC αποκλειστικά κύλινδρο για γενικό κυνήγι τσίχλας (καρτέρι-περπατητό).Θα ήθελα τις γνώμες σας για την χρησιμότητα αγοράς και αντικατάστασής του από το Brain choke BELL,καθώς και τις απόψεις σας για τα εκτιμώμενα τυχόν πλεονεκτήματα-μειονεκτήματά του σε σχέση με τον εργοστασιακό τσοκ κύλινδρο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις τυχόν απόψεις σας.
Φίλε καλησπερα. Σε benelli becaccia 66 cm. Μέχρι τα 20 μέτρα με rc 32 γραμμάρια είδα τρομερή κατανομή. Ουτε πολα κέντρα ουτε σκόρπια. Από εκεί και πανω δηλ 25 με 30 μέτρα ανοίγει πολυ. Ίσος ο κυληνδρος να έχει λίγο καλύτερη κατανομή σε αυτά τα μέτρα
Αλλά μέχρι τα 20 μέτρα για μένα είναι ότι καλύτερο.
 
Φίλε καλησπερα. Σε benelli becaccia 66 cm. Μέχρι τα 20 μέτρα με rc 32 γραμμάρια είδα τρομερή κατανομή. Ουτε πολα κέντρα ουτε σκόρπια. Από εκεί και πανω δηλ 25 με 30 μέτρα ανοίγει πολυ. Ίσος ο κυληνδρος να έχει λίγο καλύτερη κατανομή σε αυτά τα μέτρα
Αλλά μέχρι τα 20 μέτρα για μένα είναι ότι καλύτερο.
Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.
 
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κάτοχος ενός brain MR τοποθετημένο σε Benelli comfort 66cm κυνηγάω τσίχλα περπατητό και καρτέρι μόνο με αυτό το τσοκ φέτος για να το μάθω και να δω πως τουφεκάει.Η ερώτηση είναι εσείς μέχρι τι απόσταση έχετε πάρει πουλιά με αυτό το τσοκ. Εγώ ρίχνω 32gr νούμερο 8...
Ευχαριστώ πολύ
 
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι κάτοχος ενός brain MR τοποθετημένο σε Benelli comfort 66cm κυνηγάω τσίχλα περπατητό και καρτέρι μόνο με αυτό το τσοκ φέτος για να το μάθω και να δω πως τουφεκάει.Η ερώτηση είναι εσείς μέχρι τι απόσταση έχετε πάρει πουλιά με αυτό το τσοκ. Εγώ ρίχνω 32gr νούμερο 8...
Ευχαριστώ πολύ
35+. Βαλε 9αρι....
 
Παιδια λυστε μου μια απορεια το mr με τι συσφηξη ισοδηναμει στα αλλα τσοκ ;;
Ειναι σαν 3.5ρι αλλά έχει φανταστική κατανομή. Εγώ έπαθα πλάκα με το ότι είχα κάτι φυσιγγια που ήταν μάπα λόγω κακής κατανομής να φανταστείς τα ειχα για να τουφεκισω κανένα τενεκέ και όταν τα έριξα από περιέργεια με το MR δε πίστευα στα μάτια μου...από εκεί που έπεφταν ζωντανά, πνιγμένα στα αίματα, φόρτωναν σκαγια και δεν....ξαφνικά τα ίδια φυσιγγια από το ίδιο κουτί μπαμ και κάτω! Δε το πίστευα σου λέω...ότι είχα για "πέταμα "τα βάζω πρώτο και δεύτερο φυσιγγι...
 
Εχω BEL.ΤΜ.ΤL. και το BX για περιεργες αποστολες.Το μπελ στο απογευματινο στα υδροβια δεν το αλλαζω με τιποτα ειναι αυτο που λεει οτι κανουν. Σε οπλο μπενελι κριο παλια που στην κανη εχει περασει μετροποντικας με ολη την οικογενια. Και φυσιγια ιδιογομοση.
 
Βλέπεις αρκετή καλή διαφορά(όσον αφορά τις καρπώσεις)σε σχέση με το 8ρι?
Όχι ότι το 8αρι με χαλαει αλλα παίρνω πιο εύκολα πουλιά με το 9αρι. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό αλλά σε εμένα αποδίδει καλύτερα με 9αρι.
 
Εχω BEL.ΤΜ.ΤL. και το BX για περιεργες αποστολες.Το μπελ στο απογευματινο στα υδροβια δεν το αλλαζω με τιποτα ειναι αυτο που λεει οτι κανουν. Σε οπλο μπενελι κριο παλια που στην κανη εχει περασει μετροποντικας με ολη την οικογενια. Και φυσιγια ιδιογομοση.
Το BX εχω σκεφτει πολλες να το δομιμασω αλλα οσο κι αν εχω ψαξει δεν εχω βρει πουθενα δοκιμες για να δω τι κανει στα 50 μετρα και ειναι δυσκολοι καιροι για αγορες πλεον.
 
Αλεξανδρε. Δεν το εχω βαλει σε στοχο. Οταν το πηρα ηταν προς το τελειωμα του κυνηγιου και λογο δουλειας δεν το δοκιμασα σε στοχο. Αλλα το εριξα κατευθειαν στον κυνιγοτοπο με μαλινη και αλευρι Ν4 και κατω. Και καπια με πιτουρο. Τα μεγαλα σε αρκετα μετρα λες και τα βαραγε ρευμα. θελω με την πρωτη ευκαιρια να το βαλω σε στοχο εχω και εγω την περιεργια τι θα δειξει.
 
Αλεξανδρε. Δεν το εχω βαλει σε στοχο. Οταν το πηρα ηταν προς το τελειωμα του κυνηγιου και λογο δουλειας δεν το δοκιμασα σε στοχο. Αλλα το εριξα κατευθειαν στον κυνιγοτοπο με μαλινη και αλευρι Ν4 και κατω. Και καπια με πιτουρο. Τα μεγαλα σε αρκετα μετρα λες και τα βαραγε ρευμα. θελω με την πρωτη ευκαιρια να το βαλω σε στοχο εχω και εγω την περιεργια τι θα δειξει.
Αν βρεις χρονο Τριανταφυλλε να το ριξεις σε χαρτονι, σου ζηταω χαρη να ριξεις και καποιο νορμαλ φυσιγγι χωρις αλευρι η πιτουρο, ενα δικο σου η εμπορικο με συγκεντρωτηρα για να παρουμε μια ιδεα τι αποδοση εχει.
Τα δικα σου στημενα φυσιγγια παιζουν σε αλλη κατηγορια. ;)
 
Αν βρεις χρονο Τριανταφυλλε να το ριξεις σε χαρτονι, σου ζηταω χαρη να ριξεις και καποιο νορμαλ φυσιγγι χωρις αλευρι η πιτουρο, ενα δικο σου η εμπορικο με συγκεντρωτηρα για να παρουμε μια ιδεα τι αποδοση εχει.
Τα δικα σου στημενα φυσιγγια παιζουν σε αλλη κατηγορια. ;)
Θα το ρίξω με εμπορικό γιατί μπορεί να ενδιαφέρεται και άλλος για την απόδοση του. Ποιο εμπορικό προτινης ; Και τονίζω ότι το όπλο είναι πειραγμενο .
 
Θα το ρίξω με εμπορικό γιατί μπορεί να ενδιαφέρεται και άλλος για την απόδοση του. Ποιο εμπορικό προτινης ; Και τονίζω ότι το όπλο είναι πειραγμενο .
Ριξε οτι θες, σε φασσα μονο percorso παιρνω καμια φορα και πιο πολυ ριχνω Ρουμελιωτη.
Παρε απο καποιον φιλο σου μερικα φυσιγγια σε νο6 η νο5 και νο3
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top