Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω ξαναγράψει το φθηνό είναι ακριβό και το ανάποδο καλά τα λέμε ότι οι τιμές είναι αδικαιολόγητες .Αλλά όσον αφορά προτιμώ ένα φυσίγγι σταθερό ασχέτως γρ/ριων για τσίχλα εννοείται όχι πάνω από 33γρ και όχι κάτω από 30 και ας κάνει και 8€ παρά ένα των 6/ 6.50 και να ψάχνω αν ξέχασα να ντουφεκαω ή γιατί κάνουν στριπτίζ η τσίχλες και φεύγουν αγαμητες . Βέβαια μιλάω για μένα που ντουφεκαω κοντά μακριά έως πολύ μακριά και με όλους τους καιρούς γιατί για κάποιον που πηγαίνει σε συγκεκριμένα μέρη και ντουφεκαει το 80% μέχρι 30μετρα μπορεί να βολεύτει και με 24γρ και δεν χρειάζεται και τσοκ .Γιατί το θέμα όλων των φυσιγγίων και των όπλων είναι η μεγαλύτερη από το κανονικό απόσταση και η υγρασία μέσα στην πυκνότητα του αέρα .Καλύτερα να έχεις καλό φυσίγγι και να προσέχεις να μην πολυβολείς είσαι πάντα κερδισμένος και το ακριβό γίνεται φθηνότερο κατά πολύ .Η τσίχλα είναι μικρό γρήγορο ευελικτο θήραμα και αν δεν ντουφέκιας μόνο κοντά και θέλεις να καταβάλεις και σε μεγάλες αποστάσεις πουλιά θες καλό φυσίγγι δεν είναι ορτύκι που το σκοτώνεις και με ρεβύθια μέσα γιατί έχω ακούσει πολλούς τσίχλες είναι μωρέ σιγά αν πας κάνα πρωί με 0 βαθμους και ντουφέκιας στα 40/50 μέτρα θα μου πεις το σιγά και το τι θα σκοτώσεις .

Kαλα και σωστα τα λες.....Αλλα για να κρατησεις τσιχλα στα 40+μετρα θελεις καλο φυσιγγιο για να μην
πω ''μαγκιόρο''..... Μεχρι τα 30 μετρα ΟΛΑ σκοτωνουν....και αμμοχαλικο να της ριξεις θα πεσει...
Τα ''ζορια'' αρχιζουν απο τα 40 + μετρα...
Επισεις το Ν9 πολυ δυσκολα θα κρατσει την τσιχλα στα 50 μετρα.....Εκει θελεις Ν8 -7,5....και συγκεντρωτικο
φυσιγγιο μεχρι τα 30-35 μετρα.....ωστε να αναποκριθει στην αποσταση των 50 μετρων....Αλλιως θα
αναρωτιεσαι εαν σκοπευσες καλα η σε ''πουλησε'' το φυσιγγιο!!!
Τωρα τα 50 μετρα.... ( παντα κατα την γνωμη μου ) ειναι για σκοπευταραδες.....
 
Kαλα και σωστα τα λες.....Αλλα για να κρατησεις τσιχλα στα 40+μετρα θελεις καλο φυσιγγιο για να μην
πω ''μαγκιόρο''..... Μεχρι τα 30 μετρα ΟΛΑ σκοτωνουν....και αμμοχαλικο να της ριξεις θα πεσει...
Τα ''ζορια'' αρχιζουν απο τα 40 + μετρα...
Επισεις το Ν9 πολυ δυσκολα θα κρατσει την τσιχλα στα 50 μετρα.....Εκει θελεις Ν8 -7,5....και συγκεντρωτικο
φυσιγγιο μεχρι τα 30-35 μετρα.....ωστε να αναποκριθει στην αποσταση των 50 μετρων....Αλλιως θα
αναρωτιεσαι εαν σκοπευσες καλα η σε ''πουλησε'' το φυσιγγιο!!!
Τωρα τα 50 μετρα.... ( παντα κατα την γνωμη μου ) ειναι για σκοπευταραδες.....
Προσωπικα δεν εχω βρει φυσιγγιο εμποριου σε νο 8 να μου δινει σεβαστη συγκεντρωση στα 40μετρα .Εαν γνωριζεις καποιο κανε μου γνωστο.
 
Προσωπικα δεν εχω βρει φυσιγγιο εμποριου σε νο 8 να μου δινει σεβαστη συγκεντρωση στα 40μετρα .Εαν γνωριζεις καποιο κανε μου γνωστο.

Παναγιωτη μου....δεν εχω ιδεα απο εμπορικα....Σιγουρα θα υπαρχει....θα σου πουν τα αλλα παιδια....
Εγω ριχνω δικα μου φιλε μου!!
 
Ο Κένταυρος όμως αν τον έπαιρνε κάποιος τηλέφωνο αλλά και αν πήγαινες εκεί μεχρι πριν ένα διάστημα σε ενημέρωνε πως το 5,2 για τα 28 και το 4,80 για τα 24 θα ίσχυαν όσο είχε αποθεμα από τα παλιά και οτι μετά θα αυξάνονταν οι τιμές. Αυτά με την παλιά τιμή τα είχε σε χωριστό χώρο και φαινόταν η μείωσή τους όσο έπαιρνε ο κόσμος. Αυτά είχα δει και μου είχε πει όταν αρκετό καιρό πριν πήγα και φόρτωσα αρκετά να υπάρχουν.
5.50€ απο 4.90€ τα πήγε και μαλιστα πηρα τα τελευταια 4 κουτάκια 28γραμμ-νο8 την προηγούμενη εβδομαδα..
Φυσικα και η κατασταση με την αυξηση κοστους στις πρωτες υλες λόγω "τεχνητης" ελλειψης μεσω της αυξησης του κόστους μεταφορας, δικαιολογεί αυξησης τελικου προϊόντος...Απλα φετος οπως εγραψα ειχαμε αυξηση τιμης πρωτων υλων, και 3 χρονιες πεσμενες πωλησεις ..! Συνδυασμος που σκοτωνει!
 
Προσωπικα δεν εχω βρει φυσιγγιο εμποριου σε νο 8 να μου δινει σεβαστη συγκεντρωση στα 40μετρα .Εαν γνωριζεις καποιο κανε μου γνωστο.
5.50€ απο 4.90€ τα πήγε και μαλιστα πηρα τα τελευταια 4 κουτάκια 28γραμμ-νο8 την προηγούμενη εβδομαδα..
Φυσικα και η κατασταση με την αυξηση κοστους στις πρωτες υλες λόγω "τεχνητης" ελλειψης μεσω της αυξησης του κόστους μεταφορας, δικαιολογεί αυξησης τελικου προϊόντος...Απλα φετος οπως εγραψα ειχαμε αυξηση τιμης πρωτων υλων, και 3 χρονιες πεσμενες πωλησεις ..! Συνδυασμος που σκοτωνει!
Aν εννοείς 28άρια €2 το κουτί στοιχίζουν μόνο τα σκάγια
€ 1 οι κάλυκες
 
Last edited:
Προσωπικα δεν εχω βρει φυσιγγιο εμποριου σε νο 8 να μου δινει σεβαστη συγκεντρωση στα 40μετρα .Εαν γνωριζεις καποιο κανε μου γνωστο.
Αν μαδησεις μια τσίχλα, μετρήσεις με κορδέλα 40 μέτρα, κ βάλεις το σώμα της σε κάτι σταθερο, όταν γυρίσεις κ δεις σε ποσο μικρή επιφάνεια πρεπει να βάλεις δυο η τρία σκάγια τουλάχιστον, θα καταλάβεις τι όπλο, τσοκ κ φυσιγγι πρεπει να έχεις, κ το σπουδαιότερο τι μάτι κ τι κοντακι
 
Γιάννη να σου πω ότι για μακρινές τουφεκιές σε τσίχλα, με φουλ τσοκ ένα φυσιγγι τραπ 24 γρ 7 1/2 ν, δεν έχει αντιπαλο
Με τι όπλο γιατί με το δικό μου μπορεί να μην ισχύει και πιο είναι φίλε
 
Aν εννοείς 28άρια €2 το κουτί στοιχίζουν μόνο τα σκάγια
€ 1 οι κάλυκες
Λαμπη δε με καταλαβες..εγω πλεον Κενταυρο παιζω μονο στην τσίχλα..το να πάνε φετος τα 28αρια απο 4.90 στα 5.50 το θεωρω "φυσιολογικο"...
Το να ανεβοκατεβαινουν τα φυσιγγια του εμποριου 3 χρονια τωρα δε το βλεπω φυσιολογικο...
 
Λαμπη δε με καταλαβες..εγω πλεον Κενταυρο παιζω μονο στην τσίχλα..το να πάνε φετος τα 28αρια απο 4.90 στα 5.50 το θεωρω "φυσιολογικο"...
Το να ανεβοκατεβαινουν τα φυσιγγια του εμποριου 3 χρονια τωρα δε το βλεπω φυσιολογικο...
Και είναι ωραίο,συγκεντρωτικό το φυσίγγι του! Ήρεμη δύναμη!
 
Συμφωνώ!
Κι εγώ προβλέπω αλλεπάλληλες "μάχες" εφέτο μέχρι τέλους...!
Και επίσης, έχω ήδη προβεί σε προπαραγγελία 3.000 Skeetάκια Due Japan Special της NobelSport σε νούμερο 9,5 και 24γρ. φυσικά (περί τα 516 σκαγάκια ανά φυσίγγιο)!
Έχω δώσει μπροστά τα μισά λεφτά και μου τα 'χουν δεσμευμένα. 5,00 ευρουλάκια το κουτάκι παρακαλώ! "Θεϊκή" τιμή...!
Θα τα ξοφλήσω για να τα παραλάβω μόλις κοντέψουν να στερέψουν τα ήδη υπάρχοντα J&B 28g. του Τσιπούρα...
Δεν ξαναπαίρνω απ' τον Τσιπούρα, διότι είναι ακριβός κατά τη γνώμη μου και δεν δέχεται κουβέντα στην κυριολεξία, για να μου κάμει μια καλύτερη τιμούλα...
Οπότε πάμε παρακάτω...
Έμα και εσύ.... στον Τσιπούρα!, τράβα και στον Συναγρίδα! Χαχαχαχα!
 
Παναγιωτη μου....δεν εχω ιδεα απο εμπορικα....Σιγουρα θα υπαρχει....θα σου πουν τα αλλα παιδια....
Εγω ριχνω δικα μου φιλε μου!!
Εισαι τυχερος φιλε μου καλε.Απο μικρος ημουν διπλα στους παπουδες μου λαγοκυνηγοι και οι δυο και γεμιζαμε φυσιγγια.Τα εργαλεία τους τα εχω κρατησει ως αναμνηση αλλα η ιδιογωμοση απαιτεί χρονο και μερακι και ιδιαίτερη γνωση πραγμα που δεν εχω .Για το λογο αυτο σε αποκαλεσα εξ αρχής Τυχερο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top