Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε τι τιμή στα έδινε ο Τσιπούρας Νικόλα;
Όσο ένα κιλό τσιπουρες.. .yelling.
Tα 28άρια του, τα sporting, τα οποία ήδη ρίχνω τα τελευταία 3 χρονάκια και ήθελα κι άλλα απ' αυτά καθότι ικανοποιημένος, μού τα έδινε αποκλειστικώς 6,00 ευρώ το κουτάκι!
Όταν του ζήτησα με τρόπο (κατ' επανάληψιν μάλιστα, σε διάφορες τηλεφωνικές μας επαφές) να το συζητήσουμε για μια λίγο καλύτερη τιμούλα, μου ήτανε κάθετα αρνητικός (σχεδόν με αποπήρε)! Μου είπε χαρακτηριστικά: "ούτε 5,99 ευρώ δεν πρόκειται να τα δώκω!"
Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...
Μαλακια να μιλάς με αυτό το υφος σε έναν (καλο) πελατη... Άκου ουτε 5,99 δεν προκειται να στα δώσω... Αυτός σε έχασε Νικολάε, εσυ θα βρεις άλλα κ έχεις βρει ήδη...
 
Όσο ένα κιλό τσιπουρες.. .yelling.

Μαλακια να μιλάς με αυτό το υφος σε έναν (καλο) πελατη... Άκου ουτε 5,99 δεν προκειται να στα δώσω... Αυτός σε έχασε Νικολάε, εσυ θα βρεις άλλα κ έχεις βρει ήδη...
Έτσι ακριβώς φίλε.Δεν μετράει μόνο ένα καλό προϊόν για να επιβιώσει μία επιχείρηση.
 
Έτσι ακριβώς φίλε.Δεν μετράει μόνο ένα καλό προϊόν για να επιβιώσει μία επιχείρηση.
Βεβαίως!
Εχω επικοινωνήσει με αρκετούς κατασκευαστές κ οι περισσοτεροι βαριοντουσαν να μου μιλήσουν, κ δυστυχώς ένας-δυο δεν είχαν καν τρόπους...
Ξεχωρισα για τους καλους τροπους κ την ευγένεια τους τον Ατσονιο, ρουμελιώτη, τασκωφ, και τον συγχωρεμένο τον Καββαθά...
Και μάλιστα ο παπατριανταφυλλου(rocket) ήταν ο μόνος που μου είχε πει για τα junior oτι στο εγγυώμαι ότι θα μείνεις ευχαριστημένος κ αν όχι να μου τα στειλεις πισω κ θα σου επιστρεψω τα χρήματα σου..
 
Last edited:
Παλαιοτερα που το γεμιζε με g3000 ήταν πολυ καλο,ειχα ρίξει πολλα τετοια.......
Πέρσι το γεμιζε με ισπανικές αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει....



Η τιμή αυτή αποκλειεται να είναι απευθείας απο τασκωφ..
Αν σε ενδιαφέρει πάρε τηλ τον Βασίλη είναι καλο παιδι κ προθυμο να σου πει με τι υλικά γεμίζει κ σαφέστατα θα πετυχεις κ καλυτερη τιμή....
Εννοείται πως αυτή η τιμή δεν είναι απευθείας από τασκωφ... Είναι από ένα κατάστημα στην περιοχή μου... Πάντως σήμερα που έκανα μερικές βολές έχω να πω πωσ είναι αρκετά καλά...
 
Έχω ξαναγράψει το φθηνό είναι ακριβό και το ανάποδο καλά τα λέμε ότι οι τιμές είναι αδικαιολόγητες .Αλλά όσον αφορά προτιμώ ένα φυσίγγι σταθερό ασχέτως γρ/ριων για τσίχλα εννοείται όχι πάνω από 33γρ και όχι κάτω από 30 και ας κάνει και 8€ παρά ένα των 6/ 6.50 και να ψάχνω αν ξέχασα να ντουφεκαω ή γιατί κάνουν στριπτίζ η τσίχλες και φεύγουν αγαμητες . Βέβαια μιλάω για μένα που ντουφεκαω κοντά μακριά έως πολύ μακριά και με όλους τους καιρούς γιατί για κάποιον που πηγαίνει σε συγκεκριμένα μέρη και ντουφεκαει το 80% μέχρι 30μετρα μπορεί να βολεύτει και με 24γρ και δεν χρειάζεται και τσοκ .Γιατί το θέμα όλων των φυσιγγίων και των όπλων είναι η μεγαλύτερη από το κανονικό απόσταση και η υγρασία μέσα στην πυκνότητα του αέρα .Καλύτερα να έχεις καλό φυσίγγι και να προσέχεις να μην πολυβολείς είσαι πάντα κερδισμένος και το ακριβό γίνεται φθηνότερο κατά πολύ .Η τσίχλα είναι μικρό γρήγορο ευελικτο θήραμα και αν δεν ντουφέκιας μόνο κοντά και θέλεις να καταβάλεις και σε μεγάλες αποστάσεις πουλιά θες καλό φυσίγγι δεν είναι ορτύκι που το σκοτώνεις και με ρεβύθια μέσα γιατί έχω ακούσει πολλούς τσίχλες είναι μωρέ σιγά αν πας κάνα πρωί με 0 βαθμους και ντουφέκιας στα 40/50 μέτρα θα μου πεις το σιγά και το τι θα σκοτώσεις .
 
Βεβαίως!
Εχω επικοινωνήσει με αρκετούς κατασκευαστές κ οι περισσοτεροι βαριοντουσαν να μου μιλήσουν, κ δυστυχώς ένας-δυο δεν είχαν καν τρόπους...
Ξεχωρισα για τους καλους τροπους κ την ευγένεια τους τον Ατσονιο, ρουμελιώτη, τασκωφ, και τον συγχωρεμένο τον Καββαθά...
Και μάλιστα ο παπατριανταφυλλου(rocket) ήταν ο μόνος που μου είχε πει για τα junior oτι στο εγγυώμαι ότι θα μείνεις ευχαριστημένος κ αν όχι να μου τα στειλεις πισω κ θα σου επιστρεψω τα χρήματα σου..
Τσιμπημενα ομως Τάσο.ε;;
 
Tα 28άρια του, τα sporting, τα οποία ήδη ρίχνω τα τελευταία 3 χρονάκια και ήθελα κι άλλα απ' αυτά καθότι ικανοποιημένος, μού τα έδινε αποκλειστικώς 6,00 ευρώ το κουτάκι!
Όταν του ζήτησα με τρόπο (κατ' επανάληψιν μάλιστα, σε διάφορες τηλεφωνικές μας επαφές) να το συζητήσουμε για μια λίγο καλύτερη τιμούλα, μου ήτανε κάθετα αρνητικός (σχεδόν με αποπήρε)! Μου είπε χαρακτηριστικά: "ούτε 5,99 ευρώ δεν πρόκειται να τα δώκω!"
Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...
Ας τα βάλει εκεί που δεν πιάνει ήλιος τότε Νικολα...
 
Έχω ξαναγράψει το φθηνό είναι ακριβό και το ανάποδο καλά τα λέμε ότι οι τιμές είναι αδικαιολόγητες .Αλλά όσον αφορά προτιμώ ένα φυσίγγι σταθερό ασχέτως γρ/ριων για τσίχλα εννοείται όχι πάνω από 33γρ και όχι κάτω από 30 και ας κάνει και 8€ παρά ένα των 6/ 6.50 και να ψάχνω αν ξέχασα να ντουφεκαω ή γιατί κάνουν στριπτίζ η τσίχλες και φεύγουν αγαμητες . Βέβαια μιλάω για μένα που ντουφεκαω κοντά μακριά έως πολύ μακριά και με όλους τους καιρούς γιατί για κάποιον που πηγαίνει σε συγκεκριμένα μέρη και ντουφεκαει το 80% μέχρι 30μετρα μπορεί να βολεύτει και με 24γρ και δεν χρειάζεται και τσοκ .Γιατί το θέμα όλων των φυσιγγίων και των όπλων είναι η μεγαλύτερη από το κανονικό απόσταση και η υγρασία μέσα στην πυκνότητα του αέρα .Καλύτερα να έχεις καλό φυσίγγι και να προσέχεις να μην πολυβολείς είσαι πάντα κερδισμένος και το ακριβό γίνεται φθηνότερο κατά πολύ .Η τσίχλα είναι μικρό γρήγορο ευελικτο θήραμα και αν δεν ντουφέκιας μόνο κοντά και θέλεις να καταβάλεις και σε μεγάλες αποστάσεις πουλιά θες καλό φυσίγγι δεν είναι ορτύκι που το σκοτώνεις και με ρεβύθια μέσα γιατί έχω ακούσει πολλούς τσίχλες είναι μωρέ σιγά αν πας κάνα πρωί με 0 βαθμους και ντουφέκιας στα 40/50 μέτρα θα μου πεις το σιγά και το τι θα σκοτώσεις .
Γιάννη να σου πω ότι για μακρινές τουφεκιές σε τσίχλα, με φουλ τσοκ ένα φυσιγγι τραπ 24 γρ 7 1/2 ν, δεν έχει αντιπαλο
 
Αφού μερικοί προτιμούν να χάσουν έναν πελάτη που τους εμπιστεύεται κατά επανάληψη αγοράζοντας μεγάλες ποσότητες για 10 ή 20 λεπτά το κουτί τι να πω;
Και να πεις ότι δεν βγαίνει με τη τιμή που τα δίνει και δεν μπορεί να πέσει άλλο;
Χωρίς να θέλω να κάνω δυσφήμιση και έχοντας μείνει πολύ ικανοποιημένος με τα φυσίγγια αυτού του κατασκευαστή στο παρελθόν, πρέπει και ο παραγωγός να σέβεται τον αγοραστή και να τον εκτιμάει .Φυσικά είναι πολλοί που δεν το κάνουν πλέον.
Φέτος θα δούμε πολλά ευτράπελα με τις τιμές των φυσιγγιών όσο προχωράει η χρονιά και ειδικά όταν πιάσουν τα κρύα και αυξηθεί η κατανάλωση στις τσίχλες.
Μετα απο 3 χρονια φολες στην τσιχλα, και ενα έτος με λοκνταουν (σουπερ-φολα), φετος θα γινουμε τουρλουμπουκι με τις τιμες.... Εδω βλεπαμε αυξησεις χωρις λογο, δεν θα δουμε φετος?
 
Τσιμπημενα ομως Τάσο.ε;;
Οχι..μια χαρά ήταν τότε οι τιμες...
Δεν φοβάμαι το σήμερα όσο φοβάμαι το αυριο...
Και τα 32γρ που εδώ κ χρονια θεωρουνται το κλασσικό τσιχλοφυσιγγο θα γίνει απλησιαστο κ θα πάρει τιμή φασσοφυσιγγου.. Και ηδη έχει αρχίσει......
 
Οχι..μια χαρά ήταν τότε οι τιμες...
Δεν φοβάμαι το σήμερα όσο φοβάμαι το αυριο...
Και τα 32γρ που εδώ κ χρονια θεωρουνται το κλασσικό τσιχλοφυσιγγο θα γίνει απλησιαστο κ θα πάρει τιμή φασσοφυσιγγου.. Και ηδη έχει αρχίσει......
Καιρος να υιοθετήσει ο κοσμος τα 28γραμμ...
 
Πάντως και από Κένταυρο που αγόρασα χθες τα 28gr, τα πήγε €5,5 από €5,2 και επίσης μου αναφέρθηκε σε ελλείψεις πρώτων υλών. Εξέφρασε μάλιστα το φόβο ότι ενδέχεται να δούμε και επιπλέον ανατιμήσεις. Επίσης, όπως βλέπουμε όλοι μας, τα φυσίγγια δεν είναι τα μόνα που έχουν παρουσιάσει ανατιμήσεις λόγω πρώτων υλών, οπότε μάλλον κάπου υπάρχει ένα δίκιο. Ίσως κάποιοι εκμεταλλεύονται μία υπάρκτή κατάσταση αλλά μάλλον είναι όντως υπαρκτή η έλλειψη πρώτων υλών. Κάπου διάβασα ότι παρατηρούνται καθυστερήσεις ακόμα και σε παραδόσεις νέων οχημάτων λόγω ελλείψεων σε υλικά που είναι απαραίτητα για την ολοκλήρωσή τους.
Ο Κένταυρος όμως αν τον έπαιρνε κάποιος τηλέφωνο αλλά και αν πήγαινες εκεί μεχρι πριν ένα διάστημα σε ενημέρωνε πως το 5,2 για τα 28 και το 4,80 για τα 24 θα ίσχυαν όσο είχε αποθεμα από τα παλιά και οτι μετά θα αυξάνονταν οι τιμές. Αυτά με την παλιά τιμή τα είχε σε χωριστό χώρο και φαινόταν η μείωσή τους όσο έπαιρνε ο κόσμος. Αυτά είχα δει και μου είχε πει όταν αρκετό καιρό πριν πήγα και φόρτωσα αρκετά να υπάρχουν.
 
Γιάννη να σου πω ότι για μακρινές τουφεκιές σε τσίχλα, με φουλ τσοκ ένα φυσιγγι τραπ 24 γρ 7 1/2 ν, δεν έχει αντιπαλο
Μιτσο δεν μπορουν να κυνηγισουν ολλοι με 24 γρ.και φουλ τσοκ.π.χ εγω που ριχνω 33 for all
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top