Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άσε....όταν θα κουρευτώ θα έρθω στην όμορφη Κύπρο να μου δώσεις 5-6 έτσι...για το "μεγιά το κούρεμα"....big smile..big smile.
Ελα οπως εισαι!!!:)
Να ψησουμε να περασουμε ωραια και μετα θα σε κουρεψω
Απο το πρωτο λοκ νταουν και μετα μονος μου κουρευομαι και κουρεβω και τα αγορια μου
:)
 
Ελα οπως εισαι!!!:)
Να ψησουμε να περασουμε ωραια και μετα θα σε κουρεψω
Απο το πρωτο λοκ νταουν και μετα μονος μου κουρευομαι και κουρεβω και τα αγορια μου
:)
Θα ερθω εγω Λεμεσο σε 10 μερες και για 3 μηνες!!
Φροντισε να εχεις καλη σεφταλια!!!:)

topic.
 
Το έχω μέσα στην καρδιά μου λεει ο σκοπευτής. Και εμείς το έχουμε, αλλα θέλουμε και χρήματα στην τσέπη να έχουμε γιατί με 6,30 είναι απαράδεκτα ακριβό....

28 γραμ. με τιμ.η 6,30 μόνο αν το γέμιζαν κουλές παρθένες στο νεπάλ θα το αγόραζα
 
Το έχω μέσα στην καρδιά μου λεει ο σκοπευτής. Και εμείς το έχουμε, αλλα θέλουμε και χρήματα στην τσέπη να έχουμε γιατί με 6,30 είναι απαράδεκτα ακριβό....

28 γραμ. με τιμ.η 6,30 μόνο αν το γέμιζαν κουλές παρθένες στο νεπάλ θα το αγόραζα
Το λέει ο άνθρωπος ...1 φυσίγγι στην τσέπη.
Δεν είναι για χόρταση ...

25 κυνήγια βγάζεις με ένα κουτί αν τουφεκάς κάθε φορά.
 
Το λέει ο άνθρωπος ...1 φυσίγγι στην τσέπη.
Δεν είναι για χόρταση ...

25 κυνήγια βγάζεις με ένα κουτί αν τουφεκάς κάθε φορά.
μα πιο μετά γίνεται και προκλητικός και ο ένας και ο άλλος... αρκετά προσιτή τιμή λεει ο "παπαγάλος", ναι απαντά όλα χαρά το "αφεντικό" στη δύσκολη εποχή που ζούμε λέει με το κόστος ζωής και το κόστος του σκοπευτηρίου υψηλό υπάρχει αυτό το φυσίγγι...

Σιγά ρε εθνοσωτήρα μην πάιξουμε και μπουνιές ποιος θα το πρωτοπρολάβει σε αυτή την τιμή μην εξαντληθεί και χάσουμε την ευκαιρία...

Πόσο χαζούς μας θεωρούν;
 
μα πιο μετά γίνεται και προκλητικός και ο ένας και ο άλλος... αρκετά προσιτή τιμή λεει ο "παπαγάλος", ναι απαντά όλα χαρά το "αφεντικό" στη δύσκολη εποχή που ζούμε λέει με το κόστος ζωής και το κόστος του σκοπευτηρίου υψηλό υπάρχει αυτό το φυσίγγι...

Σιγά ρε εθνοσωτήρα μην πάιξουμε και μπουνιές ποιος θα το πρωτοπρολάβει σε αυτή την τιμή μην εξαντληθεί και χάσουμε την ευκαιρία...

Πόσο χαζούς μας θεωρούν;
Να φτιάξουμε ένα θέμα με σοβαρές Ελληνικές βιοτεχνίες φυσιγγίων.
Μόνο έτσι καταλαβαίνουν.
Φέτος αγόρασα από Ρουμελιώτη και Κένταυρο μόνο και μόνο γιατί άκουσα καλά λόγια από εδώ.

Δεν έχω ιδέα ποιές άλλες υπάρχουν και λειτουργούν ακόμα.
Ξέρω επίσης για αυτούς που βγάζουν τα sonic και τα AT.
Ο Κουτουμάνος παράγει ακόμα ;;;
Αν νομίζει ο @Vasilis ότι είναι καλό να γίνει ένα τέτοιο θέμα ας το κάνει.
Αν πιστεύει ότι πρέπει να είναι κλειστό σε απαντήσεις και να υπάρχει μόνο η λίστα, καλό είναι και αυτό.
 
Να φτιάξουμε ένα θέμα με σοβαρές Ελληνικές βιοτεχνίες φυσιγγίων.
Μόνο έτσι καταλαβαίνουν.
Φέτος αγόρασα από Ρουμελιώτη και Κένταυρο μόνο και μόνο γιατί άκουσα καλά λόγια από εδώ.

Δεν έχω ιδέα ποιές άλλες υπάρχουν και λειτουργούν ακόμα.
Ξέρω επίσης για αυτούς που βγάζουν τα sonic και τα AT.
Ο Κουτουμάνος παράγει ακόμα ;;;
Αν νομίζει ο @Vasilis ότι είναι καλό να γίνει ένα τέτοιο θέμα ας το κάνει.
Αν πιστεύει ότι πρέπει να είναι κλειστό σε απαντήσεις και να υπάρχει μόνο η λίστα, καλό είναι και αυτό.
Βάλε και τον οσκαρ μέσα που κάνει σοβαρή προσπάθεια όσο του επιτρέπουν οι συνθηκες
 
Έκανα δύο επισκέψεις σε Σχιστό κι Ασπρόπυργο την τελευταία εβδομάδα κι δοκίμασα διάφορα φυσίγγια. Δεν μου άρεσαν καθόλου τα Labro series 5 νούμερο 8 1/2. Καλύτερα μου φάνηκαν τα RC 2 κι τα Ceddite αλλά κι τα B&P F2 power τα τελευταία όμως ξεφεύγουν σε τιμή.
 
Έκανα δύο επισκέψεις σε Σχιστό κι Ασπρόπυργο την τελευταία εβδομάδα κι δοκίμασα διάφορα φυσίγγια. Δεν μου άρεσαν καθόλου τα Labro series 5 νούμερο 8 1/2. Καλύτερα μου φάνηκαν τα RC 2 κι τα Ceddite αλλά κι τα B&P F2 power τα τελευταία όμως ξεφεύγουν σε τιμή.
Τα cheddite τα 28άρια εννοείς;
 
Κλατς σκάει στο βαιπερ μνμ το φιλαράκι λέει τα λαμπρό τα σκοπευτικά σπάνε δίσκους στα 85 μέτρα αααααα λεω έβγαλε tungsten μου στέλνει το λινκ και το βλέπω όλα καλά και όλα αληθεια απλά τι σου είναι το μάρκετινγκ όντως οι μηχανές είναι πολύ μακρυά αλλά τα πιάτα εισερχόμενα και σπάνε το πολύ στα 40 αυτα παρατήρησα εγώ
 
Το ανεβάζω εδώ σε αυτό το τόπικ, γιατί για μένα αυτός ο διαχωρισμός "σκοπευτικά" - "κυνηγετικά" είναι άτοπος ... τα σκοπευτικά καθορίζονται από το βάρος των σκαγιών, 24 και 28 γρ. Κυνηγετικά είναι όλα !!! ΚΑΙ τα σκοπευτικά μια χαρά κυνηγετικά είναι !!!
Αγαπητέ Στέλιο, το ανέσυρα από παλιό σου ποστ, ψάχνοντας για διάφορα φυσιγγάκια στην ενότητα αυτή...
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σύμφωνο με βρίσκουν αυτές οι δυο αράδες σου...!!! Συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω...!!!
Και χαίρομαι ιδιαιτέρως όταν διάφορες απόψεις μου περί της λατρεμένης μας ενασχόλησης, ταυτίζονται με άλλες, εκλεκτών και συμπαθεστάτων συναδέλφων και χομπιστών όπως του Στέλιου, εκ Κρήτης ορμώμενου...!
 
Με χιόνια και μείον κάμποσο βαράνε τα σκοπευτικά ή χύνονται από την κάνη ;
.pray to God.
Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;
Έχω ρίξει του Ρουμελιώτη με ξεροβορι και -3 ένα πρωί σε νο9. Μέχρι τα 30 μέτρα ότι ακουμπησαν επεσε. Στα ελατα παλι με -2 και να πέφτουν νιφάδες σε με τα ίδια σε νο8 παλι το ιδιο. Πιο παλιά και με τα λαμπρο τα πράσινα και με του Κενταυρου μια χαρα τις έκοβαν τις τσιχλες σε λογικές αποστάσεις σε πολύ κρυο. Τώρα αν θέλεις οριακές βολές με αυτά.....
 
Με χιόνια και μείον κάμποσο βαράνε τα σκοπευτικά ή χύνονται από την κάνη ;
.pray to God.
Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;
Μωρέ σκοπευτικά ρίχνω με το τσουβάλι ... τους "μείον κάμποσο" βαθμούς πού να τους βρώ ??? .yel.
Αλλά ... απ' ότι έχω ακούσει, σε πολλά σκοπευτήρια της κεντρο-δυτικής Ευρώπης επιβάλλονται τα υποηχητικά φυσίγγια (για μείωση της όχλησης των περιοίκων από την ηχορύπανση). Επίσης φίλος, γνωστός και σε πολλούς εδώ μέσα, έχει πει ότι έχει κυνηγήσει με επιτυχία τσίχλες με υποηχητικά φυσίγγια. Και μάλιστα με διευρυμένους αυλούς (σ/π Winchester).
Αφού λοιπόν φυσίγγια με ταχύτητες γύρω στα 300 μ/δ δουλεύουν καλά σε κανονικές συνθήκες, δε βλέπω το λόγο να μη δουλεύουν τα "κανονικά" σκοπευτικά φυσίγγια (>400 μ/δ), σε αρνητικές θερμοκρασίες, τουλάχιστον σε λογικές αποστάσεις. Πόση μείωση ταχύτητας στομίου να έχουν στους "μείον κάμποσο" ??? ... 20% ??? ... 25% ??? Δε νομίζω τόσο ...
 
Με χιόνια και μείον κάμποσο βαράνε τα σκοπευτικά ή χύνονται από την κάνη ;
.pray to God.
Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;
Έχω ρίξει τα 28αρια του Ρουμελιώτη με την csb6 με χιονιά κ -3 σε μπεκατσινια κ τα βαραγε ρεύμα κυριολεκτικά... Βεβαία αυτό ήταν κ σκληρό 28αρι με 24αρα πυρίτιδα οπότε όλα είναι θέμα στησίματος...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top