Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Διπλός μποναμας στο σκοπευτήριο σήμερα, είναι ένα φυσιγγι που δοκίμασα πέρσι στα τρυγόνια και με ικανοποίησε πλήρως σε συνδυασμό με α400 και τσοκ briley Lf .
Από καιρό ήθελα να ανοίξω ένα να μας πει υλικά ο ΓΚΟΥΡΟΥ των φυσιγγιων (Στέλιος) και όλο ξεχνουσα να πω του Μάνου να μου δώσει ένα, το βρήκα πεταμένο και ησυχασα.yel..

how to capture screen
Και ο λόγος αυτός το cx 2000 έκανε πάλι το θαύμα του (απορώ πως αυτή η εταιρία δεν φτιάχνει δικά της).




Ο συγκεντρωτηρας μάλλον φωτοδιασπομενος και ποιο μαλακός, οι ενώσεις στα πτερύγια σπάνε με ευκολία υποθέτω ότι θα ανοίγουν σίγουρα με την τουφεκιά.
Κωσταντή σ' ευχαριστώ, αλλά ο χαρακτηρισμός γκουρού είναι πολύ υπερβολικός και δεν μπορώ να τον δεχτώ ... κανείς δεν τα ξέρει όλα, ούτε εγώ φυσικά, απλά τα ψάχνω λίγο παραπάνω ...
Για το φυσίγγι, δεν μπορώ να πω με σιγουριά για την πυρίτιδα, δεν βοηθούν πολύ οι φωτογραφίες, στη μια φαίνεται σκούρο γκρι, στην άλλη σαν λαδοπράσινο (ίσως στη δική μου οθόνη). Πάντως όχι τόσο πράσινη και γιαλιστερή για νά'ναι F2, οπότε συμπεραίνω ότι είναι γκρι, και πρόκειται μάλλον για τη G2000. Η δοσολογία φαίνεται χαμηλή για την ταχύτητα που αναγράφει (1310 fps ~ 400 m/s) ... δε νομίζω πάντως να είναι η 24αρα, μάλλον η 28αρα είναι, αλλά θα είναι από τις καινούργιες G2000, που η εταιρεία δίνει δόση 1,30 x 24 και 1,30 x 28.
Μάλλον η B&P τα βγάζει λίγο διαφορετικά για την αμερικανική αγορά, αν κρίνω από το τύπωμα πάνω στον κάλυκα (με τα στοιχεία στο αγγλοσαξωνικό σύστημα κι όχι στο μετρικό) ... Σε μας εδώ, ένα παρόμοιο φυσίγγι έρχεται με το όνομα B&P Sporting & Compak 28 gr. Είναι σχεδόν ίδιο, κάλυκας Gordon μαύρος, καψούλι Cx2000, πυρίτιδα G2000x28, ίδιος συγκεντρωτήρας (Ζ2Μ-24, φωτοδιασπώμενος όπως σωστά είπες) με μόνη διαφορά ότι ο μεταλλικός πάφυλας είναι ψηλότερος (12 mm) και η δόση της πυρίτιδας (τουλάχιστον μέχρι πριν 2 χρόνια που τα χρησιμοποιούσα) ήταν 1,35-1,38 γρ.
 
Και ο λόγος αυτός το cx 2000 έκανε πάλι το θαύμα του (απορώ πως αυτή η εταιρία δεν φτιάχνει δικά της).

Kαι το πρωτο θα πυροδοτουσε Κωσταντινε.
Χμμμ ... αμφιβάλλω αν θα πυροδοτούσε το πρώτο ... Έχει συμβεί κι εδώ σε φυσίγγι B&P Competition One 24gr. και το δοκιμάσανε σε 3 όπλα και δεν πυροδότησε, το είχα παρουσιάσει κι εδώ.
Ίσως να μου έχει συμβεί κι εμένα 1-2 φορές στις δεκάδες χιλιάδες Cx2000 που έχω ρίξει, δεν είμαι και σίγουρος, δε θυμάμαι καλά ... Πάντως δεν είναι και τόσο τραγικό, μέσα στα εκατομμύρια που φτιάχνονται να τύχει που και που κανένα ελαττωματικό ... Άσε που μπορεί το παραπάνω να είχε πάρει και υγρασία ...
 
Καμμια φορα τυχαινει καποιο καψουλι να μην παρει. Μου χει τυχει να παρει με τη δευτερη τις περισσοτερες φορες, εχω τυχει ομως και σε καψουλι χωρις εμπυρευμα (υπεθεσα) αλλα και χωρις αμονι. Στη τελευταια περιπτωση το μεταλλικο κομματι προχωρησε μεσα στο καψουλι 1-2 χιλ περιπου
 
Κωσταντή σ' ευχαριστώ, αλλά ο χαρακτηρισμός γκουρού είναι πολύ υπερβολικός και δεν μπορώ να τον δεχτώ ... κανείς δεν τα ξέρει όλα, ούτε εγώ φυσικά, απλά τα ψάχνω λίγο παραπάνω ...
Για το φυσίγγι, δεν μπορώ να πω με σιγουριά για την πυρίτιδα, δεν βοηθούν πολύ οι φωτογραφίες, στη μια φαίνεται σκούρο γκρι, στην άλλη σαν λαδοπράσινο (ίσως στη δική μου οθόνη). Πάντως όχι τόσο πράσινη και γιαλιστερή για νά'ναι F2, οπότε συμπεραίνω ότι είναι γκρι, και πρόκειται μάλλον για τη G2000. Η δοσολογία φαίνεται χαμηλή για την ταχύτητα που αναγράφει (1310 fps ~ 400 m/s) ... δε νομίζω πάντως να είναι η 24αρα, μάλλον η 28αρα είναι, αλλά θα είναι από τις καινούργιες G2000, που η εταιρεία δίνει δόση 1,30 x 24 και 1,30 x 28.
Μάλλον η B&P τα βγάζει λίγο διαφορετικά για την αμερικανική αγορά, αν κρίνω από το τύπωμα πάνω στον κάλυκα (με τα στοιχεία στο αγγλοσαξωνικό σύστημα κι όχι στο μετρικό) ... Σε μας εδώ, ένα παρόμοιο φυσίγγι έρχεται με το όνομα B&P Sporting & Compak 28 gr. Είναι σχεδόν ίδιο, κάλυκας Gordon μαύρος, καψούλι Cx2000, πυρίτιδα G2000x28, ίδιος συγκεντρωτήρας (Ζ2Μ-24, φωτοδιασπώμενος όπως σωστά είπες) με μόνη διαφορά ότι ο μεταλλικός πάφυλας είναι ψηλότερος (12 mm) και η δόση της πυρίτιδας (τουλάχιστον μέχρι πριν 2 χρόνια που τα χρησιμοποιούσα) ήταν 1,35-1,38 γρ.
Σωστός, ανοιχτό γκρι είναι Στέλιο αλλά το κινητό τα χει παίξει.
Και τα σκάγια ποιο γυαλιστερά από ότι φαίνονται στην φώτο πολύ καλύτερα από ότι σε αρκετά οικονομικά αμερικανικά που έχω ανοίξει (Τα federal είχαν τα χειρότερα).
 
Πέρασα απόψε από το μαγαζί που φέρνει τα φυσίγγια του Ρουμελιώτη, και πήρα 2 κουτιά από το CSB 28 gr, σε Νο 8 και 9 ... Το λεγόμενο "κυνηγετικό" 28αρι του, αφού δεν φέρνει τα "σκοπευτικά"... Η τιμή τους 5,70 €.
Το ανεβάζω εδώ σε αυτό το τόπικ, γιατί για μένα αυτός ο διαχωρισμός "σκοπευτικά" - "κυνηγετικά" είναι άτοπος ... τα σκοπευτικά καθορίζονται από το βάρος των σκαγιών, 24 και 28 γρ. Κυνηγετικά είναι όλα !!! ΚΑΙ τα σκοπευτικά μια χαρά κυνηγετικά είναι !!!
Έσφαξα προ λίγου ένα (από τα 8αρια) να δω σε τι στηρίζεται αυτός ο χαρακτηρισμός "κυνηγετικό" ... Τίποτα, απλά λίγο αυξημένη η δόση της πυρίτιδας, 1,46 gr CSB-5 ... Αλλά όπως είδα από τις σημειώσεις μου, την ίδια δόση CSB-5 έχουν πολλά "σκοπευτικά" φυσίγγια sporting που έχω σφάξει: RIO TARGET LOAD - RIO TOP TARGET - CLUB SPORTING του Κύργια - FALCOCCI - GORILLA SPORTING ...
Εντάξει, είναι λίγο δυνατούτσικα όλα αυτά - σε σχέση με το Lambro sporting για παράδειγμα, αλλά ΟΚ ... τίποτα τρομερό ...
IMG_20181002_203139.jpg
IMG_20181002_203247.jpg
IMG_20181002_203409.jpg
IMG_20181002_204627.jpg
IMG_20181002_204852.jpg

Όπως βλέπουμε, κάλυκας και καψούλι ΜΑΧΑΜ - πυρίτιδα CSB-5 - συγκεντρωτήρας ΚΑΡΔΑΡΑΣ 24αρης - το κλείσιμο φαίνεται κάπως σφιχτό, αλλά το βύσμα δεν είναι ιδιαίτερα πιεσμένο.
Τα σκάγια φαίνονται αρκετά καλής ποιότητας, στρογγυλά, γυαλιστερά και ομοιόμορφα, το μέγεθος είναι αρκετά "σωστό" 8αρι (Φ 2,25-2,30 mm), με 14,8 σκ/γρ. και συνολικά 412 ...
Θα τα πάρω να τα ρίξω αύριο στο σκοπευτήριο, να δω τι λένε ... αν και δεν έχω αμφιβολίες ...
 
Πέρασα απόψε από το μαγαζί που φέρνει τα φυσίγγια του Ρουμελιώτη, και πήρα 2 κουτιά από το CSB 28 gr, σε Νο 8 και 9 ... Το λεγόμενο "κυνηγετικό" 28αρι του, αφού δεν φέρνει τα "σκοπευτικά"... Η τιμή τους 5,70 €.
Το ανεβάζω εδώ σε αυτό το τόπικ, γιατί για μένα αυτός ο διαχωρισμός "σκοπευτικά" - "κυνηγετικά" είναι άτοπος ... τα σκοπευτικά καθορίζονται από το βάρος των σκαγιών, 24 και 28 γρ. Κυνηγετικά είναι όλα !!! ΚΑΙ τα σκοπευτικά μια χαρά κυνηγετικά είναι !!!
Έσφαξα προ λίγου ένα (από τα 8αρια) να δω σε τι στηρίζεται αυτός ο χαρακτηρισμός "κυνηγετικό" ... Τίποτα, απλά λίγο αυξημένη η δόση της πυρίτιδας, 1,46 gr CSB-5 ... Αλλά όπως είδα από τις σημειώσεις μου, την ίδια δόση CSB-5 έχουν πολλά "σκοπευτικά" φυσίγγια sporting που έχω σφάξει: RIO TARGET LOAD - RIO TOP TARGET - CLUB SPORTING του Κύργια - FALCOCCI - GORILLA SPORTING ...
Εντάξει, είναι λίγο δυνατούτσικα όλα αυτά - σε σχέση με το Lambro sporting για παράδειγμα, αλλά ΟΚ ... τίποτα τρομερό ...
IMG_20181002_203139.jpg
IMG_20181002_203247.jpg
IMG_20181002_203409.jpg
IMG_20181002_204627.jpg
IMG_20181002_204852.jpg

Όπως βλέπουμε, κάλυκας και καψούλι ΜΑΧΑΜ - πυρίτιδα CSB-5 - συγκεντρωτήρας ΚΑΡΔΑΡΑΣ 24αρης - το κλείσιμο φαίνεται κάπως σφιχτό, αλλά το βύσμα δεν είναι ιδιαίτερα πιεσμένο.
Τα σκάγια φαίνονται αρκετά καλής ποιότητας, στρογγυλά, γυαλιστερά και ομοιόμορφα, το μέγεθος είναι αρκετά "σωστό" 8αρι (Φ 2,25-2,30 mm), με 14,8 σκ/γρ. και συνολικά 412 ...
Θα τα πάρω να τα ρίξω αύριο στο σκοπευτήριο, να δω τι λένε ... αν και δεν έχω αμφιβολίες ...
Καλά κάνεις και δεν έχεις αμφιβολίες.εχω ρίξει γύρω στα 10-12 κουτάκια μέχρι τώρα και είναι πάρα πολύ καλά αν και όντως λίγο δυνατουτσικα
 
Η παραπάνω πυρίτιδα, μήπως είναι για να τραβάει περισσότερο στο κρύο?

Για το κρυο έχει να κάνει το στήσιμο του φυσιγγίου όχι η πυριτιδα
Ευριπίδη, νομίζω κι ο Γιώργος αυτό εννοεί "η παραπάνω" δηλ. η αυξημένη δόση πυρίτιδας, και όχι ειδικά τη συγκεκριμένη πυρίτιδα csb5 ... Αλλωστε, τι πάει να πει "στήσιμο" ;;; δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτό ΚΑΙ η αυξομείωση της δόσης της πυρίτιδας ;;; o_O

Νομιζω πως περισσοτερο στηνονται ετσι, για να δουλευουν πιο απροβληματιστα σε αυτογεμη.
Ναι, έτσι πιστεύω κι εγώ. Και αυτή είναι και η μόνη εξήγηση, για την παρατήρηση που έκανα παραπάνω, το διαχωρισμό δηλ. σε "σκοπευτικά" και "κυνηγετικά" φυσίγγια ...
 
τι πάει να πει "στήσιμο" ;;;
"Γιατροσοφια"....
Πατηματα,σφιξιματα,"κουτσουρα"κυαθια,σφιχτά-στενα ρελια....
Σε καποιες περιπτωσεις,χρειαζονται!
Σε καποιες αλλες,οχι!
Μιλωντας για την αποδοση που θα εχει μια πυριτιδα.
Ειναι προτιμοτερη η αυξηση της δοσης απο το στριμωγμα της υπάρχουσας!
Οι πυριτιδες εχουν,μια εκαστη, προοδευτικοτητα και χρονο καυσης!
Ας "χρεωθουμε"2-3 λεπτά του €,παραπανω κόστος,παρα να καταφυγουμε στα γιατροσοφια!
Καποιες,οταν παραστριμωχτουν,εκρήγνυνται .
Δεν καιγονται,με οτι αυτο συνεπαγεται σε παραγομενες πιεσεις και στο ΠΟΥ παραγονται αυτες!
 
''Αλλωστε, τι πάει να πει "στήσιμο"
Το στήσιμο είναι το Α-Ω σε ένα φυσίγγι .
Π.Χ Σε PSB5 τα 12/70 688 1.40 x28 VO 23 8* 58
12/67.40 cx 2000 1.35χ 28 z2m21 6* 56
πιάνουν τις ίδιες αρχικές .Όμως αυτό στον 67 άρι κάλυκα είναι πιό ''κουραστικό'' -δυνατό στον ώμο φυσίγγι .
Είναι κ τα δύο εμπορικά φυσίγγια .
To μπλέ του Ρουμελιώτη πιο πάνω είναι τέλειο στήσιμο (ακριβώς ίδιο με RIO )
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top