Φυσίγγια για μπεκάτσα

Direct.....Lambro..... από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε.
Αχαστος συνδυασμος.. Direct 1ο με **** αστρα και κίτρινο lambro διασπορας 2ο με ***** αστρα για σφιχτά κομμάτια. Από το σήκωμα μέχρι τα 25 μέτρα εισαι υπερκαλυμμενος
 
Εμένα δεν μου έκατσε καθόλου καλά το direct . Super kill διασποράς εδώ και τρία χρόνια ρίχνω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος . Φέτος λέω να χρησιμοποιώ συγκεντρωτηρα για να κάνω πιο δίκαιη τη μάχη με την βασίλισσα του δάσους . Ας χάσουμε και καμία μπεκάτσα , χαλάλι τους !
 
Direct.....Lambro..... από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε.
Παλιότερα έριχνα το D&D του συγχωρεμενου του Στόκα.... κάποια στιγμή πρέπει να άλλαξε τη συνταγή.....όταν βγήκε το direct πήρα μία δεκάδα 34 gr για δοκιμή και ένα κουτί 32 gr σε 9 1/2....το δεύτερο μου άρεσε περισσότερο..... αργότερα πήρα κάποια διασποράς από τον επίσης συγχωρεμενο Υψηλό.... ανάμεικτα σκάγια, ελικοειδή διασπορεα..... σκέτος θάνατος... τουφεκιά και μπεκάτσα.... από φέτος θα δουλέψω το D της briley για πρώτη τουφεκιά και είμαι ακόμη σε αναζήτηση....με το con bora έδωσε καλή κατανομή.... όπως και με τα μισοταπα 30gr του Πετρίδη....θα δοκιμάσω και άλλα και βλέπουμε. Για δεύτερο το super felt σε 8 ή σε 7 ( ότι περισσεύει από την πέρδικα) είναι δοκιμασμένο και εγγύηση στα όπλα μου....
 
Παλιότερα έριχνα το D&D του συγχωρεμενου του Στόκα.... κάποια στιγμή πρέπει να άλλαξε τη συνταγή.....όταν βγήκε το direct πήρα μία δεκάδα 34 gr για δοκιμή και ένα κουτί 32 gr σε 9 1/2....το δεύτερο μου άρεσε περισσότερο
Υπέρ ευχαριστημένος με το D&D αλλά όπως είπες κάποια στιγμή κάτι πρέπει να άλλαξε
Το direct 34gr σε 7αρι είχα δοκιμάσει όταν πρωτοβγήκε δεν είχα μείνει ευχαριστημένος
 
Υπέρ ευχαριστημένος με το D&D αλλά όπως είπες κάποια στιγμή κάτι πρέπει να άλλαξε
Το direct 34gr σε 7αρι είχα δοκιμάσει όταν πρωτοβγήκε δεν είχα μείνει ευχαριστημένος
Επειδή ο Στόκας ήταν μικρός κατασκευαστής και είχε δημιουργήσει αντιπάθειες... ήταν εύκολο να βγει εκτός συναγωνισμού.... απλά δεν μπορούσε να βρει την πυρίτιδα ή τα σκάγια που ήθελε....τα πρώτα χρόνια τα φυσίγγια του ήταν μαύρος θάνατος...
Με το direct όταν πρωτοβγηκε σε 8 νούμερο τουφεκισα μια μπεκάτσα κατάμουτρα στα 10 μέτρα περίπου.... έπεσε λες και τράκαρε με τοίχο.... όταν όμως την καθάρισα είχε μόνο ένα σκάγι στο κεφάλι.... έριξα άλλα δύο σε χαρτόνια και είχε κενό στο κέντρο.... οπότε δεν τα ξαναπηρα....
 
Επειδή ο Στόκας ήταν μικρός κατασκευαστής και είχε δημιουργήσει αντιπάθειες... ήταν εύκολο να βγει εκτός συναγωνισμού.... απλά δεν μπορούσε να βρει την πυρίτιδα ή τα σκάγια που ήθελε....τα πρώτα χρόνια τα φυσίγγια του ήταν μαύρος θάνατος...
Με το direct όταν πρωτοβγηκε σε 8 νούμερο τουφεκισα μια μπεκάτσα κατάμουτρα στα 10 μέτρα περίπου.... έπεσε λες και τράκαρε με τοίχο.... όταν όμως την καθάρισα είχε μόνο ένα σκάγι στο κεφάλι.... έριξα άλλα δύο σε χαρτόνια και είχε κενό στο κέντρο.... οπότε δεν τα ξαναπηρα....
Άβυσσος τα φυσίγγια σε άλλους πάνε σε άλλους όχι γιαυτό χρειάζονται δοκιμές αλλά έχει πέσει και φραγκαρρώστια και δεν είναι εύκολο να δώσεις 50 -60ευρω για διαφορετικά φυσίγγια για να κάνεις δοκιμές
Εγώ φέτος εάν πάνε όλα καλά θέλω να πάω σε κάτι κουφολογγους που έχω χρόνια τους επισκεφθώ εκεί χρειάζεται διασπορά και θέλω να το ψάξω λίγο το θέμα
 
Κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα την τύχη να συναντηθώ με τον Υψηλό.... σκοπευτή και κυνηγό ... είχαμε πάρει αρκετά άτομα από μια κούτα των 10 με ανάμεικτα σκάγια...7 1/2 και 9 1/2.... ελικοειδή διασπορεα 36 gr επιχαλκωμενα τα χοντρά και μολύβδινα τα ψιλά .... ειδικά με το Baikal ήταν η μετενσάρκωση του χάρου.... Όταν μου τελείωσαν βγάλαμε άλλη παρτίδα 32 gr νούμερο 9 πάλι με ελικοειδή.... στο Baikal ήταν πολύ καλά.... στο fabarm elos όμως όχι.... Πήρα και το elix και σε 34 και σε 36 γραμμάρια... δεν τρελάθηκα... καλό αλλά όχι τόσο... Επειδή όμως βαρέθηκα τα κατάλοιπα και τις μολυβδωσεις από τα διασποράς φέτος θα κυνηγήσω μπεκάτσα με ένα beretta ultralight....με το d της briley και 3 άστρα στην δεύτερη...
 
Άβυσσος τα φυσίγγια σε άλλους πάνε σε άλλους όχι γιαυτό χρειάζονται δοκιμές αλλά έχει πέσει και φραγκαρρώστια και δεν είναι εύκολο να δώσεις 50 -60ευρω για διαφορετικά φυσίγγια για να κάνεις δοκιμές
Εγώ φέτος εάν πάνε όλα καλά θέλω να πάω σε κάτι κουφολογγους που έχω χρόνια τους επισκεφθώ εκεί χρειάζεται διασπορά και θέλω να το ψάξω λίγο το θέμα
Άλλαξε καταρχήν νούμερο.... πήγαινε σε 9-8 το πρώτο....
 
Άβυσσος τα φυσίγγια σε άλλους πάνε σε άλλους όχι γιαυτό χρειάζονται δοκιμές αλλά έχει πέσει και φραγκαρρώστια και δεν είναι εύκολο να δώσεις 50 -60ευρω για διαφορετικά φυσίγγια για να κάνεις δοκιμές
Εγώ φέτος εάν πάνε όλα καλά θέλω να πάω σε κάτι κουφολογγους που έχω χρόνια τους επισκεφθώ εκεί χρειάζεται διασπορά και θέλω να το ψάξω λίγο το θέμα
Δεν χρειάζεται να το πολυψάξεις. Αν κυνηγάς σε σφιχτό και μόνος πρώτο και δεύτερο με ελικοείδη διασπορέα (τσόκ 4αρι η 5αρι) και ξένοιασες. Υπάρχουν αρκετά αξιόλογα ελληνικά φυσίγγια με ελικοειδή διασπορέα, για μένα πολύ καλά και δοκιμασμένα τα Gorilla elix 34gr και 36gr (το 10αρακι 34gr σαν πρώτο σκέτο φαρμάκι), alpha game elite (φυσιγγάρα), jordan, wolf 36gr (για πολύ κρύο), ή πάρε τηλ. τον Ρουμελιώτη. Μου είχε γεμίσει πριν 3 χρόνια ελικοειδή στα 36gr με tecna σε νο6 και 7, τα είχα καταευχαριστηθεί στα φασιά και στα αγριοπερίστερα.
 
Άλλαξε καταρχήν νούμερο.... πήγαινε σε 9-8 το πρώτο....
Είναι προσωπικό κόλλημα το 7αρι χρόνια τώρα και άλλο ένα κόλλημα είναι ότι δεν βάζω 8αρι μετά πηγαίνω στο 9αρι καθένας με τα ελάττωμα του
 
Κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα την τύχη να συναντηθώ με τον Υψηλό.... σκοπευτή και κυνηγό ... είχαμε πάρει αρκετά άτομα από μια κούτα των 10 με ανάμεικτα σκάγια...7 1/2 και 9 1/2.... ελικοειδή διασπορεα 36 gr επιχαλκωμενα τα χοντρά και μολύβδινα τα ψιλά .... ειδικά με το Baikal ήταν η μετενσάρκωση του χάρου.... Όταν μου τελείωσαν βγάλαμε άλλη παρτίδα 32 gr νούμερο 9 πάλι με ελικοειδή.... στο Baikal ήταν πολύ καλά.... στο fabarm elos όμως όχι.... Πήρα και το elix και σε 34 και σε 36 γραμμάρια... δεν τρελάθηκα... καλό αλλά όχι τόσο... Επειδή όμως βαρέθηκα τα κατάλοιπα και τις μολυβδωσεις από τα διασποράς φέτος θα κυνηγήσω μπεκάτσα με ένα beretta ultralight....με το d της briley και 3 άστρα στην δεύτερη...
Για τρείς σαιζόν είχα δουλέψει το d της briley με το nsi speed dispersante 34gr 8/10 πρώτο και δεύτερο. Κανένα παράπονο από τον συνδυασμό τσοκ - φυσιγγιού αλλά κυνηγούσα με ζευγάρι και η ψυχολογία ήταν διαφορετική. Όταν είσαι μόνος ξεκινάνε οι ...ανασφάλειες!
 
Για τρείς σαιζόν είχα δουλέψει το d της briley με το nsi speed dispersante 34gr 8/10 πρώτο και δεύτερο. Κανένα παράπονο από τον συνδυασμό τσοκ - φυσιγγιού αλλά κυνηγούσα με ζευγάρι και η ψυχολογία ήταν διαφορετική. Όταν είσαι μόνος ξεκινάνε οι ...ανασφάλειες!
Διασπορας φυσιγγι σε τσοκ διασποράς; Πρώτη φορά το ακούω....το δοκιμασες σε χαρτί;
 
Δεν έχω καμία .... ανασφάλεια....τα μέρη που κυνηγάω μόνος μου είναι κυρίως πουρνάρια και γαυρα.... ξέρω τις δυνατότητες μου...τα όπλα μου και τα σκυλιά μου...τα φυσίγγια που ρίχνω τα δοκιμάζω πρώτα σε χαρτί.... όσα πουλιά τουφεκισω και χάσω είναι από δικό μου λάθος καθαρά. Επιλέγω φυσίγγια σύμφωνα με τα μέρη που κυνηγάω και τις απαιτήσεις που έχω εγώ...
 
Διασπορας φυσιγγι σε τσοκ διασποράς; Πρώτη φορά το ακούω....το δοκιμασες σε χαρτί;
Το είχα δοκιμάσει σε χαρτί, αλλά και στο κυνήγι σε 3 χρόνια έριξα πάνω από 10 κουτιά με πολύ καλές επιτυχίες. Επειδή φοράει διασπορέα gualanti (συγκεντρωτήρας με σταυρό στο εσωτερικό) δεν ανοίγει αμέσως η τουφεκιά με τα συμβατικά τσόκ αλλά με το briley παίρνει το πάτημα των ραβδώσεων και το ανοίγει παραπάνω. Τον ελικοειδή πάντως δεν τον φτάνει.
 
Είναι προσωπικό κόλλημα το 7αρι χρόνια τώρα και άλλο ένα κόλλημα είναι ότι δεν βάζω 8αρι μετά πηγαίνω στο 9αρι καθένας με τα ελάττωμα του
Γιώργο πάρε φυσίγγια στο σωστό νούμερο και γραμμάρια και μην σε νοιάζει τίποτα.Επιτυχία δεδομένη ! Όλα στο μυαλό είναι, μην το ταλανίζεις.
 
Δεν έχω καμία .... ανασφάλεια....τα μέρη που κυνηγάω μόνος μου είναι κυρίως πουρνάρια και γαυρα.... ξέρω τις δυνατότητες μου...τα όπλα μου και τα σκυλιά μου...τα φυσίγγια που ρίχνω τα δοκιμάζω πρώτα σε χαρτί.... όσα πουλιά τουφεκισω και χάσω είναι από δικό μου λάθος καθαρά. Επιλέγω φυσίγγια σύμφωνα με τα μέρη που κυνηγάω και τις απαιτήσεις που έχω εγώ...
Άξιος! .shake hands.
 
Γιώργο πάρε φυσίγγια στο σωστό νούμερο και γραμμάρια και μην σε νοιάζει τίποτα.Επιτυχία δεδομένη !
Το νούμερο σωστό είναι Χρηστάρα και επιτυχίες έχω δεν είμαι και ο πρώτος αλλά τα πάω πολύ καλά ευτυχώς
Μετά από τόσα χρόνια δεν ψάχνω να βρω το νούμερο απλά γνώμες για φυσίγγια που ορισμένοι συνάδελφοι έχουν δοκιμάσει
Τα τελευταία που έχω πάρει είναι κάτι eley ένα 6αρι και ένα 7αρι είχα προλάβει να ρίξω από ένα και πήρα μια φασσα και μια μπεκάτσα είδες τι καλός που είμαι 100% επιτυχία .yel.
 
Back
Top