Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις σου!!!
η NSI έχει καλή ''μάλλινη'' τάπα με πλαστικό δίσκο πάνω από την πυρίτιδα, και δουλεύει με ότι αυλό και να το ρίξεις
είναι ένα από τα καλύτερα ''μαλλινόταπα'' που κυκλοφορούν στην αγορά
πολλοί το ρίχνουν σε Νο5 στο λαγό
και το το Νο8 και 9 σε μπεκάτσα
εγώ κυρίως ρίχνω το 6-7 σε πέρδικα και σε κάνα λαγό αν πεταχτεί
 
Καλημέρα εχει καποιος δοκιμάσει το συγκεκριμένο φυσίγγι ??

View attachment 31767
Αυτό το φυσιγγι το ρίχνω πάνω από 10 χρόνια....τα θεωρώ από τα πιο σταθερά φυσίγγια. Τα ρίχνω σε νούμερο 8 δεύτερο στην μπεκάτσα..... και σε νούμερο 7 πρώτο ή δεύτερο ανάλογα τον τόπο στην πέρδικα....
 
Αυτό το φυσιγγι το ρίχνω πάνω από 10 χρόνια....τα θεωρώ από τα πιο σταθερά φυσίγγια. Τα ρίχνω σε νούμερο 8 δεύτερο στην μπεκάτσα..... και σε νούμερο 7 πρώτο ή δεύτερο ανάλογα τον τόπο στην πέρδικα....
Καλημέρα φίλε μου με τι τσοκαρισμα τα ρίχνεις??
 
Καλημέρα Παναγιώτη. Στη μπεκάτσα με 4 ή 3 στο δίκανο. Στην πέρδικα συνήθως με το 3. Έχει γλυκιά τουφεκιά. Τα ρίχνω και με το baikal που έχει 18,2 αυλό και είναι 4,5 άστρα μετά το κόψιμο αλλά και με την benelli 18,4 και με το franchi 18,4 η πάνω κανη. Δεν έχω πάρει από τα καινούργια με τον μπλε κάλυκα τα πήρε το ζευγάρι μου... είναι νομίζω ίδια. Έχω ακόμα δύο κουτιά σε 7 με τον πράσινο κάλυκα.... Παλιότερα ένας φίλος έριχνε το collection τη δεκάδα της nsi.... το οποίο είναι 8-9 ανάμεικτα.... όταν τα ρίξαμε σε πίνακα από το ίδιο όπλο με το ίδιο τσοκ δεν είδαμε καμία διαφορά... Η μόνη διαφορά ήταν στην τιμή....τα 10 τότε είχαν 8 ευρώ ενώ τα 25 7,5ευρω.... δοκίμασε το.....
 
Καλημέρα Παναγιώτη. Στη μπεκάτσα με 4 ή 3 στο δίκανο. Στην πέρδικα συνήθως με το 3. Έχει γλυκιά τουφεκιά. Τα ρίχνω και με το baikal που έχει 18,2 αυλό και είναι 4,5 άστρα μετά το κόψιμο αλλά και με την benelli 18,4 και με το franchi 18,4 η πάνω κανη. Δεν έχω πάρει από τα καινούργια με τον μπλε κάλυκα τα πήρε το ζευγάρι μου... είναι νομίζω ίδια. Έχω ακόμα δύο κουτιά σε 7 με τον πράσινο κάλυκα.... Παλιότερα ένας φίλος έριχνε το collection τη δεκάδα της nsi.... το οποίο είναι 8-9 ανάμεικτα.... όταν τα ρίξαμε σε πίνακα από το ίδιο όπλο με το ίδιο τσοκ δεν είδαμε καμία διαφορά... Η μόνη διαφορά ήταν στην τιμή....τα 10 τότε είχαν 8 ευρώ ενώ τα 25 7,5ευρω.... δοκίμασε το.....
Θα το δοκιμάσω φίλε μου ένα κουτι
 
View attachment 32458
Καλησπερα σε όλους γνωρίζει κάποιος αυτά τα φυσέκια να μου πει τι μπαρούτι έχουν και σε τι καιρικές συνθήκες είναι κατάλληλα?
Καλησπέρα Μάνο! Είμαι σίγουρος ότι έχεις κάψει καρδιές με αυτή τη φωτογραφία:) Με το πρώτο κουτί από αριστερά πήρα τις πρώτες μου τσίχλες σαν πιτσιρίκος. Τώρα για τα σωθικά τους υπάρχουν ειδικοί εδώ να μιλήσουν.
 
Καλημέρα Παναγιώτη. Στη μπεκάτσα με 4 ή 3 στο δίκανο. Στην πέρδικα συνήθως με το 3. Έχει γλυκιά τουφεκιά. Τα ρίχνω και με το baikal που έχει 18,2 αυλό και είναι 4,5 άστρα μετά το κόψιμο αλλά και με την benelli 18,4 και με το franchi 18,4 η πάνω κανη. Δεν έχω πάρει από τα καινούργια με τον μπλε κάλυκα τα πήρε το ζευγάρι μου... είναι νομίζω ίδια. Έχω ακόμα δύο κουτιά σε 7 με τον πράσινο κάλυκα.... Παλιότερα ένας φίλος έριχνε το collection τη δεκάδα της nsi.... το οποίο είναι 8-9 ανάμεικτα.... όταν τα ρίξαμε σε πίνακα από το ίδιο όπλο με το ίδιο τσοκ δεν είδαμε καμία διαφορά... Η μόνη διαφορά ήταν στην τιμή....τα 10 τότε είχαν 8 ευρώ ενώ τα 25 7,5ευρω.... δοκίμασε το.....
Μήπως έχεις και κανέναν που να τα έχει δοκιμάσει με όπλο διευρυμένου αυλού;
Την πάει την μάλλινη ή δεν την πάει δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα
 
Μήπως έχεις και κανέναν που να τα έχει δοκιμάσει με όπλο διευρυμένου αυλού;
Την πάει την μάλλινη ή δεν την πάει δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα
Με 18.6/18.7 το σουπερ φελτ δεν μου πολυαρεσε.
Με τι τουφεκι θελεις να τα ριξεις κ για ποια θηραματα;
 
Browning gold fusion 18.7 για μπεκάτσα το θέλω σαν πρώτο γιατί δεν βάζω διασποράς
Για καλο καιρο κ μετριες κανονικες αποστασεις ισως ειναι οκ. Εγω το ειχα ριξει με maxus με 18.7 σε περδικες καλοκαιρι σε κοντινες αποστασεις κατι εκανε.
Για χαμηλες θερμοκρασιες δεν ξερω ισως σε πουλησει λογω αυλου.
Εχει εμπορικα μισοταπες που θα σε καλυψουν.
Επισης δοκιμασε το Mygra της B&P με ταπα κ αυτο.
Μπεκατσα εβαζα το mb dispersante το χακι κ ηταν πολυ καλο με 18.7.
Γενικα απεφευγε φυσιγγια με ταπες απο 18.6 κ πανω.
 
Μήπως έχεις και κανέναν που να τα έχει δοκιμάσει με όπλο διευρυμένου αυλού;
Την πάει την μάλλινη ή δεν την πάει δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα
Νομίζω ότι το fabarm ellos που έχει το ζευγάρι μου είναι 18,6..... ίσως και παραπάνω.... και με το super felt και με το gorilla con bora έδωσε πολύ καλές τουφεκιές....
 
Browning gold fusion 18.7 για μπεκάτσα το θέλω σαν πρώτο γιατί δεν βάζω διασποράς
Αν οι τόποι που κυνηγάς δεν είναι πολύ κλειστά σημεία.... και γι αυτό δεν βάζεις διασποράς..... ότι φυσιγγι και να προτείνουμε....αν δε το δοκιμάσεις εσύ στις αποστάσεις και με τα τσοκ που κυνηγάς στο όπλο σου.... είναι μόνο θεωρία..... εσύ γνωρίζεις τις αποστάσεις που τουφεκας τα πουλιά, πόσο σωστά σου έρχεται το κοντάκι και πόσο είσαι κέντρο στα πουλιά....
 
Αν οι τόποι που κυνηγάς δεν είναι πολύ κλειστά σημεία.... και γι αυτό δεν βάζεις διασποράς..... ότι φυσιγγι και να προτείνουμε....αν δε το δοκιμάσεις εσύ στις αποστάσεις και με τα τσοκ που κυνηγάς στο όπλο σου.... είναι μόνο θεωρία..... εσύ γνωρίζεις τις αποστάσεις που τουφεκας τα πουλιά, πόσο σωστά σου έρχεται το κοντάκι και πόσο είσαι κέντρο στα πουλιά....
Είναι κλειστοί σε σημείο πολλές φορές να μην μπορώ να φτάσω στην φέρμα με τίποτα και να πιάνω σημείο που όταν και αν δω την μπεκατσα να έχει πάρει απόσταση
Το να ρίξω διασποράς ίσα για να πέσει δεν το κάνω είμαι της άποψης είτε το παίρνω είτε να φύγει και να πάει στο καλό
Γι'αυτό ρωτάω για μάλλινη για λίγο περισσότερη διασπορά εκεί που θα την χρειαστώ
 
Είναι κλειστοί σε σημείο πολλές φορές να μην μπορώ να φτάσω στην φέρμα με τίποτα και να πιάνω σημείο που όταν και αν δω την μπεκατσα να έχει πάρει απόσταση
Το να ρίξω διασποράς ίσα για να πέσει δεν το κάνω είμαι της άποψης είτε το παίρνω είτε να φύγει και να πάει στο καλό
Γι'αυτό ρωτάω για μάλλινη για λίγο περισσότερη διασπορά εκεί που θα την χρειαστώ
Αν οι αποστάσεις που κάθεσαι για να τουφεκισεις από το σκύλο είναι από 15-25 μέτρα και ταιριάζουν στο όπλο σου... είναι σταθερά φυσίγγια και τα δύο που ανέφερα.... εγώ στα περισσότερα μέρη που κυνηγάω ή πρώτη τουφεκιά είναι από 10 έως 15 μέτρα βαριά.... και για λίγο.... σαν παράθυρο....δε ρίχνω στην πορεία κτλ....αν δεν βλέπω το πουλί και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος που είναι ο συγκυνηγος και ο σκύλος μου...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top