Baikal Team

Τόλη τελικά ρε φίλε είσαι χειρότερος κι απ' τον γόρδιο δεσμό.για ουρμπινιαρα πήγαινες με ρουσλάνα βρέθηκες.δε μου λες ρε φιλαράκι θα γίνεις και ρυθμιζόμενος ελαφροσκανδαλος τώρα?ωχχχ Παναγία μου
Γεια σου σύντροφε ομοιοbaikalόβιε!
Σε πρώτη φάση μόλις το πάρω θα το φέρω στα μέτρα του πρωτου baikal που είχα.

Θα ράψω μερικά φυσιγγακια στα μέτρα του και αργότερα κάποια στιγμή ένα βάψιμο και ένα κοντάκι στον Μάστορα.
 
Σήμερα είχα μια συνάντηση με ένα σοβιετικό 27αρι μοντέλο.
Απλοί εξολκεις, διπλοσκάνταλο με άκρη στομίων 17.8 και 17.4.

Τελικά δεν κρατήθηκα και σε λίγο καιρό θα έρθει στα χέρια μου!

Θέλει μερικά συμμαζεματα, και επίσης να το φέρω απάνω μου.
Το κοντό κοντάκι των 36cm με το κοκκαλινο πέλμα κάνει το όπλο πραγματικά επώδυνο σε κάθε ρίξιμο.


Θέλετε να δείτε τουφεκιές τώρα εεεεε;;; .my man.
Την ιδια μέτρηση πηρα στην ακρη στομίων!
Αν όχι σειρές, κοντοσειρες είναι!
 
Kαλοριζικα κ να τα χαρείτε....
Καλορίζικο. Πλάγιο είναι ή ποζέ; Το ποζέ του πατέρα μου που ειναι made in ussr στο μονομπλοκ γράφει το ετος 1965. 18,2 αυλός φουλ επάνω ντεμί η κάτω. Είναι με κοκάλινο πέλμα και μια ασπρη περιμετρική γραμμή στο πέλμα;
Συνονοματε εφόσον γράφει 1965(τοτε το iz 27 δεν είχε "βγει" ακόμα) έχεις το iz 12..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-team.353/page-195#post-438483

Λόγω κάποιον χαρακτηριστικων που περιγραφονται παραπανω αλλά κ λόγω σπανιότητας στην χώρα μας εχουν πουληθει σε καλή τιμή για baikal.. 1000€+...
 
Last edited:
Kαλοριζικα κ να τα χαρείτε....

Συνονοματε εφόσον γράφει 1965(τοτε το iz 27 δεν είχε "βγει" ακόμα) έχεις το iz 12..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-team.353/page-195#post-438483

Λόγω κάποιον χαρακτηριστικων που περιγραφονται παραπανω αλλά κ λόγω σπανιότητας στην χώρα μας εχουν πουληθει σε καλή τιμή για baikal.. 1000€+...
Θα ανεβάσω φωτό να το δείς. Πάντως ο πατέρας μου μ αυτο εκανε παπάδες. Εχει ρίξει κατι φουρνέλα μ αυτο....
 
Θα ανεβάσω φωτό να το δείς. Πάντως ο πατέρας μου μ αυτο εκανε παπάδες. Εχει ρίξει κατι φουρνέλα μ αυτο....
Γράφει το μοντέλο στην βάση από κάτω...
Λευκό γυρω απο πελμα όπως ειπες, κ στην ακρη της πιστολε λαβης...

Έτσι απο περιεργεια τι θηραματα κυνηγουσε ο πατερας σου?
 
Last edited:
Γράφει το μοντέλο στην βάση από κάτω...
Λευκό γυρω απο πελμα όπως ειπες κ στην ακρη της πιστολε λαβης...

Έτσι απο περιεργεια τι θηραματα κυνηγουσε ο πατερας
Κυνηγούσε πέρδικες,λαγούς,τρυγόνια ορτύκια, τσίχλες,φάσσες, υδρόβια. Κατά καιρούς έχει κάνει όλα αυτά τα κυνήγια.
 

Attachments

  • 20210908_184225.jpg
    20210908_184225.jpg
    134,5 KB · Προβολές: 60
  • 20210908_184006.jpg
    20210908_184006.jpg
    188,2 KB · Προβολές: 58
  • 20210908_183912.jpg
    20210908_183912.jpg
    149,2 KB · Προβολές: 60
  • 20210908_183957.jpg
    20210908_183957.jpg
    145,6 KB · Προβολές: 58
Κυνηγούσε πέρδικες,λαγούς,τρυγόνια ορτύκια, τσίχλες,φάσσες, υδρόβια. Κατά καιρούς έχει κάνει όλα αυτά τα κυνήγια.
Αυτό είναι......
Αναμφίβολα αξίζει κάποια στιγμή να του κανεις ένα φρεσκάρισμα σε ξυλα κ μέταλλα...
Αν το θέλεις...
Αλλά κ ετσι να μείνει σου "θυμίζει" καλυτερα όλες εκείνες τις στιγμες........
 
Αυτό είναι......
Αναμφίβολα αξίζει κάποια στιγμή να του κανεις ένα φρεσκάρισμα σε ξυλα κ μέταλλα...
Αν το θέλεις...
Αλλά κ ετσι να μείνει σου "θυμίζει" καλυτερα όλες εκείνες τις στιγμες........
Είχα αγοραστεί το 1966 απο μαγαζί που εκτός απο όπλα πούλαγε κι άλλα πράγματα στο κέντρο της Αθήνας. Δόθηκε δώρο στον πατέρα μου με την αγορά ένα αγαλματάκι διακοσμητικό για το σπίτι (!). Σε συζητήσεις πού εχω με τον πατέρα μου όταν έπειτα απ αυτό πήγε στην 303 έχανε τουφεκιές που με κείνο τις είχε σίγουρες. Όμως οταν επώμισα τα 2 οπλα το κοντάκι δεν είχε καμία σχεση το ενα με το άλλο. Καποιες φορες που το είχα κυνηγήσει, μου φυγε ο ώμος και το σαγόνι. Πολύ κοντό κοντάκι.
 
Η μόνη εξήγηση* για τα κοντακια των baikal(κ ιδίως των παλαιοτερων μοντέλων) που θα μπορουσε να δωθεί είναι η Ρωσικες καιρικές συνθήκες που επιβαλλουν χοντρά ρουχα, όποτε ένα μακρυ κοντακι δεν θα βόλευε..

* Μάλλον είναι κ πολυ σωστή γιατι κ οι Ρώσοι σαν λαός δεν θεωρουνται "κοντοί"....
 
Δεν ξέρω για τις λειάνσεις που αναφέρει το αρθρο και γενικά την προσεγμένη κατασκευή, αλλά το κλείσιμο κάνει ενα γντουπ πράγματι όπως το λέει το άρθρο.Για τις τουφεκιές πράγματι έχω δει σαν παιδί δίπλα στον πατέρα μου πραγματικά πολύ μακρινές μ αυτό το όπλο και τα τότε πυρομαχικά αν κι εμπορικά. Μέχρι το 1980 ο πατέρας μου γέμιζε φυσίγγια μόνος του μετά το γύρισε στα εμπορικά.
 
Δεν ξέρω για τις λειάνσεις που αναφέρει το αρθρο και γενικά την προσεγμένη κατασκευή, αλλά το κλείσιμο κάνει ενα γντουπ πράγματι όπως το λέει το άρθρο.Για τις τουφεκιές πράγματι έχω δει σαν παιδί δίπλα στον πατέρα μου πραγματικά πολύ μακρινές μ αυτό το όπλο και τα τότε πυρομαχικά αν κι εμπορικά. Μέχρι το 1980 ο πατέρας μου γέμιζε φυσίγγια μόνος του μετά το γύρισε στα εμπορικά.
Ο ήχος του κλεισίματος όντως είναι πολύ ωραίος.
Μου έκανε εντύπωση.
Βέβαια είναι δουλεμενο το όπλο, αλλά και πάλι σου βγάζει κάτι ποιοτικό. Το άλλο μπαικαλ που είχα δεν τον έκανε.
 
Φιλοι baikaloβιοι με s pose θα ηθελα αν δεν σας ειναι κοπος να μου κανετε μια χαρη.
Την επομενη φορα που θα βγειτε για κυνηγι με το Baikal σας θα ηθελα να ριξετε 2 τουφεκιες με συγκεντρωμενα φυσιγγια στα 15 βηματα, μια απο την καθε καννη, στοχευοντας ακριβως στο ιδιο σημειο με σκοπευση ακριβειας κ να μου πειτε ποση ειναι η διαφορα της τουφεκιας της επανω καννης με την τουφεκια της κατω σε εκατοστα. Οποιος το κανει θα ηθελα να μου πει κ το μηκος των καννων του οπλου του.
Η συγκεκριμένη δοκιμη θα με βοηθουσε πολυ σε μια ερευνα που κανω για τη συγκλιση των καννων σε s.pose κυριως με διαφορετικα μηκη καννων "60 εως 81cm" διαφορων εργοστασιων.
Ευχαριστω
 
Μπαικαλαδες θα ήθελα τα φώτα σας, πρόσφατα πρην 6 μήνες πηρα ένα Baikal iz58 mae παλιό όπλο, του έχω βγάλει τους αυτόματους εξωλκεις και την αυτόματη ασφάλεια όλα καλά μέχρι τώρα, στο σκοπευτήριο σε sporting είχα 19/25 πουλες , όλες η χαμένες ήταν σε πεταγμα ορτυκιου, τώρα έρχεται το δυσκολότερο που άρχισε το κυνήγι έχω πολλα σκασμένα ορτυκια στα 15 μέτρα τουφεκισμενα με διασπορά και κάμποσα χαμένα που με την es 100 Vitoria 13 χρονια δεν είχα ποτε χαμένο Ορτυκι σωστά τουφεκισμενο. Αποφάσισα να κόψω κάνες μέχρι να παει κυλίνδρους η μια και 4* η άλλη και να ζυγισω μετά το όπλο, έχει κάποιος κάνει αυτά τα δυο πραγματα στο όπλο του με σωστό αποτέλεσμα στο τέλος? ΥΓ έχω δοκιμάσει 5 διαφορετικά φυσίγγια με το ίδιο αποτέλεσμα, δλδ να υστερω στης κοντινές αλλά στης καρτερισιες τουφεκιές να υπερτερεί, πραγμα που δεν το νοιάζει γιατί στο καρτέρι περνω άλλο όπλο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
Είναι γεγονός ότι αν το αγόρασες για να κυνηγάς ορτυκι δεν είναι και το.....καταλληλότερο όπλο......
Δεν ξέρω κ τι διασποράς δοκίμασες δλδ τι ειδους διασπορεα περιειχαν γιατι όλοι δεν κάνουν την ίδια δουλειά...
Δοκίμασε τα lambro direct που υποτίθεται ότι θα παρεις το μεγαλυτερο κ γρηγορότερο άνοιγμα..
Αν κ εκει δεις τα ίδια κ εφόσον το οπλο το θες για ορτυκι τότε είναι καλυτερα να πας σε κάποιον καλό οπλουργο να σου ανοίξει τα τσοκ χωρίς να κόψεις κάννες γιατί στην περιπτωση αυτή θα βγουν 5* και η δυο...
Δεν έχω εμπειρία από τετοιου είδους παρεμβασεις όμως ξερω φερματζηδες που το έχουν κάνει με επιτυχία κυρίως σε δικαννα που είχαν κλειστά τσοκ..

Αν έχεις άλλο όπλο κατάλληλο για φερμα κ κοντινές βολές θα σου έλεγα να μην το πειραξεις καθόλου κ να το χρησιμοποιήσεις κ αυτό στο καρτέρι η εν παση περιπτωση σε κυνήγια που δεν απαιτουν τόσο κοντινές βολες....
Εξάλλου κ η απόδοση που είχες στο sporting ήταν πολυ καλη..

Καλορίζικο κ καλη επιτυχία στην επιλογή σου......
 
Last edited:
Μπαικαλαδες θα ήθελα τα φώτα σας, πρόσφατα πρην 6 μήνες πηρα ένα Baikal iz58 mae παλιό όπλο, του έχω βγάλει τους αυτόματους εξωλκεις και την αυτόματη ασφάλεια όλα καλά μέχρι τώρα, στο σκοπευτήριο σε sporting είχα 19/25 πουλες , όλες η χαμένες ήταν σε πεταγμα ορτυκιου, τώρα έρχεται το δυσκολότερο που άρχισε το κυνήγι έχω πολλα σκασμένα ορτυκια στα 15 μέτρα τουφεκισμενα με διασπορά και κάμποσα χαμένα που με την es 100 Vitoria 13 χρονια δεν είχα ποτε χαμένο Ορτυκι σωστά τουφεκισμενο. Αποφάσισα να κόψω κάνες μέχρι να παει κυλίνδρους η μια και 4* η άλλη και να ζυγισω μετά το όπλο, έχει κάποιος κάνει αυτά τα δυο πραγματα στο όπλο του με σωστό αποτέλεσμα στο τέλος? ΥΓ έχω δοκιμάσει 5 διαφορετικά φυσίγγια με το ίδιο αποτέλεσμα, δλδ να υστερω στης κοντινές αλλά στης καρτερισιες τουφεκιές να υπερτερεί, πραγμα που δεν το νοιάζει γιατί στο καρτέρι περνω άλλο όπλο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Μη το κοψεις...οπως ειπε κι ο Τασος lambro direct 32 gr 9,5αρι.Για 15 m δε θα φευγει ενα...αλλά ουτε και θα χαλαει.
 
Αν κ εκει δεις τα ίδια κ εφόσον το οπλο το θες για ορτυκι τότε είναι καλυτερα να πας σε κάποιον καλό οπλουργο να σου ανοίξει τα τσοκ χωρίς να κόψεις κάννες γιατί στην περιπτωση αυτή θα βγουν 5* και η δυο...
Συμφωνώ να μην τις κόψει αλλά μπορεί αν τις κόψει εκεί που πρέπει αυτός που πρέπει, ναι μπορεί να βγάλει το τσοκάρισμα που θέλει.
Οι τελευταίοι 8 πόντοι δίνουν συνήθως το τσοκάρισμα.
 
Είναι γεγονός ότι αν το αγόρασες για να κυνηγάς ορτυκι δεν είναι και το.....καταλληλότερο όπλο......
Δεν ξέρω κ τι διασποράς δοκίμασες δλδ τι ειδους διασπορεα περιειχαν γιατι όλοι δεν κάνουν την ίδια δουλειά...
Δοκίμασε τα lambro direct που υποτίθεται ότι θα παρεις το μεγαλυτερο κ γρηγορότερο άνοιγμα..
Αν κ εκει δεις τα ίδια κ εφόσον το οπλο το θες για ορτυκι τότε είναι καλυτερα να πας σε κάποιον καλό οπλουργο να σου ανοίξει τα τσοκ χωρίς να κόψεις κάννες γιατί στην περιπτωση αυτή θα βγουν 5* και η δυο...
Δεν έχω εμπειρία από τετοιου είδους παρεμβασεις όμως ξερω φερματζηδες που το έχουν κάνει με επιτυχία κυρίως σε δικαννα που είχαν κλειστά τσοκ..

Αν έχεις άλλο όπλο κατάλληλο για φερμα κ κοντινές βολές θα σου έλεγα να μην το πειραξεις καθόλου κ να το χρησιμοποιήσεις κ αυτό στο καρτέρι η εν παση περιπτωση σε κυνήγια που δεν απαιτουν τόσο κοντινές βολες....
Εξάλλου κ η απόδοση που είχες στο sporting ήταν πολυ καλη..

Καλορίζικο κ καλη επιτυχία στην επιλογή σου......
Μην τις κόψεις, αν δεν βρεις ένα διασποράς να ανοίγει όπως θέλεις κάνε αυτό που λέει ο Tasos hunter, οπλουργο και άνοιγμα τσοκ. Έχω κάνει το ίδιο με άριστα αποτελέσματα επί του στόχου (ορτυκι-μπεκατσα).
 
Back
Top