Βότανα και η χρήση τους

Μια και λετε για το σπαθολαδο (βαλσαμολαδο)...
Πριν 2-3 χρονια εκοψα ασχημα τον δεικτη με οδοντωτο δισκο.
Η πληγη βαθια αλλα ευτυχως δεν εκοψα νευρο ουτε κοκκαλο.
Στο νοσοκομειο Χαλκιδας ο γιατρος μου λεει δεν ραβεται λογο οτι ο δισκος ειχε ¨μασησει¨την τομη.
Μου το δενει με γαζα αφου εβαλε betadin, και μου λεει θα του κανεις αλλαγη καθε μερα.
Την επομενη που πηγα να αλλαξω η γαζα τραβηξε μαζι και το δερμα και μου ανοιξε-ματωσε παλι την πληγη.
Σκεφτηκα οτι αν γινετε καθε μερα αυτο δεν προκειται να κλεισει ποτε.
Θυμηθηκα το μπουκαλακι με το σπαθολαδο που ειχα!
Ειπα να βαλω στην γαζα για να μη κολλαει στην πληγη....
Στην επομενη αλλαγη μεγαλη διαφορα!
Μερα με την μερα η πληγη εκλεινε!
Σε 10 μερες, κομπλε!!
 
Πηγαίνοντας για ψάρεμα ο τόπος μοσχοβολουσε φασκόμηλο.
Την ένταση που έχει στη Μάνη δεν την έχω βρει αλλού.
το καλητερωωω τσαγακι νικολααααα,,εγω φυτεψα και δυπλα στα κουμασια απο τα σκυλιααα ειναι και εντομοαπωθητικοοοο,,και μαζευω και για μενααααα ;)
 
τι φυτο ειναι αυτο ρε νικολααα:rolleyes:
Μοιάζει με την περικοκλάδα, βγαίνει στα ρέματα, μέσα σε χούνες, στις καλαμιές, στα καμένα, και γενικά από όπου περνά νερό!. Τώρα βγαίνουν και τα σπαράγγια, οπότε τα συνδυάζεις και τα δύο!
 
τι φυτο ειναι αυτο ρε νικολααα:rolleyes:
Σάκη όπως τα περιγράφει ο Μανώλης.
Να προσθέσω ότι είναι πικρές στη γεύση (ιδιαίτερα θα έλεγα) γι'αυτό και τις σπάμε στο βράσιμο μαζί με σπαράγγια. Μπόλικο λεμόνι και το ζουμί τους φάρμακο!!!
Προσοχή θέλει στο μάζεμα τους καθώς στα μέρη που βγαίνουν είναι καλές κρυψώνες για τα φίδια.
 
View attachment 46631
Τη Λαμπρή,κατά το βραδάκι,μετά τα αρνιά και τα κοκορέτσια,βγαίνει μια μεγάλη ομελέτα με σπαράγγια,για αυτούς που συνεχίζουν να πίνουν...
Η παράδοση συνεχίζεται.
Δημήτρη από περιέργεια, πόση ώρα σου πήρε να τα μαζέψεις όλα αυτά; Γιατί στο χωράφι την ώρα που κλαδεύω τις ελιές βλέπω δύο εδώ τρία πιο κει, άντε να μαζέψω έτσι καμιά εικοσαριά την ημέρα.Διατηρούνται λίγες μέρες στο ψυγείο μέχρι να συμπληρώσω μαγειριά;
 
Back
Top