Βότανα και η χρήση τους

Δημήτρη από περιέργεια, πόση ώρα σου πήρε να τα μαζέψεις όλα αυτά; Γιατί στο χωράφι την ώρα που κλαδεύω τις ελιές βλέπω δύο εδώ τρία πιο κει, άντε να μαζέψω έτσι καμιά εικοσαριά την ημέρα.Διατηρούνται λίγες μέρες στο ψυγείο μέχρι να συμπληρώσω μαγειριά;
Κυρ Σπυρο
Αμα ειναι ο τοπος τους δεν θελει πολυ ωρα να τα μαζεψεις

Τωρα εσυ που μαζευεις αυτα που λες κατω απο τις ελιες και εχεις λιγα καθε φορα
Θα τα βαζεις σε ναυλον σακουλιτσα
Θα τα κλεινεις να βγει ο αερας οσο γινεται
Θα τα βαζεια σε δευτερον ναυλον
Και θα τα βαζεια καταψυξη
Εγω ετσι τα διατηρω και εχω μηνες
 
Γιατι μικρος Νικολα;
Ποσος εισαι;
Καππαρη ειναι φιλε
Βλαστοι
Γινονται ξυδατοι-τουρσι
31 είμαι... ρώτησα την γιαγιά δεν τα ξέρει... μήπως δεν τα ευνοεί το μεγάλο υψόμετρο;;;
Η δεν προλαβαίνουν λόγο πολλών αιγοπροβάτων; ;;
 
31 είμαι... ρώτησα την γιαγιά δεν τα ξέρει... μήπως δεν τα ευνοεί το μεγάλο υψόμετρο;;;
Η δεν προλαβαίνουν λόγο πολλών αιγοπροβάτων; ;;
Να ρίξεις στην χωριάτικη κάπαρη θα την ανεβάσεις σε άλλο επίπεδο.
 
Πρωτη φορα ακουω να μην γνωριζει καποιος την καππαρη

Δες εδω

https://el.wikipedia.org/wiki/Κάππαρις_η_ακανθώδης
Μήπως τα λέμε εδώ περικοκλαδα; ;;.... κάτι μου θυμίζει είδα φωτογραφίες.. Μήπως είναι αυτά που πνίγουν στο κήπο ντομάτες και τα αλλα κηπευτικα; ;; που τραβάμε και πεταμε;;;
 
Δημήτρη από περιέργεια, πόση ώρα σου πήρε να τα μαζέψεις όλα αυτά; Γιατί στο χωράφι την ώρα που κλαδεύω τις ελιές βλέπω δύο εδώ τρία πιο κει, άντε να μαζέψω έτσι καμιά εικοσαριά την ημέρα.Διατηρούνται λίγες μέρες στο ψυγείο μέχρι να συμπληρώσω μαγειριά;
Φίλε μου,γύρω στη μιάμιση ώρα έκανα.
Για δέκα λεπτά,σταμάτησα και άκουγα ένα αηδόνι που κελαηδούσε.
Για μία-δυό μέρες, συντηρούνται στο ψυγείο.
Αλλιώς,όπως είπε και ο Χρύσανθος,στην κατάψυξη,μέσα σε νάυλον,κρατάνε μήνες.
Εγώ,τα τυλίγω και σε ένα κομμάτι, λαδόκολλα και μετά σε νάυλον σακούλα.
IMG_20220416_131209.jpg
 
Ακριβώς αυτό είναι Νικόλα. Θέλει χαμηλά υψόμετρα, αρκετή ζέστη και στράγγια εδάφη.
Μα ρωτήσα και άλλους δεν ξέραν που βγαίνει..
Σκέψου εχθές έριξε χιόνι εδώ και το έφαγε και τώρα έχει -2⁰..
 
Η σημερινή εξορμηση υπήρξε εξόχως αποδοτική...
View attachment 46942
Πότε πρόλαβες! Πες μου ότι τα μάζεψες και μόνος σου ! Ένα άλλο ωραίο Γρηγόρη είναι οι τρυφερές κορφές από τα αγριοράδικα που ξεβλαστώνουν, γράντζες τις λένε εδώ.
 
Last edited:
Πότε πρόλαβες! Πες μου ότι τα μάζεψες και μόνος σου ! Ένα άλλο ωραίο Γρηγόρη είναι οι τρυφερές κορφές από τα αγριοράδικα που ξεβλαστώνουν, γράντζες τις λένε εδώ.
Από τις 6:30 κ. Σπύρο βγήκα παγανια, όλους τους οχτους και τα σύνορα με τα πυκνά γύρισα με τα σκυλία μαζί. Και λαγοί πετάχτηκαν και γουρούνι προγγισε και όλη η μέρα είναι μπροστά για κεντρωματα, κλαδεματα και δουλειές... Τώρα που γύρισα έβγαιναν αρκετοί για να μαζέψουν... Μόλις με είδαν φορτωμένο έκαναν άτακτη υποχώρηση...

The early bird eats the worm λενε οι Άγγλοι...

Η γρατζα είναι η καλύτερη λιχουδιά για το λαγό, ειδικά αν έχει γεννήσει και θεκει να βγάλει γάλα... Παντα κοιτάζω όπου έχει, γιατί αν έχει λαγό, θα είναι σίγουρα φαγωμένες στο μέρος, τετοια εποχή με χαρακτηριστικό τρόπο και κακαρετζες εκεί κοντά...
 
Από τις 6:30 κ. Σπύρο βγήκα παγανια, όλους τους οχτους και τα σύνορα με τα πυκνά γύρισα με τα σκυλία μαζί. Και λαγοί πετάχτηκαν και γουρούνι προγγισε και όλη η μέρα είναι μπροστά για κεντρωματα, κλαδεματα και δουλειές... Τώρα που γύρισα έβγαιναν αρκετοί για να μαζέψουν... Μόλις με είδαν φορτωμένο έκαναν άτακτη υποχώρηση...

The early bird eats the worm λενε οι Άγγλοι...

Η γρατζα είναι η καλύτερη λιχουδιά για το λαγό, ειδικά αν έχει γεννήσει και θεκει να βγάλει γάλα... Παντα κοιτάζω όπου έχει, γιατί αν έχει λαγό, θα είναι σίγουρα φαγωμένες στο μέρος, τετοια εποχή με χαρακτηριστικό τρόπο και κακαρετζες εκεί κοντά...
Για το ´´γαλατοχορτο ´´ λετε Γρηγορη;
 
Για το ´´γαλατοχορτο ´´ λετε Γρηγορη;
Χρύσανθε, το κεντρικό ψηλό στέλεχος του αγριοράδικου όταν ξεβλαστώνει έχει μια τρυφερή απόληξη. Σ' αυτό αναφερόμουνα, αλλά ο Γρηγόρης θα το εξηγήσει καλύτερα.
 
Back
Top