Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα στην ομάδα. Νέος στο forum, ήθελα να γράψω για την εμπειρία μου με τη Bellmonte 2. Όμορφο όπλο, αξιόπιστο, με πλούσιο εξοπλισμό. Φλάντζες και 5 τσοκ. ΑΛΛΑ. Διάβασα εδώ στο φόρουμ μια παλιότερη συζήτηση για την αναντιστοιχία αυλού και τσοκ και όντως είναι έτσι. Τσοκ optima plus για αυλό 18,6 ενώ έχει 18,4. Το 1* στην πραγματικότητα είναι 2*. Το 2* είναι 3* και αυτό καθε εξής μέχρι το 5* που είναι άχρηστο! Ίσως είναι και ένας λόγος που εξηγεί γιατί σκοπευτικά είμαι μέτριος προς κακός ενώ με την παλιά μου καραμπίνα ήμουν πολύ καλύτερος. Πάντως μου φαίνεται περίεργο μια εταιρεία σαν τη Beretta να κάνει τέτοιο ατόπημα.
Και σε αλλες εταιρειες συμβαινει.....και εμενα η benelli γραφει αυλο 18.3 και το full choke ειναι 17.5.....οπως ειπανε και τα αλλα μελη....δες τις αποστασεις που συνηθως τουφεκας και αγορασε τα τσοκ που σε καλυπτουν.
 
Εμενα αλλου πηγε το μυαλο μου μπας και εκανε καμια συνεργασια με ρεμη???αχαχαχαχαχαχαχα
Θες μια Rem για να στρώσεις εσύ.
Πάρε καμιά V3 και δοκίμασε.
Αν μου δώσεις το οκ θα αγοράσω και εγώ.

Εδώ που ζω δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.
Benelli, Beretta, Franchi, Winchester και Browning από αυτούς που ξέρω.
Όπλα που προάγουν την βιοποικιλότητα και την αειφόρο ανάπτυξη όπως λέει και ο πρόεδρός μας.
Όχι σαν αυτά τα μοβόρικα τα Rem που σκοτώνουν ότι περάσει από μπροστά τους. :) :) :)
 
Last edited:
Ερωτηση:
Ποσοι απο εσας θα χρησιμοποιουσατε ενα σκοπευτικο οπλο ( πχ beretta dt11 sporting) στο κυνηγι κ γιατι;
Πολυ συχνο στην κυπρο να χρησιμοποιουνται σκοπευτικα οπλα στα κυνηγια καρτεριου
Ειδικα τυπου σπορτιγκ αλλα και ακομη και σκεετ
Ακομη κ ατομα που πανε σκοοευτηριο πολυ αραια προτιμουν ενα σπορτιγκ οπλο για αγορα εφοσον κυνηγουν κυριως καρτερι
Το χω δει ομως ´ολυ συχνα κ σε περπατητα
Συνηθως ομως ειναι σε χρεη κινητου καρτεριου στην παγανια
 
Ερωτηση:
Ποσοι απο εσας θα χρησιμοποιουσατε ενα σκοπευτικο οπλο ( πχ beretta dt11 sporting) στο κυνηγι κ γιατι;
Καλημέρα σε όλους,

Όπως τα είπε ο Χρύσανθος, κυνηγώ σχεδόν αποκλειστικά φάσσα σε καρτέρι και το κάνω με ένα μπερέττα 692 μαύρο σπόρτινγκ. Οι λόγοι είναι το φοβερό balance που έχει το συγκεκριμένο όπλο, το ότι μου αρέσει πολύ οπτικά και το μειωμένο λάκτισμα λόγω βάρους (το βάρος δεν ενοχλεί ιδιαίτερα αφού μένω στο καρτέρι και δεν κουβαλώ το όπλο).
Από απόδοση είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει όμως το όπλο 2-3 θεματάκια τα οποία με ταλαιπωρούν (αν και διορθώνονται).
 
Καλημέρα σε όλους,

Όπως τα είπε ο Χρύσανθος, κυνηγώ σχεδόν αποκλειστικά φάσσα σε καρτέρι και το κάνω με ένα μπερέττα 692 μαύρο σπόρτινγκ. Οι λόγοι είναι το φοβερό balance που έχει το συγκεκριμένο όπλο, το ότι μου αρέσει πολύ οπτικά και το μειωμένο λάκτισμα λόγω βάρους (το βάρος δεν ενοχλεί ιδιαίτερα αφού μένω στο καρτέρι και δεν κουβαλώ το όπλο).
Από απόδοση είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει όμως το όπλο 2-3 θεματάκια τα οποία με ταλαιπωρούν (αν και διορθώνονται).
Καλημερα Μαριε
Να μαντεψω εχεις προβλημα με τους εξωλκεις
 
Καλημερα Μαριε
Να μαντεψω εχεις προβλημα με τους εξωλκεις
Ναι φίλε, καθώς επίσης και με το adjustable κοντάκι (μετακινείται). Σκέφτηκα ακόμα και να το αλλάξω αλλά δεν βρήκα άλλο όπλο στιν ίδια τιμή που να με ενθουσιάσει με τον ίδιο τρόπο.
 
Ερωτηση:
Ποσοι απο εσας θα χρησιμοποιουσατε ενα σκοπευτικο οπλο ( πχ beretta dt11 sporting) στο κυνηγι κ γιατι;
Εγώ τα χρησιμοποιώ σε όλα τα κυνήγια και το ωραίο είναι οτι δεν πάω σκοπευτήριο!
Τώρα βγάζω σκοπευτική ταυτότητα!
 
Ερωτηση:
Ποσοι απο εσας θα χρησιμοποιουσατε ενα σκοπευτικο οπλο ( πχ beretta dt11 sporting) στο κυνηγι κ γιατι;
Έχω γράψει στο παρελθόν ότι κυνηγάω καρτέρι και περπατητό με το b725 sporter καθώς και για τα προτερήματα της μεταφοράς στον κυνηγότοπο των σκοπευτικών εικόνων του σκοπευτηρίου με το ίδιο όπλο. Το (μοναδικό ίσως) θεωρούμενο μειονέκτημα του αυξημένου βάρους θεωρώ ότι δεν είναι ικανό για να ανατρέψει τα προτερήματα αυτά.
 
Ερωτηση:
Ποσοι απο εσας θα χρησιμοποιουσατε ενα σκοπευτικο οπλο ( πχ beretta dt11 sporting) στο κυνηγι κ γιατι;
Αυτό ακριβό ακούγεται :)
Όχι φίλε γιατί ενίοτε "απστομάω στο ίσωμα".
Δεν υπάρχει άλλος λόγος.

ps
https://www.slang.gr/definition/21820-apstomsa
 
Στα καρτέρια μια χαρά είσαι με ένα σκοπευτικό ,χαμηλό λάκτισμα ,ωραίο ζύγισμα ,κυνηγάς με το όπλο που το έχεις μάθει στο σκοπευτήριο και λογικά το έχεις φτιάξει και επάνω σου ,τι άλλο να θες για καρτέρι .
 
Ερωτηση:
Ποσοι απο εσας θα χρησιμοποιουσατε ενα σκοπευτικο οπλο ( πχ beretta dt11 sporting) στο κυνηγι κ γιατι;
Εγω ειμαι ενας απο αυτους, εδω και καπου 15 χρονια. προπερσι εβγαλα και το καινουριο σκοπευτικο στο καρτερι, να συνηθιζει
 
Εγω ειμαι ενας απο αυτους, εδω και καπου 15 χρονια. προπερσι εβγαλα και το καινουριο σκοπευτικο στο καρτερι, να συνηθιζει
Δεν καταλαβαίνουν πολλοι το πολυ απλό, δεν υπάρχει σκοπευτικο κ κυνηγετικό όπλο, υπάρχει μόνο το όπλο που το αισθανόμαστε ένα με το σώμα μας
 
Εγω ειμαι ενας απο αυτους, εδω και καπου 15 χρονια. προπερσι εβγαλα και το καινουριο σκοπευτικο στο καρτερι, να συνηθιζει

Δεν καταλαβαίνουν πολλοι το πολυ απλό, δεν υπάρχει σκοπευτικο κ κυνηγετικό όπλο, υπάρχει μόνο το όπλο που το αισθανόμαστε ένα με το σώμα μας
Δεν σκοτώνουν τα σκοπευτικά τουφέκια, ρε παιδιά! Αφού φτιάχνονται για δισκάκια και όχι για κυνήγι !!! .yel.:rolleyes: Δεν έχουν λέει καλή διάτρηση !! o_O
Ειδικά μάλιστα κάτι ... Beretta με κάτι κώνους νάααα .exciting. (με το συμπάθειο) ... ούτε για τσίχλες δεν κάνουν !!!
.sarcastic..big smile..yelling..bye.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top