Βότανα και η χρήση τους

upper body split workout routine
Απο διαφορετικά μέρη είναι μαζεμένες και της εχω βάλει στο αλώνι της γιαγιάς στο χωριό
Αριστερά έχει στρογγυλό φύλλο και ανοιχτό χρώμα στην μεση λεπτό μυτερό φύλλο και δεξιά πλατι μυτερό ενώ στο κεφάλι που λέμε είναι διαφορετικές. Εχω διαβάσει στην Ελλάδα υπάρχουν 7 είδη ρίγανης
 
upper body split workout routine
Απο διαφορετικά μέρη είναι μαζεμένες και της εχω βάλει στο αλώνι της γιαγιάς στο χωριό
Αριστερά έχει στρογγυλό φύλλο και ανοιχτό χρώμα στην μεση λεπτό μυτερό φύλλο και δεξιά πλατι μυτερό ενώ στο κεφάλι που λέμε είναι διαφορετικές. Εχω διαβάσει στην Ελλάδα υπάρχουν 7 είδη ρίγανης
νικόλα κάθε φορά που φυτρώνει ρίγανη από σπόρο έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά σε όψη και περιεκτικότητα σε αιθέριο έλαιο από το φυτό που προήλθε. Γίνεται αυτός ο γονιδιακός ανασυνδυασμός για να υπάρξει μεγαλύτερη ποικιλομορφία και πιθανότατητα επιβίωσης του είδους. Το είχαμε συζητήσει κάπου πιο παλιά, για αυτό αν θες να φυτέψεις και να σου βγει ίδια ρίγανη με αυτή που σου άρεσε πρέπει με σύνεση να βγάλεις μια ρίζα από το άγριο φυτό.
 
νικόλα κάθε φορά που φυτρώνει ρίγανη από σπόρο έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά σε όψη και περιεκτικότητα σε αιθέριο έλαιο από το φυτό που προήλθε. Γίνεται αυτός ο γονιδιακός ανασυνδυασμός για να υπάρξει μεγαλύτερη ποικιλομορφία και πιθανότατητα επιβίωσης του είδους. Το είχαμε συζητήσει κάπου πιο παλιά, για αυτό αν θες να φυτέψεις και να σου βγει ίδια ρίγανη με αυτή που σου άρεσε πρέπει με σύνεση να βγάλεις μια ρίζα από το άγριο φυτό.
Απο παραφυαδες είναι όλες και από άλλα μέρη αλλα υψόμετρα..
 

Έχει επιχείρηση κάνεις να παρει κλώνο από ΤΣΆΙ θα πετύχει στα 1050 στο χωριο μου;;; η είναι λίγο το υψόμετρο;
Και πολύ χαμηλοτερα θα γινει. Το έχουν κάνει πολύ εδώ γυρω. Ο ξάδερφος μου εδώ και δύο χρόνια προμηθεύει όλο το σόι με σιδεριτη. Πριν 5 χρόνια φύτεψε μια ρίζα στο περιβόλι του και τώρα έχει γίνει τεραστιο. Κάτω από 250 υψόμετρο! Άρα εσύ στα 1050 είσαι αρχοντας!!!!
 
Και πολύ χαμηλοτερα θα γινει. Το έχουν κάνει πολύ εδώ γυρω. Ο ξάδερφος μου εδώ και δύο χρόνια προμηθεύει όλο το σόι με σιδεριτη. Πριν 5 χρόνια φύτεψε μια ρίζα στο περιβόλι του και τώρα έχει γίνει τεραστιο. Κάτω από 250 υψόμετρο! Άρα εσύ στα 1050 είσαι αρχοντας!!!!
Θα κανω μια προσπάθεια αν προλάβω φέτος και ξανά ανέβω..αλλιως του χρόνου.
 

Έχει επιχείρηση κάνεις να παρει κλώνο από ΤΣΆΙ θα πετύχει στα 1050 στο χωριο μου;;; η είναι λίγο το υψόμετρο;
Εγω φετος εμασα 15 χεροβολα απο 5 τσαγιες που ειχε φυτεψει ο πατερας μου. Πιανει με μεγαλη επιτυχια. Υψομετρο εμας Κατω Σετα Ευβοιας γυρω στα 750.
 
Φετος λογω του κουταβιού δυστυχώς δεν μπόρεσα να ανέβω για τσάι αλλά όπως βλέπω και στην επιστροφή για Αθηνα δεν θα κάνω το καθιερωμένο δρομολόγιο που κανω χρονια για να μαζέψω την καλύτερη ρίγανη που εχω βρει και εχω σαλταρει.
Περα απ τη συλλογή ειναι η ανάβαση ,οι εικόνες και ολο το σκηνικό.
 
Θα κανω μια προσπάθεια αν προλάβω φέτος και ξανά ανέβω..αλλιως του χρόνου.
Δεν έχει νόημα τώρα Νικόλα έχει ζέστη πολύ και το φυτό πολύ λίγα υγρά. Καλύτερα του χρόνου την άνοιξη νωρίς να βρει ήδη υγρό χώμα που θα μένει έτσι με τις βροχές και οι θερμοκρασίες δεν θα το στρεσαρουν
 
Δεν έχει νόημα τώρα Νικόλα έχει ζέστη πολύ και το φυτό πολύ λίγα υγρά. Καλύτερα του χρόνου την άνοιξη νωρίς να βρει ήδη υγρό χώμα που θα μένει έτσι με τις βροχές και οι θερμοκρασίες δεν θα το στρεσαρουν
Σωστα. Να βγαλεις το φυτο και να το φυτεψεις τελη φλεβαρη αρχες μαρτη.
 
Καλημέρα σε όλους.
Μετά από αρκετό καιρό επανακάμπτω. Μαζεύω άγρια ρίγανη αρκετά χρόνια από ένα σημείο στην Οίτη κυρίως. Την ανακάλυψα στα περάσματα της φάσσας και της τσίχλας έναν Οκτώβριο, πριν πολλά χρόνια και από τότε κάθε χρόνο την τιμώ. Μαζεύω και στο χωριό μου στην Πελοπόννησο σε κάτι σάρες στο απέναντι βουνό. Εξαιρετικής ποιότητας η λεγόμενη "ξερική". Αυτή του εμπορίου υπολείπεται σε αρώματα αρκετά. Η φετινή συγκομιδή στις εικόνες παρακάτω. Καλή συνέχεια σε όλους.
 

Attachments

  • ΑΓΡΙΑ ΡΙΓΑΝΗ 1.jpg
    ΑΓΡΙΑ ΡΙΓΑΝΗ 1.jpg
    242,4 KB · Προβολές: 18
  • ΑΓΡΙΑ ΡΙΓΑΝΗ 2.jpg
    ΑΓΡΙΑ ΡΙΓΑΝΗ 2.jpg
    262,8 KB · Προβολές: 18
  • ΑΓΡΙΑ ΡΙΓΑΝΗ.jpg
    ΑΓΡΙΑ ΡΙΓΑΝΗ.jpg
    324 KB · Προβολές: 18
Έκανα και εγώ σήμερα τη βόλτα μου,πρωί-πρωί. Είχα και το σκύλο μαζί να τρέξει λίγο στην πρωινή δροσούλα. Μάζεψα μόνο αυτή την ρίγανη που ήταν για μάζεμα, άμα είμαστε καλά σε καμιά εικοσαριά μέρες θα μαζέψω λίγο ακόμα.IMG_20210730_100921.jpgIMG_20210730_090354.jpg
 
Έκανα και εγώ σήμερα τη βόλτα μου,πρωί-πρωί. Είχα και το σκύλο μαζί να τρέξει λίγο στην πρωινή δροσούλα. Μάζεψα μόνο αυτή την ρίγανη που ήταν για μάζεμα, άμα είμαστε καλά σε καμιά εικοσαριά μέρες θα μαζέψω λίγο ακόμα.View attachment 30066View attachment 30067
πωληηηη ωραια ντεκορ στηνης ρε φιλαρακιιιιι .my man. .shake hands.
 
Στα ορεινά του Παρνωνα για εκπαιδευτικό λαγού και για να δοκιμάσουμε με το θείο μια σκύλα που θέλει να πάρει. Ενώ τα σκυλιά κελαιδανε ακόμα και αντηχουνε τα βουνα ξενυχιαζοντας το λαγό στις πλευρές και τα ισιωματα, εγώ το έριξα στην συλλογή βατόμουρων που ειναι πολύ πολύ μεγάλα καξ ομοιόμορφα ωριμα. Άριστο γλυκό και σιρόπι για παγωτό και γιαούρτι με πάρα πολλές θεραπευτικές ιδιότητες.
IMG_20210828_100510.jpgIMG_20210828_095748.jpgIMG_20210828_100520.jpg
 
Τελικά αποφάσισα και εγώ να μαζέψω σπαθόχορτο και να φτιάξω σπαθόλαδο...
View attachment 31836

Σήμερα συμπληρώθηκαν οι μέρες και το έβγαλα έτοιμο ... :)
View attachment 31837
Θαυματουργό, αλλά ξεχνάω να το χρησιμοποιήσω :)
 
Back
Top