Ρυθμιστική 2021 και το μέλλον του τρυγονιού

Αυτή η επεξεργασμένη πρόταση κατατέθηκε και έγινε αποδεκτή από το Ελληνικό Υπουργείο Περιβάλλοντος, την ίδια στιγμή που η θήρα του τρυγονιού απαγορεύθηκε για φέτος σε χώρες όπως η Ισπανία, η Πορτογαλία, η Γαλλία, η Ρουμανία και η μισή Ιταλία.

Η πρόταση της Κ.Σ.Ε. για τη θήρα του τρυγονιού είναι με τέτοιον τρόπο διαμορφωμένη, ώστε και το αειφόρο κυνήγι του είδους να εξασφαλίζει, αλλά και τις προσαρμογές στις νέες συνθήκες να ικανοποιεί, ώστε η χώρα μας να μην εμπλακεί σε νομικές διελκυστίνδες με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
Και ποιος δεν μου λέει εμένα ότι η πρόθεση του Αμυρά και του ΥΠΕΝ ήταν η πλήρης απαγόρευση της θήρας του τριγονιού στην Ελλάδα...αφού σε ολόκληρο τον Ευρωπαικό Νότο έχει απαγορευτεί? εφόσον το απαιτεί η ΕΕ?

Ε??
 
Και ποιος δεν μου λέει εμένα ότι η πρόθεση του Αμυρά και του ΥΠΕΝ ήταν η πλήρης απαγόρευση της θήρας του τριγονιού στην Ελλάδα...αφού σε ολόκληρο τον Ευρωπαικό Νότο έχει απαγορευτεί? εφόσον το απαιτεί η ΕΕ?

Ε??
Ήσουν μπροστά στη διαπραγμάτευση ή απλά βγάζεις σενάρια για να βγει λάδι η ΞΕ;
Και εγώ λέω ότι ο Αμυράς πρότεινε να ξαναγίνουν 12 τα τρυγόνια, να μπει η κίσσα και η δεκαοχτουρα χωρίς περιορισμό.
Τι έχεις να αντιτεινεις έμπρακτα επ αυτών;;;;
 
Το πρόσεξα και εγώ bill αλλά τι να πρωτογράψω.
Ας το διαβάσουν όλοι.
Το βάζω και εδώ μήπως τυχόν αλλαχθεί.

"Λίγα 24ωρα μας χωρίζουν μόνο από την τυπική υπογραφή της νέας ρυθμιστικής Απόφασης για το κυνήγι, και η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος έχει λάβει διαβεβαιώσεις από όλους τους θεσμικούς παράγοντες του Υπουργείου Περιβάλλοντος ότι, θα γίνει πλήρως αποδεκτή η συγκροτημένη τεχνική της πρόταση που επιτρέπει τη συνέχιση της θήρας του τρυγονιού στη χώρα μας.

Έγκαιρα και έχοντας λάβει υπόψη όλα τα διεθνή και εγχώρια δεδομένα, η Κ.Σ.Ε. και το επιστημονικό της προσωπικό είχαν επεξεργαστεί από καιρό μία «διέξοδο» που θα επέτρεπε στο τρυγόνι να παραμείνει στα θηρεύσιμα είδη της ρυθμιστικής, παρά τις πιέσεις που ασκούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση για πλήρη απαγόρευση του κυνηγιού του σε όλες τις χώρες – μέλη.

Αυτή η επεξεργασμένη πρόταση κατατέθηκε και έγινε αποδεκτή από το Ελληνικό Υπουργείο Περιβάλλοντος, την ίδια στιγμή που η θήρα του τρυγονιού απαγορεύθηκε για φέτος σε χώρες όπως η Ισπανία, η Πορτογαλία, η Γαλλία, η Ρουμανία και η μισή Ιταλία.

Η πρόταση της Κ.Σ.Ε. για τη θήρα του τρυγονιού είναι με τέτοιον τρόπο διαμορφωμένη, ώστε και το αειφόρο κυνήγι του είδους να εξασφαλίζει, αλλά και τις προσαρμογές στις νέες συνθήκες να ικανοποιεί, ώστε η χώρα μας να μην εμπλακεί σε νομικές διελκυστίνδες με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Όλο το σχέδιο της Κ.Σ.Ε. βασίστηκε στα πολύτιμα στοιχεία που για χρόνια συγκεντρώνει μέσω του προγράμματος θηραματικής κάρπωσης «Άρτεμις», αλλά και στις πολύ καλύτερες πληθυσμιακές συνθήκες που εμφανίζει το τρυγόνι στον Ανατολικό διάδρομο μετανάστευσης, όπου ανήκει και η Ελλάδα.

Σύμφωνα με όσα συμφωνήθηκαν μεταξύ της Κ.Σ.Ε. και του Υπουργείου Περιβάλλοντος, η ανώτατη ημερήσια κάρπωση τρυγονιών ανά κυνηγό θα μειωθεί, φέτος, στα 6 πουλιά, ενώ ταυτόχρονα θα υπάρξει και μία ηλεκτρονική εφαρμογή κυνηγετικής διαχείρισης, η οποία εξασφαλίζει την ελεγχόμενη, ανεκτή και αειφόρο κάρπωση που απαιτεί η Ευρωπαϊκή Ένωση.

Πιο αναλυτικά, μέσω συγκεκριμένης εφαρμογής στο κινητό του τηλέφωνο, κάθε κυνηγός θα αποστέλλει τον αριθμό των τρυγονιών που θηρεύει σε κάθε του έξοδο, με σκοπό τα στοιχεία να συγκεντρώνονται σε μία ενιαία τράπεζα πληροφοριών.

Η τήρηση αυτής της υποχρέωση θα ελέγχεται από τους θηροφύλακες και τα δασικά όργανα, με σκοπό να υπάρχει καθημερινά μία ξεκάθαρη εικόνα για την συνολική κάρπωση τρυγονιών στη χώρα μας.

Όποτε, εάν και όταν η συνολική κάρπωση υπερβεί το θεσπισμένο επιτρεπτό όριο για τη χώρα μας 145.000 το κυνήγι του τρυγονιού θα «κλείνει».

Οι κυνηγοί – μέλη των αναγνωρισμένων κυνηγετικών συλλόγων που ανήκουν στην δύναμη της Κ.Σ.Ε. και των Κυνηγετικών Ομοσπονδιών, θα εφοδιαστούν ΔΩΡΕΑΝ με αυτήν την ηλεκτρονική εφαρμογή, κατά την έκδοση και ανανέωση των νέων αδειών θήρας για την περίοδο 2021 – 2022."
 
Ήσουν μπροστά στη διαπραγμάτευση ή απλά βγάζεις σενάρια για να βγει λάδι η ΞΕ;
Και εγώ λέω ότι ο Αμυράς πρότεινε να ξαναγίνουν 12 τα τρυγόνια, να μπει η κίσσα και η δεκαοχτουρα χωρίς περιορισμό.
Τι έχεις να αντιτεινεις έμπρακτα επ αυτών;;;;
Δεν θέλω να βγάλω κανέναν λάδι....αλλά επίσης κάνω διαφορετική ανάγνωση της ανακοίνωσης από εσένα.

Εσύ υποστηρίζεις ότι η ΚΣΕ έβγαλε τα μάτια της μόνη της....ενώ εγώ πιστέυω ότι απέναντι της είχε και έχει τον Κο Αμυρά....τον Κο "Μένουμε Ελλάδα"...με τις γνωστές του θέσεις για την οικολογία και το κυνήγι.!

Πιο εύκολα μπορώ να πιστέω ότι ο Αμυράς θα ήθελε απαγόρευση σε όλοκληρο τον Ευρωπαικό Νότο...πάρα να αυξηθεί το όριο κάρπωσης.
 
Δεν θέλω να βγάλω κανέναν λάδι....αλλά επίσης κάνω διαφορετική ανάγνωση της ανακοίνωσης από εσένα.

Εσύ υποστηρίζεις ότι η ΚΣΕ έβγαλε τα μάτια της μόνη της....ενώ εγώ πιστέυω ότι απέναντι της είχε και έχει τον Κο Αμυρά....τον Κο "Μένουμε Ελλάδα"...με τις γνωστές του θέσεις για την οικολογία και το κυνήγι.!

Πιο εύκολα μπορώ να πιστέω ότι ο Αμυράς θα ήθελε απαγόρευση σε όλοκληρο τον Ευρωπαικό Νότο...πάρα να αυξηθεί το όριο κάρπωσης.
Τα φαινόμενα απατουν πολλές φορές.
Ο καλύτερος υπουργός περιβάλλοντος με τρομερή διαφορά απ' το δεύτερο τα τελευταία είκοσι χρόνια και χωρίς να είμαι υπερβολικός ήταν ο συριζαιος Φάμελλος!
Και μόνο συριζαιο δε μπορεί να με πει κάποιος
Κάτι άλλο πιο χειροπιαστό;;;;
 
Χρειάστηκε να διαβάσω πολλές φορές την ανακοίνωση - θανατική καταδίκη για τους κυνηγούς και να σταθώ στο παρακάτω σημείο"

Οι κυνηγοί – μέλη των αναγνωρισμένων κυνηγετικών συλλόγων που ανήκουν στην δύναμη της Κ.Σ.Ε. και των Κυνηγετικών Ομοσπονδιών, θα εφοδιαστούν ΔΩΡΕΑΝ με αυτήν την ηλεκτρονική εφαρμογή, κατά την έκδοση και ανανέωση των νέων αδειών θήρας για την περίοδο 2021 – 2022."Δηλαδή ρε μαλακές όσοι βγάλουν άδεια στο δασαρχείο δεν θα στέλνουν μνμ γιατί απλά δεν θα έχουν την εφαρμογή.Μετα από 38 χρόνια στον πρώτο σύλλογο της Ελλάδας θα προτρέπω στο εξής όποιον κυνηγό γνωρίζω να βγάλει άδεια στο δασαρχείο καλά είναι η κοροϊδία...
 
Ο καλύτερος υπουργός περιβάλλοντος με τρομερή διαφορά απ' το δεύτερο τα τελευταία είκοσι χρόνια και χωρίς να είμαι υπερβολικός ήταν ο συριζαιος Φάμελλος!
Δεν διαφώνω....αλλά τι σχέση έχει αυτό?

Ο Φάμελος είχε βγει δημόσια και είχε πει οτι στηρίζει το κυνήγι...και πως έχει κυνηγετική κουλτούρα. Μάλιστα ίσως να ήταν και ο μόνος υπουργός που έχει βγει στις πρωινές ιχνηλασίες του Κοσκινα & Ιορδάνογλου.

Στον αντίποδα ο Αμυράς....έχει πολλές φορές δημόσια πει ότι είναι αντίθετος με την δραστηριότητα αυτή. Να σου θυμίσω ότι ο Αμυράς με ερώτηση του στη βουλή είχε ζητήσει την ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΘΗΡΑΣ στην Αττική.

http://topotami.gr/peri-tis-apagorefsis-tou-kinigiou-se-piropliktes-perioches-tis-attikis/

Εσύ λοιπόν πιστεύεις....ότι αυτός που ζητούσε την πλήρη απαγόρευση θήρας στην Αττική θα μπορούσε να ζητήσει την άυξηση ορίου θήρας για το τριγόνι!

ΟΚ.....κάτι έλεγες για IQ!

Δεν μπορώ να παρακολουθήσω λοιπόν την συσχέτιση αυτών που λες.
 
Last edited:
Δεν διαφώνω....αλλά τι σχέση έχει αυτό?

Ο Φάμελος είχε βγει δημόσια και είχε πει οτι στηρίζει το κυνήγι...και πως έχει κυνηγετική κουλτούρα. Μάλιστα ίσως να ήταν και ο μόνος υπουργός που έχει βγει στις πρωινές ιχνηλασίες του Κοσκινα & Ιορδάνογλου.

Στον αντίποδα ο Αμυράς....έχει πολλές φορές δημόσια πει ότι είναι αντίθετος με την δραστηριότητα αυτή. Να σου θυμίσω ότι ο Αμυράς με ερώτηση του στη βουλή είχε ζητήσει την ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΘΗΡΑΣ στην Αττική.

Δεν μπορώ να παρακολουθήσω λοιπόν την συσχέτιση αυτών που λες.
ΣΥΡΙΖΑ η αριστερά της προόδου των κινημάτων και της οικολογίας, you know?
Ότι είχε κατέβει μαζί με τους οικολόγους πράσινους?
Ότι πιστεύεις πως οι ατομικές απόψεις ενός μέλους της κυβέρνησης μπορούν να υπερισχύσουν των απόψεων ενός κόμματος με ένα σωρό συνιστώσες αντικυνηγετικες?
Καλά προς Θεού δεν πιστεύω ότι η ΝΔ είναι φίλη των κυνηγών. Η ΝΔ είναι και χειρότερη, γτ μπροστά σου χαμογελάει και πίσω στον καρφώνει ασαλιωτα. Οι άλλοι τουλάχιστον είναι αυτοί που είναι και το βροντοφωναζουν.
Στο διά ταύτα....
Όπως μπορείς να υποθέτεις επαγωγικά τι στάση και προτάσεις είχε ι Αμυράς έτσι μπορώ και εγώ.
Εκτός και αν έχεις εμπράκτως πηγές από μέσα, εκεί μαζί σου με τα χίλια και με τα μπούνια.
Διαφορετικά λέμε και οι δύο το μακρύ και το κοντό μας
 
Μετά την πατάτα που θα γίνει,να δω ποιός θα πληρώσει το μάρμαρο της αναξιοπιστίας των πρωτοποριακών μεθόδων καταγραφής θηραμάτων.Θα μας περιμένουν στην στροφή να μας κόψουν τα πόδια, μόνο ο καράφλας το βλέπει για νίκη της ΚΣΕ.
 
Και ποιος δεν μου λέει εμένα ότι η πρόθεση του Αμυρά και του ΥΠΕΝ ήταν η πλήρης απαγόρευση της θήρας του τριγονιού στην Ελλάδα...αφού σε ολόκληρο τον Ευρωπαικό Νότο έχει απαγορευτεί? εφόσον το απαιτεί η ΕΕ?

Ε??
Την απαίτηση προς την Ελλάδα δεν βλέπω.
Την βλέπεις πουθενά εσύ ;
Αν εκλαμβάνουν την σύσταση σαν απαίτηση υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Δεν βλέπω δεσμευτικό κείμενο υπογεγραμμέμο από την Ελλάδα ούτε κυρώσεις.

Για τον κάθε ανευθυνο-υπεύθυνο υπουργό σου έχω απαντήσει πιο πριν.
Αν έχει τα κότσια ας το απαγορεύσει τελείως με δική του απόφαση αντίθετη στην ΚΣΕ.
Όχι να βάζει την ΚΣΕ να επεξεργαστεί βιώσιμη πρόταση προς φανταστική απειλή και απορριπτέο και ανύπαρκτο (draft) σχέδιο δράσης.

Πάντα φιλικά.
 
Last edited:
Ρε σεις... Αυτό το "πάντα φιλικά" μήπως είναι το καινούργιο "άντε και γ@μησου"?
Γιατί το έχετε τσίχλα?
Προσωπικά μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.

Αλλά ότι και να πούμε όλοι εμείς, ο κύβος ερρίφθη.
Μην ξεχάσετε να δηλώσετε τα τρυγόνια.
Αν δεν έχει σήμα το κινητό και το ξεχάσετε θα φάτε πρόστιμο.
Γλέντια ...
 
Προσωπικά μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.

Αλλά ότι και να πούμε όλοι εμείς, ο κύβος ερρίφθη.
Μην ξεχάσετε να δηλώσετε τα τρυγόνια.
Αν δεν έχει σήμα το κινητό και το ξεχάσετε θα φάτε πρόστιμο.
Γλέντια ...
Γλέντια;
Σ'όλα τα ελληνοβουλγαρικά σύνορα το κινητό μπαίνει T-Mobile Monkeydonia
Έβρο μπαίνει turkcell telecom
Ο ένας μπάρμπας θα έχει Νοκια 3310, αυτό που είχε και ο Μαγκάιβερ και σκότωσε πέντε με μια ρίψη
Άλλος δε θα έχει ανανεώσει την κάρτα και ΜΒ γιοκ.
Γλέντια και γέλια λοιπόν.
Θα ψάξω να βρω που έχω το Alcatelακι μου.
Δε χρειάζεται μανουρα σε έλεγχο, υπάρχει και η αστυνομία να διευθετήσει το θέμα
 
Γλέντια;
Σ'όλα τα ελληνοβουλγαρικά σύνορα το κινητό μπαίνει T-Mobile Monkeydonia
Έβρο μπαίνει turkcell telecom
Ο ένας μπάρμπας θα έχει Νοκια 3310, αυτό που είχε και ο Μαγκάιβερ και σκότωσε πέντε με μια ρίψη
Άλλος δε θα έχει ανανεώσει την κάρτα και ΜΒ γιοκ.
Γλέντια και γέλια λοιπόν.
Θα ψάξω να βρω που έχω το Alcatelακι μου.
Δε χρειάζεται μανουρα σε έλεγχο, υπάρχει και η αστυνομία να διευθετήσει το θέμα
"Εμένα ο μπαμπάς μου δεν μου παίρνει τηλέφωνο"

Υπάρχει περίπτωση να με πιστέψουν ;;; :) αχαχαχα
 
Tην απαίτηση προς την Ελλάδα δεν βλέπω.
Την βλέπεις πουθενά εσύ ;
Αν εκλαμβάνουν την σύσταση σαν απαίτηση υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Δεν βλέπω δεσμευτικό κείμενο υπογεγραμμέμο από την Ελλάδα ούτε κυρώσεις.

Για τον κάθε ανευθυνο-υπεύθυνο υπουργό σου έχω απαντήσει πιο πριν.
Αν έχει τα κότσια ας το απαγορεύσει τελείως με δική του απόφαση αντίθετη στην ΚΣΕ.
Όχι να βάζει την ΚΣΕ να επεξεργαστεί βιώσιμη πρόταση προς φανταστική απειλή και απορριπτέο και ανύπαρκτο (draft) σχέδιο δράσης.
Αρχίζω να πιστέυω ότι κάνουμε την τρίχια τριχιά!

Εξαντλούμε μια έκθεση του 2018....χωρίς να γνωρίζουμε τι έχει γίνει από εκεί και πέρα. Δεν έχουμε πρόσβαση στο ΥΠΕΝ....και δεν ξέρουμε τι έχει γίνει από τότε μέχρι και σήμερα.

Eιπαμε...είναι μια ιστορία από το 2005.....μέχρι και σήμερα. Εδώ μπορείς να δεις και την έκθεση του 2007-09

https://ec.europa.eu/environment/nature/conservation/wildbirds/hunting/docs/turtle_dove.pdf

Μία σκέψη που κάνω με αφορμή κάτι που έγραψε ένας φίλος για το πρόγραμμα Αρτεμις...θα είχε ενδιαφέρον αν η ΚΣΕ μας ενημέρωνε πόσα τριγόνια θηρεύουμε κάθε χρόνο...και πόσα τριγόνια/κυνηγό.

Θέλω να εύχομαι ότι η ΚΣΕ μελέτησε τα στοιχεία αυτά και κατέληξε στα νούμερα της πρότασης.

Για αυτό λέω...ότι η ΚΣΕ θα πρέπει να ενημερώνει τα μέλη της....για να ξέρουμε με ποιόυς και με τι έχουμε να κάνουμε.
 
Εμένα οι πληροφιριες μου λενε οτι τι υπουργειο προτεινε 150000 τρυγονια αλλα η συνομοσπονδια ειχε τις επιφυλαξεις της,ποιός θα μαδησει τοσα τρυγονια,που να τα βρουμε τοσα,θα φαμε ολο το σεπτεμβρη στα καρτερια,πρωινο ξυπνημα κλπ οποτε κλεισαμε στις 145000
 
Back
Top