Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επιβεβαιώνω για Δασικούς, αρκεί να είχες άδεια.Γνωστοί μου πήγαιναν για κυνήγι, όπως κάθε άλλη χρονιά. Αυτό όμως φίλε, δεν είναι ευνομούμενη Πολιτεία!
Εγώ άκουσα για δασικούς , όχι θηροφυλακες , που επαιρναν τηλέφωνο την αστυνομία η εστηναν μπλόκα σε δρόμους που οδηγούσαν σε γνωστά κυνηγοτοπια μαζι με την αστυνομια. Κυριοι εγω μέχρι τα Χριστούγεννα δεν βγήκα παρα μονο μια φορά στα ελατα. Μετά τις 2/1 μπορώ να πω ότι δεν βγήκα πάρα μόνο τις ημέρες που είχαμε χιονοστρωση . Προσεχα να πάω από μη κεντρικούς δρόμους και στον κάμπο η στο βουνό δεν με ενόχλησε κανενας. Σε τυχον απαγόρευση φετος δεν σταματάω ούτε δευτερολεπτο. Με άδεια και πιστοποιητικό εμβολιασμού όπως λέει ο Παναγιώτης πιο πάνω να δω τι σκατα δικαιολογία θα έχουν.
 
Εγώ άκουσα για δασικούς , όχι θηροφυλακες , που επαιρναν τηλέφωνο την αστυνομία η εστηναν μπλόκα σε δρόμους που οδηγούσαν σε γνωστά κυνηγοτοπια μαζι με την αστυνομια.
Αυτό έγινε μόνο από καρφώματα μεταξύ κυνηγών.

Τουλάχιστον στο μέρος που ζω.
 
Αυτό έγινε μόνο από καρφώματα μεταξύ κυνηγών.

Τουλάχιστον στο μέρος που ζω.
Εδώ μια μέρα μόνο έκαναν μικτό μπλόκο στην Ατταλη και όντως πρέπει να αλληλοκαρφωθηκαν παρέες γουρουναδων. Άλλο ένα μπλόκο για κυνηγούς μόνο από αστυνομία έγινε και στο παλιό ΚΤΕΟ στην Αρτάκη και εκεί απο καρφωτη. Οι μαλακες και οι ρουφιανοι είναι παντού!
 
Δημήτρη, οι περισσότεροι όμως νιώθουν και με το δίκιο τους, αδικημένοι.Στο χωράφι καλημέρισα πολλές φορές κυνηγούς που είχαν έρθει με τα σκυλιά τους για λαγό, κάθε βράδυ άκουγα τι ώρα περνάει η μπεκάτσα, κλπ,κλπ. Επιμένω στην τελευταία πρόταση που έγραψα παραπάνω.
 
Δημήτρη, οι περισσότεροι όμως νιώθουν και με το δίκιο τους, αδικημένοι.Στο χωράφι καλημέρισα πολλές φορές κυνηγούς που είχαν έρθει με τα σκυλιά τους για λαγό, κάθε βράδυ άκουγα τι ώρα περνάει η μπεκάτσα, κλπ,κλπ. Επιμένω στην τελευταία πρόταση που έγραψα παραπάνω.
Όλοι ήταν αδικημένοι πέρσι εκτός από τους λαθροθηρες. Αυτοί είχαν χρυσή χρόνια , την καλύτερη τους. Και εγώ που δύο μήνες τους εγραψα κανονικά δεν μπορούσα να πάω όπου ηθελα αλλά όπου με έπαιρνε. Άσε που σε καμία περίπτωση δεν το ευχαριστιέται κανείς σε μια τέτοια κατασταση.
 
ΑΝ περσι η μεγαλη πλειοψηφια των κυνηγων ελεγε οτι θα βγαινω για κυνηγι και ας φαω προστιμο, ειμαι σιγουρος οτι θα μας αφηναν να κυνηγησουμε.
ΑΝ εβλεπαν οτι ειμαστε αποφασισμενοι, θα εκαναν κωλοτουμπα!!
Οπως εκαναν πριν μερικους μηνες οταν ειδαν οτι ο κοσμος δεν κρατιεται πλεον μεσα, γυρισαν το ποιημα αλλιως και ελεγαν ¨βγειτε εξω μη καθεστε σπιτι και κολλατε μεταξυ σας¨ ;)
Το ιδιο και στα θεοφανεια.

Η προταση μου εχει δυο αν....αλλα δεν ειναι καθολου εκτος πραγματικοτητας.
 
Παλικάρια πέρυσι σε όλη την κυνηγετική σεζόν προσπαθήσαμε να κρατήσουμε τα προσχήματα για να μην δίνουμε δικαιώματα. Σας παρακαλώ να τηρήσουμε αυτή την συμπεριφορά μέχρι να τελειώσουμε με αυτόν τον διάολο. Φιλικά το λέω :)
 
Εδώ μια μέρα μόνο έκαναν μικτό μπλόκο στην Ατταλη και όντως πρέπει να αλληλοκαρφωθηκαν παρέες γουρουναδων. Άλλο ένα μπλόκο για κυνηγούς μόνο από αστυνομία έγινε και στο παλιό ΚΤΕΟ στην Αρτάκη και εκεί απο καρφωτη. Οι μαλακες και οι ρουφιανοι είναι παντού!
Γουρουνάδες και λαγάδες.
4-5 μπλόκα που έμαθα ότι σταμάτησαν και έγραψαν κόσμο ήταν καρφωτές.

Αυτό που "όλοι" έλεγαν είναι ότι μόνο η αστυνομία μπορεί να σας γράψει για άσκοπη μετακίνηση.
Γι αυτό και τα καρφώματα ήταν όλα προς στην αστυνομία.
Αυτά τουλάχιστον έχω ακούσει και έγιναν εδώ.
Κανένας δεν είδε δασικό ή θηροφύλακα στην περίοδο του lock down στα βουνά.
Ελεύθερο κυνήγι :) με περιορισμό μετακίνησης.
 
Γουρουνάδες και λαγάδες.
4-5 μπλόκα που έμαθα ότι σταμάτησαν και έγραψαν κόσμο ήταν καρφωτές.

Αυτό που "όλοι" έλεγαν είναι ότι μόνο η αστυνομία μπορεί να σας γράψει για άσκοπη μετακίνηση.
Γι αυτό και τα καρφώματα ήταν όλα προς στην αστυνομία.
Αυτά τουλάχιστον έχω ακούσει και έγιναν εδώ.
Κανένας δεν είδε δασικό ή θηροφύλακα στην περίοδο του lock down στα βουνά.
Ελεύθερο κυνήγι :) με περιορισμό μετακίνησης.
Αφού δεν ήταν σε αναστολή; Εμείς καθόμασταν μέσα και οι άλλοι όργωναν τα βουνά 7 στα 7 πρωί βράδυ.....Τι να λέμε τώρα....
 
Άστο γιατί θα φάμε delete από τον @Vasilis .
Bill, σβήνε κατά βούληση ;)
Ο καθε Βασιλης, αλλα και οποιος αποφασισε να ακολουθησει την απαγορευση οφειλει να αποφασισει αν θεωρει την απαγορευση λογικη και ουσιαστικα ορθη ως προς τον σκοπο της.

Στην σπανια περιπτωση που την θεωρησει ανωφελη ισως πρεπει να αντιληφθει,και να παραδεχθει οτι ο μονος λογος του θεσπισης ενος τετοιου μετρου(οπως και σε αλλα πολλα επιπεδα ελαβε χωρα) δεν μπορει να ειναι αλλος απο το να σπειρει εσκεμενα διχονοια , αντιπαλοτητα και ρουφιανια.

Υ.Σ Προσωπικα δεν κυνηγησα αλλα καταννοω οσους μπορεσαν να το κανουν και ποσως με ενοχλει

Ειρηνη υμιν!
 
Ο καθε Βασιλης, αλλα και οποιος αποφασισε να ακολουθησει την απαγορευση οφειλει να αποφασισει αν θεωρει την απαγορευση λογικη και ουσιαστικα ορθη ως προς τον σκοπο της.

Στην σπανια περιπτωση που την θεωρησει ανωφελη ισως πρεπει να αντιληφθει,και να παραδεχθει οτι ο μονος λογος του θεσπισης ενος τετοιου μετρου(οπως και σε αλλα πολλα επιπεδα ελαβε χωρα) δεν μπορει να ειναι αλλος απο το να σπειρει εσκεμενα διχονοια , αντιπαλοτητα και ρουφιανια.

Υ.Σ Προσωπικα δεν κυνηγησα αλλα καταννοω οσους μπορεσαν να το κανουν και ποσως με ενοχλει

Ειρηνη υμιν!
Καμία ΠΟΛΙΤΙΚΗ απόφαση δεν στιρίζεται αποκλειστικά στην λογική.
Δεν έχεις ακούσει ποτέ το ρητό "εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει η πολιτική" :)
Μπορώ να σου αραδιάσω τουλάχιστον 10 διαφορετικούς λόγους που έπαιξαν ρόλο για το κυνήγι και το ψάρεμα.

Ο κόσμος όμως δεν είναι αγγελικά ούτε λογικά πλασμένος.

Το θέμα είναι ότι απαγόρευσαν και την μοναχική έξοδο στην περιφερειακή ενότητα.
Αυτό είναι εντελώς παράλογο αλλά όχι άνευ στόχου και σκοπού.
Όταν αυτοί που λαμβάνουν τις αποφάσεις είναι αντικυνηγοί, κολλητοί διαφόρων οργανώσεων κτλ, τα πάντα μπορούν να συμβούν.

Η διχόνοια δημιουργείται όταν δεν υπάρχει κοινός σκοπός και ελπίδα, ο θεσμικός ηγέτης της ομάδας έχει αποτύχει, έχει χάσει την εμπιστοσύνη, έχει καρφωθεί στην καρέκλα του και η ομάδα δεν μπορεί να απαλλαγεί από αυτόν, ούτε φαίνεται να υπάρχει δίοδος διαφυγής.
Σε αυτή την φάση βρισκόμαστε κατ' εμένα.

Τι ελπίδα να υπάρχει φέτος όταν το έργο το έχουμε ξαναδεί πέρσι παιγμένο με τους ίδιους ηθοποιούς ;

Ποιούς να εμπιστευτώ ... τους πολιτικούς αχαχαχαχαχαχα ή την ηγεσία μας ;
Από ποιούς να περιμένω να αλλάξει κάτι ;

Αν με ρωτήσεις αν ο οποιοσδήποτε διαφορετικός πρόεδρος της ΚΣΕ, ομοσπονδιών, συλλόγων θα μπορούσε να αλλάξει κάτι θα σου απαντούσα ευθέως πιθανόν όχι.
Η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία.
Με την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί, δεν υπάρχει καν ελπίδα ...

ps
Απορώ γιατί κάθομαι και γράφω.
 
Βρήκαν έναν ωραίο τρόπο για να πιέσουν τους κυνηγούς να βγάλουν σε αυτούς άδειες, αν δεν πας στο συνεργαζόμενο δε θα μπορείς να προμηθευτείς δωρεάν την εφαρμογή και άρα να θηρεύσεις τρυγόνι.
Επιπλέον, οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας, άνθρωποι 65+ που δεν έχουν επαφή με την τεχνολογία και δε διαθέτουν smartphones, πως τους αποκλείεις από τη θήρα του τρυγονιού;
Βρε ό,τι και να κάνετε άδεια δε βγάζουμε σε εσάς, που να τάξετε τον ουρανό με τ' άστρα
 
εγω μαγγες μου οσα πει η ριθμιστικη θα βαραω αμα βρω και μινιμα/σμσ δεν ξερω τι σκατα θελουνε δε στελνω σε κανενανε κιερατα να πανε να το κοψουνε στους σκοπιανους στους βοπυλγαρους και στους αραπαδες αμα νομηζουναι οτι εχη προβλιμα το τριγονη εκη πουτα μακελεβουνε
 
¨.... η Κ.Σ.Ε. και το επιστημονικό της προσωπικό είχαν επεξεργαστεί από καιρό μία «διέξοδο» που θα επέτρεπε στο τρυγόνι να παραμείνει στα θηρεύσιμα είδη της ρυθμιστικής, παρά τις πιέσεις που ασκούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση....."

Αυριο πρωι θα τους στειλω λουλουδια!
Με σκλαβωσαν!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top