Παρουσίαση Φυσιγγίων

Νικο
Ο λογος που συχνα παρεξηγειτε ο γραπτος σου λογος ειναι ακριβως επειδη βγαζεις αυτο το απολυτο
Εσυ ισως αλλα θελεις να πεις αλλα αλλα καταλαβαινει ο πλειστος κοσμος οπως τα λες

Δες το λιγο γιατι εχεις ορεξη και ειναι κριμα αφου θες να δινεις γνωση ταυτοχρονα να την ´´χαλασ´´ αθελα σου

Λες δεν υπαρχει φυσιγγι.....
Δεν λες ουτε νουμερο σκαγιου ουτε εαν το τσοκ ειναι σταθερο, ουτε βυσματωση ......
Δεν λες εαν το εμπορικο θα εχει μπαφερ
Δεν λες ουτε εαν το ιδιογομωσης θα εχει μπαφερ εαν δεν εχει το εμπορικο

Και σου λεω εαν ριξεις ενα εμπορικο σκοπευτικο με ενα σταθερο τσοκ με ενα οπλο πχ μερκελ η ενα ζανολετι η ενα s 55-56 θα δεις πραματα που δεν θα πιστευεις!!!
Ειπα μερικα αξιολογα οπλα που αφησαν εποχη οι καννες τους- υπαρχουν πολλα αλλα

Εαν ριξεις ενα φυσιγγι ιδιο σε ολα με σκαγι 5 αντι 8 και παλι ξερεις οτι οι διαφορες θα ειναι μεγαλες

επισης αναφερεστε συχνα στο μηκος της καννης

Το μηκος της καννης περαν απο συγκεκριμενα ηδη φυσιγγιων ουδεμια διαφορα δεν κανουν στην κατανομη μας
Τουλαχιστον να ειναι αξια αναλυσης

Μαλιστα σε τουλαχιστον 3 δοκιμες μεταξυ 66-71-76 καννων τα 66 υπερηχαν βλητικα εστω και ελαχιστα

Το μηκος της καννης δινει πολλα προτερηματα οσον αφορα τα στατικα κυνηγια και την προσκοπευση μας
Οχι την βλητικη αποδοση στα γενικα φυσιγγια εμποριου η ιδιογομωσης

Υπαρχουν εταιρειες κολοσσοι σε καθε τοπο που παραγουν εξαγουν τεραστιους ογκους φυσιγγιων και αμετρητοι χρηστες τους
Οπως και πολλοι ιδιογωμωτες που αντιγραφουν φιυσεκια τους

Δεν μπορουμε να λεμε δεν υπαρχει εμπορικο φυσιγγι να..........επειδη υποστηριζουμε την ιδιογομωση φιλε

γιατι ειναι ουτοπικο

Το να λεμε ομως οτι η γλυκα ενις δικου σου φυσιγγιου ειναι μεγαληηη καυλα ναι ειναι αληθινο!!!

Οπως και το οτι ξερεις απολυτα τι ριχνεις!!!

Οπως και οτι μεχρι να σου τελειωσει η παρτιδα υλικων που εχεις ολα τα δυσιγγια σου θα ειναι ιδια
Αυτα ισχυουν απολυτα!!!

το δεν υπαρχει ομως δεν ισχυει φιλε
Κατ εμενα και εντέλως συναδερφικα!
Χρυσανθε, οσο αφορα το μηκος κανης, συμφωνω μαζι σου και με την επικρατουσα αποψη βλητικων , οτι δεν παιζει ρολο στη συγκεντρωση.
Σε δικες μου ομως δοκιμες (δυστυχως με διαφορετικα οπλα), γενικα ειδα μια μειωση της διαμετρου του κυκλου κατα 7-10%, μονο στα χοντρα σκαγια ν2-5 , σε βαριες γομωσεις 36-40γρ , και κυριως με προοδευτικες πυριτιδες.(κυριως tecna-sipe vs A1 kai C7), στην 76αρα κανη
 
Νικο
Ο λογος που συχνα παρεξηγειτε ο γραπτος σου λογος ειναι ακριβως επειδη βγαζεις αυτο το απολυτο
Εσυ ισως αλλα θελεις να πεις αλλα αλλα καταλαβαινει ο πλειστος κοσμος οπως τα λες

Δες το λιγο γιατι εχεις ορεξη και ειναι κριμα αφου θες να δινεις γνωση ταυτοχρονα να την ´´χαλασ´´ αθελα σου

Λες δεν υπαρχει φυσιγγι.....
Δεν λες ουτε νουμερο σκαγιου ουτε εαν το τσοκ ειναι σταθερο, ουτε βυσματωση ......
Δεν λες εαν το εμπορικο θα εχει μπαφερ
Δεν λες ουτε εαν το ιδιογομωσης θα εχει μπαφερ εαν δεν εχει το εμπορικο

Και σου λεω εαν ριξεις ενα εμπορικο σκοπευτικο με ενα σταθερο τσοκ με ενα οπλο πχ μερκελ η ενα ζανολετι η ενα s 55-56 θα δεις πραματα που δεν θα πιστευεις!!!
Ειπα μερικα αξιολογα οπλα που αφησαν εποχη οι καννες τους- υπαρχουν πολλα αλλα

Εαν ριξεις ενα φυσιγγι ιδιο σε ολα με σκαγι 5 αντι 8 και παλι ξερεις οτι οι διαφορες θα ειναι μεγαλες

επισης αναφερεστε συχνα στο μηκος της καννης

Το μηκος της καννης περαν απο συγκεκριμενα ηδη φυσιγγιων ουδεμια διαφορα δεν κανουν στην κατανομη μας
Τουλαχιστον να ειναι αξια αναλυσης

Μαλιστα σε τουλαχιστον 3 δοκιμες μεταξυ 66-71-76 καννων τα 66 υπερηχαν βλητικα εστω και ελαχιστα

Το μηκος της καννης δινει πολλα προτερηματα οσον αφορα τα στατικα κυνηγια και την προσκοπευση μας
Οχι την βλητικη αποδοση στα γενικα φυσιγγια εμποριου η ιδιογομωσης

Υπαρχουν εταιρειες κολοσσοι σε καθε τοπο που παραγουν εξαγουν τεραστιους ογκους φυσιγγιων και αμετρητοι χρηστες τους
Οπως και πολλοι ιδιογωμωτες που αντιγραφουν φιυσεκια τους

Δεν μπορουμε να λεμε δεν υπαρχει εμπορικο φυσιγγι να..........επειδη υποστηριζουμε την ιδιογομωση φιλε

γιατι ειναι ουτοπικο

Το να λεμε ομως οτι η γλυκα ενις δικου σου φυσιγγιου ειναι μεγαληηη καυλα ναι ειναι αληθινο!!!

Οπως και το οτι ξερεις απολυτα τι ριχνεις!!!

Οπως και οτι μεχρι να σου τελειωσει η παρτιδα υλικων που εχεις ολα τα δυσιγγια σου θα ειναι ιδια
Αυτα ισχυουν απολυτα!!!

το δεν υπαρχει ομως δεν ισχυει φιλε
Κατ εμενα και εντέλως συναδερφικα!


Και βεβαια ΠΑΝΤΑ συναδελφικα Χρυσανθε!!!! :)

Ο Τολης ''μιλησε'' για 60 μετρα....δεν ξερω εαν το προσεξες....

Εγω λεω για 40 μετρα μεχρι τα 50.....
Το θεμα ειναι εαν μιλαμε για πλειοψηφια των κυνηγων και των φυσιγγιων ...ή για εξαιρεσεις.
Αυτο οσον αφορα τα οπλα που ανεφερες...
Τωρα μαλλον το τι θεωρει ο καθε κυνηγος ...και εγω..... ''αξιοπρεπη'' συγκεντρωση....εκει νομιζω οτι
ειναι η διαφορα μας.

Εαν συμφωνεις με αυτον τον πινακα.....τοτε εγω παω πασο....

εικόνα_Viber_2021-03-19_16-39-49.jpg

Εγω θεωρω ''αξιοπρεπη'' συγκεντρωση ενα 55-60% στα 50 μετρα με φουλ τσοκ ΜΑΜΑ....ΚΑΙ ας εχει
μπαφερ....και οτι αλλο γουσταρει.....με την προυποθεση να μην ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ η τιμη του.

Εαν εχεις υπ'οψιν σου τετοια φυσιγγια θα ηθελα να μου πεις ποια ειναι....να τα αγορασω και να τα
δοκιμασω.
Επισεις οσον αφορα τις καννες και το μηκος τους....το αναφερω γιατι η 76 εκατοστα καννη εχει στο
ΙΔΙΟ ΣΕΤΑΠ εχει 10-15 μετρα μεγαλυτερη ταχυτητα απο την 66 εκατοστα.. Με οτι αυτο συνεπαγεται.

Χρυσανθε ευχομαι να μην παρεξηθουν τα γραφομενα μου....Παντα φιλικα μιλαω και χωρις ιχνος
αντιπαραθεσης φιλε !!!:)

ΥΓ. Μαλλον εχω ανεβασει ψηλα τον ''πυχη''.....συγκεντρωσης.... και ποιοτητας φυσιγγιων και γι'αυτο ''φαινομαι'' απολυτος.....
 
Απλά για επιβεβαίωση ... Από αμερικάνικη εταιρία κατασκευής τσοκ τα ποσοστά.
Το full δίνει 70% στα 36μ.

Πηγή
https://trulockchokes.com/basic_choke_information.html

Λέει όμως ότι τα ποσοστά βγαίνουν μετά από πραγματικές δοκιμές.

Ποτέ δεν έχω μετρήσει ποσοστά οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
Πάντα κοιτάω για συμμετρική κατανομή ικανή να βάλει 3-4 σκάγια τουλάχιστον στο θήραμα που κυνηγάω.
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι το φυσίγγι δεν σκοτώνει μακρύτερα.
Όχι όμως πολύ μακρύτερα αν θέλουμε επαναλαμβανόμενες καταβολές.
 

Attachments

  • Screenshot_2021-07-11-20-53-29-219_org.mozilla.firefox~2.jpg
    Screenshot_2021-07-11-20-53-29-219_org.mozilla.firefox~2.jpg
    108,7 KB · Προβολές: 9
Και βεβαια ΠΑΝΤΑ συναδελφικα Χρυσανθε!!!! :)

Ο Τολης ''μιλησε'' για 60 μετρα....δεν ξερω εαν το προσεξες....

Εγω λεω για 40 μετρα μεχρι τα 50.....
Το θεμα ειναι εαν μιλαμε για πλειοψηφια των κυνηγων και των φυσιγγιων ...ή για εξαιρεσεις.
Αυτο οσον αφορα τα οπλα που ανεφερες...
Τωρα μαλλον το τι θεωρει ο καθε κυνηγος ...και εγω..... ''αξιοπρεπη'' συγκεντρωση....εκει νομιζω οτι
ειναι η διαφορα μας.

Εαν συμφωνεις με αυτον τον πινακα.....τοτε εγω παω πασο....

View attachment 29337

Εγω θεωρω ''αξιοπρεπη'' συγκεντρωση ενα 55-60% στα 50 μετρα με φουλ τσοκ ΜΑΜΑ....ΚΑΙ ας εχει
μπαφερ....και οτι αλλο γουσταρει.....με την προυποθεση να μην ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ η τιμη του.

Εαν εχεις υπ'οψιν σου τετοια φυσιγγια θα ηθελα να μου πεις ποια ειναι....να τα αγορασω και να τα
δοκιμασω.
Επισεις οσον αφορα τις καννες και το μηκος τους....το αναφερω γιατι η 76 εκατοστα καννη εχει στο
ΙΔΙΟ ΣΕΤΑΠ εχει 10-15 μετρα μεγαλυτερη ταχυτητα απο την 66 εκατοστα.. Με οτι αυτο συνεπαγεται.

Χρυσανθε ευχομαι να μην παρεξηθουν τα γραφομενα μου....Παντα φιλικα μιλαω και χωρις ιχνος
αντιπαραθεσης φιλε !!!:)

ΥΓ. Μαλλον εχω ανεβασει ψηλα τον ''πυχη''.....συγκεντρωσης.... και ποιοτητας φυσιγγιων και γι'αυτο ''φαινομαι'' απολυτος.....
Καμια παρεξηγηση Νικο

Προσωπικα εχω σταματησει να ασχολουμε με πινακες γιατι με εχουν καψει

Θεωρω οτι δεν λενε την αληθεια τουλαχιστον ολη

Λειτουργω εδω ξαι αρκετα χρονια με ενα αλλο σκεπτικο

Φυσιγγι που θα μου δωσει θηραματα και σκοτωματα σε σημειο που θα μπαινει στο γιλεκο μονο του μου κανει!!!

Οταν το εχω τοτε με βαση τα αντερα του ξερω και για που θα το ριχνω οσον αφορα τα μετρα

Φυσιγγια ευχαριστως να σου πω αλλα ειναι κυριως κυπριακα
1. Βικτορυ σπορτιγκ φιτασκ κοκκινο νουμερο 8 32γρ. Σε αλλο νιμουμερο σκαγιου δεν εχει καμια σχεση- για να ριχνεις τσιχλες εκει που λες- μα θα πεσει;
2 ολυμπια σιυπερ τραπ 32 γρ νουμερο 7μιση- φασσες που γλυτωσαν απο αλλα καρτερια- πηραν υψος- σηκωσα οπλο το κατεβασα μετανιωσα και εριξα !!!
Αρκετες φορες δοκιμασμενο μιας και στην κυπρο τα πισω καρτερια ειναι καταδικασμενα να ριχνουν μακρυα
3. Ολυμπια κομπετισιον πλας ν 8 28γρ

4. ολυμπια σκεετ 24 γρ νιυμερο 9μιση-αποστασεις των 40-45 μετρων μ.ο
Η μεγαλη μου εκπληξη!

ενα ξενο φυσιγγι που σταματησαμε να ριχνουμε γιατι ο αντιπροσωπος το ειδε σαν την χρυση κοτα ειναι το rc το μπλε στα 28 γρ
Εχω δει και ζησει σκοτωματα που ελεγα αποκλειεται!!!!

Ειναι και αλλα σε πιο χοντρα αλλα δεν υπαρχει λογος να λεω αλλα

Ολα ειναι φυσιγγια που ριχτηκαν και ριχνονται με σταθερα τσοκ σε οπλα με αυλους 18.4-18.5

Επιπλεον εχω και ενα αλλο ελατωμα
Οτι και να δω απο δοκιμες δεν με πειθει οτι θα ειναι ετσι και στο δικο μου οπλο
Αναγνωριζω μια ωραια δοκιμη αλλα θεωρω οτι στο οπλο μου ισως να υπαρχουν διαφορες

γιαυτο και δυσκολα αλλαζω φουσεκια οπως και πολυ δυσκολα θα δοκιμασω κατι στο ενδημικο χωρις να το χω ριξει πρωτα σε αλλα κυνηγια που τα εχω για χαλαρωςη

δεν ειμαι των ακρων ουτε σε γραμαρια ουτε σε ταχυτητες και λειτουργω παντα με βαση την εμπειρια μου και το αποτεσμα

ουτε και ειμαι απολυτος

Ξερω οτι εσυ λειτουργεις με αλλο σκεπτικο και τα δικα μου συμπερασματα δεν θα σου ειναι χρησιμα η πειστικα
Γιαυτο και αλλωστε ειναι δικα μου!

Φανεται και απο τις συνεχομενες δοκιμες αλλα και απο την προταση σου για την ταχυτητα σε μια 76αρα καννη
Η οποια θεωρητικα στεκει αλλα πρακτικα αναλογα τις αλλες παραμετρους της εξισωσης ισως να χαλα το αποτελεσμα

το σιγουρο ειναι οτι εγω παω αναποδα
Αφηνοντας εκτος τον παραγοντα σκυλο για μενα η επιτυχια παει με την εξης εξισωση
-γνωση θηραματος!
-Γνωση τοπου
- εμπειριες θηραματος
- ολα αυτα μαζι καθοριζουν το φυσιγγι που θα με συντροφεψει

δηλαδη με βαση αυτα θα διαλεξω το φουσεκι μου και πανω σε αυτα θα ξοδεψω κυριως τον χρονο μου
 
Τολη μου....''ευσεβεις ποθοι''......Και στο λεω με το θαρρος της φιλιας μας!!!

Δεν υπαρχει εμπορικο φυσιγγιο που να εχει αξιοπρεπη συγκεντρωση μετα τα 40 μετρα ...με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ.
Και λεω για τα εμπορικα που δεν χρειαζεται να παρεις δανειο απο την τραπεζα για να τα αγορασεις.
Η δοκιμη του φιλου το Αλεξ με το kick's στα 50 μετρα εδωσε 52 % συγκεντρωση....εαν το ριξει με
ΜΑΜΑ φουλ τσοκ....δυσκολα θα πιασει το 35%. ( σελιδα 136 ).

Του φιλου του Κωστή ''μπερετακιας''....στα 40 μετρα εδωσε 64% συγκεντρωση...και ειναι και με Ν5
σκαγια. με ΜΑΜΑ τσοκ. ( σελιδα 138 ).
Αυτες ειναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συγκεντρωσεις των εμπορικων φυσιγγιων με σκαγια 2% αντιμονιο και
χωρις μπαφερ!! ( του ''μπερετακια'' ).
Εαν θελουμε μεγαλυτερες.....παμε η σε επινικελωμενα σκαγια....η σε φυσιγγια με μπαφερ....παντα για
ΜΑΜΑ τσοκ λεω.
Τωρα τα εξτρα τσοκ κανουν ''δουλεια''....και μαζευουν τις οποιες τουφεκιες.
Τα 45+ μετρα....θελουν καλη ποιοτητα σκαγιων η μπαφερ....και χοντρα νουμερα σκαγια....
Εαν βρεις φυσιγγιο με αξιοπρεπη συγκεντρωση στα 60 μετρα με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ...να μου το πεις
και μενα....για να σταματησω την ιδιογομωση φιλε!!!!! :)
Gorilla overmax 40 gr αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχα
 
Gorilla overmax 40 gr αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχα

Καλημερα Τολη μου !!! Εαν το λες στα σοβαρα...να μπω στα εξοδα και στον κοπο και να το δοκιμασω
φιλε!!!
Ρωταω γιατι ....εριξες πολυ χαχανητο ......και δεν καταλαβα εαν το λες σοβαρα!!!
 
Θεωρω οτι δεν λενε την αληθεια τουλαχιστον ολη

Λειτουργω εδω ξαι αρκετα χρονια με ενα αλλο σκεπτικο

Φυσιγγι που θα μου δωσει θηραματα και σκοτωματα σε σημειο που θα μπαινει στο γιλεκο μονο του μου κανει!!!
Ετσι και εγω
 
Χρυσανθε δεν αποτελεις την εξαιρεση . Οι περισσοτεροι κυνηγοι με τον ιδιο τροπο κυνηγανε...
Γνωση θηραματος
Γνωση τοπου
Εμπειριες θηραματος...

Σιγουρα εχουμε διαφορετικο τροπο σκεψης της αποδοσης του φυσιγγιου...
Εσυ εχεις απορριψει κατα καποιον τροπο τις δοκιμες στον πινακα....
Εγω πιστευω στις δοκιμες πιστευω τον πινακα δοκιμων......και το ''ψαχνω'' το φυσιγγιο....
Ο καθε ενας μας κανει αυτο που πιστευει οτι ειναι το καλυτερο......

Οπως και ν'αχει σημασια εχει να ειμαστε ευχαριστημενοι στα κυνηγια μας...

Καλα κυνηγια να εχουμε.....και την Παναγια μας!!!!!
 
Καλημερα Τολη μου !!! Εαν το λες στα σοβαρα...να μπω στα εξοδα και στον κοπο και να το δοκιμασω
φιλε!!!
Ρωταω γιατι ....εριξες πολυ χαχανητο ......και δεν καταλαβα εαν το λες σοβαρα!!!
Αστο μη πληρωνεις μεταφορικα διασπορας ειναι
 
@ΝίκοςΠ πηρα αυτο το φυσιγγι σε νουμερο 5 οταν το εσφαξα ειχε πολυ καλα υλικα και ενα συγγεντρωτηρα ο οπιος ανοιγε στα 2 ειπα θα κανει δουλεια το φυσεκι γτ οι αλλοι μονο γραφουν long range το εριξα αλλα δε με ενθουσιασε και καθολου με τριαρι τσοκ στα 30 μετρα το bp με τα μισα λεφτα πολυ καλυτερο
 
@ΝίκοςΠ πηρα αυτο το φυσιγγι σε νουμερο 5 οταν το εσφαξα ειχε πολυ καλα υλικα και ενα συγγεντρωτηρα ο οπιος ανοιγε στα 2 ειπα θα κανει δουλεια το φυσεκι γτ οι αλλοι μονο γραφουν long range το εριξα αλλα δε με ενθουσιασε και καθολου με τριαρι τσοκ στα 30 μετρα το bp με τα μισα λεφτα πολυ καλυτερο

ΟΚ Τολη μου!!! Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.....εχω πολλα χρονια να αγορασω φυσιγγια...και δεν
ξερω τι κυκλοφορει στο εμποριο φιλε !!!
 
Αν σε τρώει ο κώλος σου να πληρώσεις πάρε 2 φυσίγγια χύμα από αυτά. .yel.
Νομίζω ότι θα δεις τα όρια των εμπορικών στις 3".

https://www.remington.com/shotshell/29-26684.html

https://www.remington.com/shotshell/premier-magnum-turkey/29-R26801.html

Το δεύτερο δεν ξερω αν το βρείς.

Υπάρχουν και τα Winchester long beard και κάτι Apex αλλά δεν τα έχω δει Ελλάδα.

Η Apex ίσως να μην γεμίζει καν μολύβι.
 
Last edited:
Αν σε τρώει ο κώλος σου να πληρώσεις πάρε 2 φυσίγγια χύμα από αυτά. .yel.
Νομίζω ότι θα δεις τα όρια των εμπορικών στις 3".

https://www.remington.com/shotshell/29-26684.html

https://www.remington.com/shotshell/premier-magnum-turkey/29-R26801.html
Εχω ριξει πανω απο 100 nitro mag τοτε στον εβρο φοβερα φυσεκια θελουν προσκοπευση αρκετη πεφτει το παπι και λες αστο δε παω μεχρι εκει φιλε πολλα μετρα πολλα εαν πας για κανα δυημερο εβρο η καπου αναλογα μονο αυτα μαζι
 
Εχω ριξει πανω απο 100 nitro mag τοτε στον εβρο φοβερα φυσεκια θελουν προσκοπευση αρκετη πεφτει το παπι και λες αστο δε παω μεχρι εκει φιλε πολλα μετρα πολλα εαν πας για κανα δυημερο εβρο η καπου αναλογα μονο αυτα μαζι
Θέλουν προσκόπευση γιατί ρίχνεις μακρυά.
Και εγώ έχω ρίξει αλλά σε κάθε μπαμ νοιώθεις την τσέπη να αδειάζει.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ;)

Η απόσταση θέλει πολλά σκάγια.

Ειλικρινά δεν ξέρω κάποιο καλύτερο φυσίγγι που έχω δοκιμάσει και υπάρχει Ελλάδα.
Αν ξέρει κανένας να το αγοράσω και αυτό.

Τιμή αδιάφορη ;)
 
Θέλουν προσκόπευση γιατί ρίχνεις μακρυά.
Και εγώ έχω ρίξει αλλά σε κάθε μπαμ νοιώθεις την τσέπη να αδειάζει.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ;)

Η απόσταση θέλει πολλά σκάγια.

Ειλικρινά δεν ξέρω κάποιο καλύτερο φυσίγγι που έχω δοκιμάσει και υπάρχει Ελλάδα.
Αν ξέρει κανένας να το αγοράσω και αυτό.

Τιμή αδιάφορη ;)
IMG_20210712_123526.jpgαν δεν τα έχεις ρίξει δοκίμασε τα
 
Καλημερα Τολη μου !!! Εαν το λες στα σοβαρα...να μπω στα εξοδα και στον κοπο και να το δοκιμασω
φιλε!!!
Ρωταω γιατι ....εριξες πολυ χαχανητο ......και δεν καταλαβα εαν το λες σοβαρα!!!
Μ92ς 2χ40 sg magnum με 688 κλησημο 58.2
 
View attachment 29355αν δεν τα έχεις ρίξει δοκίμασε τα
Αυτά είναι ;
http://www.wolfstore.gr/fisiggia-wolf/sigkentritika-fissigia-wolf/wolf-semi-magnum

Μεταξύ 42 και 52 γρ θα προτιμούσα τα 52.
Ευχαριστώ πάντως, θα τα έχω υπόψη.

Ψάχνω για το καλύτερο μολύβδινο φυσίγγι 3" ή 2 3/4" μεγάλων αποστάσεων που υπάρχει Ελλάδα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΟΣΤΟΥΣ.

Έτσι θα δούμε

1. Τα όρια του μολυβιού
2. Αν τα εμπορικά μπορούν να συναγωνιστούν σε απόδοση με τα ιδιογόμωσης.

Σε τιμή μπορεί να ξεφεύγουν πολύ, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις (τις περισσότερες φορές).
 
Back
Top