Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με πόσα κρουσματα το έκλεισαν τον Νοέμβριο του 2020 το κυνήγι οι απατεώνες?
Μην ασχολείστε.Αλοιμονο όταν πέφτει κάτι επικίνδυνο στα χέρια κακοποιών να το έχουν εργαλείο.
2550 κρούσματα στις 7/11/20 και 207 διασωληνωμενους. Τα Χριστούγεννα μας έκαναν ελεημοσύνη όταν είχαμε 470 διασωληνωμενους και όταν τα ανοιξαν σχεδόν όλα μέσα Ιουνίου είχαμε πάνω από 300 διασωληνωμενους. Έκλεισε τα πάντα δηλαδή με 100 άτομα στις ΜΕΘ λιγότερα. Και αυτο ήταν το μεγαλο επιχείρημα, κλείνω για να μην γεμίσουν οι ΜΕΘ. Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό καταλαβαίνω οτι κάνουν οτι γουστάρουν και τα επιχειρήματα τους αναιρούνται συνεχώς από τις πράξεις τους και πάλι απο την αρχη. Ετσι και φετος παρόλο που κόπτονται παλι για την μη επιβολή γενικευμένου κλεισίματος , πιστεύω ότι θα το επιβάλλουν και πάλι με κάποια μορφή σε όλους , εμβολιασμενους και μη. Εχουν ήδη ξαμολησει κάθε ειδους παπαγάλο στα ΜΜΕ. Συψες, μύξες , μούμια Παγώνη και αλλά τέτοια φρούτα και προετοιμάζουν το έδαφος αφού και από τουρισμό φετος πιαστηκαμε απο κουπες. Ολοι περιμένουν τους Άγγλους αλλά Άγγλους δεν βλεπουν.
 
Μου αρέσει που ακόμα κάποιοι το ψάχνεται το θέμα... Δεν υπάρχει λογική, υπάρχει πολιτική στο ζήτημα. Δεν τους νοιάζει η υγεία μας αλλά οι τσέπες και το εγώ τους. Πρέπει να κρίνουμε τους εαυτούς μας και λίγο ώστε τουλάχιστον να φτιάξουμε το μέλλον των παιδιών μας.
 
Μου αρέσει που ακόμα κάποιοι το ψάχνεται το θέμα... Δεν υπάρχει λογική, υπάρχει πολιτική στο ζήτημα. Δεν τους νοιάζει η υγεία μας αλλά οι τσέπες και το εγώ τους. Πρέπει να κρίνουμε τους εαυτούς μας και λίγο ώστε τουλάχιστον να φτιάξουμε το μέλλον των παιδιών μας.
Δυστυχώς δεν είναι οι τσέπες Βασίλη είναι πολύ πιο σοβαρό .Είναι "Η αιώνια θέληση των λίγων να εξουσιάζουν τους πολλούς".Και οι λαοί αυτά τα ξεφορτώνονται μόνο με "απαλλοτρίωση"
 
Δυστυχώς δεν είναι οι τσέπες Βασίλη είναι πολύ πιο σοβαρό .Είναι "Η αιώνια θέληση των λίγων να εξουσιάζουν τους πολλούς".Και οι λαοί αυτά τα ξεφορτώνονται μόνο με "απαλλοτρίωση"
Για αυτό έγραψα για το εγώ τους. Συμφωνούμε θαρρώ.
 
Ολοι περιμένουν τους Άγγλους αλλά Άγγλους δεν βλεπουν.
Ενώ αυτοί που τους βλέπουν...
Οι επαγγελματίες του νησιού διαμαρτύρονται για το πρωτόκολλο bubble που δεν επιτρέπει στους επιβάτες κρουαζιέρας να κινούνται ελεύθερα στα καταστήματα.
Όλο το άρθρο: https://enimerosi.com/article/58735/Diamarturia-ton-Kerkuraion-epaggelmation-gia-tin-krouaziera/

Κάθε τόσο, έρχεται η ώρα να αλλάξουνε οι εποχές, και να έρθουνε τα πάνω-κάτω. Για κάποιους είναι το τέλος της εποχής τους και για κάποιους άλλους η αρχή μιας νέας.
Αυτό που βλέπω απ' το '89 και μετά, κάθε '9, ισχύει το: «να δεις τι σου 'χω για μετά!...»

Η τρέχουσα φάση (όπως και η προηγούμενη) μου θυμίζει ένα συγκινητικό διήγημα από μια υπέροχη συλλογή, που είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει και, λίγο-πολύ, όλους θα σας συγκινήσει "Ο Σιούλας ο ταμπάκος", και μερικοί, ίσως και να ταυτιστείτε μαζί του.
Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να διαβάσετε όλη τη συλλογή, «Το τέλος της μικρής μας πόλης», την οποία θεωρώ υπέροχη ως έργο και εφάμιλλο με λογοτεχνικά τέρατα όπως "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" του Καζαντζάκη και "Ο ζητιάνος" του Καρκαβίτσα.
 
"Η αιώνια θέληση των λίγων να εξουσιάζουν τους πολλούς"
Εγώ θα έλεγα: "Η αιώνια υποχρέωση των λίγων να εξουσιάζουν τους πολλούς", διότι, τι θα γίνουν οι πολλοί δίχως τους λίγους;;;
Η σχέση Δούλος-Αφέντης είναι σχέση διαλεκτική, και, ο ένας δεν μπορεί να υπάρξει δίχως τον άλλο.
Ή, όπως έλεγε και ο Stirner:

Stirner2.JPG

Πολύ καλή προσέγγιση στο ζήτημα Κυρίαρχος-Υποτελής, έχει πετύχει και ο Πεσσόα στο βιβλίο του "Αναρχικός τραπεζίτης".
 
Ενώ αυτοί που τους βλέπουν...

Όλο το άρθρο: https://enimerosi.com/article/58735/Diamarturia-ton-Kerkuraion-epaggelmation-gia-tin-krouaziera/

Κάθε τόσο, έρχεται η ώρα να αλλάξουνε οι εποχές, και να έρθουνε τα πάνω-κάτω. Για κάποιους είναι το τέλος της εποχής τους και για κάποιους άλλους η αρχή μιας νέας.
Αυτό που βλέπω απ' το '89 και μετά, κάθε '9, ισχύει το: «να δεις τι σου 'χω για μετά!...»

Η τρέχουσα φάση (όπως και η προηγούμενη) μου θυμίζει ένα συγκινητικό διήγημα από μια υπέροχη συλλογή, που είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει και, λίγο-πολύ, όλους θα σας συγκινήσει "Ο Σιούλας ο ταμπάκος", και μερικοί, ίσως και να ταυτιστείτε μαζί του.
Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να διαβάσετε όλη τη συλλογή, «Το τέλος της μικρής μας πόλης», την οποία θεωρώ υπέροχη ως έργο και εφάμιλλο με λογοτεχνικά τέρατα όπως "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" του Καζαντζάκη και "Ο ζητιάνος" του Καρκαβίτσα.
Προσαρμογη στις επιταγες των καιρων.
Λες να την παθουμε σαν τον Σιουλα;
Απαγορευεται η αγοροπωλησια θηραματων, και τα τουφεκια δεν πιανουν τιμη!
Αστα!:)
 
Όλοι τον αποκαλούν τρελλό .Όλοι προδιέγραφαν (δήθεν )χρεοκοπία τους λόγω BREXIT θυμάστε ;
Tώρα βάζει τέρμα στην κορωνοτρομοκρατία ....ΤΕΛΟΣ !!!
Επέλεξα αυτό απο τον υπουργό υγείας :
Μόλις σήμερα το πρωί, ο βρετανός υπουργός Υγείας Σάντζιτ Τζάβιντ σε συνέντευξη του στο BBC και Sky News, στο ίδιο μήκος κύματος με τον πρωθυπουργό, ανέφερε χαρακτηριστικά ότι "δεν μπορούμε να ζούμε πια σε ένα κόσμο που σκέφτεται μόνο τον κορωνοϊό, έχουμε και άλλα προβλήματα υγείας, οικονομίας και εκπαίδευσης".....

Τέλος στα περιοριστικά μέτρα η Αγγλία​

Πηγή :https://www.capital.gr/diethni/3557724/telos-sta-perioristika-metra-i-agglia
 
Να σας ρωτησω μηπως γνωριζει κανειςαν υπαρχει σαφης ενημερωση.

Στα μαγαζια που θα δηλωσουν <μικτα>, και οσον αφορα τους εξωτερικους χωρους,επιτρεπονται οσοι δεν εχουν εμβολιαστει; ή μονο με επιδειξη rapid;
 
Να σας ρωτησω μηπως γνωριζει κανειςαν υπαρχει σαφης ενημερωση.

Στα μαγαζια που θα δηλωσουν <μικτα>, και οσον αφορα τους εξωτερικους χωρους,επιτρεπονται οσοι δεν εχουν εμβολιαστει; ή μονο με επιδειξη rapid;
Η ανεμβολιαστοι για να φανε πρεπει να εχουν rapid .. Δυο φωτογραφιες...π.γενησης...ανανεοηση οπλοκατοχης....κολονοσκοπηση οπο ιδιοτη γιατρο ....δυπλομα οδηγησης ..( και απο μηχανακι κανει)...καπελο γιαλια ηλιου...ομπρελα( προερετικη)..αντηλιακο...μια μπανανα Ενα ριδακινο....και κρεμυδι φρεσκο....αυτα για τωρα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top