ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Στα 8 μέτρα πόσο διαφορά έχει ένα spreader τσοκ από το μαμά 5αρι η από ένα skeet ανοιχτό στον πίνακα αραγες; Ποιος όμως θα ρίξει από τα 8 και δέκα μέτρα στον πίνακα
Είναι πιο ανοικτό και από τά 2 είναι καμπάνα ,με το πενταρι το τσοκ τα κόβεις στην μέση τά πουλιά.με το Seminole τα παίρνεις άθικτα.
 
Στα 8 μέτρα πόσο διαφορά έχει ένα spreader τσοκ από το μαμά 5αρι η από ένα skeet ανοιχτό στον πίνακα αραγες; Ποιος όμως θα ρίξει από τα 8 και δέκα μέτρα στον πίνακα
Με καννη μπενελλι 71cm 18.3 k Seminole spreader καμπανα στα 10μ με φυσιγγια 32γρ με κανονικο συγκεντρωτηρα η τουφεκια ανοιγει οσο περιπου ενα βαρελι.
Τα μονα φυσιγγια που δεν δουλευει το Seminole spreader ειναι αυτα με τον μονοκοματο συγκεντρωτηρα της nsi που υπαρχει στα percorso/ super caccia κτλπ. Με αυτα το Seminole δινει ικανη συγκεντρωση ακομα κ στα 40μ.
 
Εγώ πάλι έχω δει ότι είναι ανάλογα το όπλο... Έχω δει όπλα να ανοίγουν σχεδόν σε όλο τον πίνακα την τουφεκιά στα 15 μέτρα, έχω δει κ άλλα να πηγαίνουν μπάλα κ να ανοίγουν 50 πόντους... Πώς θα ταιριάξουν αυτού του τόπου τα τσοκ στην κάθε κάνη είναι...
Αυτό που πραγματικά με είχε εντυπωσιάσει είναι ένα τσοκ της benelli το ampliator που το δίνουν αν θυμάμαι καλά με τη becaccia supreme κ με λόγο ψάξιμο στους συγκέντρωτηρες έπιανε όλο τον πίνακα από τα 10 μέτρα..
 
Εγώ έχω το briley D .... με μισοταπα φυσίγγια 33 γραμμάρια και με το super felt της NCI στα 18 -20 βήματα κάνει 80-85 εκατοστά διάμετρο κύκλο τα σκάγια και με πολύ ομοιόμορφη κατανομή και για αρκετά παραπάνω μέτρα....στις τσίχλες με 32 γραμμάρια συγκεντρωτηρα και 33 μισοταπα κατέβαζα τσίχλες από απίστευτες αποστάσεις για τσοκ διασποράς. Μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω δοκιμές και με το Beretta ultralight που πήρα φέτος. Οι προηγούμενες εμπειρίες ήταν με το franchi falkonet και με την benelli Rafaello special lusso
 
Εγώ έχω το briley D .... με μισοταπα φυσίγγια 33 γραμμάρια και με το super felt της NCI στα 18 -20 βήματα κάνει 80-85 εκατοστά διάμετρο κύκλο τα σκάγια και με πολύ ομοιόμορφη κατανομή και για αρκετά παραπάνω μέτρα....στις τσίχλες με 32 γραμμάρια συγκεντρωτηρα και 33 μισοταπα κατέβαζα τσίχλες από απίστευτες αποστάσεις για τσοκ διασποράς. Μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω δοκιμές και με το Beretta ultralight που πήρα φέτος. Οι προηγούμενες εμπειρίες ήταν με το franchi falkonet και με την benelli Rafaello special lusso
Το σε mobile choke η σε 7 πόντους όπως έχει μπενελι Πλας.
 
Εγώ πάλι έχω δει ότι είναι ανάλογα το όπλο... Έχω δει όπλα να ανοίγουν σχεδόν σε όλο τον πίνακα την τουφεκιά στα 15 μέτρα, έχω δει κ άλλα να πηγαίνουν μπάλα κ να ανοίγουν 50 πόντους... Πώς θα ταιριάξουν αυτού του τόπου τα τσοκ στην κάθε κάνη είναι...
Αυτό που πραγματικά με είχε εντυπωσιάσει είναι ένα τσοκ της benelli το ampliator που το δίνουν αν θυμάμαι καλά με τη becaccia supreme κ με λόγο ψάξιμο στους συγκέντρωτηρες έπιανε όλο τον πίνακα από τα 10 μέτρα..
Οχι με την becaccia. Την έχω και είχε μέσα 3 τσοκ κανονικά. Νομίζω με την colombo το δινουν
 
Οχι με την becaccia. Την έχω και είχε μέσα 3 τσοκ κανονικά. Νομίζω με την colombo το δινουν
Το έδιναν με την Μπεκάτσια κάποτε.
Με τους ωραίους νόμους μας το ραγε τσοκ θεωρούν ότι κάνει το όπλο ραβδωτό..... και σταμάτησαν να το φέρνουν .
Με την Κολόμπο δίνουν άλλα""ειδικά"" τσοκ, όχι ραγε διασποράς
 
Το αντίστοιχο σε crio plus της benelli το έχει ο συγκυνηγος μου. Αλλά θεωρώ ότι το τσοκ διασποράς ταιριάζει περισσότερο σε δίκανα για να έχεις δύο διαφορετικές τουφεκιές. Σε αυτογεμες είναι μόνο για περπατητο σε τσίχλες και καρτερια όπου τα πουλιά περνούν μέχρι τα 25-30 μέτρα βαριά. Εγώ στη μπεκάτσα το δουλεύω και στην άλλη κάννη το 3 άστρα.... όπου και να βγει το πουλί έχω μία τουλάχιστον ευκαιρία
 
Είχα την ευκαιρία παλιότερα να κυνηγήσω με ένα falkonet όπου η κάτω κάννη ήταν όλη ραβδωτή paradox και η πάνω τρία άστρα σταθερή. Απίστευτο μπεκατσοντουφεκο.....61 εκατοστά κάννες χωρίς πλαϊνές ρίγες και επάνω ρίγα... δεν μπόρεσα να πείσω τον κάτοχο να μου το πουλήσει....
 
Στα 8 και δέκα μέτρα κανένα θήραμα δεν θα το πάρουμε λόγω του τσοκ θα το πάρουμε μόνον επειδή ρίξαμε ακριβώς εκεί που έπρεπε. Μετά τα 15 θεωρώ ότι ένα τσοκ μπορεί να κάνει μια διαφορά.
Πες καλυτερα αν ριξουμε εκει που πρεπει στα 8 μετρατοτε ειναι που δε θα το παρουμε αχαχαχαχαχ τσιμπιδακι θελουμε μετα
 
Το έδιναν με την Μπεκάτσια κάποτε.
Με τους ωραίους νόμους μας το ραγε τσοκ θεωρούν ότι κάνει το όπλο ραβδωτό..... και σταμάτησαν να το φέρνουν .
Με την Κολόμπο δίνουν άλλα""ειδικά"" τσοκ, όχι ραγε διασποράς
Εδω δε τους πειραζει το βελινεκες αλλα η αποτελεσματικοτητα με μια τουφεκια τρως πεντε αχαχαχαχα
 
Πες καλυτερα αν ριξουμε εκει που πρεπει στα 8 μετρατοτε ειναι που δε θα το παρουμε αχαχαχαχαχ τσιμπιδακι θελουμε μετα
Και δυστυχώς πολλές φορές έχουμε πάρει μπεκάτσα πολύ κοντά και την έχουμε κάνει κιμά, στης πολύ κοντινες είναι ενστικτώδες αυθόρμητη η τουφεκια και το ένστικτο το ρημάδι αρκετές φορές δεν λαθευει.
 
Back
Top