Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Και ποιος σου ειπε βαζοντας gasram θα αποκτησεις αυτα που ζητας?
Και γιατι να μην παρεις το 90αρι που το συστημα του ειναι το κορυφαιο μακραν απο ολες τις κατασκευες gasram που κυκλοφορουν και μαλιστα ειναι και ρυθμιζομενο αλλα και επισκευασιμο
Eπειδή θα ήθελα να έχω ένα όπλο και με σταθερή κάννη, αλλά με ανοικτά σκοπευτικά και gas ram
 
Eπειδή θα ήθελα να έχω ένα όπλο και με σταθερή κάννη, αλλά με ανοικτά σκοπευτικά και gas ram
Πολλα μπορει να θελουμε αλλα δεν γινωνται.......ολα τα συστηματα gasram πλην του HW 90 ειναι φιξ.....ουτε ρυθμιση ουτε επισκευη.......
Αν νομιζεις πως κανοντας πειραματα αμφιβολου αποτελεσματος σε ενα κορυφαιο θα παρεις αυτα που επιθυμεις ειναι δικο σου θεμα.......αναλαμβανεις και την ευθηνη.......εγω προσωπικα δεν το προτεινω με τιποτα.
Και μην νομιζεις πως τα σπαστης κανης ποιοτικα οπλα εχουν θεμα.
 
Η ανασταση του λαζαρου.ενα bam19 5.5 το οπιο ειχε ανηκτοχρωμο κοντακι χορης σκοπευτικα ελατιριο τσιμουχα μαμισια μαπεξ.το σουλουπομα εγηνε,περασμα κασια και λινελεο αλαγη ελατηριου τσημουχας πιστονιου με v max γιαλισμα θαλαμου και πιστονιου λιπανση με s3 logun αποτελεσμα 13 λιμπρες με 15.50 grein βλιμα και μεγιστη ακριβια μαλον επεσα σε καλη κανη
 
Η ανασταση του λαζαρου.ενα bam19 5.5 το οπιο ειχε ανηκτοχρωμο κοντακι χορης σκοπευτικα ελατιριο τσιμουχα μαμισια μαπεξ.το σουλουπομα εγηνε,περασμα κασια και λινελεο αλαγη ελατηριου τσημουχας πιστονιου με v max γιαλισμα θαλαμου και πιστονιου λιπανση με s3 logun αποτελεσμα 13 λιμπρες με 15.50 grein βλιμα και μεγιστη ακριβια μαλον επεσα σε καλη κανη
Ενα vmax kit ξεπερνα την αξια του οπλου....αν βαλουμε και τις εργασιες που γινανε ξεφευγουμε.......και ρωτω εγω.....αξιζει???αξιζει τοσα χρηματα για ενα οπλο αυτης της ποιοτητας με καννη ''λαχειο'' ????καποτε ειχα ενα ΒΑΜ 26(περασαν 4 απο τα χερια μου) αντιγραφο του κορυφαιου ελατηριου σπαστης κανης του HW 95.....οι εργασιες που του ειχα κανει ειχαν ξεπερασει τρεις φορες την αξια του.......και με καλη κανη.........το αποτελεσμα ηταν σιγουρα καλιτερο αλλα HW 95 δεν εγινε ποτε.....
Εν ολιγης με τα χρηματα αυτα μπορουσα να ειχα παρει απο την αρχη ενα 95αρι και θα ειμουν υσηχος.............
Οταν ομως εχουμε ακρες με τα μαστορικα τοτε ναι...μπορουμε να κανουμε πειραματα αλλα σιγουρα με μεγαλο ρισκο και χρηματα.......που σε πολλες μαλιστα περιπτωσεις δεν αξιζει το κοπο..........
Γιαννη αφου εισαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα να το χαρεις..........με μια παρατηρηση.......οξια και λινελαιο δεν πανε μαζι......
 
Ενα vmax kit ξεπερνα την αξια του οπλου....αν βαλουμε και τις εργασιες που γινανε ξεφευγουμε.......και ρωτω εγω.....αξιζει???αξιζει τοσα χρηματα για ενα οπλο αυτης της ποιοτητας με καννη ''λαχειο'' ????καποτε ειχα ενα ΒΑΜ 26(περασαν 4 απο τα χερια μου) αντιγραφο του κορυφαιου ελατηριου σπαστης κανης του HW 95.....οι εργασιες που του ειχα κανει ειχαν ξεπερασει τρεις φορες την αξια του.......και με καλη κανη.........το αποτελεσμα ηταν σιγουρα καλιτερο αλλα HW 95 δεν εγινε ποτε.....
Εν ολιγης με τα χρηματα αυτα μπορουσα να ειχα παρει απο την αρχη ενα 95αρι και θα ειμουν υσηχος.............
Οταν ομως εχουμε ακρες με τα μαστορικα τοτε ναι...μπορουμε να κανουμε πειραματα αλλα σιγουρα με μεγαλο ρισκο και χρηματα.......που σε πολλες μαλιστα περιπτωσεις δεν αξιζει το κοπο..........
Γιαννη αφου εισαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα να το χαρεις..........με μια παρατηρηση.......οξια και λινελαιο δεν πανε μαζι......
Σημφονο σε ολα.το κητ το ειχα.τοχα παρη παλια και δεν τοχα δουλεψη.οποτε τοχα.στο θεμα οξιας μουβγαλε την πηστη και αποτελεσμα μετριο.τα ολα ταλα τεχνηκα ταφτιαξα μονος χωρεις κοστος.θα μπορουσα να τα βαλο σε κατη καλιτερο οπλο αλα αυτο ειχα.παντος με το αποτελεσμα ουτε εγω το περιμενα.το βαρος το ρηχνο στην κανη και στο κητ ενοητε.μονο η σκανδαλη με χαλαει που ειναι σηδερικο τρακτερ.μηδεν ανακρουση λογο κητ γληκο οπλισμα και πολη εφτοχο λογο κανης.τωρα στα ξυλα οληγο μαπα δεν ξερο στην οξια τη τεριαζη σαν υλικο.σε σκουρο χρομα παντα
 
Σημφονο σε ολα.το κητ το ειχα.τοχα παρη παλια και δεν τοχα δουλεψη.οποτε τοχα.στο θεμα οξιας μουβγαλε την πηστη και αποτελεσμα μετριο.τα ολα ταλα τεχνηκα ταφτιαξα μονος χωρεις κοστος.θα μπορουσα να τα βαλο σε κατη καλιτερο οπλο αλα αυτο ειχα.παντος με το αποτελεσμα ουτε εγω το περιμενα.το βαρος το ρηχνο στην κανη και στο κητ ενοητε.μονο η σκανδαλη με χαλαει που ειναι σηδερικο τρακτερ.μηδεν ανακρουση λογο κητ γληκο οπλισμα και πολη εφτοχο λογο κανης.τωρα στα ξυλα οληγο μαπα δεν ξερο στην οξια τη τεριαζη σαν υλικο.σε σκουρο χρομα παντα
Σε ξυλο οξιας με τα απο κασια αν περαστει η ακομα και στο φυσικο χρωμα μονο βερνικι η glousil........το λινελαιο το περναμε κατα κυριο λογο να αναδηξει τα νερα του ξυλου και ιδιαιτερα της καρυδιας...οταν δεν εχει νερα το ξυλο δεν λεει τιποτα.
 
Στα 55 μετρα ( μετρημένα με κορδέλα) χθες ο κουμπάρος μου με το hw 97 και μια απλη διοπτρα gamo έκανε 5 στα 5 σε καπάκια μικρά απο χυμούς amita....και το κανει επαναλαμβανόμενο......
Γι'αυτο λεμε και ξανα λεμε πως το καλο αεροβολο θα σου κανει τα κεφια...θα σε καλυψει πληρως και στο τελος θα σε ευχαριστησει με την εμπιστοσυνη που του εδειξες.......
Δεν ειναι τυχαιο πως ειναι ενα απο τα δυο κορυφαια ελατηρια αυτη την στιγμη μαζι με το TX 200.!!!!!
Οταν το μαθεις και με τα σωστα σφαιρακια και ενα καπο οπτικο αυτο μπορει να γινεται ακομα και στα 100μ!!!
 
Στα 55 μετρα ( μετρημένα με κορδέλα) χθες ο κουμπάρος μου με το hw 97 και μια απλη διοπτρα gamo έκανε 5 στα 5 σε καπάκια μικρά απο χυμούς amita....και το κανει επαναλαμβανόμενο......
Πες μου ότι τα έκανε και χωρίς στιριγμένο όπλο ...
 
Ενα vmax kit ξεπερνα την αξια του οπλου....αν βαλουμε και τις εργασιες που γινανε ξεφευγουμε.......και ρωτω εγω.....αξιζει???αξιζει τοσα χρηματα για ενα οπλο αυτης της ποιοτητας με καννη ''λαχειο'' ???
Έχω ένα σπαστό αεροβόλο πιστολι με ξύλινα μέρη Ρώσικο.Το είχε πάρει ο παππούς μου το 1965 από έναν πλανόδιο.Το σπίτι μου στο δίνω,θες και το αυτοκίνητο?Πάρτο!Αυτό με τίποτα.Η αξία των όπλων δεν μετριέται σε ποιότητα.Υπαρχουν πολλά περισσότερα πάνω σε αυτά,ανεκτίμητα!!
 
Last edited:
Ναι, για αυτό ρωτάω.
Και δεν βλέπω να το δίνω (άλλωστε ποιός θα έδινε ένα όπλο που ρίχνει μονότονα, σε σημείο που να καταντάει βαρετό, όλα τα βλήματα στην ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ τρύπα από τα 10μ.).
 
Last edited:
Ναι, για αυτό ρωτάω.
Και δεν βλέπω να το δίνω (άλλωστε ποιός θα έδινε ένα όπλο που ρίχνει μονότονα, σε σημείο που να καταντάει βαρετό, όλα τα βλήματα στην ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ τρύπα από τα 10μ.).
Για ποιο οπλο ενωεις οτι ριχνει μονοτονα ολα τα βληματα στην ιδια τρυπα?????
 
Για το Diana 350 Magnum σε 4.5χιλ.
Σιγουρα κανεις πλακα.very funny.δεν μπορω να σκευτω κατι αλλο με αυτην την απαντηση!!!!!!!
Ενα απο τα ποιο αστοχα αεροβολο που εχουν κυκλοφορησει........ενα αεροβολο που τα μονα πραγματα που διαθετει ειναι η ομορφια και η δυναμη .......ενα αεροβολο που απο τους 100 που το πηραν οι 99 το εχουν δωσει και ο ενας ακομα ψαχνει να το δωσει και αυτος.......
Φιλε μου συγνωμη κιολας αλλα μαλον δεν εχεις ριξει με οπλο που διαθετει ακριβεια στα αεροβολα..........ισως να μην γνωριζεις πως δυναμη και ακριβεια στα ελατηρια δεν πανε μαζι.
Δεν γνωριζω ποσο χρονων εισαι και ποια η εμπειρια σου αλλα αυτο με τα σφαιρακια και τρυπα τρυπα και ειδηκα για το 350 ουτε σαν ανεκδοτο δεν μπορω να το ενωησω.
 
Καθόλου πλάκα.
Μπορεί να μην έχω εμπειρία με τα όπλα, πιστεύω όμως αυτά που βλέπουν τα μάτια μου.
Και κάποιοι άλλοι, πολλά χρόνια πριν, με απέτρεπαν από αυτό το όπλο, μεταξύ αυτών και ένας οπλουργός αεροβόλων στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, όταν όμως το δοκίμασε στο μαγαζί του (παραβάλοντάς το με ένα Diana 48 ή 52, δεν θυμάμαι ακριβώς) άλλαξε γνώμη, αποφαινόμενος ότι μάλλον πρόκειται για εξαίρεση...

Τέλος πάντων, δεν θα μείνουμε σ' αυτά. Κάποια γνώμη για τα κιτ βελτίωσης της vortek (έστω και για οποιοδήποτε άλλο όπλο) υπάρχει;
 
Back
Top