Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Πρωτα θα πρεπει να πεις τις απαιτησεις που εχεις απο το αεροβολο και μετα θα καταληξουμε σε ποιο....στην εταιρια παντως συμφονω απολυτα!!!
Ευθυβολία στα 50-60 μέτρα, αξιόπιστο το συρταράκι βλήματος και απλή λύση/συντήρηση.
 
Ευχαριστώ πολύ Ηρακλή. Αυτό προορίζεται εφόσον το πάρω μόνο για σκοποβολή στο σκοπευτήριο στημένο οπότε δεν θα με ενοχλήσει το βάρος. Έχω εικόνα του συγκεκριμένου βάρους καθώς ασχολήθηκα κάμποση ώρα με ένα hw 97 που πρέπει να έιναι στα ίδια κιλά αν δεν κάνω λάθος χωρίς κάποια ενόχληση. Με το hw90 5.5 είναι εφικτες αξιοπρεπείς βολές(σε μέγεθος κουτιού αναψυκτικού 330ml) στα 100 μετρα βάση των δυνατοτήτων του όπλου όπως βγαίνει από το εργοστασιο (χωρίς μετατροπές)?
Ναι μπορουν να γινουν τετοιες βολες αλλα απαιτουν γνωση και εμπειρια......και σιγουρα τα καταλληλα σφαιρακια σε βαρος αλλα και σε υποδιαμετρημα...με λιγα λογια θελει ψαξιμο η βολη σε τετοια αποσταση.
 
Το φλαςπαπ ... Καλά έχει ανώτερες μάρκες και μοντέλα αλίμονο! αλλά είναι καλό πίστεψε με δεν είναι θέμα βιασύνης δύναμη , ευθυβολια και απουσία ανακρουσης είναι δεδομένα
Το καλο κρινεται απο τις απαιτησεις αλλα και την εμπειρια καθε σκοπευτη......αλοιως κρινει ενας ''πρωταρης'' και αλοιως ενας εμπειρος........................ο εμπειρος θα δει και θα καταλαβει πραγματα που ο ''πρωταρης'' ουτε καν θα καταλαβει..........
Οταν θα αποκτησεις γνωσεις στα προσιμπιεσμενα αεροβολα τοτε θα καταλαβεις τι ειναι καλο και τι οχι......οταν ριξεις με διαφορα οπλα τοτε θα εχεις μια ποιο ολοκληρωμενη αποψη και σιγουρα θα μπορεις να εκτιμησεις
Οσο για την συγκεκριμενη εταιρια δεν εχει και τα καλιτερα σχολια στα pcp.......οπως εγραψα και ποιο πανω μονο το ΑΤ 44 ειχε αφησει καλες εντυπωσεις...
 
Το καλο κρινεται απο τις απαιτησεις αλλα και την εμπειρια καθε σκοπευτη......αλοιως κρινει ενας ''πρωταρης'' και αλοιως ενας εμπειρος........................ο εμπειρος θα δει και θα καταλαβει πραγματα που ο ''πρωταρης'' ουτε καν θα καταλαβει..........
Οταν θα αποκτησεις γνωσεις στα προσιμπιεσμενα αεροβολα τοτε θα καταλαβεις τι ειναι καλο και τι οχι......οταν ριξεις με διαφορα οπλα τοτε θα εχεις μια ποιο ολοκληρωμενη αποψη και σιγουρα θα μπορεις να εκτιμησεις
Οσο για την συγκεκριμενη εταιρια δεν εχει και τα καλιτερα σχολια στα pcp.......οπως εγραψα και ποιο πανω μονο το ΑΤ 44 ειχε αφησει καλες εντυπωσεις...
Για βοήθησε με για pcp fx, air arms ποια μάρκα προτείνεις....

Δέκα μέρες διαβάζω για pcp αμερικανικά σαιτς γενικά τα θεωρούν καλό βαλιου τα χατσαν
 
Καλησπέρα στην παρέα, θέλω να κάνω μια ερώτηση.Εχω ένα αεροβόλο το οποίο κάθε φορά που το ρυθμίζω μετά από δέκα βολές κάνει πάλι τα ίδια δεν ξέρω αν φταίει ο κραδασμός και χάνει η έχει κάποιο προβλήματα το στόχαστρο
 
Με σταθερή κάννη, η απαιτούμενη ευθυβολία στα 50-60 μπορεί να επεκτείνεται έως τα 100;
Ειτε σταθερης ειτε σπαστης κανης σε αυτην την ποιοτητα ειναι κατι που γινεται.........αν επιμενεις σταθερη τοτε ενα 77αρι θα σε καλυψει ανετα.....το 97αρι θελει οπτικο.
 
Για βοήθησε με για pcp fx, air arms ποια μάρκα προτείνεις....

Δέκα μέρες διαβάζω για pcp αμερικανικά σαιτς γενικά τα θεωρούν καλό βαλιου τα χατσαν
Και FX και A.A. ειναι κορυφαια οπλα....εχουν ομως διαφορα μοντελα με διαφορετικα χαρακτηριστικα...θα πρεπει να το ψαξεις και μετα να αποφασισεις.......
Για Hatsan δεν συζητω καν και ουτε μπαινω στο κοπο...τα αμερικανακια τα βλεπουν διαφορετικα τα πραγματα ...εδω ειναι αλιως.
 
Καλησπέρα στην παρέα, θέλω να κάνω μια ερώτηση.Εχω ένα αεροβόλο το οποίο κάθε φορά που το ρυθμίζω μετά από δέκα βολές κάνει πάλι τα ίδια δεν ξέρω αν φταίει ο κραδασμός και χάνει η έχει κάποιο προβλήματα το στόχαστρο
Κατ'αρχην για ποιο οπλο μιλαμε???
 
Beretta x20
Ολο το οπλο ειναι ενα προβλημα Δημητρη....πολλα μπορει να φταινε................πολυ χαμηλη ποιοτητα κατασκευης.......κακιστη σκανδαλη.....ακαταλληλα σφαιρακια.......ξεσφυγμα στις βιδες που συγκρατουν τον μηχανισμο.......ακομα και σκοπευση με λαθη απο σενα..............δυστιχως ειναι οπλο προς αποφυγη.......
 
Ολο το οπλο ειναι ενα προβλημα Δημητρη....πολλα μπορει να φταινε................πολυ χαμηλη ποιοτητα κατασκευης.......κακιστη σκανδαλη.....ακαταλληλα σφαιρακια.......ξεσφυγμα στις βιδες που συγκρατουν τον μηχανισμο.......ακομα και σκοπευση με λαθη απο σενα..............δυστιχως ειναι οπλο προς αποφυγη.......
Τα έχω παρατηρήσει όλα αυτά που λες με έχει δυσκολέψει πολύ αυτό το όπλο, ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες
 
Ειτε σταθερης ειτε σπαστης κανης σε αυτην την ποιοτητα ειναι κατι που γινεται.........αν επιμενεις σταθερη τοτε ενα 77αρι θα σε καλυψει ανετα.....το 97αρι θελει οπτικο.
Εκεί το σκεφτόμουν κι εγώ. Το 77, λόγω ανοικτών σκοπευτικών... Υπάρχουνε όμως κιτ gas ram για αυτό;
 
Το 77αρι δεν εχει τη δυναμη που χρειαζεται για σκοποβολη στα 60-70 μετρα, τα μετρα αυτα ειναι πολλα για 12-13 ποδολιβρα.
 
Και FX και A.A. ειναι κορυφαια οπλα....εχουν ομως διαφορα μοντελα με διαφορετικα χαρακτηριστικα...θα πρεπει να το ψαξεις και μετα να αποφασισεις.......
Για Hatsan δεν συζητω καν και ουτε μπαινω στο κοπο...τα αμερικανακια τα βλεπουν διαφορετικα τα πραγματα ...εδω ειναι αλιως.
Ηρακλή μην τα υποτιμάς τα hatsan έχω και fx impact και hatsan vectis με regulator Huma και κανη από fx smooth stx superior μοντηφα .Στα 100 μέτρα κάνουν το ίδιο group το ένα όμως κάνει 2000 Χιλ και το άλλο μου πήγε με όλα τα καλούδιαα 550 ευρώ ,ένταξη σαν όπλα έχουν μεγάλη διαφορά αλλά και τα λευτα είναι πολα
 
Ηρακλή μην τα υποτιμάς τα hatsan έχω και fx impact και hatsan vectis με regulator Huma και κανη από fx smooth stx superior μοντηφα .Στα 100 μέτρα κάνουν το ίδιο group το ένα όμως κάνει 2000 Χιλ και το άλλο μου πήγε με όλα τα καλούδιαα 550 ευρώ ,ένταξη σαν όπλα έχουν μεγάλη διαφορά αλλά και τα λευτα είναι πολα
Με 550 ευρω Θοδωρε παιρνω AIR ARMS και εχω επενδυσει και σε ποιοτητα!!!!δεν ειναι αναγκη να παρω Hatsan και να προσπαθω να το κανω αλλη μαρκα για να ριχνει καλιτερα......εξαλου δεν υπαρχει εγγυηση οτι το αποτελεσμα θα ειναι το επιθυμητο......πολλα τα παραδειγματα...
Εγω Θοδωρε μετα απο τοσα χρονια καταλαβα ενα πραγμα....ενα πραγμα που το εχω βιωσει πολλες φορες και οχι μονο εγω.......
Το φτηνο θα βγει ακριβωτερο στο τελος...οποτε θα κανω αν χρειαστει υπομονη και οικονομια και θα παρω μια και καλη αυτο που πρεπει.
 
Για βελτιωμένη ανάκρουση και πάρα πάνω ποδόλιβρα;
Και ποιος σου ειπε βαζοντας gasram θα αποκτησεις αυτα που ζητας?????
Θα ''χαλασεις'' ενα κορυφαιο ελατηριο για να του βαλεις ενα συστημα χωρις να ξερεις αν θα κερδισεις μειωση ανακρουσης και δυναμη????
Και γιατι να μην παρεις το 90αρι που το συστημα του ειναι το κορυφαιο μακραν απο ολες τις κατασκευες gasram που κυκλοφορουν και μαλιστα ειναι και ρυθμιζομενο αλλα και επισκευασιμο...ολα τα αλλα αν χαλασουν πας για καινουργιο.
 
Back
Top