Φυσίγγια για τρυγόνι

Την πρώτη χρονιά που είχε βγει, είχα ρίξει αρκετά κουτάκια σε τσίχλες τον χειμώνα.Το φυσίγγι σκότωνε παντού χωρίς να μασάει από κρύα και υγρασίες. Αφού είχα μείνει ικανοποιημένος πήρα κάποια κουτιά για την έναρξη στα τρυγόνια. Με τις πρώτες τουφεκιές που ακόμα δεν έχει ξημερώσει και η υγρασία είναι αυξημένη τα πουλιά έπαιρναν σκάγια και συνέχιζαν πέφτοντας παρακάτω. Με το που ανέβηκε η θερμοκρασία και έπεσε η υγρασία ήταν εξαιρετικά.Το είχα συζητήσει μετά και με το μαγαζί που τα είχα αγοράσει και μου είχε αναφέρει ότι και άλλοι δεν είχαν μείνει ικανοποιημένοι με τη νέα παρτίδα και όσοι πήραν ποσότητα ήθελαν να τα αλλάξουν.
Να αναφέρω ότι έναρξη κάνω στο χωριό στη ΒΔ Μακεδονία και εκεί οι συνθήκες ακόμα και τον Αύγουστο είναι διαφορετικές από την κεντρική και νότια Ελλάδα.
Φυσιολογηκο αφου αλλαξε καψουλι και βυσμα...αλλο φυσηγγι
 
Όποιος δεν το έχει δοκιμάσει ας κάνει τον κόπο και θα με θυμηθει ακαριαία και πολύ μακρινά σκοτώματα
Πολύ καλό,το έχεις δοκιμάσει ποτέ αργότερα;;;σε τσίχλες;;;
Το έχω δοκιμάσει με καλό καιρό το χειμώνα τα σκοτώματα του καλοκαιριού δεν τα έχει, να βλέπεις τα τρυγόνια να κεραυνοβολουνται έως τα 40 μέτρα το χρησιμοποιώ εδώ και μια δεκαετία στην έναρξη το έχω δοκιμάσει ακόμη και σε αγριοπεριστερα το Σεπτέμβριο με καλά αποτελέσματα
 
Όποιος δεν το έχει δοκιμάσει ας κάνει τον κόπο και θα με θυμηθει σε νο 7, και 8 ακαριαία και πολύ μακρινά σκοτώματα View attachment 26342
Το δούλευα έναρξη β Ελλάδα σε νούμερο 7 κ τρυγόνια κ φασσες! Πολύ καλό κ χωρίς ανάκρουση! Αλλά έχω κάνα δυο χρόνια πλέον να το δουλέψω!
 
Δεν την εχω την D20....Και ουτε σκεπτομαι να την παρω....Εχω πολλες πυριτιδες που ''παλευω''....
Σε ευχαριστω Λαμπη μου!!!
ΑΝ δν φέρει Drago ο Κένταυρος,θα παίξω με αυτήν φέτος...
Είχα πάρει στις αρχές από τν Fantom 250gr....κατάληλλη για μικρά φτερωτά κ εύκολη στη χρήση.
 
Δεν την εχω την D20....Και ουτε σκεπτομαι να την παρω....Εχω πολλες πυριτιδες που ''παλευω''....
Σε ευχαριστω Λαμπη μου!!!
Nα πάρεις λίγη .
Κατ'αρχήν είναι πολύ όμορφη
ΑΝ δν φέρει Drago ο Κένταυρος,θα παίξω με αυτήν φέτος...
Είχα πάρει στις αρχές από τν Fantom 250gr....κατάληλλη για μικρά φτερωτά κ εύκολη στη χρήση.
Κορυφαίο set up για τρυγόνι cx 2000 1.55 X31 7.5 Z2M 21 απάτητο ......
 
Nα πάρεις λίγη .
Κατ'αρχήν είναι πολύ όμορφη

Κορυφαίο set up για τρυγόνι cx 2000 1.55 X31 7.5 Z2M 21 απάτητο ......

Δεν θα παρω Λαμπη μου!!!! Οπως ειπα παλευω πολλες μπαρουτες...μεχρι στιγμης 14ρεις τον αριθμο..
ΠΧ. Τι παρα πανω δλδ θα μου δωσει η D20 - απο την Α1 στο CX2000 - 1,55X31- GT21- N7,5 - 8* -68,5 -56,5.
V1,5-397m/s.....η συγκεντρωση στα 30 μετρα με 3*αστρα στο + 80% .
Αλλο ενα θανατηφορο....Α1 -CX2000-1,60X32-DRAGO20-N8 -8* -68,5 - 56,5 - V1,5-415m/s
Συγκεντρωση....ιδια με το προηγουμενο...
Για ποιον λογο να παρω d20 ??? :)
 
Δεν θα παρω Λαμπη μου!!!! Οπως ειπα παλευω πολλες μπαρουτες...μεχρι στιγμης 14ρεις τον αριθμο..
ΠΧ. Τι παρα πανω δλδ θα μου δωσει η D20 - απο την Α1 στο CX2000 - 1,55X31- GT21- N7,5 - 8* -68,5 -56,5.
V1,5-397m/s.....η συγκεντρωση στα 30 μετρα με 3*αστρα στο + 80% .
Αλλο ενα θανατηφορο....Α1 -CX2000-1,60X32-DRAGO20-N8 -8* -68,5 - 56,5 - V1,5-415m/s
Συγκεντρωση....ιδια με το προηγουμενο...
Για ποιον λογο να παρω d20 ??? :)
Διοτι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους
Ειναι πολυ πιο ευκολη
Και πιο αμεταβλητη σε ενα κοντινο ευρος συνθηκων
Γνωριζω πολυ κοσμο που ριχνει εμπορικα D20 βρεξει χιονισει στον καιρο της κυπρου που σημαινει 6-15 βαθμους το πρωι και 30-34 το μεσημερι
Με την Α1 το χω δει αλλα σε πολυ πιο μικρο βαθμο
Την θεωρω πολυ πιο ευκολη
Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη δεν στην επιβαλω!!!
Απλα την καταθετω
Επισης κατανοω οτι το να παιζεις με 4-5 μπαρουτες ειναι ηδη δυσκολο ποσο μαλλον με 14
Αρα κατανοω την διατακτικοτητα σου για μια νεα
 
Διοτι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους
Ειναι πολυ πιο ευκολη
Και πιο αμεταβλητη σε ενα κοντινο ευρος συνθηκων
Γνωριζω πολυ κοσμο που ριχνει εμπορικα D20 βρεξει χιονισει στον καιρο της κυπρου που σημαινει 6-15 βαθμους το πρωι και 30-34 το μεσημερι
Με την Α1 το χω δει αλλα σε πολυ πιο μικρο βαθμο
Την θεωρω πολυ πιο ευκολη
Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη δεν στην επιβαλω!!!
Απλα την καταθετω
Επισης κατανοω οτι το να παιζεις με 4-5 μπαρουτες ειναι ηδη δυσκολο ποσο μαλλον με 14
Αρα κατανοω την διατακτικοτητα σου για μια νεα

Θα σου πω και την δικη μου γνωμη καλέ μου φιλε!!!! Μετα απο τοσες μπαρουτες που δουλευω....εχω
βγαλει καποια συμπερασματα ( για μενα ) και εχω καταληξει στο εξης. Ολες οι μονοβασικες...για μενα
ειναι ιδιες....ολες δλδ στο ιδιο τσουβαλι....ασχετα εαν η προοδευτικοτητα τους παιζει στο 1-2 γραμμαρια
στο + - .Μιλαω για πυριτιδες απο 28 εως 34 γραμμαρια. ΟΛΕΣ αυτες....και ειδικοτερα για κληματολογικες
συνθηκες που εχουν τα νησια ( πολυ υγρασια ) σε καλυπτει η SIPE...την φουλ υγρασια....Βασικα εγω την
θεωρω πυριτιδα Παντος Καιρου !!!! Μετα και ( παντα για μενα ) ...μια ΜΒ32 ετσι για ''αλλαγη'' και μια
ΜΒ36 για περισσοτερα γραμμαρια χωρις να τις δουλεψω και τις δυο ( ΜΒ32 -ΜΒ36 ) στην φουλ υγρασια.
Στα 36 + γραμμαρια...ΤΕΚΝΑ και Αγιος ο Θεος!!! Και ΟΛΕΣ οι αλλες πχ Α1 special - ΑΟ - Μ92ς - MG2 - στο ιδιο
τσουβαλι....με εξαιρεση την MG2 που μου αρεσουν τα ''γκαζια'' της....και αυτη ομως δεν θα δουλευα στην
φουλ υγρασια. Υπαρχουν και αλλες που δεν τις εχω δουλεψει και δεν εχω αποψη ...πχ SP2 κ,αλ.
Η Δικη μου γνωμη σε συνθηκες φουλ υγρασιας φυσιγγια με s4 - sipe - Tekna -δεν πρεπει να λειπουν
απο την φυσιγγιοθηκη του κυνηγου. Τις διβασικες τις θεωρω πυριτιδες Παντος Καιρου!!!
Τωρα οι μονοβασικες....μια χαρα πυριτιδες ειναι ...και σκοτωνουν.....αλλα και τα ''καντηλια'' μας ριχνουμε
στον κυνηγοτοπο...Προς αποφυγη λοιπον....βαλε sipe που λεει και ο φιλος μου ο Κρητικαρος ο κουζουλος!!!!:)
ΥΓ, Ζητω συγνωμη για τοtopic.
 
Θα σου πω και την δικη μου γνωμη καλέ μου φιλε!!!! Μετα απο τοσες μπαρουτες που δουλευω....εχω
βγαλει καποια συμπερασματα ( για μενα ) και εχω καταληξει στο εξης. Ολες οι μονοβασικες...για μενα
ειναι ιδιες....ολες δλδ στο ιδιο τσουβαλι....ασχετα εαν η προοδευτικοτητα τους παιζει στο 1-2 γραμμαρια
στο + - .Μιλαω για πυριτιδες απο 28 εως 34 γραμμαρια. ΟΛΕΣ αυτες....και ειδικοτερα για κληματολογικες
συνθηκες που εχουν τα νησια ( πολυ υγρασια ) σε καλυπτει η SIPE...την φουλ υγρασια....Βασικα εγω την
θεωρω πυριτιδα Παντος Καιρου !!!! Μετα και ( παντα για μενα ) ...μια ΜΒ32 ετσι για ''αλλαγη'' και μια
ΜΒ36 για περισσοτερα γραμμαρια χωρις να τις δουλεψω και τις δυο ( ΜΒ32 -ΜΒ36 ) στην φουλ υγρασια.
Στα 36 + γραμμαρια...ΤΕΚΝΑ και Αγιος ο Θεος!!! Και ΟΛΕΣ οι αλλες πχ Α1 special - ΑΟ - Μ92ς - MG2 - στο ιδιο
τσουβαλι....με εξαιρεση την MG2 που μου αρεσουν τα ''γκαζια'' της....και αυτη ομως δεν θα δουλευα στην
φουλ υγρασια. Υπαρχουν και αλλες που δεν τις εχω δουλεψει και δεν εχω αποψη ...πχ SP2 κ,αλ.
Η Δικη μου γνωμη σε συνθηκες φουλ υγρασιας φυσιγγια με s4 - sipe - Tekna -δεν πρεπει να λειπουν
απο την φυσιγγιοθηκη του κυνηγου. Τις διβασικες τις θεωρω πυριτιδες Παντος Καιρου!!!
Τωρα οι μονοβασικες....μια χαρα πυριτιδες ειναι ...και σκοτωνουν.....αλλα και τα ''καντηλια'' μας ριχνουμε
στον κυνηγοτοπο...Προς αποφυγη λοιπον....βαλε sipe που λεει και ο φιλος μου ο Κρητικαρος ο κουζουλος!!!!:)
ΥΓ, Ζητω συγνωμη για τοtopic.
Ισχυουν ολα αυτα που λες αλλα υπαρχει ενα αλλα!
Βαλε τις γνωσεις που εχεις και την εμπειρια
Τα χρονια να τις αποκτησεις
Και το χρονο που σπαταλας σε αυτες
Οταν τα υπολογισεις αυτα σε κοστος και χρονο
βγαλε οτι εισαι ιδιογομωτης και πες οτι κυνηγας με ετοιμα
Μπορεις να κυνηγησεις σε μεγαλο ευρος συνθηκων με ετοιμο φουσεκι σαιπ;
Με τιποτα
Με ετοιμο φουσεκι ομως d 20 μπορεις οχι απολυτα αλλα με σχετικη ευκολια
Στον τοπο μου μιλαω την Κυπρο!!!
Εκει ειναι η διαφορε λοιπον της σαιπ και της d20
Για εμενα που δεν γεμιζω αυτο μετρα
Για εσενα που γεμιζεις οχι
Φτιαχνεις οτι θες οπως το θες
 
Ισχυουν ολα αυτα που λες αλλα υπαρχει ενα αλλα!
Βαλε τις γνωσεις που εχεις και την εμπειρια
Τα χρονια να τις αποκτησεις
Και το χρονο που σπαταλας σε αυτες
Οταν τα υπολογισεις αυτα σε κοστος και χρονο
βγαλε οτι εισαι ιδιογομωτης και πες οτι κυνηγας με ετοιμα
Μπορεις να κυνηγησεις σε μεγαλο ευρος συνθηκων με ετοιμο φουσεκι σαιπ;
Με τιποτα
Με ετοιμο φουσεκι ομως d 20 μπορεις οχι απολυτα αλλα με σχετικη ευκολια
Στον τοπο μου μιλαω την Κυπρο!!!
Εκει ειναι η διαφορε λοιπον της σαιπ και της d20
Για εμενα που δεν γεμιζω αυτο μετρα
Για εσενα που γεμιζεις οχι
Φτιαχνεις οτι θες οπως το θες

Εγινα ιδιογομωτης γιατι ηθελα να ξερω οτι οταν δεν πεφτει το θηραμα....εχω αστοχισει.
Σε ολες τις αποψεις υπαρχει ενα ''αλλά''... Εχεις σκεφτει τον Αθηναιο κυνηγο που παει στο Διδυμοτειχο
να μεινει να κυνηγησει και να γυρισει τι κοστος εχει...Σκεψου και το σεναριο....να τον ''πουλησουν'' τα
φυσιγγια του!!!
Το ''σταματω'' εδω....ειμαστε εκτος θεματος!!!
 
Δεν θα παρω Λαμπη μου!!!! Οπως ειπα παλευω πολλες μπαρουτες...μεχρι στιγμης 14ρεις τον αριθμο..
ΠΧ. Τι παρα πανω δλδ θα μου δωσει η D20 - απο την Α1 στο CX2000 - 1,55X31- GT21- N7,5 - 8* -68,5 -56,5.
V1,5-397m/s.....η συγκεντρωση στα 30 μετρα με 3*αστρα στο + 80% .
Αλλο ενα θανατηφορο....Α1 -CX2000-1,60X32-DRAGO20-N8 -8* -68,5 - 56,5 - V1,5-415m/s
Συγκεντρωση....ιδια με το προηγουμενο...
Για ποιον λογο να παρω d20 ??? :)
Και καλα θα κανεις ειναι σαν να εχεις μερσεντες και να αγωρασης ζασταβα :)
 
Διοτι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους
Ειναι πολυ πιο ευκολη
Και πιο αμεταβλητη σε ενα κοντινο ευρος συνθηκων
Γνωριζω πολυ κοσμο που ριχνει εμπορικα D20 βρεξει χιονισει στον καιρο της κυπρου που σημαινει 6-15 βαθμους το πρωι και 30-34 το μεσημερι
Με την Α1 το χω δει αλλα σε πολυ πιο μικρο βαθμο
Την θεωρω πολυ πιο ευκολη
Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη δεν στην επιβαλω!!!
Απλα την καταθετω
Επισης κατανοω οτι το να παιζεις με 4-5 μπαρουτες ειναι ηδη δυσκολο ποσο μαλλον με 14
Αρα κατανοω την διατακτικοτητα σου για μια νεα
Αλλο κυπρο αλλο β.ελλαδα η d 20 ειναι καλη αλλα στα δυσκολα κλανη μεντες μονο με φωρτομα σκωτονη
 
Η MB 32 αρέσει στα 33 gr γιατί εκεί είναι η ογκομετρια της στα 33.
Εγώ πιο παλιά όταν την ήθελα στα 32 gr
συγκεκριμένα στο 1,65 x32 την γέμιζα σε κάλυκα 67 .Και την NIKE που μου άρεσε πολύ μέχρι 31 η 32 gr. πάλι σε 67 κάλυκα την γέμιζα.
 
Δεν θα παρω Λαμπη μου!!!! Οπως ειπα παλευω πολλες μπαρουτες...μεχρι στιγμης 14ρεις τον αριθμο..
ΠΧ. Τι παρα πανω δλδ θα μου δωσει η D20 - απο την Α1 στο CX2000 - 1,55X31- GT21- N7,5 - 8* -68,5 -56,5.
V1,5-397m/s.....η συγκεντρωση στα 30 μετρα με 3*αστρα στο + 80% .
Αλλο ενα θανατηφορο....Α1 -CX2000-1,60X32-DRAGO20-N8 -8* -68,5 - 56,5 - V1,5-415m/s
Συγκεντρωση....ιδια με το προηγουμενο...
Για ποιον λογο να παρω d20 ??? :)
Με βάση αυτά που διαβάζω συμπαιρένω ότι το 5σταδιακό στα 56.50 πιάνει επιδόσεις έχοντας -0.05 πυρίτιδα απο
'αλλα φυσίγγια με ίδιες επιδόσεις κλεισμένα κανονικά .
 
Πολύ καλό,το έχεις δοκιμάσει ποτέ αργότερα;;;σε τσίχλες;;;
εχω ξαναγραψει για αυτο. Τα τελευταια τρια χρονια μονο αυτο σε ν9 για τσιχλες με το μονοκανο (τα μισα τσιχλοκυνηγια μου)
Εριξα και μερικα στα καθιστα κοτσυφια του φλεβ στον κισσο που ειναι παραδοση στο χωριο μου, λιγοτερα γρ για να μην τα διαλυω,. Με -2 τα πρωινα θεριζαν, με εκπληξη λογω της πυριτιδας που εχουν. Αλλα στα 25 μ . Ομως δεν θελουν κατι για να πας στα 35μ , μονο ν8 (για το -2 λεμε)
 
Κουβέντα να γίνεται!!
Τη Νο σκάγια ρίχνεται στην έναρξη;;
Σκέφτομαι φέτος,για 1η φορά να ρίξω Νο:8,5 στην έναρξη....
Είναι ιδανική αυτή η διάμετρος σκαγίου για το τρυγόνι, σε νορμάλ αποστάσεις από
0 ως 35-40m κ με τη τσοκάρισμα προτιμάται ...;;;
received_460450491857286.jpegΤο τρυγόνι είναι ένα δύσκολο και τρομερά γρήγορο πουλιά με πολλά σπασίματα.Παντα τα κυνηγάω με σφιχτά τσοκ και κυρίως σε Λιοσπορα και σταριες που έχεις περιθώρια και πεδίο.Η aquila είναι η αγαπημένη μου πυρίτιδα για έναρξη στα 30-31-32 γρ και το νο8 ιδανικο και σε ενέργεια και σε πλήθος ώστε να καταβάλει το τρυγόνι ακαριαία...
 
Back
Top