Κυνήγι στην Γερμανία

Η Γερμανία και γενικά διάφορα γερμανικά συστήματα και νόμοι, χρησιμοποιούνται τακτικά ως πρότυπα για άλλες χώρες, π.χ. η ελληνική εταιρική νομοθεσία των Ε.Π.Ε. είναι σχεδον αντιγραφή της αντίστοιχης γερμανικής. Και επειδή υπάρχουν δικαιολογημένοι φόβοι ότι η επικείμενη ελληνική νομοθεσία για το κυνήγι θα ακολουθήσει τα γερμανικά πρότυπα, σκέφτομαι πως ένα νέο thread για το κυνήγι στην Γερμανία θα μπορεί να παρουσιάζει συγκεντρωμένα τα δρώμενα και τις πιθανές επιδράσεις τους - θετικές και αρνητικές - στο ελληνικό κυνήγι.

Εγώ είμαι μέλος στον Οικολογικό Κυνηγετικό Σύλλογο του Βερολίνου-Βραδεμβούργου (ÖJV), ο οποίος σύλλογος ανοίκει στην Οικολογική Κυνηγετική Ομοσπονδία.

Στην Γερμανία υπάρχουν κυρίως δύο κυνηγετικές ομοσπονδίες, η DJV (Γερμανική Κυνηγετική Ομοσπονδία, Deutscher JagdVerband), και η ÖJV (Οικολογική Κυνηγετική Ομοσπονδία, Ökologischer Jagdverband). Τις διαφορές ανάμεσα στις δύο ομοσπονδίες θα τις γράψω μελλοντικά στο thread.
 
Last edited:
Το κρατίδιο του Βραδεμβούργου εξέδωσε ανακοίνωση και ζητά την εθελοντική παρουσία των κυνηγών στο κυνήγι αγριογούρουνου σε τρεις εκτεταμένες περιοχές του Βραδεμβούργου. Στόχος είναι να εξαληφθεί η Αφρικανική Πανώλη των Χοίρων, με άλλα λόγια να εξοντωθούν όλα τα αγριογούρουνα σε αυτές τις τρεις περιοχές, οι οποίες καλύπτουν μία περιοχή μερικών χιλιάδων εκταρίων. Οι περιοχές αυτές έχουν διπλή περίφραξη και ονομάζονται "λευκές ζώνες".

Το κυνήγι αγριογούρουνου στην Γερμανία μπορεί να γίνεται όλο το 24ωρο, και επιτρέπονται όλα τα τεχνάσματα και τεχνικά βοηθήματα, π.χ. χημικά αρώματα που προσελκύουν κάπρους, διόπτρες νυχτερινής παρακολούθησης, προσελκυση χοίρων μέσω τροφής (κυρίως καλαμπόκι και μήλα), δίωξη με κυνηγόσκυλα, κλπ.
 
Last edited:
Η Γερμανία και γενικά διάφορα γερμανικά συστήματα και νόμοι, χρησιμοποιούνται τακτικά ως πρότυπα για άλλες χώρες, π.χ. η ελληνική εταιρική νομοθεσία των Ε.Π.Ε. είναι σχεδον αντιγραφή της αντίστοιχης γερμανικής. Και επειδή υπάρχουν δικαιολογημένοι φόβοι ότι η επικείμενη ελληνική νομοθεσία για το κυνήγι θα ακολουθήσει τα γερμανικά πρότυπα, σκέφτομαι πως ένα νέο thread για το κυνήγι στην Γερμανία θα μπορεί να παρουσιάζει συγκεντρωμένα τα δρώμενα και τις πιθανές επιδράσεις τους - θετικές και αρνητικές - στο ελληνικό κυνήγι.

Εγώ είμαι μέλος στον Οικολογικό Κυνηγετικό Σύλλογο του Βερολίνου-Βραδεμβούργου (ÖJV), ο οποίος σύλλογος ανοίκει στην Οικολογική Κυνηγετική Ομοσπονδία.

Στην Γερμανία υπάρχουν κυρίως δύο κυνηγετικές ομοσπονδίες, η DJV (Γερμανική Κυνηγετική Ομοσπονδία, Deutscher JagdVerband), και η ÖJV (Οικολογική Κυνηγετική Ομοσπονδία, Ökologischer Jagdverband). Τις διαφορές ανάμεσα στις δύο ομοσπονδίες θα τις γράψω μελλοντικά στο thread.
Όταν έχεις χρόνο, γράψε μας τις διαφορές, μεταξύ των δύο ομοσπονδιών. Περισσότερο στο πώς αντιλαμβάνονται τα πράγματα και στους στόχους τους. Πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον.
 
Ένας Γερμανός δικαστής αθώωσε έναν Ολλανδό που πυροβόλησε έναν λύκο κατά τη διάρκεια ενός κυνηγετικού ταξιδιού κοντά στο Βερολίνο στις αρχές του 2019. Ο Jan Boomkamp (71) από το Enschede είπε ότι έπρεπε να πυροβολήσει το ζώο επειδή επιτέθηκε σε μερικά κυνηγόσκυλα. Σύμφωνα με την Υπηρεσία Εισαγγελίας (ΟΜ), ο Ολλανδός παραβίασε το γερμανικό νόμο για τη διατήρηση της φύσης.

Αυτός ο νόμος χαρακτηρίζει τον λύκο ως προστατευόμενο είδος που μπορεί να πυροβοληθεί μόνο εάν επιτίθεται σε πρόβατα ή άλλα ζώα. Δεν περιλαμβάνονται τα κυνηγετικά σκυλιά. Η σημερινή απόφαση αλλάζει κάτι τέτοιο.
"Κατά τη γνώμη του δικαστή, το να πυροβολείς έναν λύκο είναι επίσης δικαιολογημένο εάν επιτίθεται σε κατοικίδια ζώα όπως κυνηγόσκυλα", δήλωσε ο δικηγόρος Friedrich Fülscher μετά από τη δίκη στο Πότσνταμ.

Σε μια τέτοια περίπτωση, σύμφωνα με τον ίδιο, υπάρχει επίσης μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης, όπως μια επίθεση σε ζώα. Σύμφωνα με την Υπηρεσία Εισαγγελίας, η υπόθεση του Ολλανδού δεν ήταν κατάσταση έκτακτης ανάγκης και «πυροβόλησε σκόπιμα έναν λύκο παρά την προστατευόμενη κατάσταση την οποία και γνώριζε». Ο εισαγγελέας ζήτησε πρόστιμο 50.000 ευρώ, ανάκληση της άδειας κυνηγιού και δήμευση του κυνηγετικού όπλου. Η Υπηρεσία Εισαγγελίας μπορεί να ασκήσει έφεση κατά της απόφασης, αλλά σύμφωνα με τον Fülscher, δεν προτίθεται να το κάνει.
Ο Boomkamp αντιδρά με ανακούφιση στην απόφαση του δικαστή. «Οι δικηγόροι μου είπαν από την αρχή ότι θα υπήρξε αθώωση, αλλά δεν ειπώθηκαν όλα όπως συνέβησαν. Ένας από τους μάρτυρες έδωσε μια εντελώς διαφορετική εκδοχή της ιστορίας από ό, τι πραγματικά συνέβη και έβαλε λόγια στο στόμα μου που δεν είπα ποτέ. Για παράδειγμα, ότι του ζητούσα να παραμείνει σιωπηλός για το θέμα, κάτι που δεν θα έκανα ποτέ. Όταν ο εισαγγελέας εξέδωσε την ποινή, σοκαρίστηκα για λίγο », λέει ο Ντε Τούκερ.

Μεγάλη επίδραση

Ο Boomkamp, ιδιοκτήτης μιας εταιρείας Τοπίου, λέει ότι έλαβε εκατοντάδες δηλώσεις υποστήριξης από ανθρώπους από την Ολλανδία και από τη Γερμανία, όπου η εταιρεία του έχει επίσης πολλούς πελάτες. Ωστόσο, η υπόθεση είχε επίσης και σκοτεινή πλευρά. "Έλαβα επίσης μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και άλλα μηνύματα από άτομα που μου ευχήθηκαν κάθε είδους πράγματα και που έβαλαν το όνομα της εταιρείας μας σε άσχημο κάδρο."

Ως κυνηγός, το θέμα δεν πέρασε απαρατήρητο. "Κυνηγώ για 52 χρόνια, αλλά δεν έχω βιώσει ποτέ κάτι τέτοιο", λέει, κοιτάζοντας πίσω στις 18 Ιανουαρίου 2019. Ο Ολλανδός πυροβόλησε τον λύκο κατά τη διάρκεια ενός κυνηγιού με περίπου πενήντα κυνηγούς και σκύλους στα απέραντα δάση του Rädigke στην πολιτεία του Βρανδεμβούργου. Ο Boomkamp κάθισε σε μια υπερυψωμένη φυλάχτρα. Ο λύκος του πέρασε περίπου δέκα μέτρα μακριά. «Με κοίταξε. Δεν εντυπωσιάστηκε πολύ από την παρουσία μου. Του φώναξα και εξαφανίστηκε », είπε ο Ντε Τούκερ στο δικηγόρο του.
Μετά την τυχαία συνάντηση, όλα συνέβησαν πολύ γρήγορα. Ο λύκος μύριζε μερικά ελάφια μακριά, και τα κυνηγόσκυλα λίγο αργότερα. Ο λύκος γύρισε αμέσως και επιτέθηκε σε μερικά σκυλιά. Ο Boomkamp προσπάθησε μάταια να τρομάξει το θηρίο χτυπώντας τα χέρια του, σφυρίζοντας και ουρλιάζοντας καθώς ακολούθησε και προειδοποιητικός πυροβολισμός. Τελικά αναγκάστηκε να πυροβολήσει τον λύκο.
Έπρεπε, δεν είχα άλλη επιλογή

«Έπρεπε, δεν είχα άλλη επιλογή », δήλωσε ο Ολλανδός στο δικαστήριο. Σκότωσε τον λύκο με μια καλά στοχευμένη βολή. «Η σφαίρα μπήκε πίσω του και βγήκε μπροστά του. Χάρη το κυνήγι, ήξερα πώς να στοχεύσω και πότε να πυροβολήσω την ώρα που ο λύκος πάλευε με τα σκυλιά».
Ο κυνηγός ενημέρωσε την αστυνομία, η οποία συνέταξε επίσημη έκθεση. Τρία κυνηγόσκυλα συμμετείχαν στο περιστατικό. Αφορούσε έναν γερμανό δείκτη, που ήταν «σκισμένος από κάτω» και έπρεπε να ραφτεί από έναν κτηνίατρο και δύο γερμανικά κυνηγόσκυλα τερριέ. Ανήκαν σε έναν σύντροφο κυνηγό που ήταν πολύ μακριά για να παρέμβει».

https://kynigesia.gr/index.php/epik...yrovolisei-lyko-sti-germania-giati-epitethike

«Έπρεπε, δεν είχα άλλη επιλογή », δήλωσε ο Ολλανδός στο δικαστήριο. Σκότωσε τον λύκο με μια καλά στοχευμένη βολή. «Η σφαίρα μπήκε πίσω του και βγήκε μπροστά του. Χάρη το κυνήγι, ήξερα πώς να στοχεύσω και πότε να πυροβολήσω την ώρα που ο λύκος πάλευε με τα σκυλιά».
 
Last edited:
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι ο Γιώργος είμαι 24 ετών και μένω στην Γερμανία στην νυρεμβεργη τα τελευταία 3 χρόνια στην Ελλάδα ειχα άδεια θύρας για 2 έτη και από την μέρα που ήρθα Γερμανία δεν ξανά ασχολήθηκα μέχρι που φέτος άρχισα να το ψάχνω εδώ βρήκα πολλά πράγματα σχετικά με την έκδοση τις άδειας πάνω κάτω 2-3 χιλιάρικα περίπου 3 μήνες εκπαίδευση με όλα τα οπλα που επιτρέπονται εδώ εξετάσεις γραπτές το Σαββατοκύριακο έχει τα μαθήματα γενικά φαίνεται πολύ καλή εμπειρία όλο αυτό
Αλλά αυτό που δεν έχω βρει είναι πως κυνηγάνε ; Σε ρεζέρβες ; Έχει ελεύθερο ; Το υδρόβιο πως το κυνηγάνε ; Αυτά δεν τα έχω βρει αν και λέει καποια πράγματα ο σύλλογος DJV αλλά δεν με κάλυψαν ( και ένα πρόβλημα είναι και η γλώσσα δεν είμαι σε επίπεδο για να τα καταλάβω όλα θα ήταν πολύ καλό τουλάχιστον να ήταν η εξετάσεις στα γερμανικά
 
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι ο Γιώργος είμαι 24 ετών και μένω στην Γερμανία .... εδώ βρήκα πολλά πράγματα σχετικά με την έκδοση τις άδειας πάνω κάτω 2-3 χιλιάρικα περίπου 3 μήνες εκπαίδευση ..... εξετάσεις γραπτές το Σαββατοκύριακο έχει τα μαθήματα ...
Αλλά αυτό που δεν έχω βρει είναι πως κυνηγάνε ; Σε ρεζέρβες ; Έχει ελεύθερο ; Το υδρόβιο πως το κυνηγάνε ; Αυτά δεν τα έχω βρει αν και λέει καποια πράγματα ο σύλλογος DJV αλλά δεν με κάλυψαν .....
Ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω....
 
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι ο Γιώργος είμαι 24 ετών και μένω στην Γερμανία στην νυρεμβεργη τα τελευταία 3 χρόνια στην Ελλάδα ειχα άδεια θύρας για 2 έτη και από την μέρα που ήρθα Γερμανία δεν ξανά ασχολήθηκα μέχρι που φέτος άρχισα να το ψάχνω εδώ βρήκα πολλά πράγματα σχετικά με την έκδοση τις άδειας πάνω κάτω 2-3 χιλιάρικα περίπου 3 μήνες εκπαίδευση με όλα τα οπλα που επιτρέπονται εδώ εξετάσεις γραπτές το Σαββατοκύριακο έχει τα μαθήματα γενικά φαίνεται πολύ καλή εμπειρία όλο αυτό
Αλλά αυτό που δεν έχω βρει είναι πως κυνηγάνε ; Σε ρεζέρβες ; Έχει ελεύθερο ; Το υδρόβιο πως το κυνηγάνε ; Αυτά δεν τα έχω βρει αν και λέει καποια πράγματα ο σύλλογος DJV αλλά δεν με κάλυψαν ( και ένα πρόβλημα είναι και η γλώσσα δεν είμαι σε επίπεδο για να τα καταλάβω όλα θα ήταν πολύ καλό τουλάχιστον να ήταν η εξετάσεις στα γερμανικά
Γειά σου Γεώργιε, ρίξε μιά ματιά σε αυτό το ποστ και σε αυτό το ποστ που απαντούν κάποιες από τις ερωτήσεις σου. Να θυμάσαι:
  1. Δεν υπάρχει ελεύθερο κυνήγι στην Γερμανία - κυνηγάς μόνο αν είσαι ιδιοκτήτης/ενοικιαστής/διαχειριστής διαχειριζόμενου κυνηγότοπου ή αν είσαι καλεσμένος σε οργανωμένο κυνήγι - καλεσμένος σημαίνει πως πληρώνεις την συμμετοχή σου, από 150€ μέχρι συνήθως 600€, αλλά δεν υπάρχει όριο προς τα πάνω.
  2. Για την ιδιοκτησία του θηράματος ισχύει πως το θήραμα ανήκει στον ιδιοκτήτη γης και όχι όπως στην Ελλάδα που το θήραμα ανοίκει σε αυτόν που το κατέβαλε. Με άλλα λόγια, το θήραμα που έριξες εσύ, πρέπει να το αγοράσεις από τον διαχειριστή του κυνηγιού. Τα μεγάλα θηράματα καθαρίζονται (εντόσθια κπλ) και μπαίνουν στο ψυγείο μέχρι να εξετασθούν από υγειονομικό ή κτηνίατρο. Μετά το ΟΚ του κτηνίατρου τεμαχίζονται και ¨μοιράζονται"...
  3. Ο τρόπος αδειοδότησης είναι τελείως διαφορετικός από ότι στην Ελλάδα, γιατί
    1. πρώτα αποδεικνύεις τις κυνηγετικές σου γνώσεις και τις σκοπευτικές σου ικανότητες και μετά μπορείς να αποκτήσεις κυνηγετικό όπλο - με άλλα λόγια, μπορείς να είσαι κυνηγός χωρίς να έχεις στην ιδιοκτησία σου κανένα όπλο. Αντιθέτως στην Ελλάδα του παραλόγου πρώτα αποκτάς όπλο και μετά μπορείς να βγάλεις άδεια κυνηγίου - αν θέλεις βέβαια, αλλοιώς παραμένεις νόμιμος κάτοχος φονικού εργαλείου, χωρίς εμφανή λόγο (εξαιρούνται οι αθλητές σκοποβολής).
    2. Στην Γερμανία πρώτα αποκτάς κυνηγετικό δίπλωμα, το οποίο ισχύει επ'αόριστον και μετά βγάζεις άδεια κυνηγίου, συνήθως τριετούς ισχύος - υπάρχει και άδεια πενταετούς και μονοετούς ισχύος. Αυτό το σύστημα μοιάζει με την διαδικασία στην Ελλάδα για την οδήγηση αυτοκινήτου, πρώτα βγάζεις δίπλωμα οδήγησης και μετά πληρώνεις ετήσια τέλη κυκλοφορίας.
    3. Τα περισσότερα κυνήγια αφορούν μεγάλα θηράματα, π.χ. ελάφια, ζαρκάδια, αγριογούρουνα. Εδώ χρησιμοποιεί ο κυνηγός μόνο ραβδωτό όπλο. Στο κυνήγι του λαγού ή πτερωτών χρησιμοποιούνται λειόκανα.
    4. Για την λεγομένη χαριστική βολή χρησιμοποιείται συνήθως 22αρι περίστροφο ή δόρυ (Saufeder) ή μεγάλο μαχαίρι (Hirschfänger, Saufänger) ή μονόβολο σε λειόκαννο μικρού διαμετρήματος.
    5. Το κυνηγετικό δίπλωμα, το οποίο από παλιά το ονομάζουν και το πράσινο απολυτήριο, σε παράφραση του απολυτηρίου του λυκείου, είναι μία κοστοβόρα αλλά πολύ ενδιαφέρουσα διαδικασία:
      1. Προϋποθέσεις για να μπείς σε αυτήν την διαδικασία είναι:
        1. να διαθέτεις τουλάχιστον 3.000€ περίπου για την σχολική προετοιμασία για το πράσινο απολυτήριο. Η σχολική ύλη είναι θεματικά χωρισμένη σε
          • θεωρητικά με 5 ενότητες - ο αριθμός ερωτήσεων το ανάλογου ερωτηματολογίου στις παρενθέσεις:
            • Οικολογία άγριας ζωής και φροντίδα του οικοσυστήματος (Ερωτήσεις: 250)
            • Τεχνολογία όπλων, νόμος περί όπλων και χρήση κυνηγετικών όπλων, συμπεριλαμβανομένων των πιστολιών (Ερωτήσεις: 250)
            • Κυνηγετικές δραστηριότητες, είδη κυνηγιού (+παγίδες), κυνηγετικές εγκαταστάσεις,
              αλιευτικά εργαλεία, καλή μεταχείριση των ζώων, καθοδήγηση και χρήση κυνηγετικών σκύλων, κανονισμοί ασφαλείας (Ερωτήσεις: 250)
            • Κυνηγετική νομοθεσία, νομοθεσία προστασίας ζώων, οικολογική νομοθεσία για τη διατήρηση της φύσης και τη διατήρηση του τοπίου, ηθική του κυνηγιού (Ερωτήσεις: 250)
            • Ασθένειες των ζώων και διαχείρηση κυνηγετικών θηραμάτων, προσδιορισμός χαρακτηριστικών των σημαντικοτέρων ασθενειών θηραμάτων και σκύλων, μέτρα υγιεινής και αξιολόγηση της αβλαβούς για την υγεία ποιότητας του κρέατος (Ερωτήσεις: 250)
          • πρακτικά με 2 ενότητες: α) αναγνώρηση περιβάλλοντος πχ να ξεχωρίζει τον μαϊντανό από το πεύκο, να αναγνωρίζεις εξ αποστάσεως την ηλικία ενός θηράματος, να διακρίνεις και να ξεχωρίζεις στο έδαφος τα αχνάρια των ζώων και β) σκοπευτικές δεξιότητες
        2. Οι εξετάσεις γίνονται γραπτά και προφορικά σε δύο μέρες, μία μέρα θεωρητικά και μία μέρα η πρακτική εξέταση, συνήθως σε κυνηγότοπο. Στη σκοποβολή εξετάζεσαι
          1. ραβδωτό, ελάφι που στέκεται στα 100m - 4 βολές
          2. ραβδωτό, αγριογούρουνο που στέκεται στα 100m - 3 βολές
          3. ραβδωτό, αγριογούρουνο που τρέχει στα 50m ή 60m - 3 ή 4 βολές
          4. λειόκαννο, λαγό που τρέχει (βασικά είναι πιάτο που χωροπηδά στο έδαφος) στα 25 μέτρα - 10 βολές
          5. λειόκαννο, 10 βολές τραπ
          6. περίστροφο ή πιστόλι σε απόσταση 5m ή 7m σταθερού στόχου
        3. Το δυσκολότερο θέμα για έναν αλλοδαπό είναι η κυνηγετική γλώσσα, η οποία βασίζεται σε παλιές εποχές που οι περισσότεροι κυνηγοί ήσαν παράνομοι και κυνηγούσαν στα τσιφλίκια μεγαλογαιοκτημόνων. Ετσι ανάπτυξαν μιά συνθηματική γλώσσα για να μην τους καταλαβαίνουν οι άλλοι. Π.χ. λένε για ένα ζωο που σκότωσαν "του μίλησα", ή ονομάζουν Schweißhund (όπου Schweiß=ιδρώτας Hund=σκύλος) το σκυλί που ψάχνει τα τραυματισμένα ζώα ακολουθώντας τα ίχνη αίματος. Δες το λεξικό του κυνηγού (γερμανικά)
    6. Αφού λοιπόν πάρεις το πράσινο απολυτήριο, την μονοετή / τριετή / πενταετή άδεια κυνηγίου και γραφτείς σε κυνηγετικό σύλλογο της τοπικής ομοσπονδίας, αρχίζεις να στέλνεις γράμματα στους επαγγελματίες κυνηγούς που προσφέρουν τα θηράματα που σε ενδιαφέρουν. Ή παίρνεις μέρος σε οργανωμένες κυνηγετικές εκδρομές ανά την υφήλιο.
    7. Ενα πράγμα δεν μπορείς να κάνεις στην Γερμανία, που όμως θεωρείται αυτονόητο στην Ελλάδα. Οντας κάτοχος όπλου και αδείας, είναι παράνομο να βάλεις το όπλο σου στον ώμο και να βγείς στα βουνά ή στα λαγκάδια ή στα δάση της Γερμανίας για κυνήγι. Αν σε πιάσουν να κυνηγάς χωρίς να το έχει επιτρέψει ο κυνηγός-διαχειριστής της περιοχής, πας μέσα ως τρομοκράτης!
    8. Υδροβιο κυνήγι γίνεται υποχρεωτικά με σκυλιά - αλλά η κατοχή κυνηγόσκυλου προϋποθέτει πάλι θρανίο και εξετάσεις για να πάρεις άδεια ως "ο άγων τον κύνα¨ και ο σκύλος περνά και αυτός από ειδικό training και εξετάσεις για να θεωρηθεί κυνηγόσκυλο - μιά στατιστική που διάβαζα έγραφε πως 75% των μεμονομένων ερασιτεχνών κυνηγών και των σκυλιών τους αποτυχαίνουν σε αυτές τις εξετάσεις (την πρώτη φορά). Βέβαια υπάρχουν και επαγγελματίες κυνηγοί που έχουν 15-20 σκυλιά διαφόρων ικανοτήτων και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στα οργανωμένα κυνήγια.
    9. Τα όπλα φυλάσσονται σε οπλοκιβώτια της κλάσεως ΕΝ 1143-1 και η αστυνομία κάνει συχνά-πυκνά ξαφνικούς ελέγχους για να δει που βρίσκονται τα όπλα και τα φυσεκλίκια - αυτό ισχύει και για τους αθλητές σκοποβολής που έχουν δικά τους όπλα. Εμένα μου έχουν κάνει τα τελευταία 5 χρόνια τρείς φορές επίσκεψη.
    10. Ιδιογόμωση: μία από τα ίδια: απόδειξη ότι είναι αναγκαίο να κάνεις ιδιογόμωση (π.χ. αν είσαι κυνηγός και οπλουργός) σχολείο, εξέταση και μετά άδεια. Κάθε αγορά μπαρούτης καταγράφεται σε ειδικό βιβλιαράκι, όπου καταγράφεται και η χρήση της.
Στην Βαυαρία είχαν (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) και την ιδιαιτερότητα πως ο νέος κυνηγός πρέπει να μαθητεύσει για έναν χρόνο δίπλα σε έναν παλαιό κυνηγό. Αυτό δίνει την δυνατότητα να κυνηγάς για έναν χρόνο με σχετικά μικρό κόστος.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν, άλλες ερωτήσεις πάνω στο κυνήγι στην Γερμανία γραψτες στην ανάλογη ενότητα του φόρουμ.
 
Last edited:
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι ο Γιώργος είμαι 24 ετών και μένω στην Γερμανία στην νυρεμβεργη τα τελευταία 3 χρόνια στην Ελλάδα ειχα άδεια θύρας για 2 έτη και από την μέρα που ήρθα Γερμανία δεν ξανά ασχολήθηκα μέχρι που φέτος άρχισα να το ψάχνω εδώ βρήκα πολλά πράγματα σχετικά με την έκδοση τις άδειας πάνω κάτω 2-3 χιλιάρικα περίπου 3 μήνες εκπαίδευση με όλα τα οπλα που επιτρέπονται εδώ εξετάσεις γραπτές το Σαββατοκύριακο έχει τα μαθήματα γενικά φαίνεται πολύ καλή εμπειρία όλο αυτό
Αλλά αυτό που δεν έχω βρει είναι πως κυνηγάνε ; Σε ρεζέρβες ; Έχει ελεύθερο ; Το υδρόβιο πως το κυνηγάνε ; Αυτά δεν τα έχω βρει αν και λέει καποια πράγματα ο σύλλογος DJV αλλά δεν με κάλυψαν ( και ένα πρόβλημα είναι και η γλώσσα δεν είμαι σε επίπεδο για να τα καταλάβω όλα θα ήταν πολύ καλό τουλάχιστον να ήταν η εξετάσεις στα γερμανικά
Τελικά τι αποφάσισες; θα βγάλεις άδεια κυνηγού στη Γερμανία;
 
Από σήμερα συμμετέχω ως μέλος του οικολογικού κυνηγετικού συλλόγου στις διαβουλεύσεις για την ανανέωση του κυνηγετικού νόμου στο κρατίδιο του Βρανδεμβούργου. Το προσχέδιο προβλέπει πράγματα που θα κάνει τους "κλασσικούς" επαγγελματίες κυνηγούς να βγούν από τα ρούχα τους! Για παράδειγμα θα μπορεί όποιος έχει γη από 10 εκτάρια και πάνω, να μπορεί ασκεί την κυνηγετική δραστηριότητα, χωρίς να εξαρτάται από τον επαγγελματία κυνηγό που νοικιάζει και διαχειρίζεται εκτάσεις από 150 εκτάρια γης και πάνω. Το σχέδιο νόμου εγκαταλείπει αρχικά τη βασική δομή του νόμου για το κυνήγι: τα ιδιωτικά κυνήγια παραμένουν ιδιωτικά κυνήγια και στις κοινές κυνηγετικές περιοχές οι επαγγελματίες κυνηγοί συνεχίζουν να κυνηγούν.

Παράδειγμα: Ενας επαγγελματίας κυνηγός έχει νοικίασει και διαχειρίζεται 200 εκτάρια γης (πεδιάδα, δάσος, βουνό), ας την ονομάσουμε ΑΛΦΑ γη.
Αυτή η ΑΛΦΑ γη ανήκει
  1. 20% δηλ 40 εκτάρια στο δημόσιο,
  2. 25% δηλ 50 εκτάρια σε ιδιώτες που ο καθένας ξεχωριστά έχει λιγότερα από 10 εκταρια σε αγροτεμάχια ή δάσος
  3. 55% δηλ 110 εκτάρια σε 10 ιδιώτες όπου ο καθένας τους κατέχει 11 εκτάρια γης
- Τι ισχύει σήμερα: μόνο ο επαγγελματίας κυνηγός εχει νόμιμο δικαίωμα κυνηγίου στην ΑΛΦΑ γη. Οι άλλοι κυνηγοί μπορούν μόνο κατόπιν προσκλησης αυτού (η οποία πρόσκληση κοστίζει!) να κυνηγήσουν, ακόμα και αν μέρος ΑΛΦΑ γης είναι δικό τους.
- Τι προβλέπεται στο προσχέδιο του νέου νόμου: όποιος έχει 10εκτ και πάνω στην ΑΛΦΑ γη, μπορεί να κυνηγά ως ιδιώτης χωρίς να εξαρτάται από τον επαγγελματία κυνηγο. Με άλλα λόγια, τα 10 ατομα που έχουν από 11 εκτ. ο καθένας στη ΑΛΦΑ γη (περιπτωση 3), αν έχουν άδεια κυνηγού, μπορούν να κυνηγούν στα χωράφια τους, στα δάση και στα βουνά τους ανενόχλητοι. ΚΑι μαζί με αυτούς, και οι "βοηθοί" τους. π.χ. εγώ;).

Με άλλα λόγια, βάζουμε λίγο "Ελληνικό χάος" στον κυνηγετικό νόμο του Βρανδεμβούργου:)
 
Από σήμερα συμμετέχω ως μέλος του οικολογικού κυνηγετικού συλλόγου στις διαβουλεύσεις για την ανανέωση του κυνηγετικού νόμου στο κρατίδιο του Βρανδεμβούργου. Το προσχέδιο προβλέπει πράγματα που θα κάνει τους "κλασσικούς" επαγγελματίες κυνηγούς να βγούν από τα ρούχα τους! Για παράδειγμα θα μπορεί όποιος έχει γη από 10 εκτάρια και πάνω, να μπορεί ασκεί την κυνηγετική δραστηριότητα, χωρίς να εξαρτάται από τον επαγγελματία κυνηγό που νοικιάζει και διαχειρίζεται εκτάσεις από 150 εκτάρια γης και πάνω. Το σχέδιο νόμου εγκαταλείπει αρχικά τη βασική δομή του νόμου για το κυνήγι: τα ιδιωτικά κυνήγια παραμένουν ιδιωτικά κυνήγια και στις κοινές κυνηγετικές περιοχές οι επαγγελματίες κυνηγοί συνεχίζουν να κυνηγούν.

Παράδειγμα: Ενας επαγγελματίας κυνηγός έχει νοικίασει και διαχειρίζεται 200 εκτάρια γης (πεδιάδα, δάσος, βουνό), ας την ονομάσουμε ΑΛΦΑ γη.
Αυτή η ΑΛΦΑ γη ανήκει
  1. 20% δηλ 40 εκτάρια στο δημόσιο,
  2. 25% δηλ 50 εκτάρια σε ιδιώτες που ο καθένας ξεχωριστά έχει λιγότερα από 10 εκταρια σε αγροτεμάχια ή δάσος
  3. 55% δηλ 110 εκτάρια σε 10 ιδιώτες όπου ο καθένας τους κατέχει 11 εκτάρια γης
- Τι ισχύει σήμερα: μόνο ο επαγγελματίας κυνηγός εχει νόμιμο δικαίωμα κυνηγίου στην ΑΛΦΑ γη. Οι άλλοι κυνηγοί μπορούν μόνο κατόπιν προσκλησης αυτού (η οποία πρόσκληση κοστίζει!) να κυνηγήσουν, ακόμα και αν μέρος ΑΛΦΑ γης είναι δικό τους.
- Τι προβλέπεται στο προσχέδιο του νέου νόμου: όποιος έχει 10εκτ και πάνω στην ΑΛΦΑ γη, μπορεί να κυνηγά ως ιδιώτης χωρίς να εξαρτάται από τον επαγγελματία κυνηγο. Με άλλα λόγια, τα 10 ατομα που έχουν από 11 εκτ. ο καθένας στη ΑΛΦΑ γη (περιπτωση 3), αν έχουν άδεια κυνηγού, μπορούν να κυνηγούν στα χωράφια τους, στα δάση και στα βουνά τους ανενόχλητοι. ΚΑι μαζί με αυτούς, και οι "βοηθοί" τους. π.χ. εγώ;).

Με άλλα λόγια, βάζουμε λίγο "Ελληνικό χάος" στον κυνηγετικό νόμο του Βρανδεμβούργου:)
Συγγνώμη για την άγνοια, αλλά τι σημαίνει επαγγελματίας κυνηγός;
 
Συγγνώμη για την άγνοια, αλλά τι σημαίνει επαγγελματίας κυνηγός;
Ατομο που κατέχει αδεια κυνηγού τουλάχιστον τρία ή πέντε χρόνια (εξαρτάται από το κρατίδιο) και ο οποίος έχει νοικιάσει γη (πεδινά, βουνά, δάση) και διαχειρίζεται τα του κυνηγίου.

Στην Γερμανία δεν μπορείς να πάρεις το οπλο σου και το σκύλο σου και να βγείς στα βουνά και τα λαγκάδια για κυνήγι. Το κυνήγι είναι σε όλη την γερμανική επικράτεια ελεγχόμενο. Η γερμανική επικράτεια από άποψη κυνηγετικής διαχείρησης είναι χωρισμένοι σε περίπου 10.000 κυνηγετικές περιοχές. Κάθε περιοχή διαχειρίζεται από έναν επαγγελματία κυνηγό, ο οποίος καταστρώνει τριετή ή μονοετή επιχειρησιακά σχέδια, π.χ. πόσα και ποιά ζώα θα θηρευτούν, πού και πόσο θα πουληθεί το κρέας ή τα δέρματα των θηραμάτων, πού και τί θα εκτραφεί, κλπ. Κανείς άλλος εκτός από αυτόν τον επαγγελματία κυνηγο δεν επιτρέπεται να κυνηγά στην περιοχή που διαχειρίζεται. Εμείς οι ιδιώτες κυνηγοί μπορούμε μόνο μετά από "πρόσκληση" του επαγγελματία να συμμετάσχουμε σε κυνήγι που οργανώνει αυτός. Η κατ'ευφημισμό "πρόσκληση" μας κοστίζει μιά "δωρεά" ανάμεσα σε 150€ και 600€.
Αυτοί οι επαγγελματίες κυνηγοί, πέρα από τα οικήματα που τους παρέχονται (σπίτι και βοηθητικά οικήματ, όπως στους παπάδες στην Ελλάδα) συνήθως έχουν και κυνηγετικές σχολές, χασάπικο, ενοικιαζόμενα δωμάτια για κυνηγετικές εξορμήσεις κλπ.
 
Ατομο που κατέχει αδεια κυνηγού τουλάχιστον τρία ή πέντε χρόνια (εξαρτάται από το κρατίδιο) και ο οποίος έχει νοικιάσει γη (πεδινά, βουνά, δάση) και διαχειρίζεται τα του κυνηγίου.

Στην Γερμανία δεν μπορείς να πάρεις το οπλο σου και το σκύλο σου και να βγείς στα βουνά και τα λαγκάδια για κυνήγι. Το κυνήγι είναι σε όλη την γερμανική επικράτεια ελεγχόμενο. Η γερμανική επικράτεια από άποψη κυνηγετικής διαχείρησης είναι χωρισμένοι σε περίπου 10.000 κυνηγετικές περιοχές. Κάθε περιοχή διαχειρίζεται από έναν επαγγελματία κυνηγό, ο οποίος καταστρώνει τριετή ή μονοετή επιχειρησιακά σχέδια, π.χ. πόσα και ποιά ζώα θα θηρευτούν, πού και πόσο θα πουληθεί το κρέας ή τα δέρματα των θηραμάτων, πού και τί θα εκτραφεί, κλπ. Κανείς άλλος εκτός από αυτόν τον επαγγελματία κυνηγο δεν επιτρέπεται να κυνηγά στην περιοχή που διαχειρίζεται. Εμείς οι ιδιώτες κυνηγοί μπορούμε μόνο μετά από "πρόσκληση" του επαγγελματία να συμμετάσχουμε σε κυνήγι που οργανώνει αυτός. Η κατ'ευφημισμό "πρόσκληση" μας κοστίζει μιά "δωρεά" ανάμεσα σε 150€ και 600€.
Αυτοί οι επαγγελματίες κυνηγοί, πέρα από τα οικήματα που τους παρέχονται (σπίτι και βοηθητικά οικήματ, όπως στους παπάδες στην Ελλάδα) συνήθως έχουν και κυνηγετικές σχολές, χασάπικο, ενοικιαζόμενα δωμάτια για κυνηγετικές εξορμήσεις κλπ.


Μετα απο ολα αυτα.....Ειναι να μην λες '' Ευλογημενη Ελλαδα''.....και ας εχεις και τα ''στραβά σου'' ???? :)
 
Ακόμα δύο λεπτομέρειες:
  1. Ακόμα και οι πόλεις, π.χ. το Βερολίνο ή το Μόναχο έχουν τους επαγγελματίες κυνηγούς τους, οι οποίοι διαχειρίζονται μεταξύ άλλων και τα πάρκα. Π.χ. στο πάρκο δίπλα στο σπίτι μου εμφανίστηκε ένα γεράκι, το οποίο κυνηγούσε αγριοκούνελα και αρουραίους. Αμέσως εμφανιστηκε και ο κυνηγός μαζί με έναν γερακο-εκπαιδευτή/κυνηγό, το κατέγραψαν, του πέρασαν δαχτυλίδι και εφυγαν. Επίσης οι κυνηγοί στις πόλεις είναι υπεύθυνοι για παγίδες π.χ. για αλεπούδες, και την εκδίωξη αγριογούρουνων.
  2. Το μίσθωμα που πληρώνει ο επαγγελματίας κυνηγός στους ιδιοκτήτες γής, δεν φορολογείται. Η Γερμανία έχει πάνω από 10,7 εκ. εκτάρια δάσος, το οποίο πάνω από 90% είναι ιδιωτικό. Υπάρχουν ιδιώτες ιδιοκτήτες γης ή και δάσους με χιλιάδες εκτάρια έκταση, οι οποίοι και νοικιάζουν περιοχές σε πολλούς επαγγελματίες κυνηγούς.
 
Από σήμερα συμμετέχω ως μέλος του οικολογικού κυνηγετικού συλλόγου στις διαβουλεύσεις για την ανανέωση του κυνηγετικού νόμου στο κρατίδιο του Βρανδεμβούργου.
Παρέχω δωρεάν ταχύρυθμα μαθήματα Γαλλικών ειδικά για διαβουλεύσεις.
 
Πόσο συχνά είναι τ κυνηγητικά ατυχήματα στη Γερμανία Θεόδωρε;
Θαλή, όταν κάποιος στην Γερμανία μιλά για κυνηγετικά ατυχήματα, οι περισσότεροι καταλαβαίνουν κάτι όπως "πόσα ελάφια χτυπήθηκαν από αυτοκίνητο". Αλλά νομίζω οτι εννοείς, πόσοι άνθρωποι τραυματίστηκαν σε σχέση με κάποια κυνηγετική δραστηριότητα.

Σύμφωνα με την γερμανική στατιστική υπηρεσία, για την χρονιά 2019 και για περίπου 389.000 κυνηγούς, υπήρχε ένα (1) μόνο θανατηφόρο ατύχημα από κυνηγετικό όπλο κατά την διάρκεια κυνηγιού. Με βάση αυτά τα στοιχεία, η πιθανότητα θανατηφόρου ατυχήματος ως κυνηγός είναι 0,000257 τοις εκατό. Από την άλλη πλευρά, σύμφωνα με στοιχεία της Ομοσπονδιακής Στατιστικής Υπηρεσίας το 2019, ο κίνδυνος θανατηφόρου ατυχήματος στο σπίτι ήταν περίπου 0,014 τοις εκατό (περίπου 12.000 θανατηφόρα ατυχήματα μεταξύ 83 εκατομμυρίων Γερμανών) (Destatis 2020).

ΥΓ: Δυστυχώς υπάρχουν και εδώ κάποιες ΜΚΟ, με ονόματα όπως "πρωτοβουλία για την κατάργηση του κυνηγιού", οι οποίες δημοσιεύουν στατιστικές με τίτλους όπως "κυνηγετικά ατυχήματα/ εγκλήματα", στις οποίες απλα καταγράφουν φόνους ή ατυχήματα που γινονται σε οικογένειες ή γενικότερα στο αστικό περιβάλλον και στις οποίες έχει χρησιμοποιηθεί κάποιο όπλο, άσχετα αν είναι κυνηγετικό ή σκοπευτικό.

ΥΥΓ: Υπολογίζεται πως υπάρχουν 20εκ-40εκ αδήλωτα, παράνομα όπλα στην Γερμανία. Νόμιμα δηλωμένα είναι περίπου 5,8εκ. όπλα - ενοπλων δυνάμεων εξαιρουμένων.

Πηγή:
Jagd Fakten - Online Εφημεριδα
Deutscher Jagdverband, εδώ έχει και έναν πίνακα, με στοιχεία μέχρι το 2015, για το κυνήγι σχετικά είναι τα W33 και Y23. Η στατιστική αυτή περιλαμβάνει όλα τα θανατηφόρα γεγονότα με πυροβόλα όπλα, όχι μονο κατα την διάρκεια κυνηγίου.
1646501686471.png
 
Back
Top