Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δημήτρη καλησπέρα, τα χιόνια λιώσανε ; ή δεν είσαι πολύ ψηλά;
Αυτά που μάζεψες τι είναι δεν τα γνωρίζω!
Κανένα ζευγαράκι πέρδικες είδες;
έκανα πολλές ερωτήσεις ; :)
Χιόνια μόνο από τα 1500 και πανω. Γυρω στα 1100 ημουν και μονο κατι χιονουρες ειχε. Πέρδικες ειχα σηκώσει πέρισυ , φέτος οχι. Σημερα μια τσιχλα απο ένα κέδρο λακισα! Εμείς τα λέμε σπαράγγια η σπιρδιγκια. Μερικοί τα λένε αλογοουρες. Βγαίνουν μόνο από ένα υψόμετρο και πάνω. Μαζεύεις μόνο όσα είναι τρυφερά και σπάνε πολυ ευκολα. Τα νεροβραζεις και τα τηγανιζεις όπως τις μελιτζάνες και είναι κάτι παραπανω απο πεντανόστιμα.
 
Όταν κάνει κρύο όλο κ κάτι δοκιμάζουμε...γιατί αν ανέβει η θερμοκρασία,τα χειμωνιάτικα σταματάν να μετριούνται....
Κάτι είχε το μενού σήμερα.... ;)

View attachment 25464
.....Ω ρε μαυρισμα..........
Κανονισε να φτάσει κανα κοντάκι εδώ πέρα...... .yel.
 
Νίκο για ποιό μέρος μιλάς. ...Προσοχή παιδιά σε όλους αυτό μόνο μας λείπει για να δέσει το γλυκό.

Γιαννη για την Σαμο λεω....το χωριο το λενε ΛΕΚΚΑ....και απεχει απο το χωριο που μενω 10 χιλιομετρα.
20 ατομα θετικα....που στο διαολο πηγαν και κολλησαν....ακομα δεν μπορω να το χονεψω φιλε μου!!!
 
Γιαννη για την Σαμο λεω....το χωριο το λενε ΛΕΚΚΑ....και απεχει απο το χωριο που μενω 10 χιλιομετρα.
20 ατομα θετικα....που στο διαολο πηγαν και κολλησαν....ακομα δεν μπορω να το χονεψω φιλε μου!!!
Νικόλα καλησπέρα.
Τα κόλπα τους συνεχίζονται φίλε...μην αναρωτιέσαι...τν Covid τν έχουν κάνει Casper το φαντασματάκι...ξεφυτρώνει από το πουθενά....επιδεί τους βολεύει....
 
Νικόλα καλησπέρα.
Τα κόλπα τους συνεχίζονται φίλε...μην αναρωτιέσαι...τν Covid τν έχουν κάνει Casper το φαντασματάκι...ξεφυτρώνει από το πουθενά....επιδεί τους βολεύει....

Το θεμα ειναι οτι τρομοκρατουν τον κοσμο.....δεν ξερω κατα ποσο τους βολευει αυτο....αλλα δεν
μπορεις να ''παιζεις'' με την υγεια σου....και ΑΝ ειναι αληθεια ??
Δεν σε ''παιρνει'' να ρισκαρεις....για να μαθεις εαν ειναι αληθεια ή ψεματα Κωστή.!!!!
 
Το θεμα ειναι οτι τρομοκρατουν τον κοσμο.....δεν ξερω κατα ποσο τους βολευει αυτο....αλλα δεν
μπορεις να ''παιζεις'' με την υγεια σου....και ΑΝ ειναι αληθεια ??
Δεν σε ''παιρνει'' να ρισκαρεις....για να μαθεις εαν ειναι αληθεια ή ψεματα Κωστή.!!!!
Σίγουρα ειναι αληθεια κ σίγουρα έχουν πεθανει άνθρωποι..... Μέχρι ένα σημείο όμως.... Χάθηκαν τα εμφράγματα, χάθηκε ο καρκίνος, χάθηκαν τα εγκεφαλικά, χάθηκε κ η γρίπη κ μόνο ο covid οδηγεί τόσο μεγάλο πλυθησμο στον θανατο.....
Αυτό που πρεπει να κάνουμε είναι να προσεχουμε όλοι μας κ να μην το περνουμε αψηφιστα γιατί κανεις δεν ξέρει πως θα αντιδράσει ο οργανισμός του..
Αλλά ταυτόχρονα να μην πιστευουμε κ ολα οσα μας ξεφουρνιζουν....
 
Το θεμα ειναι οτι τρομοκρατουν τον κοσμο.....δεν ξερω κατα ποσο τους βολευει αυτο....αλλα δεν
μπορεις να ''παιζεις'' με την υγεια σου....και ΑΝ ειναι αληθεια ??
Δεν σε ''παιρνει'' να ρισκαρεις....για να μαθεις εαν ειναι αληθεια ή ψεματα Κωστή.!!!!
Tράβα πρός τα κεί στη ΛΕΚΚΑ να δείς τι γίνεται να βοηθήσεις κ.Νίκο
 
Γιαννη για την Σαμο λεω....το χωριο το λενε ΛΕΚΚΑ....και απεχει απο το χωριο που μενω 10 χιλιομετρα.
20 ατομα θετικα....που στο διαολο πηγαν και κολλησαν....ακομα δεν μπορω να το χονεψω φιλε μου!!!
Απλά είναι παντού τώρα πια.Και σε κλειστό χώρο οργιάζει.
 
Tράβα πρός τα κεί στη ΛΕΚΚΑ να δείς τι γίνεται να βοηθήσεις κ.Νίκο
Εγώ θα πρότεινα Νικόλαε να κάτσεις στ' αυγά σου (που λένε και στο χωριό μου). Το Covid δεν είναι γρίππη ή κρυολόγημα και όσοι υποβιβάζουν την επικινδυνότητά του είναι απλά ανεύθυνοι. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι, για διάφορους λόγους.

Σίγουρα όμως η επιδημία μπορεί να χρησιμοποιείται από οργανισμούς ή κυβερνήσεις ή ΜΜΕ για αλλότριους (άσχετους) λόγους. Ο φόβος είναι μία καλή ευκαιρία για τους "κακούς" για να κρύψουν ή να περάσουν κάτι, και κακός σύμβουλος και τους "καλούς". Ο φόβος καταπολεμιέται μόνο με γνώση και άσκηση.

ΥΓ: σύμφωνα με το John Hopkins Institute, η θνησιμότητα λόγω covid είναι 40 φορές μεγαλύτερη από την θνησιμότητα λόγω γριπης - το 2018 πέθαναν 25.100 άτομα στην Γερμανία από γρίπη.

ΥΓΓ: και μιά σύσταση για τον φόβο: το βιβλίο Gates of Fire του Steven Pressfield. Ανήκει στην προτεινόμενη λογοτεχνία για τους σπουδαστές του West Point. Δεν ξέρω αν υπάρχει στα ελληνικά, αλλά όποιος ξέρει λίγα αγγλικά το καταφέρνει.
 
Εγώ θα πρότεινα Νικόλαε να κάτσεις στ' αυγά σου (που λένε και στο χωριό μου). Το Covid δεν είναι γρίππη ή κρυολόγημα και όσοι υποβιβάζουν την επικινδυνότητά του είναι απλά ανεύθυνοι. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι, για διάφορους λόγους.

Σίγουρα όμως η επιδημία μπορεί να χρησιμοποιείται από οργανισμούς ή κυβερνήσεις ή ΜΜΕ για αλλότριους (άσχετους) λόγους. Ο φόβος είναι μία καλή ευκαιρία για τους "κακούς" για να κρύψουν ή να περάσουν κάτι, και κακός σύμβουλος και τους "καλούς". Ο φόβος καταπολεμιέται μόνο με γνώση και άσκηση.

ΥΓ: σύμφωνα με το John Hopkins Institute, η θνησιμότητα λόγω covid είναι 40 φορές μεγαλύτερη από την θνησιμότητα λόγω γριπης - το 2018 πέθαναν 25.100 άτομα στην Γερμανία από γρίπη.

ΥΓΓ: και μιά σύσταση για τον φόβο: το βιβλίο Gates of Fire του Steven Pressfield. Ανήκει στην προτεινόμενη λογοτεχνία για τους σπουδαστές του West Point. Δεν ξέρω αν υπάρχει στα ελληνικά, αλλά όποιος ξέρει λίγα αγγλικά το καταφέρνει.
Gates of Fire = Θερμοπύλες

Το βιβλίο υπάρχει και στα ελληνικα: Πύλες της Φωτιάς, εκδόσεις Πατάκη.
 
Last edited:
Οι πυλες της φωτιάς... Δυνατό μυθιστόρημα!!!
Αρίστο σ' ευχαριστώ, μόλις το ανακάλυψα και εγώ πως υπάρχει ελληνική έκδοση. Αυτό που μου άρεσε σ'αυτό το βιβλίο είναι η αντιπαράθεση των ηρώων με τον φόβο, και η ιδέα ότι πολεμάς όχι για αυτό που έχεις μπροστά σου, αλλά για αυτό που άφησες πίσω σου όταν ξεκίνησες για τον πόλεμο (οικογένεια, φίλους, ..., πατρίδα)- στην ίδια κατεύθυνση είναι και το τραγούδι του Χατζηδάκι: Εκτορας και Ανδρομάχη
Στρατιώτη, αν θες τη μάχη να κερδίσεις
μια κοπελίτσα κοίτα ν’ αγαπήσεις
topic.
 
Αρίστο σ' ευχαριστώ, μόλις το ανακάλυψα και εγώ πως υπάρχει ελληνική έκδοση. Αυτό που μου άρεσε σ'αυτό το βιβλίο είναι η αντιπαράθεση των ηρώων με τον φόβο, και η ιδέα ότι πολεμάς όχι για αυτό που έχεις μπροστά σου, αλλά για αυτό που άφησες πίσω σου όταν ξεκίνησες για τον πόλεμο (οικογένεια, φίλους, ..., πατρίδα)- στην ίδια κατεύθυνση είναι και το τραγούδι του Χατζηδάκι: Εκτορας και Ανδρομάχη
Στρατιώτη, αν θες τη μάχη να κερδίσεις
μια κοπελίτσα κοίτα ν’ αγαπήσεις
topic.
Το είχα διαβάσει σχεδόν πριν 15 χρόνια, ηλικιακά (25 τότε) που τα βλέπεις σχεδόν όλα ίσωμα........ μέχρι που κάνεις οικογένεια, πιτσιρίκια, προσγειώνεσαι ανώμαλα και τότε αντιλαμβάνεσαι ότι δεν υπάρχει "φως στο τουνελ" με τα σημερινά δεδομένα! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top