Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
α οκ τα παραπάνω τα έγραψα νομίζοντας ότι έχεις εξαντλήσει το θέμα φλάντζες. Θέλω να πώ ότι νόμιζα ότι έβαλες φλάντζες και δεν είχες αποτέλεσμα ή οτι το όπλο δεν παίρνει φλάντζες. Εννοείται οτι πρώτα θα την ψάξεις με φλάντζες. Κι αν δεν βρείς εργοστασιακές μπορείς να κάνεις και μόνος σου. Μόνο πρόσεξε η τρύπα της τζαβέτας να είναι αρκετά φαρδυά για να μπορεί να πάρει το κοντάκι τις κλίσεις που υπαγορεύει η φλάντζα. Αν η τρύπα είναι πολύ στενή και βρίσκει πάνω της η τζαβέτα , σε μία ακραία φλάντζα, είναι ιστορία.
Κανονικά το μοντέλο δεν είναι για φλάντζες cast αλλά είμαι αισιόδοξος ότι θα μου ταιριάζει φλάντζα από μελλοντικά μοντέλα. Όμως έλεγξα το χώρο που έχει το κοντάκι εσωτερικά και είναι βέβαιη η "ιστορία" που ανέφερες. Είναι αδύνατο να μη βρίσκει η τζαβέτα στο πλάι αφού πρακτικά δεν υπάρχει χώρος.
 
Κανονικά το μοντέλο δεν είναι για φλάντζες cast αλλά είμαι αισιόδοξος ότι θα μου ταιριάζει φλάντζα από μελλοντικά μοντέλα. Όμως έλεγξα το χώρο που έχει το κοντάκι εσωτερικά και είναι βέβαιη η "ιστορία" που ανέφερες. Είναι αδύνατο να μη βρίσκει η τζαβέτα στο πλάι αφού πρακτικά δεν υπάρχει χώρος.
Τότε πας για να φαρδύνεις την τρύπα. Δεν είναι δύσκολο με ένα τρυπάνι 1-2 mm πιό φαρδύ από την τρύπα γίνεται εύκολα αλλά ... πρέπει να προσέξεις μήπως άμα φαρδύνει η τρύπα, η άκρη της τζαβέτας σου "βρίσκει" στο τοίχωμα της εσοχής του κοντακιού . Γι αυτό σου έγραψα ότι είναι ιστορία. .hair.

Για να καταλάβεις δες στην φωτογραφία που η τρύπα της τζαβέτας βγαίνει κατω και αριστερά. Αν φαρδύνει υπάρχει περίπτωση η τζαβέτα να βρίσκει στο τοίχωμα του κοντακιού , δεδομένου ότι επιδιώκοντας περισσότερο cast off η φλάντζα θα σπρώξει το κοντακι να πάει πιό δεξιά. Δες στην φωτογραφία - κάτω αριστερά - πόσο το έφαγα για να μην βρίσκει και πάλι εύρισκε. Βέβαια μιλάω από την εμπειρία που είχα με την Fabarm .Μπορεί στο όπλο σου να μην βγαίνει τόσο άκρη η τζαβέτα. Φυσικά αν ήσουν αριστερόχειρας και προσπαθούσαμε να δώσουμε cast on θα είχαμε αρκετό χώρο απ' τα δεξιά :) .
 

Attachments

  • IMG_20190604_160839.jpg
    IMG_20190604_160839.jpg
    219,5 KB · Προβολές: 21
Last edited:
Τότε πας για να φαρδύνεις την τρύπα. Δεν είναι δύσκολο με ένα τρυπάνι 1-2 mm πιό φαρδύ από την τρύπα γίνεται εύκολα αλλά ... πρέπει να προσέξεις μήπως άμα φαρδύνει η τρύπα, η άκρη της τζαβέτας σου "βρίσκει" στο τοίχωμα της εσοχής του κοντακιού . Γι αυτό σου έγραψα ότι είναι ιστορία. .hair.

Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις το πρόβλημα, αν δεν κατάλαβες, πες μου να προσπαθήσω να εξηγήσω. Θα δω άν έχω και καμιά φωτογραφία.
Δε νομίζω ότι κατάλαβα. Η τζαβέτα η ίδια θα βρίσκει ή το καρυδάκι που θα σφίξει το παξιμάδι στη μεταλλική φλάντζα/κόντρα; Η τρύπα της κόντρας θα επεκταθεί προς τα αριστερά για να βρει ακριβώς την άκρη της τζαβέτας.
 
Υπάρχουν μάστορες που με 150€ σου κάνουν κοντάκι από την αρχή. Και σου μένει και το μανίσιο σε περίπτωση μεταπώλησης να το δώσεις ατόφιο. Κι αυτό είναι η καλύτερη λύση. Ψάξτο καλύτερα Ανδρέα.

Το να το φτιάξεις μόνος είναι η δεύτερη καλύτερη λύση. Παίρνεις την ράσπα , πας σκοπευτήριο ρίχνεις Churchill test , διορθώνεις, ξαναρίχνεις, μέχρι που θα έρθει. Μονο που μετά θέλει να ξαναφινίρεις το κοντάκι πράγμα που θέλει εμπειρία και δουλίτσα ,ιδίως στο να ταιριάξεις την βαφή του τμήματος που έγινε η διόρθωση με το παλιό χρώμα. Ο καλός κοντακάς πρέπει να έρθει και μαζί σου στο σκοπευτήριο 2-3 φορές (ανάλογα).

Συμβουλή: Αν το κάνεις μόνος εκτός από την ράσπα πάρε και γυαλόχαρτα για λείανση γιατί άμα ρίξεις 2-3 φορές με το κοντάκι "άγριο" από την ράσπα στο μάγουλο θα είσαι σαν να μάλωνες με γάτες :).
Πιος κανει κοντακι με 150€??? Ενδιαφερομαι στειλε πμ σε παρακαλω
 
Τότε πας για να φαρδύνεις την τρύπα. Δεν είναι δύσκολο με ένα τρυπάνι 1-2 mm πιό φαρδύ από την τρύπα γίνεται εύκολα αλλά ... πρέπει να προσέξεις μήπως άμα φαρδύνει η τρύπα, η άκρη της τζαβέτας σου "βρίσκει" στο τοίχωμα της εσοχής του κοντακιού . Γι αυτό σου έγραψα ότι είναι ιστορία. .hair.

Για να καταλάβεις δες στην φωτογραφία που η τρύπα της τζαβέτας βγαίνει κατω και αριστερά. Αν φαρδύνει υπάρχει περίπτωση η τζαβέτα να βρίσκει στο τοίχωμα του κοντακιού , δεδομένου ότι επιδιώκοντας περισσότερο cast off η φλάντζα θα σπρώξει το κοντακι να πάει πιό δεξιά. Δες στην φωτογραφία - κάτω αριστερά - πόσο το έφαγα για να μην βρίσκει και πάλι εύρισκε. Βέβαια μιλάω από την εμπειρία που είχα με την Fabarm .Μπορεί στο όπλο σου να μην βγαίνει τόσο άκρη η τζαβέτα. Φυσικά αν ήσουν αριστερόχειρας και προσπαθούσαμε να δώσουμε cast on θα είχαμε αρκετό χώρο απ' τα δεξιά :) .
Κατάλαβα. Αυτό πιστεύω θα το γλυτώσω.
 
Για άλλο κοντάκι αγορά καινούργιου η μεταχειρισμένου με πλήρεις φλατζες όχι φτιαχτό.
Αν μπορώ να βρω λύση με το δικό μου κοντάκι στο οποίο έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο ήδη για το λινέλαιο θα το προτιμούσα.
Επίσης θα ήθελα να αποφύγω τη διαδικασία της αναζήτησης και το κόστος αν γίνεται.
 
Βρες φλατζα να σου ταιριαζει και υπαρχει ανοχη για να φας εκ τον εσω το κοντακι και να σου βιδωνει .Αν σου φευγει πολυ μπορεις να θερμανεις το σωληνα με το ελατηριο οπως ειναι και να του δωσεις λιγη κλιση αφου τον κρυωνεις με λαδι το εχω κανει κανενα θεμα αλλα θελει να το κανει καποιος που γνωριζει θελει ενολιγοις οπλουργο με μεγαλα @@@.
 
Βρες φλατζα να σου ταιριαζει και υπαρχει ανοχη για να φας εκ τον εσω το κοντακι και να σου βιδωνει .Αν σου φευγει πολυ μπορεις να θερμανεις το σωληνα με το ελατηριο οπως ειναι και να του δωσεις λιγη κλιση αφου τον κρυωνεις με λαδι το εχω κανει κανενα θεμα αλλα θελει να το κανει καποιος που γνωριζει θελει ενολιγοις οπλουργο με μεγαλα @@@.
Κούρκουλος ,τον είχα δει να το κάνει σε Benelli.
 
Γιαυτο το λογω και γω με τη Μ2δεν τα βρηκαμε ποτε γιατι οτι και να της εκανα δεν ερχοταν με τιποτα μεχρι και ξυλινο κομτακι εβαλα αλλα τιποτα ημουν αλλου για αλλου την πουλησα και ησυχασα αγορασα μια μπερετα ξυλινο παντα το κοντακι γιατι με το πλαστικο υπαρχουν θεματα ρυθμισι πανω κατω και τελος και το κοντακι της ειναι ισιο ουτε δεξια ουτε αριστερα αν και καποιοα στιγμη ημουν φαν της μπενελι τωρα ξενερωσα
 
To κοντάκι της Centro είναι ήδη μεταποιημένο με λινέλαιο. Το είχα βουτηγμένο στο ασετόν για μέρες οπότε δεν υπάρχει λούστρο και λογικά ούτε βαφή. Οπότε διχρωμία δε νομίζω να βγει. Κάποια ανωμαλία στην επιφάνεια ίσως ήταν το πρόβληλα. Παρόλα αυτά σκέφτομαι τη λύση της προσθήκης φλάντζας για cast ως λιγότερο επεμβατικής, τουλάχιστον σε πρώτη φάση.
Με φλάντζες τζαμπα κουράζεσαι, στην ουσία οι φλάντζες δεν κάνουν τίποτα, ψάξε βρες εναν εμπειρο να σε δει κ να σε φτιάξει
 
Και εγώ στην Κριό μου αυτό έκανα 5€ έχει η φλάντζα και ήρθα δεξιά γιατί έφευγε αριστερά η τουφεκιά μου.....
Γέρνεις κεφάλι σίγουρα, παρά πολυ δυσκολο να ρίξει κεντρο με απόλυτα ακίνητο κεφαλι όπλο με εργοστασιακο κοντακι
 
Με φλάντζες τζαμπα κουράζεσαι, στην ουσία οι φλάντζες δεν κάνουν τίποτα, ψάξε βρες εναν εμπειρο να σε δει κ να σε φτιάξει
Αντιλαμβάνομαι ότι θέλω πολλή τύχη για να μου έρθει γάντι. Δεν ψάχνω την τελειότητα όμως γιατί ποτέ μου δε δούλεψα την σκόπευση συστηματικά.
 
Φίλε τα όπλα δεν έρχονται, φτιάχνονται επάνω μας, οχι εμείς πανω τους
Εγώ που είμαι αριστερόχειρας πρέπει να πάρω δεξί και να το μετατρέψω σε αριστερό η να πάρω από την αρχή για αριστερόχειρες ;Μου φταίει το όπλο η μάρκα οι κάννες που η επιλογή μου ήταν λάθος η να το πάρω και όσο κοστίσει.
 
Εγώ που είμαι αριστερόχειρας πρέπει να πάρω δεξί και να το μετατρέψω σε αριστερό η να πάρω από την αρχή για αριστερόχειρες ;Μου φταίει το όπλο η μάρκα οι κάννες που η επιλογή μου ήταν λάθος η να το πάρω και όσο κοστίσει.
Μην κάνεις το έγκλημα που κάνουν παρα πολλοι κυνηγοί, ο αριστεροχειρας κυνηγός ρίχνει μόνο με αριστερό όπλο, αν ρίχνει με δεξιό διαπράττει κακουργημα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top