Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Νομίζω πως καπου είχα διαβασει πως ακουγεται σαν φλομπερ...βεβαια με επιφυλαξη αυτο....

Έτσι κ αλλιώς το 410 είναι ένα διαμετρημα που δεν ενοχλεί τα αυτιά του κυνηγου....

Η πραγματικη του χρήση όπως βλέπουμε κ στην απεικόνιση των κουτιων είναι το κυνήγι από καλυβα στην Ιταλία με ζωντανους κραχτες κ βολες παντοτε σε καθιστα θηράματα της οικογένειας των κιχλιδων.....

Όποτε ένας μικρότερος ήχος δεν θα τρομάζει τα γυρω πουλια που ενδεχομένως θα ερχοντουσαν κ αυτα με την σειρά τους στα γυρω δέντρα......

Πολυ φοβάμαι όμως πως ίσως θα έχουμε να κάνουμε με ένα φυσίγγι magnum 410 που θα έχει περιορισμενες δυνατότητες σε σχέση με τα υπόλοιπα.....
Γυρίζει στπ μυαλο μου η ιδέα αυτη Τάσο, βέβαια για συγκεκριμένα κομμάτια.
18 γραμμάρια νο9, 18 σκάγια στο γραμμάριο, 300+ σκάγια.....μια χαρά...αν και έχουν χαμηλές ταχύτητες οπως διαβάζω.....για μέχρι τα 20 μέτρα μια χαρα θα ειναι πιστεύω......
 
Γυρίζει στπ μυαλο μου η ιδέα αυτη Τάσο, βέβαια για συγκεκριμένα κομμάτια.
18 γραμμάρια νο9, 18 σκάγια στο γραμμάριο, 300+ σκάγια.....μια χαρά...αν και έχουν χαμηλές ταχύτητες οπως διαβάζω.....για μέχρι τα 20 μέτρα μια χαρα θα ειναι πιστεύω......
Έχεις και cal. 36 Γιάννη?
Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα κερδίσεις αλλά θα χάσεις... Βέβαια μόνο αν τα δοκιμάσεις θα ξέρεις, εγώ απλά υποθέτω........

Τα 20μ+ τα έχει χαλαρα κ το "απλο" φυσιγγι....

Όμως τις μεγιστες δυνατότητες αυτου του διαμετρήματος θα τις δεις με το φυσιγγι Magnum......

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι πολλες φορες τα θηράματα δεν τα ενοχλεί ουτε ο θόρυβος του cal. 12........
 
Έχεις και cal. 36 Γιάννη?
Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα κερδίσεις αλλά θα χάσεις... Βέβαια μόνο αν τα δοκιμάσεις θα ξέρεις, εγώ απλά υποθέτω........

Τα 20μ+ τα έχει χαλαρα κ το "απλο" φυσιγγι....

Όμως τις μεγιστες δυνατότητες αυτου του διαμετρήματος θα τις δεις με το φυσιγγι Magnum......

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι πολλες φορες τα θηράματα δεν τα ενοχλεί ουτε ο θόρυβος του cal. 12........
Δενεχω δικο μου 36αρι Τάσο αλλα μπορω να κανω δοκιμές με ενός φίλου.
Τις προσεχείς μέρες θα παω στο σκοπευτήριο που ρίχνουν με περίστροφα να κανω βλητικες δοκιμές.
 
Το πρόβλημα Τάσο μου δεν είναι τα θηράματα αλλα κατι "δίποδα " που λαδωσαν και έχτισαν μεσα στη φύση.....
Μάλιστα....Α καλά αααστο αυτο...
Και η φάση είναι που ενοχλούνται κιόλας κ πολλοί απο αυτους παρανόμως έχουν χτίσει...
 
Last edited:
Δεν ξέρω τι λενε τα σημερινά ρεμ...
Κάποτε εγώ δεν τα είχα ευχαριστηθεί καθόλου........
Αν κ πιστευω πως έχουν μόνο το όνομα...
Και τα υπόλοιπα Magnum κάνουν καλή δουλειά....

Για την μπεκάτσα είναι όντως ζόρικο,
Aλλα είναι μέχρι να γίνει η αρχή βέβαια......
Μετά το βλέπεις με διαφορετικό μάτι κ το παλευεις κάπως......

Βέβαια ο Gianni Lugari που κυνηγουσε μπεκατσα με ένα τέτοιο κοκκοροτουφεκο στην Κριμαία, ήταν διαφορετικές η συνθήκες εκεί...... Βήμα και φερμα..........
 
Είναι ζόρικο το 36 για μπεκάτσα εγώ θα έπεφτα μέχρι 28 .

όπως είπε ο Τάσος το 36 θέλει μαγκνουμ και μην σου πω ρεμικτον.
Δεν ξέρω τι λενε τα σημερινά ρεμ...
Κάποτε εγώ δεν τα είχα ευχαριστηθεί καθόλου........
Αν κ πιστευω πως έχουν μόνο το όνομα...
Και τα υπόλοιπα Magnum κάνουν καλή δουλειά....

Για την μπεκάτσα είναι όντως ζόρικο,
Aλλα είναι μέχρι να γίνει η αρχή βέβαια......
Μετά το βλέπεις με διαφορετικό μάτι κ το παλευεις κάπως......

Βέβαια ο Gianni Lugari που κυνηγουσε μπεκατσα με ένα τέτοιο κοκκοροτουφεκο στην Κριμαία, ήταν διαφορετικές η συνθήκες εκεί...... Βήμα και φερμα..........
Βασικό κριτήριο θα είναι οταν έρθει το bashieri low sonic που περιμένω και θα καμω δοκιμές. Αν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα απο θέμα κρότου θα κινηθώ αναλόγως.
Βλέποντας βιντεάκια στο youtube, εφόσον πέφτει η φασσα, δε βλέπω το λογο να μην πέφτει και η μπεκατσα, το θέμα με αυτο το διαμέτρημα είναι να μπορώ να το στηρίξω σκοπευτικα.
 
Βλέποντας βιντεάκια στο youtube, εφόσον πέφτει η φασσα, δε βλέπω το λογο να μην πέφτει και η μπεκατσα, το θέμα με αυτο το διαμέτρημα είναι να μπορώ να το στηρίξω σκοπευτικα.
Ααααμ μπράβο, αυτό είναι το μεγάλο μυστικό σε αυτά τα μικρά διαμετρηματα...
Τι 36αρι έχει ο φίλος?
 
Ααααμ μπράβο, αυτό είναι το μεγάλο μυστικό σε αυτά τα μικρά διαμετρηματα...
Τι 36αρι έχει ο φίλος?
Στα καθιστα γινετε ,στον αερα θελει καλο σημαδι κεντρο ,εχει στενη κολωνα σκαγιων γι αυτο Ξερω εδω κανδυο που κυνηγανε γουρουνι με μονοβολο
 
Τι άλλο.....μπαικαλ μονοκανο.... .big smile.
Είπαμε σε καθε σπίτι υπάρχει μια 302 ή ενα μπαικαλ.........my man.
Έλα ντε......Αυτό να μου πεις......
Είναι ωραίο οπλακι θα ευχαριστηθείς....
Στα καθιστα γινετε ,στον αερα θελει καλο σημαδι κεντρο ,εχει στενη κολωνα σκαγιων γι αυτο Ξερω εδω κανδυο που κυνηγανε γουρουνι με μονοβολο
Στα καθιστά γίνεται κ με φλομπερακι Νικόλα...
Για Μπεκάτσα που μιλάμε εδώ= βολή στο φτερό.......

Γουρουνι με μονοβολο 410 δεν θα κυνηγουσα για κανένα λόγο.......
 
Μην το υποτιμάς το κανονάκι:D, οι μπίλιες που ρίχνει ο καλός ο σκοπευτής (.sarcastic.: αυτοσαρκασμός) κάνουν μπαμ!
Δεν το υποτιμαω καθολου θεοδωρε....
Έχει όρια όμως......

Οι περισσοτεροι έχουμε παρει λαγό με 9αρια σε περπατητο ( συνήθως με cal.12) αλλά δεν θα βγουμε να τον κυνηγήσουμε με αυτά,ουτε κ εάν πηγεναμε με τα σκυλιά "καβάλα"...........

Εκτός την κινητική ενέργεια..........
Το μέγεθος μιας βολίδας 410 δεν έχει καμία σχέση με του cal. 12...μικρογραφια......

Με το μονοβολο αναζητάμε το καίριο πληγμα κ οχι τα πολλαπλα τραυματα......

Άρα, για να συμβεί αυτό πρεπει να έχουμε ένα τραυμα όσο το δυνατόν μεγαλυτερης έκτασης......
 
Last edited:
Έλα ντε......Αυτό να μου πεις......
Είναι ωραίο οπλακι θα ευχαριστηθείς....

Στα καθιστά γίνεται κ με φλομπερακι Νικόλα...
Για Μπεκάτσα που μιλάμε εδώ= βολή στο φτερό.......

Γουρουνι με μονοβολο 410 δεν θα κυνηγουσα για κανένα λόγο.......
Οχι με παγανα Τασο,Παει μονος του και τα βρισκει που βοσκουν και τα βαραει στο κεφαλι
 
Ήρθαν και τα low Noice....για να κάνω τις δοκιμές.....και σε νο 10...
20210312_135011.jpg

20210312_135020.jpg
 
Back
Top