Ένα για όλα

Αν μπορούσατε να κάνετε όλα τα κυνήγια σας με ένα μόνο φυσίγγι, ποιο θα ήταν αυτό ;
Ας κάνω την αρχή:
-Neo velox
-Lambro A1 Speciale
-Nsi Speed
-B&P F2 Classic
Όλα στα 33-34γρ. Το αγαπημένο μου φορτίο για μεσαία και μεγάλα θηράματα.Τα παραπάνω έχουν ταιριάξει απόλυτα στον τρόπο που τουφεκάω και το όπλο μου(m2).Σίγουρα υπάρχουν συνθήκες που θα σε κρεμάσουν,αλλά για εμένα αυτά τα 4 καλύπτουν το μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων που θα συναντήσω σε ένα κυνήγι.
 
Κυνηγώντας σχεδόν αποκλειστικά τσίχλα και φάσα με Baikal mp 27 em, με διαφορά τα καλύτερα που έχω δουλέψει ήταν τα (καταργημένα) Δορκάς 2001 (μαλλινόταπα). Ευτυχώς έχω λίγα κουτιά ακόμη.
Από τα "σημερινά" μου άρεσαν πολύ τα Imperial 32 gr (Ισπανίας) τα NSI Sipe 32gr και τα Lambro Mezzo 30gr.
Πολύ καλά επίσης τα σκοπευτικά NSI Uno.
 
Αν μπορούσατε να κάνετε όλα τα κυνήγια σας με ένα μόνο φυσίγγι, ποιο θα ήταν αυτό ;
Ας κάνω την αρχή:
-Neo velox
-Lambro A1 Speciale
-Nsi Speed
-B&P F2 Classic
Όλα στα 33-34γρ. Το αγαπημένο μου φορτίο για μεσαία και μεγάλα θηράματα.Τα παραπάνω έχουν ταιριάξει απόλυτα στον τρόπο που τουφεκάω και το όπλο μου(m2).Σίγουρα υπάρχουν συνθήκες που θα σε κρεμάσουν,αλλά για εμένα αυτά τα 4 καλύπτουν το μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων που θα συναντήσω σε ένα κυνήγι.
Με το f2 7 νούμερο μου έτυχε δύο τρεις φορές να ρίξω σε μπεκατσες να φεύγουν σαν να μην τρέχει τίποτα και να τις βρίσκω πιο κάτω τέζα
Γι'αυτό και το σταμάτησα αν και έχω σκοπό να το ξαναδοκιμάσω
Πέρσι και πρόπερσι superkill κόκκινο 34γραμμαρια και πήρα να δοκιμάσω και τα Elley αλλά δεν μας άφησαν φέτος περσι προλάβα και έριξα ένα και πήρα μια μπεκατσα δεν μπορώ να έχω άποψη
Από τα superkill ευχαριστημένος
 
Αν μπορούσατε να κάνετε όλα τα κυνήγια σας με ένα μόνο φυσίγγι, ποιο θα ήταν αυτό ;
Ας κάνω την αρχή:
-Neo velox
-Lambro A1 Speciale
-Nsi Speed
-B&P F2 Classic
Όλα στα 33-34γρ. Το αγαπημένο μου φορτίο για μεσαία και μεγάλα θηράματα.Τα παραπάνω έχουν ταιριάξει απόλυτα στον τρόπο που τουφεκάω και το όπλο μου(m2).Σίγουρα υπάρχουν συνθήκες που θα σε κρεμάσουν,αλλά για εμένα αυτά τα 4 καλύπτουν το μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων που θα συναντήσω σε ένα κυνήγι.
Για τα κυνήγια μου Lambro Tordo 30gr και παίζοντας με τα νούμερα, για μένα το μόνο "μικρό" αμετάβλητο στο χρόνο και τις καιρικές συνθήκες.
Για όλα τα πιθανά κυνήγια από ορτύκι μέχρι παπί λογικά Lambro A1 Speciale, παίζοντας με τα νούμερα φυσικά.
Με 2γρ λιγότερα σκάγια για όλα, ανάλογα το νο, CSB 1 Special Ρουμελιώτης στα 32γρ και φυσικά είναι το πιο vfm που υπάρχει απ'όλα στην αγορά.
 
Ένα φυσίγγι για όλα ε; Δυσκολα βάζεις. Εγώ να φανταστείτε πάω για τσίχλες και παίρνω καμία 10αρια διαφορετικες μάρκες και τα κάνω χαρμάνι :D.
Ωστόσο αν επέλεγα μόνο ένα φυσίγγι για όλα τα θηράματα, μάλλον θα επέλεγα το Nobel speed 34 no6
 
Back
Top