Αγορά super pose

Πάντως ο Γερμανός συνάδελφος το 2011 που ανέβασε τις φωτό συγκρίνοντάς το με 686 White onyx, αγόρασε τελικά το Beretta...
...γιατί το 686 είχε καλύτερη κίνηση και ήταν πιό στιβαρό, ενώ το Haenel ήταν πιό "τενεκές" όπως λέει και είχε μεγαλύτερη ανάκρουση. Βέβαια δεν λέει αν ήταν το ατσάλινο ή το ergal
 
Επειδή μου είχε τραβήξει κι εμένα το ενδιαφέρον λόγω κόστους και προέλευσης, το είχα ψάξει και είχα βρει από γερμανικό φόρουμ φωτογραφίες. Όντως κατασκευαζόταν στη Γερμανία ( πρώην Ανατολική), όπως λέει ο Θόδωρος, στο Suhl στις εγκαταστάσεις της Merkel.
....

Φαίνεται και η σφραγίδα δοκιμής από το Suhl (πάνω δεξιά στη γωνία), και οι αυλοί 18,6
View attachment 23138

Τα άλλα δεν τα καταλαβαίνω : 600 και 02ΒΒ

Πάντως ο Γερμανός συνάδελφος το 2011 που ανέβασε τις φωτό συγκρίνοντάς το με 686 White onyx, αγόρασε τελικά το Beretta...
BB = 2011 (A=0, B=1, C=...).
 
Σ'ευχαριστω Παναγιωτη, θα το μελετησω αρκετα το θεμα, το σημαντικοτερο κομματι βεβαια ειναι το οικονομικο!
Το σημαντικότερο κομμάτι είναι να βάλεις στο μυαλό σου φίλε ότι θα χρειαστεί ένας κόπος να φέρεις τό κοντάκι στα μέτρα σου...
Στα υπόλοιπα είναι κανόνι το sporter, έχει πολύ δυνατά σκότωματα...
 
Το σημαντικότερο κομμάτι είναι να βάλεις στο μυαλό σου φίλε ότι θα χρειαστεί ένας κόπος να φέρεις τό κοντάκι στα μέτρα σου...
Στα υπόλοιπα είναι κανόνι το sporter, έχει πολύ δυνατά σκότωματα...
Αρι πολυ σωστα επιβεβαιωνεις την ανωτεροτητα του οπλου και σωστο ειναι και το γεγονος οτι πρεπει να φερει και το κοντακι στα μετρα του ο φιλος Αlex.Ομως θα ηθελα εδω να δωσω την εμπειρια μου που ειχα εγω με το 425 οταν ξεκινησα το σκοπευτηριο.και πως με συμβουλεψε ο δασκαλος πριν πειραξω το οπλο εφοσον ξερουμε οτι εχει ισιο κοντακι.Ελενγξε ο δασκαλος 1ος αν και ειμαι αριστερος ποσο ευθυγραμισμενος ειμαι με το οπλο και εφοσον διεκρινε οτι τουλσχιστον σε μενα δεν χρειαζοτανε να πειραξουμε το κοντακι με τον τροπο που επωμιζα.Αποδειξη στη συνεχεια η αποδοση μου την χρονια εκεινη ηταν 4η στους 38 της σχολης.Θελω να πω με αυτο οτι ειναι προτιμοτερο και ποιο ασφαλες να επισκεφθει 1α ενα δασκαλο σκοποβολης και αυτος θα κρινει τι πρεπει να κανει.Επιπλεον να γνωριζουμε οτι το ισιο κοντακι σε βοηθαει στις μακρινες τουφεκιες πραγμα που το διαπιστωσα και στο σκοπευτηριο.Ο σωματοτυπος καθως και ο τροπος που επωμιζει καποιος ειναι τα στοιχεια με τα οποια κρινει ο δασκαλος τι ακριβως πρεπει να κανουμε σε μια τετοια περιπτωση.Ειναι γνωστα οσα εγραψα και το εκανα μονο για μια απλη υπενθυμιση.
 
Αρι πολυ σωστα επιβεβαιωνεις την ανωτεροτητα του οπλου και σωστο ειναι και το γεγονος οτι πρεπει να φερει και το κοντακι στα μετρα του ο φιλος Αlex.Ομως θα ηθελα εδω να δωσω την εμπειρια μου που ειχα εγω με το 425 οταν ξεκινησα το σκοπευτηριο.και πως με συμβουλεψε ο δασκαλος πριν πειραξω το οπλο εφοσον ξερουμε οτι εχει ισιο κοντακι.Ελενγξε ο δασκαλος 1ος αν και ειμαι αριστερος ποσο ευθυγραμισμενος ειμαι με το οπλο και εφοσον διεκρινε οτι τουλσχιστον σε μενα δεν χρειαζοτανε να πειραξουμε το κοντακι με τον τροπο που επωμιζα.Αποδειξη στη συνεχεια η αποδοση μου την χρονια εκεινη ηταν 4η στους 38 της σχολης.Θελω να πω με αυτο οτι ειναι προτιμοτερο και ποιο ασφαλες να επισκεφθει 1α ενα δασκαλο σκοποβολης και αυτος θα κρινει τι πρεπει να κανει.Επιπλεον να γνωριζουμε οτι το ισιο κοντακι σε βοηθαει στις μακρινες τουφεκιες πραγμα που το διαπιστωσα και στο σκοπευτηριο.Ο σωματοτυπος καθως και ο τροπος που επωμιζει καποιος ειναι τα στοιχεια με τα οποια κρινει ο δασκαλος τι ακριβως πρεπει να κανουμε σε μια τετοια περιπτωση.Ειναι γνωστα οσα εγραψα και το εκανα μονο για μια απλη υπενθυμιση.
Γενικά το αναφέρω το θέμα με τα μέτρα... Επειδή δεν υπάρχουν φλατζες αλλαγής κλίσεων στα δίκανα οι μικρές η οι μεγάλες αλλαγές πρέπει να γίνουν επεμβατικα φυσικά από άνθρωπο που ξέρει αλλά είναι κ η συνθήκη που θα σε κάνει να χαρείς η όχι ένα όπλο βλητικα...
 
Γενικά το αναφέρω το θέμα με τα μέτρα... Επειδή δεν υπάρχουν φλατζες αλλαγής κλίσεων στα δίκανα οι μικρές η οι μεγάλες αλλαγές πρέπει να γίνουν επεμβατικα φυσικά από άνθρωπο που ξέρει αλλά είναι κ η συνθήκη που θα σε κάνει να χαρείς η όχι ένα όπλο βλητικα...
Αρι φυσικα ειναι οπως τα λες απλως εγω προσθεσα με τον λογο μου ποια πρεπει να ειναι η αφετηρεια για ενα ασφαλες αποτελεσμα.Και προσοχη εαν χρειαστει μια πιθανη παρεμβαση στο κοντακι η επιλογη του ανθρωπου που θα ασχοληθει να ειναι απολυτως σιγουρη για την εργασια του.Οπλουργοι ειναι πολλοι αλλα οχι κοντακαδες.
 
Οπότε πρώτα σωστή και σταθερή επωμιση και μετά κοντάκι ?
Ε ναί Λευτέρη.Ακόμα θα έλεγα ότι αν δεν ξέρει κάποιος τι να ζητήσει από τον κοντακά καλύτερα να μην φτιάξει ακόμα κοντάκι.
Υπομονή,σωστές και ίδιες επωμίσεις και μετά στον κοντακά γιατί ότι και να φτιάξεις αργά ή γρήγορα θα προσαρμοστείς και μπορεί να είναι όλο το σκηνικό λάθος.
 
Ε ναί Λευτέρη.Ακόμα θα έλεγα ότι αν δεν ξέρει κάποιος τι να ζητήσει από τον κοντακά καλύτερα να μην φτιάξει ακόμα κοντάκι.
Υπομονή,σωστές και ίδιες επωμίσεις και μετά στον κοντακά γιατί ότι και να φτιάξεις αργά ή γρήγορα θα προσαρμοστείς και μπορεί να είναι όλο το σκηνικό λάθος.
Και κάποια στιγμή εάν ασχοληθείς και λίγο με το σκοπευτήριο θα καταλάβεις ότι κάτι κάνεις λάθος ,θα το ψάξεις θα πας πιθανόν να κάνεις κάποιο μάθημα ,το πρώτο που θα σου φτιάξει θα είναι η επωμιση και το κοντάκι που είχες φτιάξει πάνω στην λάθος επωμιση θα είναι άχρηστο και άντε πάλι άλλο κοντάκι και άλλο ξεπαριαδασμα .
 
H ιστοσελίδα της Haenel δεν αναφέρει πουθενά λειόκαννα, δες εδώ. Η Haenel επανιδρύθηκε το 2008 και σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει, το τελευταίο λειόκανο το παρήγαγε το 2017 ή 2018. Η Haenel ανήκει στην Merkel-Group η οποία ανήκει στον αραβικό επενδυτικό όμιλο Caracal International LLC (Αμπου-Ντάμπι, ΗΑΕ) , o οποίος ανήκει στην EDGE Group (Αμπου-Ντάμπι, ΗΑΕ). Επειδή μου αρέσει να μην λέω πράγματα που δεν στέκουν, θα πάρω την Δευτέρα τηλεφωνο στην Haenel να ρωτήσω. Μετά επανέρχομαι.

Καλό Σαββατοκύριακο!
Άψογος.
Περιμένουμε την απάντηση.
 
Επειδή εδώ μέσα υπάρχει μπόλικη γνώση και εμπειρία θα ήθελα να ακούσω απόψεις και επιχειρήματα υπέρ και κατά της μηχανικής σκανδάλης και της σκανδάλης αδρανείας σε s/p. Και αν θέλετε να το προχωρήσουμε κι άλλο, σε συνδυασμός με μονή ή διπλή σκανδάλη.
 
Ακούγεται ότι η μηχανική σκανδάλη είναι καλύτερη γιατί αν υπάρξει ελαττωματικό φυσίγγι που δεν σκάσει ξαναπατωντας την σκανδάλη ρίχνει κι έτσι δεν χάνεται χρονος να γυρίσεις τον επιλογέα. Όταν βέβαια σκοπεύεις ένα πουλί κι ακουσεις κλικ μέχρι να συνειδητοποιήσεις τι έγινε και να ξαναπατήσεις έχει χαθεί το μομεντουμ. Παρόλα αυτά η σωστή διαδικασία είναι Αφού ακουστεί το κλικ να περιμένουμε με το όπλο στραμμένο σε ασφαλή κατεύθυνση και μετά να το ανοίξουμε γιατί μπορεί το φυσίγγι να σκάσει αργότερα.
Εμπειρικά ούτε το 525 ούτε στο 690 μου έτυχε κάτι τέτοιο.
 
Καλησπέρα, μίλησα τηλεφωνικά με τις πωλήσεις της Haenel και μου είπαν πως η παραγωγή λειοκαννων έχει σταματήσει τελείως εδώ και τρία χρόνια. Δέν έχουν κάνει outsourcing στη Τουρκία όπως λαθεμένα πίστευα εγώ. Η μητρική εταιρία (Caracal Intl) αποφάσισε πως η Merkel θα παράγει λειόκαννα, και η Heanel ραβδωτά. Η Heanel μάλιστα έχει αναλάβει, μετά από διαγωνισμό του 2017, να παραδώσει από το 2020 150.000 πολεμικά όπλα στον γερμανικό στρατό. Αυτό είναι και ένας από τους λόγους που σταμάτησε η παραγωγή λειοκάννων - ένας άλλος είναι το image της εταιρείας Merkel, δεν θέλουν να έχουν "φτηνιάρικα" λειόκαννα στο γκρουπ!
 
Επειδή εδώ μέσα υπάρχει μπόλικη γνώση και εμπειρία θα ήθελα να ακούσω απόψεις και επιχειρήματα υπέρ και κατά της μηχανικής σκανδάλης και της σκανδάλης αδρανείας σε s/p. Και αν θέλετε να το προχωρήσουμε κι άλλο, σε συνδυασμός με μονή ή διπλή σκανδάλη.
Μονές μηχανικές σκανδαλες υπάρχουν πολλές και ορισμένες διαφέρουν πολύ η μια από την άλλη. Γενικά είναι πιο αξιόπιστες απο τις αδράνειας. Κάποιες οπως της Boss, Krieghof, και αρκετές άλλες είναι εξαιρετικές. Υπάρχουν και διπλοσκανδαλοι μηχανισμοί όπου η κάθε σκανδάλη πυροδοτεί και τις δύο κανες με διαφορετική σειρά .Οπως σε κάθε μηχανισμό η προσοχή στην λεπτομέρεια και ο έλεγχος απο αξιο τεχνιτη κανει τη διαφορά.
 
Επειδή εδώ μέσα υπάρχει μπόλικη γνώση και εμπειρία θα ήθελα να ακούσω απόψεις και επιχειρήματα υπέρ και κατά της μηχανικής σκανδάλης και της σκανδάλης αδρανείας σε s/p. Και αν θέλετε να το προχωρήσουμε κι άλλο, σε συνδυασμός με μονή ή διπλή σκανδάλη.
Θα εκφράσω την προσωπική μου εμπειρία και άποψη.... εάν κάποιος κυνηγά με δισκανδαλο όπλο μόνο έχει το ιδανικό... επιλέγει με την εξοικείωση και την εξάσκηση την κάννη που θέλει. Όταν κάποιος κυνηγά ενίοτε με αυτογεμες και άλλοτε με αλληλεπιθετο είναι προτιμότερο το αλληλεπιθετο να είναι μονοσκανδαλο για ευνόητους λόγους....ομοιοτυπιας..... Τώρα όσον αφορά το θέμα της σκανδάλης..... εάν η μόνη σκανδάλη είναι μηχανική θα σου δίνει την δυνατότητα να ρίξεις πάντα έστω μια βολή.... είτε την πρώτη είτε λόγω αφλογιστιας την δεύτερη. Η σκανδάλη αδρανειας χρειάζεται περισσότερη εξοικείωση και εξάσκηση ώστε αν δεν πυροδοτηθεί η πρώτη κάνη να επιλέξουμε μέσω του επιλογέα την άλλη και να την πυροδοτησουμε... Αυτό είναι εφικτό αλλά δεν δίδεται η δυνατότητα σε όλα τα θηράματα....για παράδειγμα στην μπεκάτσα ή το αγριογούρουνο....Στη δεύτερη περίπτωση σε κυνήγι αγριογούρουνου αν είσαι στην παγανα ή στη στάμπα είσαι ουσιαστικά άοπλος απέναντι στο θεριό... Τώρα σε ότι αφορά τους κανόνες χειρισμού σε οποιαδήποτε αφλογιστια είναι ίδιοι είτε αυτογεμες είτε δίκανο.... στο μεν αυτογεμες συνήθως θα θεραπευτεί η εμπλοκή ( γιατί και η αφλογιστια είναι μια μορφή εμπλοκής) στο δε δίκανο θα προσπαθήσει ο κάτοχος να ξαναριξει...οι περισσότεροι δεν θα σκεφθούν πάνω στην ένταση να μείνει το όπλο σε ασφαλή κατεύθυνση και να περιμένουμε μήπως υπάρχει καθυστέρηση στην έναυση του φυσιγγίου... στο μεν αυτογεμες συνήθως θα τραβήξουν το κλείστρο ώστε να έρθει στη θαλαμη άλλο φυσίγγι, στο δε δίκανο θα ξαναπατήσει τη σκανδάλη ασυναισθητα... αν έχει μηχανική σκανδάλη θα έχει άλλη μια ευκαιρία στο θήραμα. Το όπλο είναι στραμμένο σε ασφαλή κατεύθυνση ούτως ή άλλως αφού σκοπευει το θήραμα...Αν έχει αδρανειας είναι θέμα χρόνου και εξοικείωσης να ρίξει την επόμενη κάννη....όλα είναι θέμα εξοικείωσης και εξάσκησης με το όπλο μας.... εγώ έχω δύο αλληλεπιθετα και ένα αυτογεμες...τα δικαννα έχουν μηχανική σκανδάλη και στο ενα έχω βγάλει και την αυτόματη ασφάλεια για λόγους ομοιοτυπιας.... συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Ελπίζω να βοήθησα κάποιους
 
Last edited:
Η πηγή είναι εδώ.

https://ammoterra.com/product/haenel-jaeger-11

Παρατηρώ ότι είχαν αρκετά υψηλότερη τιμή το 2009 που κατασκευάστηκαν.

Λογικά είναι όπλα που δεν πουλήθηκαν και γι αυτό έχουν τώρα αυτή την τιμή.

Υποθέτω...Δεν ξέρω.

Πάντως παντού γράφει ότι κατασκευάζεται στη Γερμανία και συγκεκριμένα σε πια πόλη και σε πιο εργοστάσιο.

Να δούμε όταν ρωτήσεις τι θα μάθεις.
Έχει ενδιαφέρον.
Στέλιο δες την απάντηση εδώ
 
Στέλιο δες την απάντηση εδώ

Ναι μόλις την είδα.

Οπότε είναι γερμανικό το 11 είναι και σε καλή τιμή αν υπάρχει ακόμα.

Για μένα είναι και ωραίο να έχει κάποιος ένα όπλο που δεν κυκλοφορεί πολύ.
Αρκεί να είναι καλό και να έχει ανταλλακτικά.
 
Οπότε είναι γερμανικό το 11 είναι και σε καλή τιμή αν υπάρχει ακόμα.

Παρατηρώ ότι είχαν αρκετά υψηλότερη τιμή το 2009 που κατασκευάστηκαν.
To 2011 στη Γερμανία κόστιζε 1650-1700€, περίπου όσο η White Onyx
 
Back
Top