Η Fiocchi στο cal.12: Εμπορική αποτυχία η οχι?

Ίσως παραξενευει ο τιτλος αλλά μπορώ να πω είναι από τα πιο γνωστά - αγνωστα φυσίγγια στο διαμέτρημα 12..
Και φυσικά το ακριβώς το αντίθετο στα μικρά διαμετρηματα....
Απειροελάχιστες οι αναφορές για αυτά τα φυσιγγια..
Η σειρά PL(και όχι μόνο) από αρκετά παλια φαίνεται πως δεν προκαλεσε το ενδιαφέρον στην χώρα μας..
Εν ολίγοις δεν έχω ακουσει ποτέ μου κυνηγο να μου λέει ότι ρίχνει fiocchi..
Όσο κ να ακουστεί περιεργο μόνο 2-3 κάλυκες από τα PL34 είχα βρει παλιά σε περδικοτοπο....και πουθενα αλλου....
Βέβαια μπορεί παλαιοτερα στα δικά σας μέρη να συνέβαινε το ακριβως αντιθετο.....
Αν κ δεν το πιστευω.....
Η οποιαδήποτε αλλη μαρτυρία έχετε ακουσει θα μου είναι χρήσιμη...

Τι να έφταιξε άραγε?

Γιατί κ διαφημισεις υπήρχαν για αυτά αλλά κ τα οι περισσοτεροι μαγαζάτορες τα έφερναν παλια μαζί με τα φυσίγγια της στα μικρά διαμετρηματα...
 
Last edited:
Εμενα... δεν το κρυβω....τα τελευταια που αγορασα και δοκιμασα δεν μου αρεσαν....περιμενα
κατι καλυτερο να δω. Ουτε η ταχυτητα που εδωσαν ουτε η συγκεντρωση τους μου αρεσε .
Ο λογος για τα FIOCCHI - Buckshot 4/0.....τα εκανα και παρουσιαση στο αναλογο θεμα...
 
Νομίζω το μάρκετινγκ εντός Ελλάδας φιλε Τάσο , όσα 32 άρια έχω δοκιμάσει στην Αμερική ποιο πολύ στο σκοπευτηριο μου άφησαν άριστες εντυπώσεις και πουλιούνται και ακριβότερα από τα αμερικανικά . Το χω ξαναγράψει εδώ και προσωπικά το χούμε συζητήσει ένα από τα καλύτερα φυσιγγια που έχω ριξει στην τσίχλα ήταν κάτι πορτοκαλί fiocchi of America , ήρθαν στα χερια μου κατά τύχη από ένα φιλαράκι που είχε έρθει Αμερική τότε και τα χε αγοράσει σε κάποιες εκπτώσεις κυνηγομαγαζου στην συμβολική τιμή των $2,50 . Ειλικρινα ότι καλυτερο έχω ριξει μέχρι και σήμερα 32γρ νο 7,5 , πάντως καιρού δοκιμασμένο στα δυο όπλα που είχα τότε ένα ινβεσταρμ 71εκ φουλ και μια βιτορια 71 συνήθως με το μαμά τεσσάρι η τριάρι . Έχω ριξει δικά μας από επώνυμους , από μικρούς βιοτέχνες , ιταλικά , αμερικανικά τα σκοτωματα που είχα με αυτά δεν τα χε κανένα . Πιθανολογώ κάλυκας βύσμα ιταλικά , και πυριτιδα και σκάγια μαλλον αμερικανικά ;;;; Αν ήθελα να αντιγράψω ένα εμπορικό για ιδιογομωση θα ταν αυτά .
 
Ίσως παραξενευει ο τιτλος αλλά μπορώ να πω είναι από τα πιο γνωστά - αγνωστα φυσίγγια στο διαμέτρημα 12..
Και φυσικά το ακριβώς το αντίθετο στα μικρά διαμετρηματα....
Απειροελάχιστες οι αναφορές για αυτά τα φυσιγγια..
Η σειρά PL(και όχι μόνο) από αρκετά παλια φαίνεται πως δεν προκαλεσε το ενδιαφέρον στην χώρα μας..
Εν ολίγοις δεν έχω ακουσει ποτέ μου κυνηγο να μου λέει ότι ρίχνει fiocchi..
Όσο κ να ακουστεί περιεργο μόνο 2-3 κάλυκες από τα PL34 είχα βρει παλιά σε περδικοτοπο....και πουθενα αλλου....
Βέβαια μπορεί παλαιοτερα στα δικά σας μέρη να συνέβαινε το ακριβως αντιθετο.....
Αν κ δεν το πιστευω.....
Η οποιαδήποτε αλλη μαρτυρία έχετε ακουσει θα μου είναι χρήσιμη...

Τι να έφταιξε άραγε?

Γιατί κ διαφημισεις υπήρχαν για αυτά αλλά κ τα οι περισσοτεροι μαγαζάτορες τα έφερναν παλια μαζί με τα φυσίγγια της στα μικρά διαμετρηματα...
Εγώ Τάσο πιστεύω είναι καθαρά θέμα εισαγωγών.Ελάχιστα μαγαζιά τα έχουν και οι τιμές ειδικά για τα 32 γραμμάρια είναι τσιμπημένες για τσίχλες. Παλιότερα νομίζω ο Καλκαντζάκος είχε βγάλει μια αρκετά καλή προσφορά στα 32αρια.
Στην Ιταλία πάντως είναι στις πρώτες προτιμήσεις των κυνηγών μαζί με τα b&p.
 
Αποτυχία μάρκετινγκ, η αντιπροσωπεία της στην Ελλάδα παίζει το... βιολοντσέλο.
Δεν τα έχω δει ποτέ και πουθενά σε ράφι. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Κάποιες λίγες φορές τα μικρά διαμετρήματα της μόνο όπως είπες και αυτά σε τιμές χ2 από τον ανταγωνισμό...
Σε κυνηγότοπους δεν τα έχω βρει ποτέ επίσης, που εδώ έρχεται και όλη η Αθήνα, τίποτα.
Τον μόνο που θυμάμαι να τα έχει ρίξει είναι ένα θείο μου, που δεν είναι κυνηγός κιόλας, με μια 304 για ψαρονια, πριν καμιά δεκαπενταετία, ούτε και ξέρω που τα βρήκε.
 
Δεν νομίζω να φταιει το μάρκετινγκ..
Εξάλλου ο Έλληνας ότι κ να του πασαρεις θα το ρίξει κ έχει κ την περιεργεια......
Εδώ εχουν ακουστεί αναφορές για φυσιγγια που δεν τα θυμαται ουτε αυτός που τα έφτιαξε.....
Με τον Καλκαντζακο όντως δεν υπάρχουν παντου άλλα παλαιοτερα που είχε την αντιπροσωπεία ο Βραχνος τα έδινε σε όλη την Ελλάδα κ είχε εισάγει αρκετους τυπους φυσιγγιων της...



Δε μπωρει τυχαια να ειναι απο τους μεγαλυτερους χωριγους στο NSCA
Μα μιλάμε για έναν κολοσσο κ το παλαιοτερο εργοστάσιο της Ιταλίας που κατασκευάζει κάλυκες, καψουλια, φυσίγγια ραβδωτων κλπ...
 
Αποτυχία μάρκετινγκ, η αντιπροσωπεία της στην Ελλάδα παίζει το... βιολοντσέλο.
Δεν τα έχω δει ποτέ και πουθενά σε ράφι. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Κάποιες λίγες φορές τα μικρά διαμετρήματα της μόνο όπως είπες και αυτά σε τιμές χ2 από τον ανταγωνισμό...
Σε κυνηγότοπους δεν τα έχω βρει ποτέ επίσης, που εδώ έρχεται και όλη η Αθήνα, τίποτα.
Τον μόνο που θυμάμαι να τα έχει ρίξει είναι ένα θείο μου, που δεν είναι κυνηγός κιόλας, με μια 304 για ψαρονια, πριν καμιά δεκαπενταετία, ούτε και ξέρω που τα βρήκε.
Μια από τα ίδια! Ούτε σε ράφι τα έχω δει ουτε κάλυκες πουθενα! Από φυσιγγακια για φλομπερ έχω ρίξει πιτσιρικάς αναρίθμητα!!!!
 
Το καινούργιο κουτακι πάντως τα σπάει .

Είχα διαβάσει τα καλύτερα reviews γιαυτο το φυσιγγι και όχι μόνο για φασιανο έχει τουλουμωσει αρκετούς αγριογαλλους και σε όλα τα αμερικανικά φόρουμ έγραφαν τα καλύτερα .
 
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται το site της εταιρείας λέει ότι στην Ελλάδα αντιπρόσωπος είναι η εταιρεία www.vamco.gr την οποία εγώ παρόλο που κάποια χρόνια πριν ζούσα στην Αθήνα δεν την είχα δει ποτέ, ούτε και σε διαφημισεις, χωρίς να θέλω να κατηγορίες το προϊόν για το σίγουρα θα παράγει και καποια καλά φυσίγγια.
 
Ίσως παραξενευει ο τιτλος αλλά μπορώ να πω είναι από τα πιο γνωστά - αγνωστα φυσίγγια στο διαμέτρημα 12..
Και φυσικά το ακριβώς το αντίθετο στα μικρά διαμετρηματα....
Απειροελάχιστες οι αναφορές για αυτά τα φυσιγγια..
Η σειρά PL(και όχι μόνο) από αρκετά παλια φαίνεται πως δεν προκαλεσε το ενδιαφέρον στην χώρα μας..
Εν ολίγοις δεν έχω ακουσει ποτέ μου κυνηγο να μου λέει ότι ρίχνει fiocchi..
Όσο κ να ακουστεί περιεργο μόνο 2-3 κάλυκες από τα PL34 είχα βρει παλιά σε περδικοτοπο....και πουθενα αλλου....
Βέβαια μπορεί παλαιοτερα στα δικά σας μέρη να συνέβαινε το ακριβως αντιθετο.....
Αν κ δεν το πιστευω.....
Η οποιαδήποτε αλλη μαρτυρία έχετε ακουσει θα μου είναι χρήσιμη...

Τι να έφταιξε άραγε?

Γιατί κ διαφημισεις υπήρχαν για αυτά αλλά κ τα οι περισσοτεροι μαγαζάτορες τα έφερναν παλια μαζί με τα φυσίγγια της στα μικρά διαμετρηματα...
Φίλε Τάσο εγώ τα ρίχνω και τα θεωρώ και καλά φυσίγγια. Συγκεκριμένα ρίχνω τα 34 γρ. στα παπιά, Οκτώβριο, Νοέμβριο μέχρι να πιάσουν τα χοντρά κρύα. Επίσης τις λίγες φορές που θα πάω για φάσες, στα περάματα ρίχνω τα ίδια σε νο 5 με πολύ καλά αποτελέσματα. Εγώ γενικώς μέχρι φέτος, τα θεωρώ για καλά φυσίγγια και λέω μέχρι φέτος, γιατί του χρόνου δεν ξέρω πως θα είναι. Έχω ρίξει και τα 36 γρ. όμως τα 34 γρ μου αρέσουν περισσότερο.
 
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται το site της εταιρείας λέει ότι στην Ελλάδα αντιπρόσωπος είναι η εταιρεία www.vamco.gr την οποία εγώ παρόλο που κάποια χρόνια πριν ζούσα στην Αθήνα δεν την είχα δει ποτέ, ούτε και σε διαφημισεις, χωρίς να θέλω να κατηγορίες το προϊόν για το σίγουρα θα παράγει και καποια καλά φυσίγγια.
Ο Κωστας Βαμβακουρας (vamco) το 1976 ξεκίνησε σαν θυγατρική εταιρία της fiocchi όπου κατασκευαζε στο εργοστάσιο του στον Καρελα Αττικής τους πασιγνωστους κάλυκες fiocchi hellas που οι περισσοτεροι από εμάς θυμόμαστε στα παλαιοτερα Ελληνικά φυσιγγια...
Τους πουλουσε δηλαδή σε επαγγελματίες βιοτέχνες φυσιγγιων...
Για την ιστορία να πω ότι την χρόνια που ξεκινησε έκανε παραγωγη 5 εκ. κάλυκες το χρονο, ενω δέκα χρόνια αργότερα έφτασε τα 40 εκ το χρόνο....
 
Last edited:
Φίλε Τάσο εγώ τα ρίχνω και τα θεωρώ και καλά φυσίγγια. Συγκεκριμένα ρίχνω τα 34 γρ. στα παπιά, Οκτώβριο, Νοέμβριο μέχρι να πιάσουν τα χοντρά κρύα. Επίσης τις λίγες φορές που θα πάω για φάσες, στα περάματα ρίχνω τα ίδια σε νο 5 με πολύ καλά αποτελέσματα. Εγώ γενικώς μέχρι φέτος, τα θεωρώ για καλά φυσίγγια και λέω μέχρι φέτος, γιατί του χρόνου δεν ξέρω πως θα είναι. Έχω ρίξει και τα 36 γρ. όμως τα 34 γρ μου αρέσουν περισσότερο.
Και πανω που είχα αρχίσει να απογοητεύομαι χαχαχα...
Τα ριχνεις χρόνια Βασίλη?
 
Γι' αυτά μιλάω.
Και πανω που είχα αρχίσει να απογοητεύομαι χαχαχα...
Τα ριχνεις χρόνια Βασίλη?
Ναι. Μέχρι πριν 3 χρόνια το κουτί ήταν ελάχιστα διαφορετικό. Παρόλο που το κουτί άλλαξε, στα φυσίγγια δεν έχω δει διαφορά. Ρίχνω και τα 36 γρ. στα πιο κρύα, στη συσκευασία των 10, όχι όμως με την ίδια συχνότητα που ρίχνω τα 34 γρ. Σχετικά μαλακό φυσίγγι και με καλές κατανομές.
 

Attachments

  • 20210127_223714.jpg
    20210127_223714.jpg
    170,8 KB · Προβολές: 13
Back
Top