Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Συναδελφε δοκίμασε με κρύο 28γρ και με ζεστή και δες διαφορά βάλε έναν στόχο και κητα
Συναδελφε εχω το βαρος μου σε χαρτονια δοκιμων και εχω τελειως διαφορετικη αποψη.
Αν εχεις αποτελεσματα αδειαζοντας 32αρια φυσιγγια καλα κανεις.Αν εχεις γνωσεις
ιδιογομωσης ακομα καλυτερα,αμα τα κανεις ολα αυτα με το ματι,προσεχε.
 
Δεν έχει καμία σχέση τα γρ με το κρύο μη λέτε τέτοια παιδιά όλη η ιστορία είναι τι ποσότητα μπαρούτι βάζεις όταν γεμιζα έριχνα με μειον 5 με 28 γρ 9άρια και έθαβα τις τσίχλες κοντα μακριά και πάπια κυνηγούσα με 32 γρ 5άρια και απλά για να εχει περισσότερα σκάγια Όχι γιατί δε σκοτώνει το 28 σεταπ μπορείς να φτιάξεις και με 26 -24 το θεμα μέτα είναι αν το υποστηρίζεις σκοπευτικα γιατί είναι πολυ γρήγορο και συγκεντρωτικό και βέβαια δεν υπάρχει στο εμπόριο
 
Δεν έχει καμία σχέση τα γρ με το κρύο μη λέτε τέτοια παιδιά όλη η ιστορία είναι τι ποσότητα μπαρούτι βάζεις όταν γεμιζα έριχνα με μειον 5 με 28 γρ 9άρια και έθαβα τις τσίχλες κοντα μακριά και πάπια κυνηγούσα με 32 γρ 5άρια και απλά για να εχει περισσότερα σκάγια Όχι γιατί δε σκοτώνει το 28 σεταπ μπορείς να φτιάξεις και με 26 -24 το θεμα μέτα είναι αν το υποστηρίζεις σκοπευτικα γιατί είναι πολυ γρήγορο και συγκεντρωτικό και βέβαια δεν υπάρχει στο εμπόριο
Κ. Γιάννη όταν δεν τραβάει η νταλίκα στον ανήφορο ξεφορτωσε 5 τόνους και θα ανέβει.
 
Κ. Γιάννη όταν δεν τραβάει η νταλίκα στον ανήφορο ξεφορτωσε 5 τόνους και θα ανέβει.

Φιλε - Κastoras - εχει μια λογικη αυτο που λες.....το σωστο ομως ειναι αλλο....στην νταλικα βαζεις το βαρος
αναλογα με την ιπποδυναμη της μηχανης της....τα παντα για την καλη αποδοση της νταλικας η του
φυσιγγιου ειναι η σωστη αναλογια ιπποδυναμης -βαρος ..... πυριτιδας - σκαγιων....

ΥΓ. Προσεχετε τι γραφετε.....μας διαβαζουν και ανθρωποι που δεν γνωριζουν απο φυσιγγια και
ιδιογομωση....μην σπασουν τα οπλα τους....οπως καποιοι ξερολες....
Κastoras δεν λεω για σενα....γενικα μιλαω....
 
Αγαπητοί συνάδελφοι, πριν συνεχίσετε με τις παραβολές της Καινής Διαθήκης ρίξτε μιά ματιά και σε ένα άλλο νήμα. Οι συνάδελφοι @Μονήρης @gvp9000 κάνουν μία προσπάθεια που ίσως βοηθήσει λίγο. Επίσης το να ανοίγουμε πολλά threads με το ίδιο περιεχόμενο είναι λίγο κουραστικό για εμάς τους σκέτους αναγνώστες... ίσως ο ΝίκοςΠ να με καταλαβαίνει μια και είναι και στο αλλο thread ενεργός.
 
Ο Παύλος πιστευω μιλάει για φυσιγγι "κόντρα δόση"!
Δεν έχω εμπειρία επί του έργου, ουτε έχω φτιάξει.
Επίσης το βάρος της γομωσεις πολλες φορές είναι αναγκαίο για τη χρήση συγκεκριμένης πυρίτιδας λόγω συνθηκών σε εμπορικά φυσίγγια!
Τώρα αν κάποιος π.χ. (Lampro καφέ) από 33γρ. Ν 5 (231) σκαγια παει σε 28 γρ. Ν 5 (196) σκάγια γιατί έχει -20 και αφήνει την ίδια πυρίτιδα, παντα με ασφάλεια, να ξέρει τι κάνει και έχει επιτυχίες ανεξάρτητα πληθους σκαγιων ειναι "ωραίος"!
Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι και προσωπικη μου άποψη, από αυτά που εχω διαβάσει εδώ!
 
Last edited:
Το 2017 βρέθηκα στη Ζάκυνθο, λίγο πριν τα περασματα του τρυγονιου και πιάσαμε κουβεντα με ένα ντόπιο...... Κάποια στιγμή μου λεει οτι όταν περνουσαν τα τρυγόνια ψηλά χαρασαν τον καλυκα στη μέση και πηγαινε μονοβολο......
Δεν ρώτησα καν λεπτομέρειες...... .pray to God.
 
Last edited:
Συναδελφε εχω το βαρος μου σε χαρτονια δοκιμων και εχω τελειως διαφορετικη αποψη.
Αν εχεις αποτελεσματα αδειαζοντας 32αρια φυσιγγια καλα κανεις.Αν εχεις γνωσεις
ιδιογομωσης ακομα καλυτερα,αμα τα κανεις ολα αυτα με το ματι,προσεχε.
 
Μίας και ται η κουβέντα τραβάει θα σας πω και εγώ σαν καφετζής που είμαι και έχω περάσει από το μαγαζί μου μέχρι στιγμής σε κουβέντα ΤΡΕΙΣ ΓΕΝΙΈΣ κυνηγούς, εμείς εδώ στα μέρη μας τα παπιά τα βαράμε στην Ποταμιά πρωί και σούρουπο, λογικά οι τουφεκιές είναι μέχρι 35-40 μέτρα το πολύ, ποιο παπιά δεν είχαν τόσο μεγάλη γκάμα από φυσίγγια, εδώ στο χωριό μου ήταν τα sokol του Ρουμελιώτη από την Πάτρα, και τα ροτβάιλ του Δορκά, 34 γραμμάρια και τα δύο, τα περισσότερα πουλιά τα βαραγαν με sokol και νούμερο 8!!!!! Και την κουβέντα αυτή δεν την έχω ακούσει από έναν, αλλά από πολλούς, ηλικία τώρα πλέον 56 έως 82
 
Μίας και ται η κουβέντα τραβάει θα σας πω και εγώ σαν καφετζής που είμαι και έχω περάσει από το μαγαζί μου μέχρι στιγμής σε κουβέντα ΤΡΕΙΣ ΓΕΝΙΈΣ κυνηγούς, εμείς εδώ στα μέρη μας τα παπιά τα βαράμε στην Ποταμιά πρωί και σούρουπο, λογικά οι τουφεκιές είναι μέχρι 35-40 μέτρα το πολύ, ποιο παπιά δεν είχαν τόσο μεγάλη γκάμα από φυσίγγια, εδώ στο χωριό μου ήταν τα sokol του Ρουμελιώτη από την Πάτρα, και τα ροτβάιλ του Δορκά, 34 γραμμάρια και τα δύο, τα περισσότερα πουλιά τα βαραγαν με sokol και νούμερο 8!!!!! Και την κουβέντα αυτή δεν την έχω ακούσει από έναν, αλλά από πολλούς, ηλικία τώρα πλέον 56 έως 82
Πολυ σωστά ομορφόπαιδο και διασπορας, αφου σκάνε στα μουτρα τις ώρες αυτές!
 
Εγώ είμαι της γνώμης όταν τα πουλιά και γενικά τα θηράματα είναι μακριά να μην τα τουφεκαω για να μην ταΐζω τις αλεπούδες, καλύτερα κοντά και να το πάρω στα χέρια μου παρά τραυματισμένα που δεν θα τα ξανά δω.
 
Εγώ είμαι της γνώμης όταν τα πουλιά και γενικά τα θηράματα είναι μακριά να μην τα τουφεκαω για να μην ταΐζω τις αλεπούδες, καλύτερα κοντά και να το πάρω στα χέρια μου παρά τραυματισμένα που δεν θα τα ξανά δω.
Πάντα, αν είναι σε απόσταση που ξέρουμε ότι δεν θα το πάρουμε,δεν σηκώνουμε όπλο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top