Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Το είχα γράψει παλιά στο θέμα βολές πέρα από τα όρια γιατί έτυχε να ρίχνω προς το νερό από ψηλά με8 μποφόρ βοριά Μπορεί και παραπάνω με τις ρυπες

ρίχνω σε ένα παπί που σπαρταρουσε επιτοπου και βλέπω τα σκάγια να σκάνε αρκετά δίπλα η απόσταση να ήταν 35 μέτρα όχι παραπάνω

τελικά ψόφησε μόνο του το παπί η έπαθε καρδιά :p
 
ΆΠοδειξεις για βλητικα μην μου ζητησετε
Παει καιρος που σταματησα να ασχολουμε με δοκιμες επι του πινακα παρα μονον κατ εξαιρεση
Επομενως δεν ξερω εαν μπορω να μιλησω
Εγω το φυσιγγι το κρινω στο κυνηγι
Και μετα απο πολλες βολες
Ποτε ειναι καλο για εμενα;
Οταν μου δινει τα θηραματα ανεξαρτητως καιρου χωρις ιδιοτροπιες στις αποστασεις που πρεπει
Δεν ειμουν ποτε λατρης των μεγαλων ταχυτητων
Παντα για μενα οι ιδανικες ταχυτητες στα φυσιγγια ενδημικου με γιομωσεις μεχρι 36 γρ και σκαγια μεχρι νουμερο 4 ηταν μεταξυ 385-400
Για τα μικρα θηραματα επειδη ριχνω σκόπευτικανφυσιγγια 24-28 γρ μπορει να ειμαι και στο 410 σαν οριο
Περαν τουτου
Οι ταχυτητες επηρεαζονται απο τις πιεσεις που αναπτυσει ενα φυσιγγιο
Και οι πιεσεις τεινουν να αυξανονται σε ψηλες θερμοκρασιες
Μη στοχευμενες και αποτομα αυξημενες αρχικες τεινουν να δινουν ακανονιστες κατανομες
Στα δικα μου κυμηγια και δικα μου μερη με φυσιγγια αργα για πολλους στα 385-400 εχω βρει να ειναι πολυ σταθερα σε ενα ευρι φασμα καιρικων συνθηκων
Και απο τα αποτεσματα θεωρω οτι κρατανε πολυ καλες μενουσες

Αυτες ειναι απο -5 μεχρι 35

Αυτο που λαμβανω υποψην ειναι το υψομετρο καθως εχω σταθερα τσοκ αλλα και αυτο το εχω αντισταθμισει καπως με το νουμερο σκαγιου

ολα αυτα χωρις αποδειξεις που να μπορω να σας παραθεσω
Και χωρις να απευθυνομαι σε κυνηγια βαλτου που θεωρω οτι πραγματικα χρειαζονται πολυ ψαξιμο!

σημειωστε οτι με συνθηκες -15 δεν εχω ζησει ποτε μου οποταν δεν νομιζω οτι θα βγαινα για κυνηγι καν με τετοιο καιρο

επιπλεον σε συνθηκες ισχυρων ανεμων δηλαδη απο 6 μποφορ και πανω οταν δυσκολευεσε να σταθεις στο βουνο προσωπικα δεν θεωρω οτι υπαρχουν πολλα φυσιγγια που θα ανταποκριθουν εαν εμεις μπορουμε να τις διαχειριστουμε σκοπευτικα!
Προσωπικα οσες φορες ειμουν εξω με τετοιο καιρο ακομη και να επερνα το θηραμα ριχνοντας ενιωθα οτι θα το επερνα απο τυχη!
 
Απο τους +15 αν πας κοντα στους 0 μπορει και να μην δεις διαφορες.....
Αν κατεβεις στους -15 και κατω εκει θα κλαψεις με τα αποτελεσματα....
Και δεν μηλαω για φυσιγγια που τα βγαζεις εκηνη την ωρα απο το σπιτι σου αλλα φυσιγγια που ειναι εκτεθημενα πολλη ωρα στους μειων βαθμους....

Φιλε Μαικ.....αποδειξεις θελω,,,,,ολα αυτα που διαβαζω....τα ακουω βερεσε... που λεει και το τραγουδι.
Το ξανα ειπα....βαρεθηκα τα λογια και τις θεωριες...
Θελω απαντησεις με αποδειξεις....εγω εχω αποδειξεις απο τις δοκιμες μου. Πες μου εαν ξερεις ενα
σεταπ με τα ιδια γραμμαρια για να βγαλει μεγαλυτερες ταχυτητες στους μηδεν απ'οτι βγαζει στους + βαθμους
τι θελει ??? Ιδια δοσολογια...ιδιο καψουλι...ιδια βυσματωση....ιδιο υψος ρελιασματος....πως εβγαλα σημερα
στο ιδιο σεταπ με την προηγουμενη αποτυπωση με Μ92ς που ρωταγα εαν το V1,5 - 378m/s....ειναι αργο...
πως σημερα στο ιδιο σεταπ εβγαλα V1,5 - 398m/s στους μηδεν βαθμους ????
Εδω σε θελω καβουρα....να περπατας στα καρβουνα.....!!!

ΥΓ. Η ερωτηση δεν μονο για σενα....ειναι για ολους οσους κανουν δοκιμες φιλε!!!! :)

ΥΓ.2. Διαβαζω...οι μενουσες σκοτωνουν...και τα φυσεκια με V1,5 - 380m/s... εχουν καλυτερες μενουσες...
απο αυτα με αρχικη ΠΧ 420 -430m/s ok.....Εχει μετρήσει κανείς σας διατρηση στα 50 μετρα για να εχετε
αυτο το συμπερασμα ?? η ειναι λογια του αερα και αυτο ??
Γιατι εγω αλλα βλεπω στις δοκιμες διατρησης που εχω... οποιος εχει....ας ανεβασει δοκιμη με διατρηση...
 
Φυσιγγι με 380 αρχική σε θερμοκρασίες παγετου κ ειδικά για χήνες σε αποστάσεις άνω των 60 η 70 μέτρων για μένα είναι άχρηστο φίλε, κ μια παρατηρηση αν μου επιτρέπεις, τα φυσίγγια δεν επηρεάζονται από ζέστη, παγο η υγρασία, η έκρηξη στην θαλαμη του όπλου επηρεάζεται, τα έχω γράφει αλλά μάλλον ισχυει η παροιμια στου κουφου την πορτα όσο θέλεις βροντα
Δεν θα διαφωνήσω ως προς τις αποστάσεις , ετσι κι αλλιως τα 60-70 μ ειναι παρα πολλα .
-- μα για το ιδιο πραγμα μιλαμε , για την έκρηξη στη Θαλάμη και αφου δεν μπορουμε να βαλουμε το ΚΑΙ το οπλο στην τσέπη , βάζουμε μονο τα φυσίγγια. Η υγρασια επηρρεαζει μονο μακροχρονια τα φυσίγγια κατα την αποθήκευση και μαλιστα καταστροφικά
 
Το απογευμα θα σου στειλω φωτο...
Νίκο θέλω και εγώ φωτό.
Τώρα για το θέμα πυρίτιδας - θερμοκρασίας θα σου απαντήσω (μάντεψε) θεωρητικά!!!

Η καύση της πυρίτιδας είναι ένα χημικό φαινόμενο, μια χημική αντίδραση.
Στην χημεία μαθαίνουμε ότι όλες σχεδόν οι αντιδράσεις επιταχύνονται όσο αυξάνει η θερμοκρασία. Αυτό δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.

Ρίξε ένα κάρβουνο από τους -50 στην θράκα του τζακιού και ένα που το έχεις προθερμάνει στους +100.
Ποιό θα καεί πιο γρήγορα;

Έτσι και στην πυρίτιδα.
Χαμηλή θερμοκρασία σημαίνει πιο αργή καύση.
Υπάρχει ένα χαρακτηριστικό στην πυρίτιδα που λέγεται "burning rate" = ρυθμός καύσης.

Αυτός ο ρυθμός αλλάζει με την θερμοκρασία.
Αν ο ρυθμός καύσης επηρρεάζεται ΠΑΡΑ πολύ από την θερμοκρασία η ταχύκαυστη πυρίτιδα γίνεται βραδύκαυστη τείνει δηλαδή να αποκτήσει χαρακτηριστικά προοδευτικής σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Υπερβάλλω λίγο για να δεις την διαφορά.

Δες τώρα. Κάθε κατασκευαστής πυρίτιδας ορίζει ένα φορτίο ΥΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΥΘΜΟ ΚΑΥΣΗΣ.
Γιατί αυτό;
Γιατι θα έπρεπε να λέει κανονικά +30C 30γρ, -30C 25γρ.

Αν ο ρυθμός αλλάζει σε χαμηλές θερμοκρασίες (που αλλάζει σίγουρα, το πόσο δεν ξέρουμε) αλλάζουν τα χαρακτηριστικα της πυρίτιδας, άρα και το φορτίο της, άρα φτιάχνεις λανθασμενη δοσολογία πυρίτιδας σκαγιών, ΕΝΩ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ή τις δικές σου δοκιμασμένες σε ψηλότερες θερμοκρασίες.

Να ξέρεις ... μπορεί απλά να λέω θεωρητικές μ@λακίες.
Είμαι όμως αρκετά σίγουρος ότι κάπως έτσι είναι τα πράγματα φίλε.

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ ΠΡΙΝ ΑΥΤΗ ΚΑΕΙ ...
Αυτό για μενα είναι σημαντικό.
 
Last edited:
Η θερμοκρασία περιβάλλοντος και η θερμοκρασία κανών ελάχιστα εως μηδενικά επηρρεάζουν την ταχύτητα στομίου με ίδια θερμοκρασία πυρίτιδας πριν αυτή καεί.

Θεωρητικά πάντα :)
 
Last edited:
Νίκο θέλω και εγώ φωτό.
Τώρα για το θέμα πυρίτιδας - θερμοκρασίας θα σου απαντήσω (μάντεψε) θεωρητικά!!!

Η καύση της πυρίτιδας είναι ένα χημικό φαινόμενο, μια χημική αντίδραση.
Στην χημεία μαθαίνουμε ότι όλες σχεδόν οι αντιδράσεις επιταχύνονται όσο αυξάνει η θερμοκρασία. Αυτό δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.

Ρίξε ένα κάρβουνο από τους -50 στην θράκα του τζακιού και ένα που το έχεις προθερμάνει στους +100.
Ποιό θα καεί πιο γρήγορα;

Έτσι και στην πυρίτιδα.
Χαμηλή θερμοκρασία σημαίνει πιο αργή καύση.
Υπάρχει ένα χαρακτηριστικό στην πυρίτιδα που λέγεται "burning rate" = ρυθμός καύσης.

Αυτός ο ρυθμός αλλάζει με την θερμοκρασία.
Αν ο ρυθμός καύσης επηρρεάζεται ΠΑΡΑ πολύ από την θερμοκρασία η ταχύκαυστη πυρίτιδα γίνεται βραδύκαυστη τείνει δηλαδή να αποκτήσει χαρακτηριστικά προοδευτικής σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Υπερβάλλω λίγο για να δεις την διαφορά.

Δες τώρα. Κάθε κατασκευαστής πυρίτιδας ορίζει ένα φορτίο ΥΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΥΘΜΟ ΚΑΥΣΗΣ.
Γιατί αυτό;
Γιατι θα έπρεπε να λέει κανονικά +30C 30γρ, -30C 25γρ.

Αν ο ρυθμός αλλάζει σε χαμηλές θερμοκρασίες (που αλλάζει σίγουρα, το πόσο δεν ξέρουμε) αλλάζουν τα χαρακτηριστικα της πυρίτιδας, άρα και το φορτίο της, άρα φτιάχνεις λανθασμενη δοσολογία πυρίτιδας σκαγιών, ΕΝΩ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ή τις δικές σου δοκιμασμένες σε ψηλότερες θερμοκρασίες.

Να ξέρεις ... μπορεί απλά να λέω θεωρητικές μ@λακίες.
Είμαι όμως αρκετά σίγουρος ότι κάπως έτσι είναι τα πράγματα φίλε.

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ ΠΡΙΝ ΑΥΤΗ ΚΑΕΙ ...
Αυτό για μενα είναι σημαντικό.
Εχεις πιασει το νοημα....
 
Last edited:
Φιλε Μαικ.....αποδειξεις θελω,,,,,ολα αυτα που διαβαζω....τα ακουω βερεσε... που λεει και το τραγουδι.
Το ξανα ειπα....βαρεθηκα τα λογια και τις θεωριες...
Θελω απαντησεις με αποδειξεις....εγω εχω αποδειξεις απο τις δοκιμες μου. Πες μου εαν ξερεις ενα
σεταπ με τα ιδια γραμμαρια για να βγαλει μεγαλυτερες ταχυτητες στους μηδεν απ'οτι βγαζει στους + βαθμους
τι θελει ??? Ιδια δοσολογια...ιδιο καψουλι...ιδια βυσματωση....ιδιο υψος ρελιασματος....πως εβγαλα σημερα
στο ιδιο σεταπ με την προηγουμενη αποτυπωση με Μ92ς που ρωταγα εαν το V1,5 - 378m/s....ειναι αργο...
πως σημερα στο ιδιο σεταπ εβγαλα V1,5 - 398m/s στους μηδεν βαθμους ????
Εδω σε θελω καβουρα....να περπατας στα καρβουνα.....!!!

ΥΓ. Η ερωτηση δεν μονο για σενα....ειναι για ολους οσους κανουν δοκιμες φιλε!!!! :)

ΥΓ.2. Διαβαζω...οι μενουσες σκοτωνουν...και τα φυσεκια με V1,5 - 380m/s... εχουν καλυτερες μενουσες...
απο αυτα με αρχικη ΠΧ 420 -430m/s ok.....Εχει μετρήσει κανείς σας διατρηση στα 50 μετρα για να εχετε
αυτο το συμπερασμα ?? η ειναι λογια του αερα και αυτο ??
Γιατι εγω αλλα βλεπω στις δοκιμες διατρησης που εχω... οποιος εχει....ας ανεβασει δοκιμη με διατρηση...
Το οτι εβγαλες 15 και 20 μετρα παραπανω δεν μου λεει τιποτα....
Λιγο να σου εφηγε η κανη και να ερηξες 10 - 15 ποντους ποιο κοντα στο ενα η ποιο μακρια στο αλλο στον ταχογραφο βγαινουν αυτα τα μετρα.
Υποψην ορησμενα καψουλια απο lot σε lot η και καποια απο το ιδιο σακουλι εχουν τεραστιες διαφορες μεταξη τους....
Δηστυχως ομως φιλε μου εκει κατω δεν εχετε θερμοκρασιες απο -5°C και κατω....
Αλλιως θα εβλεπες αυτα που σου λεω και στην πραξη.....
Στους 0°C πανω κατω ολα καλα βαρανε και αν εχουν καμοια M92S TECNA μεσα παραβαρανε.....
Τραβα βορεια ελλαδα στα ξεροχιονα του γεναρη εκει που δεν μπορεις ουτε με γαντια να βαλεις φυσιγγι στην αποθηκη απο το κρυο να ρηξεις νορμαλ σεταπ των 750 bar με οποιαδηποτε υπερπροοδευτικη μπαρουτι και ελα να μηλησουμε μετα αν θα "κοβει μετα τα 35-40 μετρα.....
Επαναλαμβανω.....νορμαλ σεταπ των 750 bar......
Και για να σε προλαβω.....δεν μηλαω για βολια αλλα για 3αρια 4αρια σκαγια....
 
Το οτι εβγαλες 15 και 20 μετρα παραπανω δεν μου λεει τιποτα....
Λιγο να σου εφηγε η κανη και να ερηξες 10 - 15 ποντους ποιο κοντα στο ενα η ποιο μακρια στο αλλο στον ταχογραφο βγαινουν αυτα τα μετρα.
Υποψην ορησμενα καψουλια απο lot σε lot η και καποια απο το ιδιο σακουλι εχουν τεραστιες διαφορες μεταξη τους....
Δηστυχως ομως φιλε μου εκει κατω δεν εχετε θερμοκρασιες απο -5°C και κατω....
Αλλιως θα εβλεπες αυτα που σου λεω και στην πραξη.....
Στους 0°C πανω κατω ολα καλα βαρανε και αν εχουν καμοια M92S TECNA μεσα παραβαρανε.....
Τραβα βορεια ελλαδα στα ξεροχιονα του γεναρη εκει που δεν μπορεις ουτε με γαντια να βαλεις φυσιγγι στην αποθηκη απο το κρυο να ρηξεις νορμαλ σεταπ των 750 bar με οποιαδηποτε υπερπροοδευτικη μπαρουτι και ελα να μηλησουμε μετα αν θα "κοβει μετα τα 35-40 μετρα.....
Επαναλαμβανω.....νορμαλ σεταπ των 750 bar......
Και για να σε προλαβω.....δεν μηλαω για βολια αλλα για 3αρια 4αρια σκαγια....

Maik εσυ τουλαχιστον με ξερεις πολυ καλα.....δεν λεω λογια.... δεν ειμαι ξερολας....παντα ρωταω...ειμαι
πολυ προσεκτικος στις δοκιμες μου....εαν εχω την παραμικρη αμφιβολια...δεν λεω τιποτα εαν δεν ξανα
τσεκαρω....και αυτο που θα πω να ειναι τεκμηριωμενο...
Οτι μετρησα σημερα ηταν ακριβως στο V1,5...Τον τροπο για να μην κανω λαθος....εσυ μου τον εχεις πει
και το κανω παντα σωστα...
Λεω για τις σημερινες δοκιμες με τα βολια....σε σκαγια δοκιμες με την σημερινη θερμοκρασια δεν εχω
κανει...οποτε δεν μπορω να σου απαντησω....Στα βολια ομως που δοκιμασα....ειδα το εξεις. 1ον ειχα
μεγαλυτερες ταχυτητες....2ον Οσο και αν ακουγεται περιεργο....μικροτερη ανακρουση.....τα φυσιγγια ειχαν
την ιδια θερμοκρασια στους +10 -15 που τα δοκιμασα με τα σημερινα....Ο Βασιλης για την θερμοκρασια
της πυριτιδας εχει ΔΙΚΙΟ....αυτο πιστευω....περα απο το οτι.....ποτε δεν διαβασα θεωριτικη του μ@λακια
οπως αυτος εγραψε,,,,,,Αυριο θα ριξω φυσεκι το ιδιο σεταπ...με το φυσεκι βγαλμενο απο το ψυγειο...και
θα δουμε διαφορές....
Τωρα εμεινε το θεμα των καψυλιων....εκει ισως εχεις δικιο....ισως στις προηγουμενες δοκιμες να με
''πουλαγε'' το 616.....το λεω γιατι εκει ...ποιος ειδε τον θεο και δεν φοβηθηκε....οι διαφορες ειναι πολυ
μεγαλες..... ( λεω για το σεταπ με ΤΕΚΝΑ και 79 βολια 4/0 που εστειλα του Τελη ) και δεν μιλαω για 15-20 μετρα
Το σεταπ που εχει ο Τελης στα χερια του εδωσε ρεστα σημερα....Δεν πιστευα αυτο που εβλεπα...γεμισα
στα γρηγορα ενα ακομα και το εριξα για επιβεβαιωση.....πηρα ακριβως την ιδια ταχυτητα και στο δευτερο
φυσεκι......Εαν μπορεσω....θα ανεβασω φωτο....εσενα θα σου στειλω στο βαιπερ Μαικ!!!
 
Σε θερμοκρασιες ας πουμε -10 -15 δεν σκοτωνει κανενα εμπορικο φυσιγγι με αρχικες ταχυτητες πχ 380 σαν τα nitromagnum? Απο τα λιγα που ξερω και εχω ακουσει το συγκεκριμενο φυσιγγι δεν ειχε προβλημα σε κανενα δυσκολο καιρο...μπορει να κανω και λαθος αλλα οσοι το εριχναν και το ριχνουν σε παπια μου εχουν πει οτι δεν κολωνει πουθενα.
Το μοναδικό πρόβλημα με το φυσίγγι αυτό είναι η τιμή του αχαχαχαχα

Είχα γράψει παλιά ... "πολύ καλό για την εποχή του" και πέσανε μερικοί να με φάνε :) :)
Εννοούσα ότι με σημερινά σύγχρονα υλικά μπορείς να φτιάξεις κλάσεις ανώτερο.
Αν δώσεις 10€ ανά φυσίγγι σίγουρα βρίσκεις και εμπορικό ανώτερο!!!

Στην ερώτησή σου.
Το σημείο κλειδί είναι σε πόση θερμοκρασία (πυρίτιδας) δίνει τα 380.
Αν τα δίνει στους -15 όλα είναι μια χαρά.
Αν τα δίνει στους +20 και στους -15 δίνει 280 δεν είναι καλά.

Τα πάντα εξαρτώνται από το πόσο επηρρεάζεται η πυρίτιδα από την θερμοκρασία.

Παλιότερα που διάβαζα τα εξωτερικά κουτιών φυσιγγιών έβλεπα την έκφραση "αμετάβλητο από τας καιρικάς μεταβολάς".

Μωρέ εξαρτάται ... Το θέμα είναι πόσο πολύ.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί δεν ακουμπάω άλλο φυσίγγι από Remington :) :) :).
Κουτσό στραβό το έχω μάθει και τα πάει σχετικά καλά με τις θερμοκρασίες.
Βέβαια ο Μιχάλης είναι πιο ειδικός στις χαμηλές θερμοκρασίες :) :) :)
 
Το μοναδικό πρόβλημα με το φυσίγγι αυτό είναι η τιμή του αχαχαχαχα

Είχα γράψει παλιά ... "πολύ καλό για την εποχή του" και πέσανε μερικοί να με φάνε :) :)
Εννοούσα ότι με σημερινά σύγχρονα υλικά μπορείς να φτιάξεις κλάσεις ανώτερο.
Αν δώσεις 10€ ανά φυσίγγι σίγουρα βρίσκεις και εμπορικό ανώτερο!!!

Στην ερώτησή σου.
Το σημείο κλειδί είναι σε πόση θερμοκρασία (πυρίτιδας) δίνει τα 380.
Αν τα δίνει στους -15 όλα είναι μια χαρά.
Αν τα δίνει στους +20 και στους -15 δίνει 280 δεν είναι καλά.

Τα πάντα εξαρτώνται από το πόσο επηρρεάζεται η πυρίτιδα από την θερμοκρασία.

Παλιότερα που διάβαζα τα εξωτερικά κουτιών φυσιγγιών έβλεπα την έκφραση "αμετάβλητο από τας καιρικάς μεταβολάς".

Μωρέ εξαρτάται ... Το θέμα είναι πόσο πολύ.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί δεν ακουμπάω άλλο φυσίγγι από Remington :) :) :).
Κουτσό στραβό το έχω μάθει και τα πάει σχετικά καλά με τις θερμοκρασίες.
Βέβαια ο Μιχάλης είναι πιο ειδικός στις χαμηλές θερμοκρασίες :) :) :)

Αν εχεις φιλους αμερικανους ρωτα τη κανουν τα βολια tungstenσε μετα τα 100μ.......οπως ειπες ομως θες μπαμ και 10ευρο
 
Το οτι εβγαλες 15 και 20 μετρα παραπανω δεν μου λεει τιποτα....
Λιγο να σου εφηγε η κανη και να ερηξες 10 - 15 ποντους ποιο κοντα στο ενα η ποιο μακρια στο αλλο στον ταχογραφο βγαινουν αυτα τα μετρα.
Υποψην ορησμενα καψουλια απο lot σε lot η και καποια απο το ιδιο σακουλι εχουν τεραστιες διαφορες μεταξη τους....
Δηστυχως ομως φιλε μου εκει κατω δεν εχετε θερμοκρασιες απο -5°C και κατω....
Αλλιως θα εβλεπες αυτα που σου λεω και στην πραξη.....
Στους 0°C πανω κατω ολα καλα βαρανε και αν εχουν καμοια M92S TECNA μεσα παραβαρανε.....
Τραβα βορεια ελλαδα στα ξεροχιονα του γεναρη εκει που δεν μπορεις ουτε με γαντια να βαλεις φυσιγγι στην αποθηκη απο το κρυο να ρηξεις νορμαλ σεταπ των 750 bar με οποιαδηποτε υπερπροοδευτικη μπαρουτι και ελα να μηλησουμε μετα αν θα "κοβει μετα τα 35-40 μετρα.....
Επαναλαμβανω.....νορμαλ σεταπ των 750 bar......
Και για να σε προλαβω.....δεν μηλαω για βολια αλλα για 3αρια 4αρια σκαγια....
Φυσίγγια που δουλεύουν καλά στους 10-15 βαθμούς αν τα τα ρίξεις εδώ πάνω σε μας(βόρειος Έβρος) δε θα πω σε μείον 15 αλλά σε μείον 5 ούτε τις ψείρες απ τα παπια δε θα σκοτώσεις. Έχουν φάει φόλες από φυσίγγια πολλοίς κόσμος εδώ.
 
Φυσίγγια που δουλεύουν καλά στους 10-15 βαθμούς αν τα τα ρίξεις εδώ πάνω σε μας(βόρειος Έβρος) δε θα πω σε μείον 15 αλλά σε μείον 5 ούτε τις ψείρες απ τα παπια δε θα σκοτώσεις. Έχουν φάει φόλες από φυσίγγια πολλοίς κόσμος εδώ.
Σημφωνουμε φιλε.....τα εχω παθει και τα ξερω....
 
Σημφωνουμε φιλε.....τα εχω παθει και τα ξερω....

Μαικ , αυτο που βλεπω εγω απο τις δοκιμες μου....και χωρις να εχω κυνηγησει ποτε παπι η χηνα
ειναι το εξεις. Ενα καλο και γρηγορο φυσιγγιο με αρχικες 440 - 450 ποτε δεν θα σε πουλησει στους
μειον 20 βαθμους.... Ο καθε καιρος θελει και το καταλληλο φυσιγγιο....εαν ριξεις με +15 φυσιγγιο
με αυτες τις αρχικες σε φασσα... θα εχεις διαμπερη τραυματα ( την εχω πατησει ) σε παπι ομως
δεν νομιζω... Το γρηγορο και συγκεντρωτικο φυσιγγιο για μενα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να εχεις στην
φυσιγγιοθηκη σου.....αρκει να ξερεις ποτε και σε τι θηραμα πρεπει να το ριξεις.
Οπως λεει ο λαος μας....καθε πραγμα στον καιρο του.......
Καλες ειναι οι μενουσες....και οι παραμενουσες....αλλα δεν πας στους μειον 20 με φυσεκι που
εχει αρχικες 370m/s... που εχει μενουσες......γιατι θα μενεις με τις ''μενουσες''.....φιλε!!!!
Αυτα ειναι τα δικα μου συμπερασματα απο δοκιμες....ισως να κανω και λαθος....αλλα αυτο πιστευω....
Ο καθε ενας μας....με τα δικα του κριτηρια......περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..... :)
 
Νομίζω ότι δικαιωματικά το excel-άκι με τους υπολογισμούς ταχύτητας πρέπει να ανέβει σε αυτό το θέμα (ή αν θέλουν να το μετακινήσουν αλλού οι mods)
Έκδοση 12 (υπολογίζει και την v0 από την vx όπου x οποιαδήποτε απόσταση)
Μεταφρασμένο στα ελληνικά ... αφιερωμένο σε όλους τους συμμετέχοντες στο hunterslife.
Αν έχετε παλιό excel (2003 ή παλιότερο) και δεν ανοίγει το ένα αρχείο προσπαθήστε με το άλλο ...
Καλύτερα να τρέξετε το .xlsm

*
Αλλάζουμε μόνο το καφέ και τα κίτρινα κελιά.
Τίποτα άλλο ... γιατί είναι ξεκλείδωτο ...
Φίλε Βασίλη,

Αξίζεις συγχαρητήρια για την πολλή και καλή δουλειά που έκανες ώστε να περάσεις τους τύπους της μελέτης στο Excel. Εύγε!

Ελπίζω μόνο να μη με μαλώσεις που πήρα το αρχείο σου και το Excelιξα λιγάκι!... :)

Καταρχάς, μετέφερα τους τύπους στον πίνακα αποτελεσμάτων ώστε να μη χρειάζεται κώδικας VBA και να αποθηκευτεί ως xlsx.

Τα στοιχεία περιβάλλοντος και σφαιριδίου πλέον ρυθμίζονται εύκολα μέσω εύχρηστου interface ενώ, τα λιτά αποτελέσματα, πιστεύω πως οδηγούν σε χρήσιμα συμπεράσματα έναν κυνηγό ή και ιδιογομωτή (βλ. σχετικά screen shots).

Στο πινακάκι με τα θηράματα, εισάγουμε το όνομα των θηραμάτων που μας ενδιαφέρουν και την ελάχιστη απαιτούμενη ενέργεια καταβολής τους, ενώ στη διπλανή στήλη παίρνουμε τις μέγιστες δυνατές αποστάσεις της.

Επιλέγοντας ένα θήραμα στο πεδίο "Στο στόχαστρο", εμφανίζονται τα στοιχεία του στο γράφημα, το οποίο μπορούμε να τυπώσουμε ή και να εξάγουμε σε PDF.

Το φύλλο Results είναι κλειδωμένο δίχως κωδικό, μόνο και μόνο για την προστασία του και την σωστή του χρήση.

Δοκιμάστε το και θα περιμένω τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις σας για την περεταίρω Excelιξή του. ;)

panel.JPG

graph.JPG
 

Attachments

  • PelleTech_v1.0.zip
    35,4 KB · Προβολές: 17
Φίλε Βασίλη,

Αξίζεις συγχαρητήρια για την πολλή και καλή δουλειά που έκανες ώστε να περάσεις τους τύπους της μελέτης στο Excel. Εύγε!

Ελπίζω μόνο να μη με μαλώσεις που πήρα το αρχείο σου και το Excelιξα λιγάκι!... :)

Καταρχάς, μετέφερα τους τύπους στον πίνακα αποτελεσμάτων ώστε να μη χρειάζεται κώδικας VBA και να αποθηκευτεί ως xlsx.

Τα στοιχεία περιβάλλοντος και σφαιριδίου πλέον ρυθμίζονται εύκολα μέσω εύχρηστου interface ενώ, τα λιτά αποτελέσματα, πιστεύω πως οδηγούν σε χρήσιμα συμπεράσματα έναν κυνηγό ή και ιδιογομωτή (βλ. σχετικά screen shots).

Στο πινακάκι με τα θηράματα, εισάγουμε το όνομα των θηραμάτων που μας ενδιαφέρουν και την ελάχιστη απαιτούμενη ενέργεια καταβολής τους, ενώ στη διπλανή στήλη παίρνουμε τις μέγιστες δυνατές αποστάσεις της.

Επιλέγοντας ένα θήραμα στο πεδίο "Στο στόχαστρο", εμφανίζονται τα στοιχεία του στο γράφημα, το οποίο μπορούμε να τυπώσουμε ή και να εξάγουμε σε PDF.

Το φύλλο Results είναι κλειδωμένο δίχως κωδικό, μόνο και μόνο για την προστασία του και την σωστή του χρήση.

Δοκιμάστε το και θα περιμένω τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις σας για την περεταίρω Excelιξή του. ;)

View attachment 21846

View attachment 21847
Να σε μαλώσω ?
Μάλλον μπράβο να σου πω εννοείς.
Μόλις το είδα.
Πολύ καλό φίλε μου.

Όταν αλλάζεις την ταχύτητα ανέμου δεν φαίνεται καμία αλλαγή στα αποτελέσματα.
Ίσως χρείάζεται άλλο ένα διάγραμμα με το drop και το drift μέχρι τα 100μ.

Μόνο αυτό για την ώρα :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top