Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Φιλε στην καταψυξη φυσεκια δεν βαζω....εχω ετοιμα φυσεκια με 64βολια 5/0....Σημερα εδω χιονισε...εχουμε
μηδεν βαθμους....αυριο πρωι πρωι θα τα ριξω και θα τα μετρησω....θα σας πω αποτελεσματα...
Τράβα στον Τέλη -ΧΧΧ :)
Σου είπα σου λείπει ένας καταψύκτης 70μ
 
Νίκο,
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν καβάλησες το καλάμι των ταχυτήτων το "καλάμι των πιέσεων καβάλησες".
Αν μπορέσεις, βάλε κάποια φωτογραφία με τον πάτο ενός ριγμένου φυσιγγίου που να φαίνεται καθαρά το καψύλι.

ΟΚ. Αυριο σε αυτα που ριξω....Τωρα που το ειπες...θα κλεισω και σε καινουργιο καλυκα...να δουμε
διαφορες...με ενα ριξιμο σε καινουργιο και με δυο ριξιματα σε μεταχειρισμενο καλυκα.!!!

Χωρις ο ωμος μου να ειναι μπαρομετρο....τα 12/76 που εχω ριξει του εμποριου ειχαν μεγαλυτερο
''κλωτσο'' απο τα δικα μου....γι'αυτο ειμαι σιγουρος...
 
Benelli Nova, 3.5", 61εκατ., κύλινδρος.
Δεν θυμάμαι πόσο το είχα πάρει, έχουν περάσει σχεδόν 20 χρόνια από τότε.
Εδώ θα βρεις όλες τις πληροφορίες για το νεώτερο μοντέλο (Pressure Trace II).
https://www.shootingsoftware.com/pressure.htm
Και άλλη μία ... Με τι κόλλησες τον σένσορα στην κάνη ;
 
Νικο το φυσιγγι σου 12/76 , 4Β , 52γρ ειναι τελειο. Εχει ταχυτητες σαν ολα τα κλασικα εμπορικα 3" , Remington, Rottweil, B & P,wincester ασπρο κουτι κλπ. φτιαγμενα για οπλα δοκιμασμeνα στις 1200 bar, εφταναν ta 900 bar. Τα τελευταια χρονια με την ενταση της μαγνουμιτιδας τα οπλα δοκιμαζονται στα 1320 -1340 και ετσι καποιες εταιριες εφτιαξαν 52γρ με 400μ/δ και λιγο παραπανω και ανυποφορο κλωτσημα. πχ wincester σε μαυρο κουτι, NSI HP. kai συνηθως γραφουν πανω 1050 bar.
Για εμενα για τις χηνες θα φτιαξεις ενα στα 46γρ 12/76 4Β με 900bar 380-390 m/s. Οι χηνες δεν σε ξαφνιαζουν , οταν τις δεις με -15 αδειαζεις γρηγορα και γεμιζεις με αυτα που εχεις στην μεσα τσεπη σου που ειναι ...ζεστα.
 
Νικο το φυσιγγι σου 12/76 , 4Β , 52γρ ειναι τελειο. Εχει ταχυτητες σαν ολα τα κλασικα εμπορικα 3" , Remington, Rottweil, B & P,wincester ασπρο κουτι κλπ. φτιαγμενα για οπλα δοκιμασμeνα στις 1200 bar, εφταναν ta 900 bar. Τα τελευταια χρονια με την ενταση της μαγνουμιτιδας τα οπλα δοκιμαζονται στα 1320 -1340 και ετσι καποιες εταιριες εφτιαξαν 52γρ με 400μ/δ και λιγο παραπανω και ανυποφορο κλωτσημα. πχ wincester σε μαυρο κουτι, NSI HP. kai συνηθως γραφουν πανω 1050 bar.
Για εμενα για τις χηνες θα φτιαξεις ενα στα 46γρ 12/76 4Β με 900bar 380-390 m/s. Οι χηνες δεν σε ξαφνιαζουν , οταν τις δεις με -15 αδειαζεις γρηγορα και γεμιζεις με αυτα που εχεις στην μεσα τσεπη σου που ειναι ...ζεστα.
Φυσιγγι με 380 αρχική σε θερμοκρασίες παγετου κ ειδικά για χήνες σε αποστάσεις άνω των 60 η 70 μέτρων για μένα είναι άχρηστο φίλε, κ μια παρατηρηση αν μου επιτρέπεις, τα φυσίγγια δεν επηρεάζονται από ζέστη, παγο η υγρασία, η έκρηξη στην θαλαμη του όπλου επηρεάζεται, τα έχω γράφει αλλά μάλλον ισχυει η παροιμια στου κουφου την πορτα όσο θέλεις βροντα
 
Έλεγα να μην παρω θέση γιατι κανένας δεν ρώτησε, αλλά επειδή βλεπω οτι τελικά δεν υπάρχει εμπειρία στο συγκεκριμένο φυσιγγι να γράψω δυο προτασεις, πρώτον , μην πιστευετε τις ταχυτητες που γράφουν τα εμπορικά φυσίγγια στα κουτιά, ποτε δεν ισχυουν, πάντα είναι πιο χαμηλές , δευτερον , για φυσιγγι χήνας στα 70 μ πχ εγώ θα έφτιαχνα κόντρα δόση σε 76 χιλ καλυκα με Sp2 η το λιγότερο με Μ92 s στα 36 γρ, θα έφτιαχνα ένα 70βολο με 450 το λιγότερο αρχική κ πολυ χαμηλές πιεσεις κ τρομερές συγκεντρώσεις
 
τα φυσίγγια δεν επηρεάζονται από ζέστη, παγο η υγρασία, η έκρηξη στην θαλαμη του όπλου επηρεάζεται.
Για να καταλάβω τι θες να πεις με το παραπάνω, βάλε μου σε παρακαλώ σε αύξουσα σειρά τις ταχύτητες στομίου με πανομοιότυπες κάνες και φυσίγγια στο παρακάτω πείραμα.

4 τουφεκιές.
1. Θερμοκρασία κανών -40c και φυσιγγίου -40c.
2. Θερμοκρασία κανών +40c και φυσιγγίου -40c.
3. Θερμοκρασία κανών -40c και φυσιγγίου +40c.
4. Θερμοκρασία κανών +40c και φυσιγγίου +40c.

Η σειρά για εμένα είναι 1,2,3,4.

Θερμοκρασία, πίεση και υγρασία αέρα σταθερές και στις 4 τουφεκιές πχ 10c, 1000mbar, 10% υγρασια.

Έχεις κανένα καλό άρθρο υπ όψη σου για να διαβάσουμε ;
 
Last edited:
Να πω κι εγω την απορια μου προς ολους εσας που γεμιζεται και ειστε γνωστες.
Σε θερμοκρασιες ας πουμε -10 -15 δεν σκοτωνει κανενα εμπορικο φυσιγγι με αρχικες ταχυτητες πχ 380 σαν τα nitromagnum? Απο τα λιγα που ξερω και εχω ακουσει το συγκεκριμενο φυσιγγι δεν ειχε προβλημα σε κανενα δυσκολο καιρο...μπορει να κανω και λαθος αλλα οσοι το εριχναν και το ριχνουν σε παπια μου εχουν πει οτι δεν κολωνει πουθενα.
 
Να πω κι εγω την απορια μου προς ολους εσας που γεμιζεται και ειστε γνωστες.
Σε θερμοκρασιες ας πουμε -10 -15 δεν σκοτωνει κανενα εμπορικο φυσιγγι με αρχικες ταχυτητες πχ 380 σαν τα nitromagnum? Απο τα λιγα που ξερω και εχω ακουσει το συγκεκριμενο φυσιγγι δεν ειχε προβλημα σε κανενα δυσκολο καιρο...μπορει να κανω και λαθος αλλα οσοι το εριχναν και το ριχνουν σε παπια μου εχουν πει οτι δεν κολωνει πουθενα.
Δε κωλωνει αυτο αλεξ να το αγωρασουμε κωλονουμε αχαχαχαχα αχα
 
Δε κωλωνει αυτο αλεξ να το αγωρασουμε κωλονουμε αχαχαχαχα αχα
Χαχαχαχα θα πάω να πάρω 6.35 χαχαχα
Τράβα στον Τέλη -ΧΧΧ :)
Σου είπα σου λείπει ένας καταψύκτης 70μ
Με -8 έριξα χθες πρωί χεχε
 
Να πο και εγω κατη κεριο???το θεμα δεν ειναι η αρχηκες αλα η μενουσες.η μενουσες σκοτωνουν οχη η αρχικες.τωρα πος διατιρουντε η μενουσες??εκει ειναι ολο το κολπο.οπιος ψσχνετε και δοκιμαζη βλεπη πος και γιατη.εχετε δει σεταπ στο ν1.5 να βγαζη 450 και στο ν20 380?? εγω ναι βαση κανονακι οχη υποθεσης.τωρα το πως??? Ολα θεμα στησιματος και αρμονιας.το οπιο εκαψα πολααα κιλα υλικον για να το βρο και να καταλαβο το γιατη???ενα θα σας πο θεμα αεροδιναμηκης ειναι ολα.αυτο μονο.μην εστιαζετε αρχικες μονο μενουσες.αυτες σκοτωνουν
 
Γιατη η fenteral ψαχνετε σηνεχεια με αεροδιναμηκα κιαθια για να στελνη τα σκαγια μακρια???ασχετα απο την σηγκετροση πεζετε και κατη αλο εκει.το μεγαλιτερο κολπο.η μενουσα ταχιτητα.αν δεν εχει μενουσα τοτε ολα πανε στραφη.φανταστιτε ενα βλιμα χωρης αεροδιναμηκη,τη μενουσα θαχει???απολιτος τηποτα
 
τωρα πως διατηρουνται οι μενουσες??
Χοντρά σκάγια
Μεγάλη πυκνότητα σκαγιών (πχ βολφραμίου)
Μεγάλες αρχικές
Μικρές παραμορφώσεις σκαγιών
Πολύ σφαιρικά σκάγια
Καθυστέρηση απομάκρυνσης σκαγιών από την αρχική πυκνή μάζα σκαγιών στα πρώτα μέτρα πτήσης.
 
Χοντρά σκάγια
Μεγάλη πυκνότητα σκαγιών (πχ βολφραμίου)
Μεγάλες αρχικές
Μικρές παραμορφώσεις σκαγιών
Πολύ σφαιρικά σκάγια
Καθυστέρηση απομάκρυνσης σκαγιών από την αρχική πυκνή μάζα σκαγιών στα πρώτα μέτρα πτήσης.
Ακριβος.σε σηνδιασμο με κιαθιο που τα κραταει οσο γηνετε περισοτερο μεσα,και ναχει πτηση οσο γηνετε ληγοτερη αντησταση στον αερα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top