Πλαγιόκαννο

Και εμενα μου αρεσει σαν κλειδωμα( παραπλήσιο chapui) και σχημα, αλλα μονοσκανδαλο....
Αν και δεν θελω Τουρκικα( δεν ειμαι Εθνικηστης, αλλα δεν τους γουσταρω! ) εαν ηταν δισκανδαλο, θα με δελεαζε αρκετα....
 
Πλαγιοκαννακιδες σατανάδες με κολασατε έχω μπει στο car και κοιτάω πλάγια
ΣΕ cal.12? Πλαγιοκαννο να υποθεσω...εαν το θελεις για τρυγονι/τσιχλα/μπεκατσα, ακομα και φασσα ( οχι αποκλειστικά) θα σου ελεγα να κοιταξεις και σε cal.16..
Eιναι πιο <μαζεμενα> απο τα 12αρια, καλυτερα βλητικα απο τα 20αρια...
Εγω που εχω παρει προσφατα ενα 16αρι και προλαβα και κυνηγησα (παλι καλα :mad: )2 φορες σε τσιχλες, το κατ ευχαριστηθηκα!
Δεν το βλεπω ,και δεν φενεται στο ματι μικρο οπλο....αλλα πιο μαζεμενο σε αναλογιες απο το 12αρι....
Ισως και μελοντικα, να παρω και ενα 20αρακι;)
 
ΣΕ cal.12? Πλαγιοκαννο να υποθεσω...εαν το θελεις για τρυγονι/τσιχλα/μπεκατσα, ακομα και φασσα ( οχι αποκλειστικά) θα σου ελεγα να κοιταξεις και σε cal.16..
Eιναι πιο <μαζεμενα> απο τα 12αρια, καλυτερα βλητικα απο τα 20αρια...
Εγω που εχω παρει προσφατα ενα 16αρι και προλαβα και κυνηγησα (παλι καλα :mad: )2 φορες σε τσιχλες, το κατ ευχαριστηθηκα!
Δεν το βλεπω ,και δεν φενεται στο ματι μικρο οπλο....αλλα πιο μαζεμενο σε αναλογιες απο το 12αρι....
Ισως και μελοντικα, να παρω και ενα 20αρακι;)
Για μπεκατσα κυρίως το θέλω αλλά και για λαγό και για φασσα δεν με ενδιαφέρει να πάρω την καραμπίνα δύο φυσίγγια με φτάνουν
Σε 16αρι νομίζω ότι θα έχω περιορισμούς στα φυσίγγια από άποψη ποικιλίας δεν είμαι σίγουρος δεν το έχω ψάξει ποτέ
 
Ενα πλαγιοκαννο που με εχει τρελανει σε σχεδιασμο ειναι το τουρκικο churchill
Λιτη γραμμη
Ομορφια
Κλειδια μεγαλα που προσδιδουν στοιβαροτητα και προσιτη τιμη
Θα ηθελα πολυ να το εβλεπα απο καποια εταιρεια ευρωπης αμερικης κλπ πλην των τουρκων
Εδω δεν εισαγεται
Περαν της προελευσης του προσωπικα θα ηθελα να το δοκιμαζα και αναμενω με ενδιαφερον να δω τι κριτικες που θα παρει απο τους χρηστες του
Στα κατα του κατ εμενα ειναι το κραμα της βασης του και κατ επεκταση το βαρος του
Κατ εμενα ενα 12αρι οπλο πρεπει να εχει σαν οριο τα 3κιλα σε βαρος
Και η απουσια δισκανδαλης εκδοσης
Πολυ ενδιαφερον ειναι το συστημα κλειδωματος που εχει που οπτικα τουλαχιστον δειχνει να ειναι πολυ στοιβαρο
www.youtube.com/watch?v=n5Mq560jnfM
www.youtube.com/watch?v=OH6IpyZOlLM
 
Σωστά Στέλιο για το SKB, αλλά το Ithaca (όπως σωστά επισημαίνει ο Νικόλας) είναι όντως ένα γνήσιο, γιαπωνέζικο SKB σε όλα του, απλώς, αντί για SKB αναγράφει ITHACA (η επωνυμία του εμπορικού οίκου, ο οποίος εισήγαγε τα γιαπωνέζικα SKB στην Αμερική με τη φίρμα του επάνω τους - κάτι σαν φασόν δηλαδή)...
Πάντως, τα δίκαννα SKB (είτε πλάγια, είτε ορθόκαννα) της πάλαι ποτέ περίφημης ιαπωνικής εταιρείας, ήταν και παραμένουν σίγουρα από τα ποιοτικότερα παγκοσμίως...!!! Πλέον, αποτελούν... ιστορία!
Νικόλα ούτε αυτό είναι SKB...
Είναι παραγγελία της Ithaca σε άλλη εταιρεία.
Τα πλαγιοκανα SKB που είχε κάνει παραγγελία η Ithaca έχουν συγκεκριμένο σχέδιο...

Δες εδώ...

images.jpegIthaca-SKB-Model-200E_101077606_82304_58355E608D7C7A5D.jpegScreen-Shot-2020-02-10-at-1.33.31-PM-copy.jpg



Με την χαρακτηριστική τετραγωνισμένη σκανδάλη με τον επιλογέα πάνω,όπως έχει και στα super pose της.
Αυτά είναι της SKB ,και πάντα γράφουν πάνω στις Κάνες τους "Ithaca by SKB".
 
Ειναι κατασκευασμενα στην Αμερικη αυτα;
Εχουμ σχεση με τα θρυλικα weatherby σαν εταιρεια;
Εφτιαχναν το πασιγνωστο μοντελο athina σε σουπερποζε
Αυτό ναι είναι από τα "τετραγωνισμένα "Ιαπωνικά SKB.
Αυτά ήταν παραγγελία από την Αμερικανική weatherby στην SKB.
26606337_1.jpg


Είχε το καλοκαίρι ένα ο Πλαστουργος.
 
Νικόλα ούτε αυτό είναι SKB...
Είναι παραγγελία της Ithaca σε άλλη εταιρεία.
Τα πλαγιοκανα SKB που είχε κάνει παραγγελία η Ithaca έχουν συγκεκριμένο σχέδιο...

Δες εδώ...

View attachment 21833View attachment 21832View attachment 21831



Με την χαρακτηριστική τετραγωνισμένη σκανδάλη με τον επιλογέα πάνω,όπως έχει και στα super pose της.
Αυτά είναι της SKB ,και πάντα γράφουν πάνω στις Κάνες τους "Ithaca by SKB".
Ξέρω ένα παιδι που έχει ένα με την μαυρη βάση και πιο συγκεκριμένα γράφει
"Ιthaca crafted by SKB"...
 
Νικόλα ούτε αυτό είναι SKB...
Είναι παραγγελία της Ithaca σε άλλη εταιρεία.
Τα πλαγιοκανα SKB που είχε κάνει παραγγελία η Ithaca έχουν συγκεκριμένο σχέδιο...

Δες εδώ...

View attachment 21833View attachment 21832View attachment 21831



Με την χαρακτηριστική τετραγωνισμένη σκανδάλη με τον επιλογέα πάνω,όπως έχει και στα super pose της.
Αυτά είναι της SKB ,και πάντα γράφουν πάνω στις Κάνες τους "Ithaca by SKB".
Έχεις δίκιο Στέλιο! Ευχαριστούμε για την επισήμανση.
 
Α, παιδιά, αρκετά καλές και οικονομικές συνάμα επιλογές σε πλαγιόκαννα είναι και τα σπανιόλικα Ugartechea! Πιστά πολύ στο αγγλικό πρότυπο πλαγιόκαννου, πιστές αντιγραφές του, αλλά αρκετά ποιοτικές, όχι φτηνιάρικες απομιμήσεις...! Τα εισάγει πολλά χρόνια τώρα ο Γιαλιτάκης στο Ηράκλειο Κρήτης... https://www.artemis-sport.gr/kynigetika-opla/plagiokanna.html?manufacturer=5447
Όμορφα όπλα το μόνο που με χαλάει η έλλειψη τζαβετας να μπορείς εύκολα να καθαρίζεις και να λιπαινεις μόνος τον μηχανισμό , χωρίς ειδικά κατσαβίδια και κίνδυνο να χαλάσεις τις εγκάρσιες βίδες.
 
Καποια πλαγια που βγηκαν με προορισμο τα σκοπευτηρια
SKB
PERAZZI
PARKER
ITHACA
WINCHESTER
View attachment 21821
View attachment 21817View attachment 21818View attachment 21819View attachment 21820
Νικόλα από την επαφή που είχα με δυό από τα παραπανω , το ithaka ήταν πληρη απογοήτευση ,βέβαια είχε την δικαιολογία ότι ήταν αρκετά ταλαιπωρημένο, το Winchester model 23 που είχα ήταν σε καινουρια κατάσταση ,αρκετά στιβαρη κατασκευή, Απροβληματιστη λειτουργία κυρίως λόγω της μονής σκανδαλης,που αυτό με φοβίζει παντα στα μόνοσκάνδαλα.το προβλημα όμως γιά εμένα ήταν ότι η σκοπευτικη εικόνα που σου εδινε ήταν ίδια με ένα S. P. όποτε έχανε την αίσθηση που ψάχνει κάποιος στο πλαγιο ,αυτό που σίγουρα με ευχαρίστησε ήταν τα χρήματα που έπιασε όταν πουλήθηκε.
 
Α, παιδιά, αρκετά καλές και οικονομικές συνάμα επιλογές σε πλαγιόκαννα είναι και τα σπανιόλικα Ugartechea! Πιστά πολύ στο αγγλικό πρότυπο πλαγιόκαννου, πιστές αντιγραφές του, αλλά αρκετά ποιοτικές, όχι φτηνιάρικες απομιμήσεις...! Τα εισάγει πολλά χρόνια τώρα ο Γιαλιτάκης στο Ηράκλειο Κρήτης... https://www.artemis-sport.gr/kynigetika-opla/plagiokanna.html?manufacturer=5447
Νικόλα όσον αφορά τα ισπανικά, παλι Πρωσοπικη άποψη, (περασαν καμιά δεκαριά τέτοια από τα χέρια μου) έχω νά πω ότι ήταν τα πιο τίμια όπλα, αρκετά όμορφα, καλές εφαρμογές, καλές λειανσης, καί πολυ καλα βλήτικα. Μακριά όμως από Πολυπλοκότητες κυρίως μονή σκανδάλη στα πιο οικονομικα
 
Όμορφα όπλα το μόνο που με χαλάει η έλλειψη τζαβετας να μπορείς εύκολα να καθαρίζεις και να λιπαινεις μόνος τον μηχανισμό , χωρίς ειδικά κατσαβίδια και κίνδυνο να χαλάσεις τις εγκάρσιες βίδες.
Πολύ σωστή η παρατήρησή σου αυτή Παναγιώτη! Η τζαβέτα στο κοντάκι είναι πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό! Εξασφαλίζει και ευχρηστία και μακροζωϊα! (Περί των πλαγιόκαννων Ugartechea ο λόγος και όχι μόνο...)
 
Νικόλα όσον αφορά τα ισπανικά, παλι Πρωσοπικη άποψη, (περασαν καμιά δεκαριά τέτοια από τα χέρια μου) έχω νά πω ότι ήταν τα πιο τίμια όπλα, αρκετά όμορφα, καλές εφαρμογές, καλές λειανσης, καί πολυ καλα βλήτικα. Μακριά όμως από Πολυπλοκότητες κυρίως μονή σκανδάλη στα πιο οικονομικα
Πολύ σωστά Δημήτρη!
 
Νικόλα από την επαφή που είχα με δυό από τα παραπανω , το ithaka ήταν πληρη απογοήτευση ,βέβαια είχε την δικαιολογία ότι ήταν αρκετά ταλαιπωρημένο, το Winchester model 23 που είχα ήταν σε καινουρια κατάσταση ,αρκετά στιβαρη κατασκευή, Απροβληματιστη λειτουργία κυρίως λόγω της μονής σκανδαλης,που αυτό με φοβίζει παντα στα μόνοσκάνδαλα.το προβλημα όμως γιά εμένα ήταν ότι η σκοπευτικη εικόνα που σου εδινε ήταν ίδια με ένα S. P. όποτε έχανε την αίσθηση που ψάχνει κάποιος στο πλαγιο ,αυτό που σίγουρα με ευχαρίστησε ήταν τα χρήματα που έπιασε όταν πουλήθηκε.
Νομιζω οτι το winchester ηταν σχετικα μια βαθμιδα ανωτερο απο το ithaka-skb
Τωρα με τι μονο- η διπλη σκανδαλη στα πλαγια ειναι κ θεμα βολικοτιτας για καποιον πχ αν εχει κοντα δαχτυλα κ μικρες παλαμες θα πρεπει να ψαχτει να βρει δισκανδαλα που εχουν μικρες αποστασεις η πιο κυρτες η σκανδαλες οποτε θα καταφυγει στην μονη
πχ αν αλαζεις οπλα συνχα η παει τακτα σκοπευτηριο με s/p κ θελει να εχει κ πλαγιο θα καταφυγει σε μονοσκανδαλο (οχι παντα βεβαια)
Για τα συγκεκριμενα που ειχαν κ αυτη την υπερηψωμενη ριγα σε σχεση με τα κλασικα πλαγια ηταν λογικο να σου δινουν αυτοι τι σκοπευτικη εικονα
 
Πολύ σωστή η παρατήρησή σου αυτή Παναγιώτη! Η τζαβέτα στο κοντάκι είναι πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό! Εξασφαλίζει και ευχρηστία και μακροζωϊα! (Περί των πλαγιόκαννων Ugartechea ο λόγος και όχι μόνο...)
Περί τζαβετας τώρα. Θά συνφωνισω για την χρηστικοτητα ότι με ένα κατσαβίδι ή μέ ένα καρυδακη μπορεί κάποιος νά έχει προσβασει στην βάση του όπλου, όμως από εκεί αρχίζουν τα αλλά. Στα 30 χρόνια που ασχολουμαι με το δίκανο πλαγιο ή S. P. και η αδερφικη φιλια με γνωστό Οπλουργο της Αθήνας που με έφερνε επί ώρες στο Οπλουργειο του μου έμαθαν τα εξής,κανένα ακριβό όπλο δεν έχει τζαβετα και η διαφορά είναι κυρίως στην σκληρότητα του ξυλου, οχι στην ομορφιά, τη εννοώ, οι οικονομικές εταιρείες ιδίως τα τελευταία χρόνια δεν βάζουν ακριβά ξυλα με αποτέλεσμα η παραδοσιακή συνδέσει κοντακι βάση να είναι προβληματικη λόγω τόν μαλακών ξυλων ,οπότε είναι ένας βάσιμος λόγος γιά νά πάμε στην τζαβετα ,στην αντίθετη έχουμε πολυ καλύτερα ξυλα, επίσης η εφαρμογές είναι πολυ καλυτερες ( ξυλο- μετάλο) γι'αυτό ακόμα και σέ πολυ ταλαιπωρημένα όπλα ο μηχανισμός δεν έχει σκουριες, άλλη μια παραμετρος είναι η αλλαγή τον κλήσεων χωρίς τζαβετα με Παραφινελαιο γυρνάει το κοντακη πανω απο 1 εκ. Με,δεν γυρνάει καθολου καί ειναι βέβαιη η καταστροφή του αν επιχειρηθεί. Επίσης έχω δει ραισματα ακριβώς κάτω από την ασφάλεια ακομα και σε ακριβά S. P που είχαν τζαβετα (browning, Beretta) λόγω του σφιξιματος.
 
Ένας λόγος που πήρα τη πρώτη καραμπίνα με πλαστικά μέρη ήταν που πάνω από μήνα κάθε Σάββατο μας έπιανε βροχή στον κυνηγότοπο και τα ξύλα γίνονταν πουτ@ν@.Αν έχεις δίκανο που δεν μπορείς να βγάλεις το κοντάκι και να το συντήρησης μόνος σου καλύτερα να σταματάς το κυνήγι .Ποιος οπλουργος αναλαμβάνει άμεσα ένα ακριβό δίκανο και με τι κόστος.Αμα το κοντάκι σε δίκανο δεν σου ταιριάζει καλύτερα να μην το πάρεις ακόμα και προσφορά να στο δίνουν γιατί σίγουρα θα πληρώσεις καινούριο κοντάκι στα μέτρα σου για μπορέσεις να κυνηγήσεις σωστά με αυτό.Σκληρο ακριβό ξύλο από ακριβό όπλο ποιος θα τολμούσε να το βάλει στη πρεσα με παραφινέλαιο αν δεν του ταιριαζει.
 
Ένας λόγος που πήρα τη πρώτη καραμπίνα με πλαστικά μέρη ήταν που πάνω από μήνα κάθε Σάββατο μας έπιανε βροχή στον κυνηγότοπο και τα ξύλα γίνονταν πουτ@ν@.Αν έχεις δίκανο που δεν μπορείς να βγάλεις το κοντάκι και να το συντήρησης μόνος σου καλύτερα να σταματάς το κυνήγι .Ποιος οπλουργος αναλαμβάνει άμεσα ένα ακριβό δίκανο και με τι κόστος.Αμα το κοντάκι σε δίκανο δεν σου ταιριάζει καλύτερα να μην το πάρεις ακόμα και προσφορά να στο δίνουν γιατί σίγουρα θα πληρώσεις καινούριο κοντάκι στα μέτρα σου για μπορέσεις να κυνηγήσεις σωστά με αυτό.Σκληρο ακριβό ξύλο από ακριβό όπλο ποιος θα τολμούσε να το βάλει στη πρεσα με παραφινέλαιο αν δεν του ταιριαζει.
Αν η επεξεργασία στα ξυλα είναι καλή( κυρίως λινελαιο)και μία φορά το χρόνο περασμα με λίγο κερί δεν θα παθει ποτε τιποτα, εχω φαει ατελείωτες ώρες βροχής όταν στεγνώσει γινεται όπως ήταν. Για την πρεσα έχουν φτιαχτεί παρα πολλα με αυτό τον τρόπο μήν σε τρομάζει καί παρα πολυ ακριβά όπλα το μοναδικό προβλημα που μπορεί να υπάρξει είναι να επανέλθει ενα ελάχιστο ποσοστο.
 
Back
Top