Πλαγιόκαννο

Το ότι το ξέρω αλλά δεν μπορώ με τρώει
Τουλάχιστον προς το παρόν αλλά που θα μου πάει
Υπομονή Γιώργο καί μέ σχετικά λίγα χρήματα πλεον βρίσκονται καλά δικανα π. χ .προχτες βγήκε ένα Mirοku στην πιατσα σε καινουρια κατάσταση με μόλις 400 ευρώ παιζει και πιο κάτω , το ίδιο πριν απο λίγα χρόνια θα ήταν πανω από 1000.
 
Εδώ θέλω να σταθώ λίγο!
Αυτό που ο Νίκος επισημαίνει είναι πολύ σοβαρό και επικίνδυνο. Μου έχει συμβεί κάποιο πρωινό γεμίζω, κλείνω το όπλο και όπως σηκώνω το κοκκόρι μου γλυστράει λίγο πριν κλειδώσει και πέφτει !!! ευτυχώς που είχα πάντα τη συνήθεια όταν σήκωνα τα κοκκόρια οι κάννες να κοιτάνε ψηλά... είχα λαδώσει υπερβολικά την προηγούμενη το όπλο, ίσως δεν το είχα σκουπίσει και καλά πάντως γλύστρισε στον αντίχειρα... και ευτυχώς τουφεκιά στον αέρα! Ήταν και ένας φίλος μαζί και μου το λέει ακόμα :oops:
Γιώργο το μεγαλύτερο ποσοστο τον εξωσφυρων όταν γλιστρήσει το δάχτυλο έχουν ασφάλεια που δεν αφήνει να ακουμπήσει την βελόνα το έχω δοκιμάσει σε παρα πολλα.Σίγουρα όχι όλα όμως.
 
Γιώργο το μεγαλύτερο ποσοστο τον εξωσφυρων όταν γλιστρήσει το δάχτυλο έχουν ασφάλεια που δεν αφήνει να ακουμπήσει την βελόνα το έχω δοκιμάσει σε παρα πολλα.Σίγουρα όχι όλα όμως.
Ακριβως...Αναφερεται παρακατω..
https://www.ihunt.gr/το-κοκοροντουφεκο/
το καλυτερο αρθρο που εχει γραφτει για τα κοκκοροτουφεκα κ αξιζει να διαβαστει με προσοχη απο τον καθενα μας.........
 
Γιώργο το μεγαλύτερο ποσοστο τον εξωσφυρων όταν γλιστρήσει το δάχτυλο έχουν ασφάλεια που δεν αφήνει να ακουμπήσει την βελόνα το έχω δοκιμάσει σε παρα πολλα.Σίγουρα όχι όλα όμως.
Και αυτό έτσι πρέπει να ήταν, αν άφηνες τον κόκκορα στη μέση της διαδρομής δεν χτυπούσε τη βελόνα και όταν είναι κατεβασμένος δεν ακουμπάει βελόνα.
Δεν θυμάμαι ακριβώς, γιατί είναι πολλά χρόνια αλλά λίγο καιρό πριν από το περιστατικό αυτό είχαμε αλλάξει τον ένα κόκκορα και ήθελε περισσότερη δύναμη (είχε σκληρύνει) για να κομπλάρει. Τον είχα σηκώσει τέρμα και γλίστρισε λίγο πριν κομπλάρει.
 
Πριν χρονια και καλα εβγαλαν ενα αυτογεμη σταστο αν θυμαμαι καλα.
Αρα μπαρμπουτσαλα λεγανε,παλια η τεχνολογια αυτη.
Παμπαλαια θα έλεγα....
Βάζω ένα "κομματακι" απο ενα παλιο αρθρο του Συνοδινού..
"Το αυτοματον αρθρωτον κυνηγετικον οπλον cosmi"
IMG_20210119_222418.jpg
 
Σκοπευτικό "δίκκανο - μονόκαννο"...!!! "Δύο σε ένα" από την ξακουστή Beretta! Για την ακρίβεια, "δίσφαιρο μονόκαννο"...!!!Πρωτοπαρουσιάστηκε πριν από 16 περίπου έτη, αλλά... πήγε "άκλαφτο"!!! Έτσι όπως το κυκλοφόρησαν, έτσι μετά από λίγο και το απέσυραν...!!! Ήμουν φοιτητής ακόμη τότε που βγήκε και το είχα πρωτοειδεί σε εξώφυλλο του "θρυλικού" κυνηγετικού ένθετου "Έθνος - Κυνήγι"... www.youtube.com/watch?v=jdWh0kDdgkg
 
Last edited:
Καποια πλαγια που βγηκαν με προορισμο τα σκοπευτηρια
SKB
PERAZZI
PARKER
ITHACA
WINCHESTER
View attachment 21821
View attachment 21817View attachment 21818View attachment 21819View attachment 21820
Άσχετο....

Το πρώτο δεν είναι Ιαπωνικό SKB.
Ειναι από την την Αμερικανική εταιρία που αγόρασε το όνομα από τους Ιάπωνες Η "καινούρια SKB " βρίσκεται στην Αμερική.(Και τα όπλα μάλλον κατασκευάζονται στην Τουρκία.)
 
Άσχετο....

Το πρώτο δεν είναι Ιαπωνικό SKB.
Ειναι από την την Αμερικανική εταιρία που αγόρασε το όνομα από τους Ιάπωνες Η "καινούρια SKB " βρίσκεται στην Αμερική.(Και τα όπλα μάλλον κατασκευάζονται στην Τουρκία.)
ναι πολυ σωστος ειναι απο τα νεοτερα με αυτη τι φιρμα
οπως αυτο τις ithaca ειναι απο τις συνεργασια με την παλια skb
 
Άσχετο....

Το πρώτο δεν είναι Ιαπωνικό SKB.
Ειναι από την την Αμερικανική εταιρία που αγόρασε το όνομα από τους Ιάπωνες Η "καινούρια SKB " βρίσκεται στην Αμερική.(Και τα όπλα μάλλον κατασκευάζονται στην Τουρκία.)
ναι πολυ σωστος ειναι απο τα νεοτερα με αυτη τι φιρμα
οπως αυτο τις ithaca ειναι απο τις συνεργασια με την παλια skb
Σωστά Στέλιο για το SKB, αλλά το Ithaca (όπως σωστά επισημαίνει ο Νικόλας) είναι όντως ένα γνήσιο, γιαπωνέζικο SKB σε όλα του, απλώς, αντί για SKB αναγράφει ITHACA (η επωνυμία του εμπορικού οίκου, ο οποίος εισήγαγε τα γιαπωνέζικα SKB στην Αμερική με τη φίρμα του επάνω τους - κάτι σαν φασόν δηλαδή)...
Πάντως, τα δίκαννα SKB (είτε πλάγια, είτε ορθόκαννα) της πάλαι ποτέ περίφημης ιαπωνικής εταιρείας, ήταν και παραμένουν σίγουρα από τα ποιοτικότερα παγκοσμίως...!!! Πλέον, αποτελούν... ιστορία!
 
Last edited:
Α, παιδιά, αρκετά καλές και οικονομικές συνάμα επιλογές σε πλαγιόκαννα είναι και τα σπανιόλικα Ugartechea! Πιστά πολύ στο αγγλικό πρότυπο πλαγιόκαννου, πιστές αντιγραφές του, αλλά αρκετά ποιοτικές, όχι φτηνιάρικες απομιμήσεις...! Τα εισάγει πολλά χρόνια τώρα ο Γιαλιτάκης στο Ηράκλειο Κρήτης... https://www.artemis-sport.gr/kynigetika-opla/plagiokanna.html?manufacturer=5447
 
Last edited:
Ενα πλαγιοκαννο που με εχει τρελανει σε σχεδιασμο ειναι το τουρκικο churchill
Λιτη γραμμη
Ομορφια
Κλειδια μεγαλα που προσδιδουν στοιβαροτητα και προσιτη τιμη
Θα ηθελα πολυ να το εβλεπα απο καποια εταιρεια ευρωπης αμερικης κλπ πλην των τουρκων
Εδω δεν εισαγεται
Περαν της προελευσης του προσωπικα θα ηθελα να το δοκιμαζα και αναμενω με ενδιαφερον να δω τι κριτικες που θα παρει απο τους χρηστες του
Στα κατα του κατ εμενα ειναι το κραμα της βασης του και κατ επεκταση το βαρος του
Κατ εμενα ενα 12αρι οπλο πρεπει να εχει σαν οριο τα 3κιλα σε βαρος
Και η απουσια δισκανδαλης εκδοσης
Πολυ ενδιαφερον ειναι το συστημα κλειδωματος που εχει που οπτικα τουλαχιστον δειχνει να ειναι πολυ στοιβαρο
 
Back
Top